پیام خراسان

آخرين مطالب

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد

طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و تاثیرات آن بر اقتصاد کشور اقتصادي

طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و تاثیرات آن بر اقتصاد کشور
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی یک کارشناس اقتصادی گفت: اگر می‌خواهیم به قشر زحمتکش مستوجب کمک و احترام بازنشستگان کمک کنیم، باید این کمک در قالب کمک‌های معیشتی و هدف‌مند انجام شود.

محسن خندان‌دل در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، اظهار کرد: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از سال‌های گذشته در قانون مطرح شده و در برخی از سال‌ها در کنار این بحث، ضرایبی تحت عنوان ضرایب افزایش حقوق توسط دولت عنوان می‌شود و ماده 30 برنامه ششم توسعه نیز این موضوع را تاکید می‌کند. امسال 6500 میلیارد تومان بودجه برای اجرای این طرح در نظر گرفته‌ شده تا علاوه بر افزایش سنواتی حقوق به بازنشستگان مشمول طرح همسان‌سازی داده‌ شود.
وی در خصوص تاثیر اجرای این طرح در جامعه گفت: ما همواره سطح درآمد خود را با سطح هزینه مقایسه می‌کنیم و در شرایط سخت اقتصادی از این قضیه رنج می‌بریم که درآمد افزایشی نیافت، در حالی‌ که هزینه کالا افزایش یافته‌، اتفاقی که این روزها به‌ کرات در کشور ما رخ می‌دهد. چنین اتفاقی بار روانی بزرگی بر افرادی که درآمد ثابتی دارند، می‌گذارد که دو گروه بزرگ از این افراد، قشر کارگران و قشر بازنشستگان هستند. اجرای چنین طرح‌هایی ممکن است بار مثبتی برای این اقشار ایجاد کند اما از نظر اقتصادی صددرصد به ضرر این قشر و کل آحاد جامعه اقتصادی است.
این کارشناس اقتصادی افزود: در جنگ جهانی دوم تورم به قدری شدید شده‌ بود که حتی امکان خرید یک عدد تخم‌ مرغ برای هیچکس وجود نداشت، زیرا عرضه‌ای برای کالا نبود، عرضه‌کننده نرخ را تعیین می‌کرد و فرد به طور مثال حاضر می‌شد تا تخم‌ مرغ را با یک عدد خانه مبادله کند و بحث عرضه و تقاضا از حالت عادی خارج شده‌ بود.
خندان‌دل خاطرنشان کرد: امروز در کشور ما مشابه این اتفاق رخ داده‌، تمام عوامل داخلی نیز تحت‌الشعاع سیاست‌های اقتصادی قرار گرفته و هیچ نگاه کارشناسی بر افزایش قیمت‌ها وجود ندارد. زمانی که تولیدکننده‌ای در آبان ماه اعلام می‌کند نرخ کالا افزایش خواهد یافت، مگر چه عاملی در تولید این کالا تغییر کرده و افزایش یافته‌ که باعث تغییر قیمت کالا می‌شود.
وی با بیان اینکه در زمینه قیمت کالا سه فاکتور حقوق و دستمزد نیروی انسانی، قیمت مواد اولیه و هزینه‌های جانبی تاثیرگذار هستند، عنوان کرد: در آبان‌ ماه تغییری بر حقوق و دستمزد اعمال نمی‌شود. حتی با احتساب کم‌ شدن تفاوت قیمت ارز نیمایی و آزاد و قرارگیری دلار بر پایه 30 هزار تومان که مربوط به ماه اخیر نیست و حداقل در چهار ماه گذشته شاهد چنین اتفاقاتی در نرخ ارز بوده‌ایم، تغییری در قیمت کالا اتفاق نمی‌افتد، کمااینکه بسیاری از کالاهای موجود در بازار نیز وابستگی به ارز ندارند. به طور مثال یک کیلو خیارشور از کیلویی 15 هزار تومان به 45 هزار تومان افزایش یافته، در حالی‌که نمک، خیار و آب مصرفی آن وارداتی نیست.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: عده‌ای تصور می‌کنند که اگر درآمدشان افزایش یافته و به طور مثال اگر در گذشته پرایدی با قیمت 15 میلیون خریداری کرده‌ بودند و در حال حاضر قیمت این پراید به حدود 150 میلیون تومان رسیده، در واقع دارایی آن‌ها افزایش یافته‌ است. چنین نگاه‌هایی در افزایش حقوق و دستمزد به اقتصاد پایه‌ای یعنی زیربنای اقتصاد و غیر پایه‌ای یعنی اقتصاد جاری کشور به‌ شدت صدمه وارد می‌کند.
خندان‌دل در خصوص تاثیر اجرای چنین طرح‌هایی در اقتصاد پایه تصریح کرد: از منظر اقتصاد پایه‌ای، حجم نقدینگی بازار با تزریق پول در قالب افزایش به طور مثال حداقل دستمزدهای ماهانه بازنشستگان لشکری و کشوری افزایش می‌یابد. افزایش و تزریق نقدینگی به بازار پولی کشور به معنای پایین‌ آوردن ارزش پول جاری است، تبعات این اتفاق بر گردن عده‌ای می‌افتد و گفته‌ می‌شود که این افراد بازار ارز را به‌ هم می‌ریزند، در حالی ‌که این موضوع صحت ندارد و تزریق پول باعث کاهش ارزش پول ملی در مقایسه با پول سایر کشورها می‌شود و نرخ دلار یا یورو افزایش می‌یابد.
