پیام خراسان

آخرين مطالب

عضو هیات علمی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات:

300 کسب و کار نوپا در خراسان رضوی فعال است سياسي

300 کسب و کار نوپا در خراسان رضوی فعال است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- عضو هیات علمی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: بیش از 300 کسب و کار نوپا در این استان فعال است که اغلب زیر نظر پارک فناوری اطلاعات یا در مراکز رشد دولتی فعالیت دارند.

سید حسن هاشمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ارتباط با مراکز دولتی و تصمیمگیر، از اصلی‌ترین مواردی است که می‌تواند باعث شکوفایی و رشد استارتاپ‌ها شود.
وی ادامه داد: مواردی نظیر کمک به تسریع در صدور مجوز فعالیت قانونی استارتاپ‌ها در بازار و همچنین ارائه فرصت‌های حمایتی دولتی نظیر وجوه اداره شده فناوری اطلاعات و تجمیع امتیازاتی از این قبیل می‌تواند در این حوزه تاثیرگذار باشد.
عضو هیات علمی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: سازماندهی استارتاپ‌ها در قالب نمایشگاه‌های مختلف نظیر نمایشگاه‌های شهر هوشمند یا الکامپ می‌تواند در رشد استارتاپ‌های برتر نقش مهمی ایفا کند.
هاشمی با بیان این که شیوع کرونا روال عادی کسب و کارها را بسته به نوع کاری که داشته‌اند متاثر کرد افزود: براساس آمار اعلام شده استارتاپ‌هایی که در 2 بخش فروش آنلاین بلیت‌های فرهنگی و همچنین بلیت‌های سفر فعالیت داشته‌اند بیشترین آسیب را در این زمینه دیده‌اند.
وی ادامه داد: اپلیکیشن‌ها و استارتاپ‌هایی که در زمینه فروش آنلاین غذا فعالیت داشتند نیز شاهد کاهش شدید فروش بوده‌اند ولی سوپرمارکت‌های آنلاین و سایت‌های فروش آنلاین کالا، وضعیت بهتری داشته‌اند و در کل و کسب و کارهایی که نیازمند حضور کارکنان بوده‌اند تا 75 درصد آسیب دیده‌اند.
عضو هیات علمی پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: 61 درصد کسب‎ و کارهای نوپا و استارتاپ‌ها ادعا کرده‎اند در صورت تداوم شرایط موجود، کسب‌وکارشان در کمتر از سه ماه آینده به‌طور کامل تعطیل خواهد شد.
هاشمی افزود: نوع جدیدی از حمایت کسب و کارهای نوپا هم وجود دارد که توسط بخش خصوصی و شتاب‌دهنده‌ها انجام می‌گیرد و شتاب‌دهنده‌ها به عنوان بخش خصوصی طی چند سال گذشته نقش بسیار مهمی را در فراهم آوردن بودجه‌های ساخت و تولید، فضای اشتغال، آموزش و مشاوره‌های مورد نیاز برای توسعه استارتاپ‌ها داشته‌اند.
شتاب دهنده یک سازمان منسجم و مشخص است که در آن افراد و گروه‌های دارای طرح نوآورانه و فناورانه را انتخاب کرده و در یک دوره چند ماهه به آنها خدماتی از قبیل فضای کاری تجهیز شده، آموزش، مشاوره، مربی، سرمایه اولیه و ارتباط با شبکه سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود. هر گروهی که موفق به اتمام دوره شتاب‌دهی شود، تبدیل به شرکتی نوپا می‌شود که شتاب‌دهنده به ازای خدمات ارائه شده، درصدی از سهام آن شرکت نوپا را از آن خود می‌کند و بر این اساس شتاب‌دهنده‌ها حلقه واسط بین کسب و کارهای نوپا و سرمایه‌گذاران جسور هستند.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه خراسان رضوی در خصوص احداث کارخانه نوآوری در مشهد هم گفت: هدف اولیه از احداث کارخانه نوآوری، به وجود آمدن فضایی است که باعث رشد و شکوفایی صنعت آی. تی در شهر و همچنین کشورمان شود.
هاشمی افزود: این منابع باید به افرادی تعلق گیرد که بیشترین شایستگی را در حوزه تخصصی این صنعت دارند که ما برای محقق شدن این هدف در ارزیابی استارتاپ‌های ورودی به کارخانه کمک خواهیم کرد ضمن این که در طول فرایند استقرار و همچنین ضمن مدت فعالیت استارتاپ‌ها در این مرکز، استارتاپ‌ها را تنها نخواهیم گذاشت.
