پیام خراسان

آخرين مطالب

تکاپوی سرزمین خورشید در تبلور حماسه دفاع مقدس سياسي

تکاپوی سرزمین خورشید در تبلور حماسه دفاع مقدس
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- دفاع مقدس به عنوان آینه تمام نمای حقانیت ایران در برابر زیاده خواهی استعمار از ارزشمندترین رویدادهای تاریخی کشور می باشد که انتقال فلسفه این مقاومت به نسل جوان ضرورتی انکار ناپذیر است.

 31 شهریور سال 1359 آغاز حمله ناجوانمردانه رژیم بعث عراق به ایران صورت گرفت، ابرقدرتها که تحمل پیروزی انقلاب اسلامی ایران را نداشتند از طریق جنگ همه جانبه سعی در تضعیف نهال نوپای انقلاب داشتند، لذا تانکها و توپها به سوی ایران روانه شد اما با عنایت الهی در شرایطی کاملا نابرابر از نظر تجهیزات دفاعی، ملت غیور ایران با تاسی به نهضت حسینی و با مقاومت و ایثارگری پیروز این نبرد شد و پس از هشت سال مقاومت حتی یک وجب از خاک ایران از این مرز و بوم جدا نشد.
شاید هیچ کشوری نبردی نابرابر نظیر جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق را تجربه نکرده باشد از این رو هشت سال ایستادگی و مقاومت در برابر باطل باید نسل به نسل منتقل و زنده نگه داشته شود چرا که مقاومت بی مثال ملت ایران باعث شد نه تنها به نهال انقلاب آسیبی وارد نشود بلکه این نهال امروز با گذشت 40 سال به درختی تنومند تبدیل شود که هیچ ابرقدرتی را یارای مقابله با آن نیست.
هفته دفاع مقدس فرصت مغتنمی برای بازخوانی روایت های این حماسه بزرگ است، در این هفته که از 31 شهریور ماه آغاز می شود دستگاه های مختلف با برنامه های گوناگون می کوشند فلسفه دفاع مقدس را برای نسل جوان تبیین کنند.
استان خراسان رضوی نیز که بیش از 18 هزار شهید و 49 هزار جانباز تقدیم آرمان‌های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی کرده از این قافله عقب نمانده است.
استاندار خراسان رضوی در این زمینه گفت: امروز باید بیش از همیشه وحدت، انسجام، همبستگی ملی، فداکاری و فرهنگ مقاومت با تدبیر را در هفته دفاع مقدس تبلیغ کنیم، امروز در عرصه فشارهای بین المللی و جنگ اقتصادی به سر می بریم و ضرورت دارد استقامت کنیم و همه پای کار باشند.
علیرضا رزم حسینی با تاکید بر لزوم تبیین بیشتر ارزش های دفاع مقدس برای نسل جدید افزود: ملت ایران در حماسه دفاع مقدس با دست خالی برای رضایت خدا و به فرمان امام راحل به نبرد با دشمن رفت و از ایران دفاع کرد.
وی اظهار داشت: امروز باید بگوییم چه اسطوره هایی داشتیم که با دست خالی و بدون چشم‌ داشت مادی به جبهه رفتند و هشت سال از ایران دفاع کردند و به خاطر حرکت ارزشمند آنها یک وجب از خاک ایران به دست دشمن نیفتاد.
وی ادامه داد: رزمندگان خراسانی نقش بی بدیل در دفاع مقدس و عملیات گوناگون آن دوران داشتند، لذا این نقش باید تبلیغ و تبیین شود.
اجرای برنامه های دفاع مقدس در بیش از 10 هزار نقطه خراسان رضوی
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خراسان رضوی نیز با اعلام اجرای برنامه های مردمی مرتبط با دفاع مقدس در بیش از 10 هزار نقطه این استان طی این هفته گفت: در هفته دفاع مقدس امسال سعی شده است از تشکل‌ های مردمی که در خلال دفاع مقدس و در طول انقلاب اسلامی از نظام حمایت کردند، استفاده شود زیرا این انقلاب مردمی است و جمهوریت و اسلامیت آن باید با حضور اثرگذار مردم گرامی داشته شود.
سردار حسینعلی یوسفعلی زاده افزود: در این هفته دیدار با 2 هزار و 700 خانواده ایثارگر استان انجام خواهد شد و مراسم غبارروبی از هزار و 646 گلزار شهدا و 98 یادمان شهدای گمنام نیز از دیگر برنامه های این هفته است.