وی اضافه کرد: در اقتصاد پایه‌ای خودمان باعث ایجاد چنین اتفاقی می‌شویم و این موضوع باعث می‌شود تا شاهد افزایش مدام قیمت در بازار تحت عنوان افزایش نرخ پول‌های خارجی باشیم. وقتی از کسی در خصوص افزایش قیمت سوالی می‌شود، بیان می‌کند که نرخ ارز افزایش یافته و تصور بر این است که ارز از کشور دیگری وارد کشور ما می‌شود و حال باید با قیمت بیش‌تری آن را وارد کنیم.
این کارشناس اقتصادی در خصوص راهکار مناسب برای افزایش حمایت از افراد جامعه بیان کرد: در سایر کشورها به جای تزریق این نقدینگی حمایت‌های معیشتی کنترل ‌شده انجام می‌شود. در کشورهای حوزه اقیانوسیه، کم‌ترین حجم آسیب‌دیدگی ویروس کرونا را شاهد بوده‌ایم. دلیل این موضوع این است که به محض رخ دادن این اتفاق حمایت‌های معیشتی انجام، هزینه یک ماه زندگی به حساب هر فرد واریز و یک کارتن لوازم بهداشتی و یک کارتن لوازم خوراکی و معیشتی ارسال شد اما بیان کردند که اگر فردی به بیرون و به خیابان بیاید با او برخورد بسیار شدیدی انجام می‌شود.
خندان‌دل با اشاره به لزوم اهدای کمک‌های معیشتی به جای تزریق نقدینگی به جامعه خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم به قشر زحمتکش مستوجب کمک و احترام بازنشستگان کمک کنیم، باید این کمک در قالب کمک‌های معیشتی و هدف‌مند انجام شود. باید مجددا شرکت‌ تعاونی‌ها احیا شده و به‌ جای افزایش 16.5 درصدی حقوق در قالب همسان‌سازی، به طور مثال کالا از تعاونی با تخفیف 16.5 درصدی اهدا شود.
وی در خصوص تاثیر اجرای این طرح در اقتصاد جاری گفت: از منظر اقتصاد جاری، زمانی که فردی پولی در جیب ندارد، به سراغ هزینه‌های غیر ضروری نمی‌رود. به بیانی دیگر با افزایش نقدینگی در دست مردم آن‌ها ناخواسته به سمت مصرف‌گرایی می‌روند. درست است که ایجاد گردش مالی به اقتصاد کشور کمک می‌کند و چرخه اقتصادی را به گردش درمی‌آورد اما کمکی به معیشت خانواده نخواهد کرد، زیرا اقدام صورت‌ گرفته هدفمند و در راستای رفع مشکلات جامعه هدف نیست.
این کارشناس اقتصادی افزود: بودجه در نظر گرفته‌ شده برای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال 96، 2200 میلیاردتومان، در سال 98، 3250 میلیارد تومان و امسال 6500 میلیارد تومان بوده‌ که این موضوع نیز نشان از کاهش ارزش پول ملی دارد، یعنی در سال 99 نسبت به سال 96، ارزش پول ملی کشور ما حدود یک‌سوم شده‌ است.
خندان‌دل ادامه داد: کشور ما اقتصادی سیاسی دارد. اقتصاد سیاسی چندوجهی و چندبعدی‌ است. ما باید در حوزه سیاست و امنیت ملی نکاتی را مدنظر قرار دهیم که در اقتصاد صرف این نکات مدنظر قرار نمی‌گیرند و دولت امروز برای ایجاد یک بار روانی مثبت، تزریق پول و نقدینگی را در جامعه انجام می‌دهد.
وی اضافه کرد: این افزایش حقوق افراد در مقایسه با افزایش هزینه‌های روزانه فرد، چه بسا حقوق او را کم‌تر از قبل کرده‌ باشد. در اقتصاد سیاسی، سیاستمداران مجبور هستند برای حفظ رضایت افراد جامعه پول رایج کشور را وارد بازار کنند.
این کارشناس اقتصادی در خصوص وضعیت فعلی کشور عنوان کرد: امروز طبقه میانی در جامعه وجود ندارد و سیاستمداران تلاش می‌کنند تا شرایطی را در جامعه ایجاد کنند که افراد خود را متعلق به طبقه پایین جامعه ندانند. به طور مثال زمانی که فردی پراید دارد، گفته می‌شود که ماشینی 100 میلیونی داشته، بنابراین وضع اقتصادی خوبی دارد.
خندان‌دل تصریح کرد: تصمیمات صحیح اقتصادی مبتنی بر علوم روز دنیا ما را به عقلانیت و موفقیت می‌رساند. باید برای مردمی که انسان‌های باشرفی هستند اما شب به ناچار شرمنده زن و بچه خود می‌شوند، فکری بکنیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استاندار خراسان جنوبی: کویرتایر با مشارکت چند معدن بزرگ کشور توسعه می یابد

