پیام خراسان

آخرين مطالب

آزمون و خطای طرح شناورسازی قیمت‌ها در بازار تره بار کرمان/ سرمازدگی توجیه گرانی میوه نیست اجتماعي

آزمون و خطای طرح شناورسازی قیمت‌ها در بازار تره بار کرمان/ سرمازدگی توجیه گرانی میوه نیست
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - هفته گذشته جلسه‌ای برای تنظیم قیمت میوه برگزار شد اما مسئولان نتوانستند با توجه به وضعیت میوه استان کرمان قیمتی را مصوب کنند و نهایتا با تعهد رئیس اتحادیه صنف میدان داران کرمان مهلتی 10 روزه برای اجرای طرح آزاد سازی قیمت ها و تعدیل بازار داده شد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان، استان 4 فصل کرمان که غالب میوه ها و تره بار در آن کشت می شوند، امروز دستخوش اتفاقاتی است که اهالی این دیار را در خرید این اقلام محدود کرده است.
سرمازدگی مرکبات و تره بار جنوب کرمان اگرچه سهم بزرگی در افزایش قیمت میوه و تره بار استان دارد اما توجیه کننده این افزایش قیمت آن هم در یک استان تولیدکننده نیست.
هفته گذشته جلسه ای برای تنظیم قیمت میوه برگزار شد اما مسئولان نتوانستند با توجه به وضعیت میوه استان قیمتی را مصوب کنند و نهایتا با تعهد رئیس اتحادیه صنف میدان داران کرمان مهلتی 10 روزه برای اجرای طرح آزاد سازی قیمت ها و تعدیل بازار داده شد و در صورت کسب نتیجه مثبت این طرح ادامه دار خواهد بود.
افزایش هزینه های حمل بار، قیمت میوه در کرمان را افزایش داد
علی کاظمی رئیس اتحادیه صنف میدان داران کرمان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: یکی از دلایلی که سبب افزایش قیمت میوه در بازار شده، بالا رفتن کرایه بار کامیون داران و رانندگان است.
وی افزود: چندی پیش رانندگان به دلیل کم بودن هزینه حمل بار تجمع کردند و در نهایت هزینه حمل بار به صورت قانونی افزایش یافت و متاسفانه سبب افزایش قیمت ها شد.
رئیس اتحادیه صنف میدان داران کرمان ابراز کرد: البته سرمازدگی مرکبات جنوب کرمان اثر شگرفتی در بالا رفتن قیمت میوه شده، با توجه به اینکه به سال نو هم نزدیک می شویم تاکنون اقدامی در این خصوص صورت نگرفته اما به زودی تصمیمات مربوط به تامین میوه شب عید اتخاذ می شود.
کاظمی اظهار کرد: در صورتی که دولت یارانه ای برای تامین میوه در نظر گیرد، قیمت ها تا حدودی پایین می آید اما اگر این اتفاق انجام نشود مجبور به عرضه میوه با قیمت بالا هستیم.
وی در ارتباط با نحوه قیمت گذاری در کرمان یادآور شد: پیش از در کرمان به فروشندگان میوه نرخ ارائه می شد و همه موظف به رعایت آن بودند اما مشکلات اخیر سبب شد تا تصمیم بر اجرای طرح آزاد سازی قیمت ها گرفته شود.
کاهش 50 درصدی خرید میوه به دنبال افزایش قیمت افسار گسیخته
رئیس اتحادیه صنف میدان داران کرمان در پایان خاطرنشان کرد: میزان عرضه و تقاضا مشخص کننده قیمت میوه است، اگر قیمت بالا باشد مردم خرید نمی کنند همان طور که در این هفته گذشته فروش ما بیش از 50 درصد کاهش یافته است.
در ادامه میثم آبداری مسئول بسیج اصناف شهرستان کرمان در تشریح جزئیات برگزاری طرح آزاد سازی قیمت میوه در کرمان به خبرنگار راه آرمان گفت: وقتی در خصوص ثابت شدن قیمت میوه در استان صحبت می کنیم باید به این نکته توجه کنیم که میوه و تره بار به دلیل فصلی بودن مشخصا نمی تواند قیمت ثابتی داشته باشد.
وی افزود: چرا که بر اساس شرایط موجود در آن فصل؛ ثابت نگه داشتن قیمت میوه سبب متضرر شدن مصرف کننده می شود، که متاسفانه مورد بی توجهی مسئولان قرار گرفته است.
مسئول بسیج اصناف شهرستان کرمان مطرح کرد: ماه گذشته کاهش دما در جنوب استان سبب شد تا مرکبات و صیفی جات دچار سرمازدگی شوند، محصولی که دستخوش سرمازدگی شود، کم می شود حال آنکه تقاضا برای مصرف مرکبات در این فصل بالا است.