وی ادامه داد: مواردی نظیر مشاوره‌های تخصصی و حقوقی در حوزه‌های مختلف مورد نیاز، نظیر آشنایی با حوزه‌های قانونی فناوری اطلاعات، قانون حمایت از پدیدآوردندگان، مشاوره‌های مربوط به سازمان بیمه تامین اجتماعی و همچنین مشاوره‌های تخصصی در حوزه امور مالیاتی مرتبط با شرکت‌های فعال در صنعت فناوری اطلاعات از جمله اموری است که استارتاپ‌ها برای بقای خود به آن نیاز دارند.
او اضافه کرد: تجربه چندین و چند ساله ما می‌تواند در این حوزه به رشد استارتاپ‌هایی که در کارخانه نوآوری رشد پیدا می‌کنند کمک کند همچنین مواردی نظیر داوری در حل دعاوی حقوقی و شبکه‌سازی با هدف ایجاد خوشه‌های نوآوری و در کنار آن تامین نیروی انسانی متخصص از مواردی است که در برنامه راهبردی ما برای کارخانه نوآوری قرار گرفته است.
عضو شورای علمی- فناوری پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: همان طور که می‌دانید پارک‌های علم و فناوری سالهاست در اکوسیستم نوآوری کشور فعالیت مستمر و خوبی دارند اما به دلیل سرعت زیاد رشد صنعت آی. تی نتوانستند در حمایت از شرکت‌های نوپای آی. تی نقش کلیدی خود را به نحو احسن ایفا کنند بنابراین پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات که ذیل وزارت فناوری شکل گرفت توانست حلقه گمشده در فرایند توسعه اقتصاد دیجیتال کشور را تکمیل کند.
هاشمی افزود: در نظر داریم به عنوان نماینده بخش خصوصی کشور در شورای پارک با تمرکز به توانمندسازی شرکت‌های نوپا و دانش بنیان برای ورود به بازارهای بین‌المللی و ارائه کالاها و خدماتی با کیفیت با رعایت استانداردهای بین المللی به دست مهندسان ایرانی نقش کلیدی خود را ایفا کنیم.
کارخانه‌های نوآوری، محل تجمع استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای نوپا هستند و خدمات موردنیاز و مرتبط با آن‌ها در این مراکز به صورت متمرکز برایشان فراهم می‌شود. منشا و اصل پیدایش چنین کارخانه‌هایی به پنج سال قبل و کشور آلمان باز می‌گردد که در سال 2014 یکی از کارخانه‌های قدیمی برلین، با هدف گردهم‌آوردن فعالان و بنیانگذاران استارتاپ‌ها به عنوان کارخانه برلین، بازسازی و بهره‌برداری شد و بعد از آن در سال 2017 ایستگاه قطار قدیمی شهر پاریس بازسازی شد تا فضایی برای استقرار و زندگی کسب ‌و کارهای نوپا ایجاد شود و این ایستگاه قطار متروکه حالا به بزرگترین فضای استارتاپی جهان با 34 هزار متر مربع و استقرار بیش از هزار تیم استارتاپی تبدیل شده است.
در حال حاضر یک کارخانه نوآوری در شهر تهران تحت عنوان کارخانه نوآوری آزادی در محل سابق کارخانه الکترودسازی آما راه اندازی شده است و کارخانه نوآوری مشهد در سال 1397 طی تفاهم نامه‌ای سه جانبه بین شهرداری مشهد، معاونت علمی ریاست جمهوری و همچنین با همکاری شتاب‌دهنده فردوسی، پایه ریزی شد.
این کارخانه با هدف دریافت ایده‌ها، نوآوری ها و خلاقیت‌های افراد مستعد و توانمند در استان خراسان و به خصوص شمال شرق کشور در حال شکل‌گیری است.
کارخانه نوآوری مشهد در محل سابق کارخانه کوکاکولای مشهد در قالب پروژه میدان پژوهش که خود شامل احداث کارخانه، ایجاد پارک پژوهشی و بهسازی پیادهروهای اطراف میدان است و با صرف حدود 100 میلیارد تومان ساخته شده است.
برچسب‌ها
سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای ویروس کرونا شهرداری مشهد مشهد استارتاپ حمایت از شرکت های نوپا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شهر هوشمند پاریس آلمان

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/312225/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زمان پخش خندوانه در نوروز 1400 مشخص شد

12 راز خوشمزه شدن کتلت، شامی و کوکو + ترفند‌های وا نرفتن آن‌ها

کشف 2400کیلوگرم نقره قاچاق در کشور

پیراهن سفید بر تن سبزپوشان

صحنه عجیب بین قاتل و پدر مقتول در شب اعدام!