وی اظهار داشت: آرمان شهیدان و باورهای دینی، ارزش های دفاع مقدس هستند که باید حفظ و منتقل شوند.
وی گفت: استان خراسان رضوی بیش از 300 هزار رزمنده داوطلب و بسیجی در طول دفاع مقدس داشته که از این تعداد 17 هزار و 564 تن شهید و 49 هزار و 127 نفر جانباز شدند و سه هزار و 395 نفر نیز به افتخار آزادگی دست یافتند.
سردار یوسفعلی زاده با تاکید بر اینکه هفته دفاع مقدس باید به یک جریان فرهنگی و حرکت موثر تبلیغی تبدیل شود، افزود: هفته دفاع مقدس هفته به میدان آمدن همه است و باید فتوحات و دستاوردهای فراوان این حماسه به جامعه گفته شود، این نظام، خونبهای شهیدان است و باید از آن به بهترین وجه نگهداری کنیم و پیام شهیدان را به مردم جهان منتقل نماییم.
روایتگری دفاع مقدس در صحن های حرم مطهر رضوی
معاون تبلیغات آستان قدس رضوی نیز در باره برنامه های این آستان طی هفته دفاع مقدس گفت: بیش از 20 عنوان برنامه اصلی در این ایام برنامه ریزی شده است.
حجت الاسلام حسین شریعتی نژاد افزود: حضور روایتگران دفاع مقدس در صحن های مختلف حرم مطهر رضوی، برگزاری شب شعر به صورت ویژه در حرم مطهر و فعالیت پایگاه های معرفی کتاب های دفاع مقدس از جمله این برنامه هاست.
وی اظهار داشت: فعالیت های فرهنگی نظیر رونمایی از 40 عنوان کتاب مرتبط با دفاع مقدس، تولیدات هنری و برنامه ریزی برای حضور خادم یاران خانواده شهدا از سراسر کشور در حرم مطهر رضوی از دیگر برنامه های هفته دفاع مقدس است.
فرمانده حوزه مقاومت بسیج آستان قدس رضوی نیز گفت: 35 پایگاه مقاومت بسیج زیرمجموعه این حوزه فعالیت می‌کنند که در هفته دفاع مقدس میزبان برنامه‌های مختلف خواهند بود.
سرهنگ پاسدار حمید غلامی، آذین‌ بندی مناسب و برپایی دو نمایشگاه کتاب و عکس در محل سازمان مرکزی آستان قدس رضوی و مزار شهدای خواجه‌ ربیع را از اقدامات برنامه ریزی شده برای هفته دفاع مقدس ذکر کرد.
وی با اشاره به غبارروبی مزار شهدا و تجلیل از ایثارگران، جانبازان و خانواده شهدا افزود: برگزاری مراسم‌ خاطره‌ گویی رزمندگان و ایثارگران و بیان وصایای شهدا در بین نمازهای جماعت از دیگر برنامه هاست.
فضاسازی شهری
شهردار مشهد نیز از اکران شهری و فضاسازی مرتبط با هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت: تولید پوسترهای مرتبط، نمایش عکس شهدا و حمایت از برنامه های مساجد و تشکل ها از جمله اقدامات مدیریت شهری در هفته دفاع مقدس است.
محمد رضا کلائی با تاکید بر ترویج فرهنگ مقاومت و انتقال دستاوردهای دفاع مقدس به نسل جوان افزود: در این راستا در فرهنگسراهای سطح شهر برنامه های مختلف و نمایشگاه دفاع مقدس برپا می شود.
وی اظهار داشت: همچنین برنامه های هنری گوناگون در این ایام نظیر تولید و اکران سرودهای مرتبط در سطح شهر اجرا می شود.
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد نیز با تاکید بر انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل امروز گفت: ایستادگی و مقاومت مهمترین عناصر دفاع مقدس است و یک ملت با تکیه بر مقاومت و ایستادگی بر مبنای مکتب عاشورا می تواند در مقابل دنیا بایستد.
محمد رضا حیدری افزود: دفاع مقدس مبنای همبستگی، انسجام و ارزش‌ آفرینی است، حماسه بی‌ بدیل دفاع مقدس و دستاوردهای آن متعلق به همه کشور، انقلاب اسلامی و تاریخ است لذا ابزاری در اختیار یک جریان خاص نیست و نباید دستاویز برخی رفتارها و جریانهای سیاسی قرار گیرد.
وی اظهار داشت: مدیریت شهری مشهد در چارچوب برنامه های هفته دفاع مقدس امسال با تکیه بر نوآوریها نسبت به معرفی جلوه های ایثار و انتقال ارزشهای دفاع مقدس به نسل جدید در این کلانشهر اقدام می کند.
7505/6053