آبدری ابراز کرد: در این شرایط مسئولان مجبور هستند بر اساس میزان عرضه و تقاضا، با هر قیمتی این نیاز را تامین کنند چرا که کمبودها سبب اخلال در بازار می شوند.
وی یادآور شد: ستاد تنظیم بازار استان وظیفه تنظیم قیمت محصول با کیفیت در بازار را بر عهده دارد، بر اساس نظرات مسئولان مختلف این ستاد به یک اتفاق نظر کلی برای قیمت میوه دست پیدا می کند.
تعیین قیمت میوه بر اساس کیفیت، راهکاری موثر برای کنترل بازار
مسئول بسیج اصناف شهرستان کرمان اظهار کرد: کیفیت میوه و تره بار استان در جلسه هفته گذشته سنجیده شد، همین امر اجازه رسیدن به یک قیمت مشترک را به ما نداد، متاسفانه میوه ای که کیفیت آن از طریق جهاد کشاورزی تائید نشده، برچسب می خورد و به فروش می رسد.
آبدری عنوان کرد: برای حل این مشکل تصمیم گرفته شد تا میوه در ستاد تنظیم بازار عرضه شود و یا افرادی از این ستاد در میدان تره بار مستقر شود تا کیفیت میوه از نزدیک بررسی شود.
وی ادامه داد: در نهایت با توجه به درجه بندی میوه ها از نظر کیفیت، قیمت نهایی مشخص می شود، متاسفانه در سال های گذشته هیچ یک از نهادهای حاضر در ستاد تنظیم بازار استان به این مسئله توجه نکردند.
مسئول بسیج اصناف شهرستان کرمان تصریح کرد: اگر کیفیت میوه ای که در سفره مردم جای می گیرد از نظر کیفی بررسی شده بود، امروز قیمت میوه درجه 1 و میوه ممتاز یکی نبود.
آبدری تصریح کرد: در این حالت سنگینی بار ندانم کاری مسئولان امر روی دوش مصرف کننده که عامه مردم است، نمی افتاد البته در روزهای آینده تصمیمات مهمی در این زمینه اتخاذ می شود.
وی افزود: استان کرمان دارای پتانسیل بالایی است و هر 4 فصل را در بر گرفته، با این ظرفیت واقعا حق اندک مردم کرمان است که میوه ممتاز با قیمت مناسب در سفره های آن ها قرار گیرد.
اعطا مهلت 10 روزه به اتحادیه میوه و تره بار برای تنظیم قیمت ها
مسئول بسیج اصناف شهرستان کرمان توضیح داد: امروز مسئله مهم این است که شرایط را برای بهره مندی قشر مستضعف جامعه فراهم کنیم، از سوی دیگر اتحادیه میوه و تره بار پافشاری بسیاری بر آزاد سازی یا شناور بودن قیمت میوه با ارائه فاکتور دارد که شاید در ظاهر با هم متناقض باشند.
آبدری بیان کرد: در ابتدا ما با این مسئله مخالف بودیم چرا که افزایش قیمت ها سبب متضرر شدن مردم می شود، با ارائه مستنداتی مشخص شد که اگر قیمت میوه و تره بار به صورت شناور باشد در یک بازه 10 روزه با اشباع کردن بازار میوه و تره بار می توانیم قیمت را کنترل کنیم.
وی یادآور شد: چرا که افزایش قیمت سبب سرازیر شدن میوه به سمت استان می شود و از سوی دیگر به دلیل آنکه نمی توان میوه را بیش از چند روز نگه داشت فروشندگان مجبور به فروش میوه خود با قیمت پایین تر می شوند.
مسئول بسیج اصناف شهرستان کرمان در پایان خاطرنشان کرد: اگر مسئولان پای کار نیایند و این جلسات صوری باشد مانند سال های گذشته باز هم شاهد گران فروشی و اجحاف در حق مصرف کنندگان خواهیم بود.
به گزارش راه آرمان، مهلت 10 روزه اجرای طرح شناورسازی قیمت میوه در حال اجرا است و باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا این تدبیر مسئولان مشکل گشا می شود و توانایی تنظیم قیمت میوه و تره را در استان کرمان دارد؟
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/315297/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

20 راز برای تهیه یک سالاد الویه خوشمزه و لذیذ

زمان پخش خندوانه در نوروز 1400 مشخص شد

12 راز خوشمزه شدن کتلت، شامی و کوکو + ترفند‌های وا نرفتن آن‌ها

کشف 2400کیلوگرم نقره قاچاق در کشور

پیراهن سفید بر تن سبزپوشان

صحنه عجیب بین قاتل و پدر مقتول در شب اعدام!

