پیام خراسان

آخرين مطالب

امام جمعه اهل سنت تایباد:

سن ازدواج دختران به 18 سال افزایش یابد/ لزوم آمادگی فکری و روحی سياسي

سن ازدواج دختران به 18 سال افزایش یابد/ لزوم آمادگی فکری و روحی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - تایباد- امام جمعه اهل سنت تایباد گفت: ازدواج زودهنگام دختران از عوامل ترک تحصیل آنان است و جامعه باید بپذیرد که سن ازدواج دختران جهت داشتن آمادگی فکری و روحی، به حداقل 18 سال افزایش‌ یابد.

به گزارش خبرنگار مهر ، محسن سیاح، فرماندار تایباد و رئیس شورای آموزش و پرورش تایباد، بعدازظهر امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش این شهرستان اظهار کرد: شورای آموزش و پرورش و تیم‌ مدیریتی اداره آموزش و پرورش در سال گذشته، تلاش بسیار خوبی داشتند و گواه این موضوع، کنکور و پذیرش کم‌نظیر در شهرستان است.
وی افزود: انتظار ویژه داریم تا شهرداران، سهم آموزش و پرورش را پرداخت کنند و اگر قصوری ببینیم، با استفاده از ابزارهای در دسترس برخورد خواهیم کرد. غفلت از آموزش و پرورش، خسارات جبران ناپذیری بر جامعه تحمیل خواهد کرد.
رئیس شورای آموزش و پرورش تایباد تصریح کرد: در سال جدید، مشاورینی از دانش‌آموزان و فرهنگیان خواهیم داشت و از طریق آن‌ها تا جایی که بتوانیم از وضعیت حوزه تعلیم و تربیت از نزدیک مطلع می‌شویم. همچنین در هر جلسه شورای اداری شهرستان، دانش‌آموزان مقطع تحصیلی دوم متوسطه دعوت می‌شوند تا از نزدیک با فضای اداری شهرستان آشنا شوند.
سیاح ادامه داد؛ در بحث مباحث ترافیکی، تمهیداتی دیده شده است، با توجه به آسیب‌هایی که پیرامون واحدهای آموزشی وجود دارد، در طول سال تحصیلی، بصورت مستمر تمهیدات کنترلی و ترافیکی باید اندیشیده شود.
فرماندار تایباد در خصوص بازماندگان از تحصیل این شهرستان گفت: این یک موضوع بسیار مهم است؛ در خصوص موضوعات مالی هیچ دانش‌آموزی نباید به این دلیل از تحصیل باز بماند و در این راستا باید از ظرفیت خیرین و فعالین اقتصادی شهرستان استفاده شود.
وی اضافه کرد: اگر آموزش وپرورش تایباد در این خصوص اطلاعاتی در دست دارند، به فرمانداری اعلام کنند تا از ظرفیت خیرین استفاده شود.
مولانا غلام‌نبی توکلی، امام جمعه اهل سنت تایباد نیز در این جلسه، با تقدیر از عملکرد آموزش و پرورش شهرستان تایباد، به پذیرفته‌شدگان امسال تایباد در دانشگاه‌های کشور اشاره کرده و گفت: از قبولی در حوزه‌های پزشکی و فرهنگیان رضایت داریم و به نظر بنده، اینکه بیش از یکصد نفر از فرزندان ما بزودی وارد آموزش و پرورش می‌شوند، باعث مسرت است.
وی در خصوص نوسازی مدارس شهرستان گفت: در حوزه نوسازی مدارس هم رشد خوبی داریم، مدرسه خشت و گلی دیگر در تایباد وجود ندارد و با استاندارد سازی بخاری های مناطقی که هنوز گاز ندارند، مدارس ما استاندارد خواهند شد.
این استاد حوزه علمیه احناف تایباد در خصوص ترک تحصیل دانش آموزان گفت: ترک تحصیلی حدود 300 دانش‌آموز در شهرستان کوچکی مثل تایباد جای نگرانی دارد، باید بررسی شود اگر مشکل اقتصاد است، خیرین ما می‌توانند با قدرت وارد کار شوند.
