پیام خراسان

آخرين مطالب

کشمکش 2 دستگاه بر سر صید ماهیان بزرگترین سد خراسان شمالی اجتماعي

کشمکش 2 دستگاه بر سر صید ماهیان بزرگترین سد خراسان شمالی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - به گزارش ایرنا، مسوولان شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی بر این باورند که حجم ماهیان زردپر در دریاچه سد شیرین دره شهرستان مانه و سملقان زیاد است و این امر سبب کاهش کیفیت آب این سد شده است، از این رو حجم این آبزیان باید کاهش یابد اما اداره کل محیط زیست می گوید که ماهیان زردپر تاثیری در کاهش کیفیت آب ندارند.
محیط زیست اعلام کرده است که حجم ماهیان در سد شیرین دره اندک است و گواه این مدعا نیز تور خالی ماهیگیری است که پیمانکار طرح در دریاچه سد گسترده و ماهی چندانی برداشت نکرده است.
گلایه های چند ساله شهروندان بجنورد از تغییر کیفیت آب آشامیدنی سبب شده است تا برداشت ماهی از مخزن سد شیرین دره، به عنوان نخستین راه چاره، هر ساله در دستور کار دستگاه های مرتبط قرار بگیرد.
نخستین بار اواخر دیماه سال 97 بود که برداشت ماهی از سد شیرین دره آغاز شد و این اقدام به منظور پایش جمعیت آبزیان و کنترل کیفیت آب سد صورت گرفت.
پیمانکار با مجوز اداره کل حفاظت محیط زیست استان، برای برداشت آبزیان و کاهش تراکم آن اقدام کرد اما پس از مدت کوتاهی با اعتراض مردم و برخی مشکلات اجتماعی روبه رو شد که چرا کار به پیمانکار غیربومی استان سپرده شده و البته کار با ورود مدعی العموم، پیش از آنکه ماهی قابل توجهی صید شود، متوقف شد.
پس از آن با پیگیری های انجام شده، از سرگیری برداشت ماهیان مطرح شد و امسال همان پیمانکار نسبت به صید در دریاچه آن سد اقدام کرد.
قرار بود پنج تن ماهی برداشت شود اما آنگونه که اداره کل حفاظت محیط زیست اعلام کرده است، ماهی چندانی به تور ماهیگیران نیفتاده است.
با این وجود شرکت آب منطقه ای همچنان بر این عقیده است که حجم ماهیان سد زیاد است و برای بهبود کیفیت آب، باید از تراکم این آبزیان کاسته شود.

پیام خراسان

جستن کیفیت آب بجنورد در تور ماهیگیران
بیش از یک دهه از زمان بهره برداری از سد شیرین دره مانه و سملقان گذشته است و در این مدت ماهی های آن برداشت نشده است، از این رو تراکم آبزیان رو به فزونی گذارده است.
در این سال ها هر از چند مدت، طعم و بوی آب بجنورد، تغییر کرده و سبب گلایه شهروندان می شود. مسوولان می گویند حجم ماهی ها و سایر آبزیان در سد بالا است و تغییر طعم و بوی آب، به همین علت است از این رو، باید با برداشت ماهی، از تراکم آنها کاسته شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی در این باره گفت: تراکم آبزیان در مخزن سد شیرین‌دره شهرستان مانه و سملقان، زیاد و بیش از حد نرمال است و این امر، تهدیدی برای کیفیت آب این دریاچه است.
سیدعقیل مرتضوی اظهار داشت: بخش زیادی از آب مورد نیاز شهروندان در مرکز استان از سد شیرین دره تامین می شود و بر این اساس، نیاز است تا برای جلوگیری از بروز مشکل در کیفیت آب، صید آبزیان در دستور کار قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه در سال های پیش، کاهش کیفیت آب سد شیرین دره سبب انتقاد و گلایه شهروندان بجنورد شده بود، افزود: درخواست ما این است که آبزیان و دست کم بزرگ جثه ها، صید شود زیرا، ماهی های پیر در کف سد مانده و می میرند و انباشت لاشه ها سبب افت کیفیت و بوی ناخوشایند آب می شود.
مرتضوی گفت: البته برای جلوگیری از بروز مشکل کاهش کیفیت آب، اقدامات لازم در تصفیه خانه نیز انجام می شود اما رویکرد ما استفاده حداقلی از افزودنی های شیمیایی است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با اشاره به اینکه در مرحله نخست برداشت در سال 97 تنها 170 کیلوگرم ماهی برداشت شده است، افزود: برای ما وجود آبزیان و تاثیر آن در کاهش کیفیت آب محرز شده است.
تراکم ماهیان سد باید کاسته شود
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی هم در باره برداشت آبزیان از سد شیرین دره گفت: پیمانکار نسبت به برداشت ماهیان اقدام کرد، اما میزان زیادی برداشت نشد، علت آن سرمای هوا است، زیرا ماهیان در این فصل به کف دریاچه نزدیک می شوند و از این رو پیمانکار نتوانست ماهی زیادی صید کند.
وحید واسطه اظهار داشت: ما اعتقاد داریم حجم ماهی در مخزن سد زیاد است و برای ارتقای کیفیت آب باید از تراکم آنها کاسته شود.
وی افزود: مطالعه مشاور در این زمینه نشان داده است که باید از تراکم ماهیان و آبزیان سد کاسته شود، در این باره مستندات برای گرفتن مجوز صید آبزیان، به اداره کل حفاظت محیط زیست استان ارسال شده است.