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تانکر گازوئیل در اتوبان مشهد- باغچه واژگون شد

حادثه رانندگی در سبزوار یک کشته بر جای گذاشت

پیاده‌روی جاماندگان اربعین در خراسان جنوبی

عزاداری عاشقان سیدالشهدا در اطراف حرم مطهر رضوی

حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در مشهد

اربعین، نشانه عظمت اسلام و پدیده‎ای بی‎نظیر در جهان است

همایش پیاده‌روی جاماندگان اربعین در نیشابور برگزار شد

اربعین حسینی بزرگترین جلوه‌گاه و نمایشگاه شیعه در دنیا است

همایش 5 هزار نفری پیاده روی جاماندگان اربعین در سربیشه برگزار شد

حال و هوای جاماندگان اربعین در حرم مطهر رضوی

32 مراسم تعزیه‌خوانی در غرب خراسان رضوی برگزار شد

عزاداری زائران امام رضا(ع) در اربعین حسینی

پاکبانان مشهدی یک میلیون متر مربع از معابر شهر نجف را نظافت کردند

ائمه جمعه، آیین اربعین را الگوی جهانی ظلم ستیزی برشمردند

پیاده روی اربعین نشانه اعتقاد مسلمانان به اهل بیت (ع) است

همایش پیاده‌روی جاماندگان اربعین در خراسان جنوبی برگزار شد

راهپیمایی اربعین به جامعه اسلامی عزت مضاعف می‌دهد

خراسان شمالی در اربعین حسینی سیاه‌پوش شد

ترافیک در ورودی‌های مشهد پُر حجم است

1200 پرس غذای نذری بین عزاداران اربعین حسینی در بیرجند توزیع شد

شور اربعین در حرم رضوی

اربعین روز تکمیل انقلاب عاشورا است

تامین سوخت پاییزه 2500 دستگاه ماشین‌آلات کشاورزی شیروان

دمای هوا در خراسان رضوی کاهش می‌یابد

راهپیمایی عظیم اربعین تفکر غربی را به چالش می‌کشد

پیاده روی جاماندگان اربعین به مثابه یک آیین

توزیع گردشگر در خراسان رضوی ضرورتی برای توسعه

جاماندگان اربعین در مشهد به سمت حرم امام رضا (ع) پیاده‌روی کردند

زائران پیاده گناباد و خواف ارادت خود را به حضرت سیدالشهدا (ع) نشان دادند

ورزش خلیل‌آباد در حسرت امکانات و اعتبارات

11 هزار و 500 تن بادام خشک سالانه در خراسان رضوی تولید می‌شود

پنج هزار هکتار از زمین‌های رشتخوار به کشت گندم اختصاص یافت

آتش نشانی مشهد به حالت آماده‌ باش در آمد

43 هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی ایجاد شد

آستان امام رضا(ع) تسلی گاه بازماندگان همایش بزرگ اربعین حسینی

اربعین و خروشان عاشوراییان در آستان هشتمین نور

سوگ زائران امام رضا (ع) در اربعین فراق

بیش از 50 درصد باغ های خراسان شمالی انگور است

طرح داربستی در 25 هکتار از تاکستان‌های خراسان شمالی اجرایی می‌شود

مسائل نظری و سیاسی یکی از جایگاه‌های تقوا است

مسائل عقیدتی و سیاسی یکی از جایگاه‌های تقوا است

جشنواره آلو و گردو در کوهسرخ کاشمر برگزار شد

مسابقات کشوری شطرنج در مشهد برگزار شد

مسابقات تنیس قهرمانی کشور در مشهد پایان یافت

تخلف برخی مراکز عرضه گاز مایع در خراسان شمالی

هیئت عزاداری کفن‌پوشان در راه حرم مطهر امام رضا(ع)

پیاده‌روی اربعین؛ تابلوی گرایش‌های عدالت خواهانه در برابر سیستم‌های ظالمانه

امدادهای غیبی در آستانه اربعین/ دستگیری سرشبکه اخبار ضدانقلاب

راهپیمایی اربعین، رژه اسلام در محضر امام عصر(عج) است

ملت با تجمع عاشورایی، پیام اقتدار به دشمن داد