آماده باش دستگاه های خدمات رسان و راهدارخانه های خراسان جنوبی

طرح تولید تایرهای معدنی در خراسان جنوبی عملیاتی می‌شود

انتقاد از نگاه منفعت طلبی در اجرای طرح ها/فرهنگ‌سرای بیرجند دهه فجر افتتاح می‌شود

آماده باش 174 تیم عملیاتی و امدادی در خراسان جنوبی

ساماندهی مرکز جمع آوری پسماند

مرکز جمع آوری پسماند در بیرجند با 8 میلیارد تومان اعتبار ساماندهی شد

راز حمله شدید اردوغان به ماکرون از ایاصوفیه/ سرانجام چه خواهد شد؟

راز حمله شدید اردوغان به ماکرون

دستور قاضی آمریکایی به دولت ترامپ برای حمایت و حفاظت از مهاجران

تامین مواد غذایی شب یلدا محرومان خراسان شمالی با کمک دانشجویان

یک قاضی دادگاه عالی افغانستان در حمله افراد مسلح کشته شد

دستور قاضی آمریکایی درباره مهاجران علیه خواسته ترامپ

باید در زمینه فرهنگی گفتمان‌سازی کرد

آزار شیطانی ختران دانش آموز راز مخوف داشت + جزییات

راز حمله شدید اردوغان به ماکرون از ایاصوفیه

خشک شدن سد عبدل آباد بجنورد (گزارش تصویری)

رها سازی 2 پرنده شکاری در فسا

شکست نماینده مشهد در دیدار معوقه لیگ برتر بسکتبال

از تلاش برای قطع زنجیره کرونا تا خدمت‌رسانی به بیماران در قرنطینه/ بیش از 100 محله تحت پوشش است

قزوینی‌ها صدرنشین گروه الف لیگ‌برتر بسکتبال

اولین شکست رعد پدافند مشهد/ پیروزی شاگردان اسلامی در بازی سوم

توزیع بیش از 180 تبلت بین دانش‌آموزان نیازمند کاشمر

نماینده مردم کاشمر به کرونا مبتلا شد

کشف بیش از 110 کیلوگرم مواد مخدر توسط مرزبانان خراسان رضوی

ثبت 395تولد در نهم آذر در خراسان رضوی

مربی شهر خودرو: فقط سازمان لیگ در باره لغو بازی‌ها تصمیم می‌گیرد

راه اندازی گرمخانه در منطقه توس مشهد در هفته آینده

دیدار ذوب‌آهن و شهرخودرو لغو شد

تسهیلات ویژه مالیاتی برای اصناف خراسان رضوی

کویتی‌پور: فقط سالی یک بار صدایم پخش می‌شود

جراحی موفقیت‌آمیز مغز برای اولین بار در بیمارستان شفا سقز

شکست اکسون تهران در دیدار معوقه لیگ برتر بسکتبال

دست کلاهبرداران میلیاردی رو شد

بازداشت کلاهبردار زن یک تریلیونی در تهران!

رای دیوان عالی کشور درباره 3محکوم حوادث آبان

معاون سابق روحانی به حبس محکوم شد

بحرین: آماده مذاکره با ایران درباره برجام هستیم

سرپرست فرمانداری گلبهار منصوب شد

فرماندار: با تخلفات آرد و نان در گناباد با قاطعیت برخورد می شود

کشف 122 کیلو گرم مواد مخدر در مرزهای شرقی خراسان رضوی

اصناف مشهد خواستار لغو محدودیتهای شغلی شدند

دمای هوا در خراسان شمالی تا هفت درجه کاهش می‌یابد

استاندار خراسان رضوی بر انتقال زندان مشهد به خارج از شهر تاکید کرد

افزایش اطلاع‌رسانی با کاهش خسارات ناشی از بحران ارتباط مستقیم دارد

ساماندهی مرکز جمع آوری پسماند/ خشک شدن3400اصله درخت پادگان بیرجند

فرهنگ سرای بیرجند دهه فجر افتتاح می‌شود

طرح تولید تایرهای معدنی در خراسان جنوبی اجرا می‌شود

17 هزار داوطلب سلامت در خراسان رضوی به کنترل کرونا کمک کردند

دستگیری 10 کلاهبردار حرفه‌ای و دیگر اخبار کوتاه خراسان شمالی