وی تاکید کرد: مدرسه‌سازی یک کار با ارزش است و حمایت از این کودکان، یک بحث دیگر است؛ حمایت از دانش‌آموز و مشاهده رشد و پیشرفت او لذتی غیرقابل وصف دارد.
امام جمعه تایباد یکی از دلایل ترک تحصیل دانش‌آموزان را گرانی لوازم‌التحریر عنوان کرده و بیان کرد: گرانی لوازم‌التحریر، امروز یک ضربه بزرگ برای خانواده‌ها است و یکی از عواملی است که باعث می‌شود پدر و مادری لذت دیدن پیشرفت و تعالی فرزندش را از خود دریغ کند و او را از تحصیل منع کند.
توکلی در خصوص موضوع ازدواج زودهنگام دختران که یکی از عوامل ترک تحصیل آنان است، گفت: در بحث ازدواج زودهنگام دختران، جای نگرانی است؛ این فرهنگ اشتباهی است که از گذشته وجود داشته و باید با این فرهنگ مبارزه کرد. ازدواج دختری در 13 سالگی، باعث ترک تحصیل او می‌شود.
وی تاکید کرد: جامعه باید بپذیرد که سن ازدواج دختران به حداقل 18 سال افزایش یابد، این کار باعث افزایش آمادگی فکری و روحی دختر برای ازدواج و همینطور سطح سواد او می شود. همچنین باید توجه شود که ازدواج‌های زودهنگام، نقش موثری در افزایش طلاق دارد.
امام جمعه تایباد اضافه کرد: ترک تحصیل این دانش آموزان، موضوع ازدواج زودهنگام دختران و مشکلات اقتصادی، از جمله مشکلاتی است که باید در خصوص آن‌ها چاره اندیشی کرد؛ البته در حال حاضر تلاش همگانی برای رفع مشکل اقتصادی دانش‌آموزان در شهرستان آغاز شده است.
مدیر اداره آموزش و پرورش تایباد نیز با بیان اینکه در بررسی‌های انجام شده، تشکل شورای آموزش و پرورش تایباد یکی از فعال‌ترین تشکل‌ها در استان می‌باشد، اظهار کرد: اگر موفقیتی در عرصه‌های مختلف حاصل شده است، به دلیل پشتیبانی شورای آموزش و پرورش و تلاش همکاران ما در آموزش و پرورش است.
محمود آریامنش با اشاره به اینکه شعار امسال، "امیدآفرینی، مشارکت‌پذیری و مهارآموزی" است، گفت: یکی از اتفاقات خوبی که روی داده، توجه به سند تحول بنیادین است که 131 راهکار این سند، در حال بومی‌سازی در شهرستان است.
مدیر اداره آموزش و پرورش تایباد تاکید کرد: توجه به رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاهش توجه به رشته علوم تجربی برهمین اساس است؛ همچنین دانش‌آموزان در ساعات شش‌گانه سند تحول دانش آموزگ با عرصه‌های مختلف فرهنگی، ورزشی، علمی و هنری آشنا می‌شوند.
آریامنش در خصوص آمار دانش آموزان در سال تحصیلی جدید، تصریح کرد: در سال جدید تحصیلی، 28 هزار دانش‌آموز در 1155 کلاس درس حاضر می‌شوند؛ این درحالی است که روستای استای از شهرستان باخرز، تفکیک و به اداره آموزش و پرورش تایباد ملحق شده است. همچنین در سال جدید، 3هزار و 700 دانش‌آموز کلاس اولی، در سی و یکم شهریورماه وارد کلاس درس می‌شوند.
وی در خصوص بازماندگان از تحصیل سال تحصیلی 99-98 گفت: امسال 240 نفر بازمانده از تحصیل داریم که لیست آن نهایی شده و به زودی با والدین این دانش‌آموزان تماس گرفته می‌شود تا بتوانیم آن‌ها را به ادامه تحصیل تشویق کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدرسه پاییزه دین پژوهشی در دانشگاه فردوسی آغاز به کار کرد