کیف قاپی پسر جوان برای خرید سیگار!

هند ماهواره برزیلی رصدکننده زمین و 18 ماهواره دیگر را به مدار فرستاد

طرح تنفس 10 ساله جنگل‌های هیرکانی فرصتی برای توسعه صنعت زراعت چوب

جلوگیری از رودخانه‌خواری در رودخانه «زیارت» گرگان

(ویدئو) خسروپناه: با داروی امام کاظم و امام رضا 3بار شفا یافتم

سنووا U7؛ سدان چینی نیمه لوکس اما اقتصادی از بایک (+عکس)

تاز‌ه‌ترین وضعیت کووید 19 در استان خراسان جنوبی

انتصاب بخشدار بالا ولایت شهرستان باخرز

افرادی که پس از اخذ بلیت به کرونا مبتلا شوند از حضورشان در قطار ممانعت می‌شود

ثبت وقف میلیاردی در طبس

پیشکسوتان دفاع مقدس نباید به فراموشی سپرده شوند

مصوبه شورا برای ایجاد بازارچه‌های میوه و تره بار در شیراز اجرایی شود

ملی پوش فوتسال فردا زانویش را به تیغ جراحان می‌سپرد

فارس من| مشکلات اراضی «شرکت شاندیز بذر» با تهاتر حل می‌شود

کشف جسد مرد جوان در نیشابور

کشف جنازه مرد جوان در گونی / او کیست؟!

دستگیری 13 نفر از برداشت‌کنندگان غیرمجاز «معدن آلبلاغ» اسفراین

21 تیم لیگ برتری والیبال خراسان رضوی گروه‌بندی شدند

ورود 640 دوز واکسن کرونا به خراسان جنوبی

مرغداری‌های خراسان شمالی نیاز مرغ استان را تولید می کنند

افرادی که پس از اخذ بلیت قطار به کرونا مبتلا شوند از حضورشان در قطار ممانعت می‌شود

عاشقانه یک روحانی برای همسرش در خیابان‌های مشهد

ارمغان برف و باران برای 22 استان

امیر قطر برای اولین بار بعد از 3 سال، با بن سلمان تلفنی گفت‌وگو کرد

انتخابات رژیم صهیونیستی؛ برای اولین بار 4 مرکز اخذ رای در 3 کشور عربی افتتاح می‌شود

تیم پاراوزنه برداری بانوان خراسان رضوی 2 مدال کشوری کسب کرد

طرح ارتقای امنیت اجتماعی در بیرجند اجرا شد

آمار ابتلا به کرونا در خراسان شمالی صعودی شده است/ فوت 2 بیمار

کانون بسیج فرهنگیان شیروان در کشور اول شد

کارگاه های آموزشی مجازی سلامت محور

خانه های بهداشت کارگری برتر تجلیل می شوند/ رونمایی از 60 عنوان کتاب و بسته آموزشی مرتبط با سلامت کارگران

خساست آسمان سدهای خراسان جنوبی را تشنه کرد

محکومیت شرکت پخش مواد غذایی به اتهام فروش اجباری در بیرجند

مشکلات 4 واحد تولیدی برای ادامه فعالیت در خراسان جنوبی بررسی شد

دستگیری 74 متهم در طرح ارتقاء امنیت اجتماعی

واژگونی مینی‌بوس در گنبد

فعالیت 20 مرکز فرهنگی هنری در خراسان شمالی

واژگونی مینی‌بوس در گلستان با15مصدوم

واژگونی مینی‌بوس در گلستان با 15 مصدوم

دلیل افزایش قیمت‌ها در خراسان شمالی واردات از سایر استان‌ها است

واژگونی مینی‌بوس با 15مصدوم

واردات از سایر استان‌ها، دلیل افزایش قیمت‌ها در خراسان شمالی

دستگیری 13 نفر از برداشت کنندگان غیر مجاز «معدن آلبلاغ» اسفراین

عملکرد نیروی انتظامی سبب شد اراذل و اوباش توان قدرت‌نمایی برای مردم نداشته باشند