پیام خراسان

کاهش کیفیت آب ارتباطی به ماهیان ندارند
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی هم در این باره گفت: بنا به درخواست آب منطقه ای، مجوز لازم برای برداشت ماهی داده شد اما پیمانکار نتوانست ماهی زیادی را برداشت کند و همین نشان می دهد حجم ماهیان زردپر در سد شیرین دره زیاد نیست و اگر تراکم این آبزیان بالا بود برداشت ماهی این چنین ناچیز نبود.
مهدی اله پور اظهار داشت: قرار بود برای پایش میزان تاثیر ماهی زردپر، پنج تن از این آبزیان برداشت شود اما پیمانکار تنها میزان بسیار ناچیزی را به تور انداخته است.
وی افزود: تراکم ماهیان زردپر کم است از این رو نمی تواند سبب تغییر کیفیت آب باشد، البته این ماهیان سبب آلودگی و تغییر طعم آب سد شیرین‌دره شهرستان مانه و سملقان نبوده و کاهش کیفیت آب را نباید به این آبزیان نسبت داد.
اله پور اظهار داشت: بررسی های کارشناسی نشان می دهد، ماهیان زردپر نمی توانند سبب کاهش کیفیت آب شوند بلکه بر عکس، این آبزیان به عنوان تصفیه کننده آب، که از میکروارگانیسم ها و موجودات ریز آب تغذیه می کنند، حتی سبب افزایش کیفیت آب می شوند.
وی افزود: ماهی زردپر یا زردک از نظر حفاظتی از آبزیان حمایت شده است و این گونه آبزی، در رده گونه های آسیب پذیر قرار دارد و یگان حفاظت محیط زیست استان با هرگونه صید غیرمجاز این گونه، برخورد قانونی خواهد کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار داشت: این گونه را می توان به عنوان یک پیشمرگ در صورت آلودگی آب توسط مواد شیمیایی در نظر گرفت که در مواقع بحرانی، پیش از اینکه آب به مصرف آشامیدنی برسد می تواند به عنوان نشانگر طبیعی کیفیت آب تلقی شود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی هم در این باره گفت: پیمانکار طرح موفق به صید کمتر از یک تن ماهی از سد شیرین دره شده است و از نظر ما این امر نشان از کم بودن تراکم ماهی در این سد دارد.
حبیب لشکری اظهار داشت: مجوز پیمانکار برای برداشت به اتمام رسیده است و بر این اساس ادامه برداشت ماهی منتفی است، هرچند پیمانکار نسبت به این امر معترض است.
وی افزود: تقاضای مجدد پیمانکار برای صدور مجوز برداشت ماهی از سد شیرین دره در دست بررسی است اما از نظر ما برداشت ماهیان از این دریاچه منتفی است و نباید انجام شود.
ماهی زردپر، تا هشت سال عمر دارد و زادآوری آن بسته به مهاجرت در بهار یا پاییز، در تابستان همان سال و یا بهار یا تابستان سال بعد انجام می‌شود.
سد شیرین دره واقع در 65 کیلومتری شمال غربی شهر بجنورد، در محدوده شهرستان مانه و سملقان، بزرگترین سد خراسان شمالی است که بر روی رودخانه ای به همین نام، از سرشاخه ‌های رود اترک ساخته شده است.
این سد با هدف کنترل و مهار سیلاب‌ها، تامین آب آشامیدنی مورد نیاز شهر بجنورد و روستاهای مسیر خط انتقال، آب مورد نیاز صنایع و نیز آب لازم برای بهبود و توسعه کشاورزی زمین‌های پایین دست سد ساخته شده است.
عملیات ساخت این سد در مهرماه سال 75 آغاز شد و در فروردین سال 84 به بهره برداری رسید.
برچسب‌ها بجنورد شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی ماهی خراسان شمالی شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی شرکت مدیریت منابع آب ایران مانه وسملقان

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/315311/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زمان پخش خندوانه در نوروز 1400 مشخص شد

12 راز خوشمزه شدن کتلت، شامی و کوکو + ترفند‌های وا نرفتن آن‌ها

کشف 2400کیلوگرم نقره قاچاق در کشور

پیراهن سفید بر تن سبزپوشان

صحنه عجیب بین قاتل و پدر مقتول در شب اعدام!