جمهوری اسلامی ایران برای دراز مدت آینده نگری دارد

مسابقات مهارت‌های فنی شرکت های آبفای خراسان در نیشابور برگزار شد

کاهش پرونده‌های شکار در خراسان شمالی

یک عابر پیاده در سبزوار بر اثر برخورد با کامیون جان باخت

همایش بزرگداشت بیهقی در سبزوار برگزار شد

93 درصد معین‌های اقتصادی خراسان رضوی از بخش خصوصی‌ هستند

حضور دانش‌آموختگان رشته الهیات در مجامع علمی باعث ترویج اسلام ناب است

مدرسه پاییزه دین پژوهشی در دانشگاه فردوسی برگزار شد

برخی قوانین با شرایط استان‌های توسعه نیافته همخوانی ندارد

آرایشگاه‌های زنانه خراسان شمالی ساماندهی می‌شود

ابلاغ 180 میلیارد ریال اعتبار طرح هادی برای روستاهای خراسان شمالی

غیرفعال بودن حدود 10 درصد کارتخوان‌های خراسان شمالی

بجنورد قهرمان کشتی خراسان شمالی شد

اقامت گردشگران در اسفراین 4.5 برابر شد

اترک خراسان شمالی حریف راحتی برای تیم‌های رقیب نیست

نسخه‌های قدیمی زیارت در موزه آستان قدس رضوی رونمایی شد

بیمارستان صحرایی در مسیر زائران پیاده رضوی مستقر شد

500 میلیارد ریال برای دسترسی به مجتمع‌های بین راهی اختصاص یافت

چهار هزار و 600 شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری خراسان‌ رضوی فعالیت دارند

یک‌ هزار و 16 نفر در راه‌های خراسان جنوبی جان باختند

شیروان 40 درصد کمبود آب در بخش کشاورزی دارد

آرایشگاه‌های زنان خراسان شمالی ساماندهی می‌شود

همایش استانداران سراسر کشور در مشهد مقدس برگزار می‌شود

231 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان رضوی کشف شد

17 تفاهم‌نامه میان پارک علم و فناوری با دانشگاه‌های خراسان رضوی امضا شده است

فرار مالیاتی از طریق کارت‌های بازرگانی صوری صورت می‌گیرد

خرید توافقی 411 تن زرشک در خراسان‌جنوبی

امور مالیاتی با واحدهای تولیدی نوپا تعامل بیشتری داشته باشد

ارزش قراردادهای دانشگاه بجنورد با صنعت 40 میلیارد ریال است

نخستین چایخانه حرم مطهر رضوی راه‌اندازی شد

نهمین سوگواره تعزیه‌خوانی نینوا در بردسکن برگزار شد

بانوی تایلندی در حرم مطهر رضوی مسلمان شد

شناسایی 21 شرکت صوری در خراسان جنوبی

هدایت سرمایه‌ها به صنایع فراوری و بسته‌بندی اولویت دارد

صادرات کالا در گناباد 36 درصد افزایش یافت

افزایش ساعات سرویس‌دهی و خدمات رسانی رایگان قطار شهری مشهد

فرهیختگان در نمایشگاه کتاب مشهد حضور پررنگ‌تری داشته باشند

همایش استانداران سراسر کشور در مشهد مقدس برگزار می شود

مدارس هسته مرکزی مشهد روزهای چهارم و ششم آبان تعطیل است

تشرف بانوی تایلندی در حرم مطهر رضوی به دین اسلام

نگهداری ازسه نسخه خطی قدیمی زیارت اربعین در موزه آستان قدس رضوی

پوستر بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد رونمایی شد

طرح جامع دفع سیلاب بیرجند در پیچ و خم اعتبار

بی‌خبری از قوانین مؤدیان معاف را مجبور به پرداخت مالیات کرده است

پروازهای مسقط - مشهد افزایش یافت

پرواز مشهد- سمنان از سر گرفته شد

دستگاه‌ها ملزم به همکاری با شهرداری در مدیریت بحران هستند

انتقاد امام جمعه طبس از سیاست میراث فرهنگی/ لزوم رصد گردشگری

ممانعت از اجرای طرح‌های آب‌بر در خراسان‌جنوبی یک اولویت است