کیف قاپی پسر جوان برای خرید سیگار!

هند ماهواره برزیلی رصدکننده زمین و 18 ماهواره دیگر را به مدار فرستاد

طرح تنفس 10 ساله جنگل‌های هیرکانی فرصتی برای توسعه صنعت زراعت چوب

جلوگیری از رودخانه‌خواری در رودخانه «زیارت» گرگان

(ویدئو) خسروپناه: با داروی امام کاظم و امام رضا 3بار شفا یافتم

سنووا U7؛ سدان چینی نیمه لوکس اما اقتصادی از بایک (+عکس)

تاز‌ه‌ترین وضعیت کووید 19 در استان خراسان جنوبی

انتصاب بخشدار بالا ولایت شهرستان باخرز

افرادی که پس از اخذ بلیت به کرونا مبتلا شوند از حضورشان در قطار ممانعت می‌شود

ثبت وقف میلیاردی در طبس

پیشکسوتان دفاع مقدس نباید به فراموشی سپرده شوند

مصوبه شورا برای ایجاد بازارچه‌های میوه و تره بار در شیراز اجرایی شود

ملی پوش فوتسال فردا زانویش را به تیغ جراحان می‌سپرد

فارس من| مشکلات اراضی «شرکت شاندیز بذر» با تهاتر حل می‌شود

کشف جسد مرد جوان در نیشابور

کشف جنازه مرد جوان در گونی / او کیست؟!

دستگیری 13 نفر از برداشت‌کنندگان غیرمجاز «معدن آلبلاغ» اسفراین

21 تیم لیگ برتری والیبال خراسان رضوی گروه‌بندی شدند

ورود 640 دوز واکسن کرونا به خراسان جنوبی

مرغداری‌های خراسان شمالی نیاز مرغ استان را تولید می کنند

افرادی که پس از اخذ بلیت قطار به کرونا مبتلا شوند از حضورشان در قطار ممانعت می‌شود

عاشقانه یک روحانی برای همسرش در خیابان‌های مشهد

ارمغان برف و باران برای 22 استان

امیر قطر برای اولین بار بعد از 3 سال، با بن سلمان تلفنی گفت‌وگو کرد

انتخابات رژیم صهیونیستی؛ برای اولین بار 4 مرکز اخذ رای در 3 کشور عربی افتتاح می‌شود

تیم پاراوزنه برداری بانوان خراسان رضوی 2 مدال کشوری کسب کرد

طرح ارتقای امنیت اجتماعی در بیرجند اجرا شد

آمار ابتلا به کرونا در خراسان شمالی صعودی شده است/ فوت 2 بیمار

کانون بسیج فرهنگیان شیروان در کشور اول شد

کارگاه های آموزشی مجازی سلامت محور

خانه های بهداشت کارگری برتر تجلیل می شوند/ رونمایی از 60 عنوان کتاب و بسته آموزشی مرتبط با سلامت کارگران

خساست آسمان سدهای خراسان جنوبی را تشنه کرد

محکومیت شرکت پخش مواد غذایی به اتهام فروش اجباری در بیرجند

مشکلات 4 واحد تولیدی برای ادامه فعالیت در خراسان جنوبی بررسی شد

دستگیری 74 متهم در طرح ارتقاء امنیت اجتماعی

واژگونی مینی‌بوس در گنبد

فعالیت 20 مرکز فرهنگی هنری در خراسان شمالی

واژگونی مینی‌بوس در گلستان با15مصدوم

واژگونی مینی‌بوس در گلستان با 15 مصدوم

دلیل افزایش قیمت‌ها در خراسان شمالی واردات از سایر استان‌ها است

واژگونی مینی‌بوس با 15مصدوم

واردات از سایر استان‌ها، دلیل افزایش قیمت‌ها در خراسان شمالی

دستگیری 13 نفر از برداشت کنندگان غیر مجاز «معدن آلبلاغ» اسفراین

عملکرد نیروی انتظامی سبب شد اراذل و اوباش توان قدرت‌نمایی برای مردم نداشته باشند

ماجرای انتصابهای پرشتاب در ماههای پایانی دولت چیست؟/این‌بار رئیس دفتر وزیر سرپرست بازرسی شد