کیف قاپی پسر جوان برای خرید سیگار!

هند ماهواره برزیلی رصدکننده زمین و 18 ماهواره دیگر را به مدار فرستاد

طرح تنفس 10 ساله جنگل‌های هیرکانی فرصتی برای توسعه صنعت زراعت چوب

جلوگیری از رودخانه‌خواری در رودخانه «زیارت» گرگان

(ویدئو) خسروپناه: با داروی امام کاظم و امام رضا 3بار شفا یافتم

سنووا U7؛ سدان چینی نیمه لوکس اما اقتصادی از بایک (+عکس)

تاز‌ه‌ترین وضعیت کووید 19 در استان خراسان جنوبی

انتصاب بخشدار بالا ولایت شهرستان باخرز

افرادی که پس از اخذ بلیت به کرونا مبتلا شوند از حضورشان در قطار ممانعت می‌شود

ثبت وقف میلیاردی در طبس

پیشکسوتان دفاع مقدس نباید به فراموشی سپرده شوند

مصوبه شورا برای ایجاد بازارچه‌های میوه و تره بار در شیراز اجرایی شود

ملی پوش فوتسال فردا زانویش را به تیغ جراحان می‌سپرد

فارس من| مشکلات اراضی «شرکت شاندیز بذر» با تهاتر حل می‌شود

کشف جسد مرد جوان در نیشابور

کشف جنازه مرد جوان در گونی / او کیست؟!

دستگیری 13 نفر از برداشت‌کنندگان غیرمجاز «معدن آلبلاغ» اسفراین

21 تیم لیگ برتری والیبال خراسان رضوی گروه‌بندی شدند

ورود 640 دوز واکسن کرونا به خراسان جنوبی

مرغداری‌های خراسان شمالی نیاز مرغ استان را تولید می کنند

افرادی که پس از اخذ بلیت قطار به کرونا مبتلا شوند از حضورشان در قطار ممانعت می‌شود

عاشقانه یک روحانی برای همسرش در خیابان‌های مشهد

ارمغان برف و باران برای 22 استان

امیر قطر برای اولین بار بعد از 3 سال، با بن سلمان تلفنی گفت‌وگو کرد

انتخابات رژیم صهیونیستی؛ برای اولین بار 4 مرکز اخذ رای در 3 کشور عربی افتتاح می‌شود

تیم پاراوزنه برداری بانوان خراسان رضوی 2 مدال کشوری کسب کرد

طرح ارتقای امنیت اجتماعی در بیرجند اجرا شد

آمار ابتلا به کرونا در خراسان شمالی صعودی شده است/ فوت 2 بیمار

کانون بسیج فرهنگیان شیروان در کشور اول شد

کارگاه های آموزشی مجازی سلامت محور

خانه های بهداشت کارگری برتر تجلیل می شوند/ رونمایی از 60 عنوان کتاب و بسته آموزشی مرتبط با سلامت کارگران

خساست آسمان سدهای خراسان جنوبی را تشنه کرد

محکومیت شرکت پخش مواد غذایی به اتهام فروش اجباری در بیرجند

مشکلات 4 واحد تولیدی برای ادامه فعالیت در خراسان جنوبی بررسی شد

دستگیری 74 متهم در طرح ارتقاء امنیت اجتماعی

واژگونی مینی‌بوس در گنبد

فعالیت 20 مرکز فرهنگی هنری در خراسان شمالی

واژگونی مینی‌بوس در گلستان با15مصدوم

واژگونی مینی‌بوس در گلستان با 15 مصدوم

دلیل افزایش قیمت‌ها در خراسان شمالی واردات از سایر استان‌ها است

واژگونی مینی‌بوس با 15مصدوم

واردات از سایر استان‌ها، دلیل افزایش قیمت‌ها در خراسان شمالی

دستگیری 13 نفر از برداشت کنندگان غیر مجاز «معدن آلبلاغ» اسفراین

عملکرد نیروی انتظامی سبب شد اراذل و اوباش توان قدرت‌نمایی برای مردم نداشته باشند

ماجرای انتصابهای پرشتاب در ماههای پایانی دولت چیست؟/این‌بار رئیس دفتر وزیر سرپرست بازرسی شد