پیام خراسان

آخرين مطالب

مازاد تولید تخم مرغ داریم/مهار آنفلوآنزای فوق حادپرندگان در خراسان جنوبی اجتماعي

مازاد تولید تخم مرغ داریم/مهار آنفلوآنزای فوق حادپرندگان در خراسان جنوبی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس سازمان دامپزشکی ضمن اشاره به اینکه در کشور با مازاد تولید تخم مرغ مواجه هستیم از کنترل و مهار بیماری آنفلو آنزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی خبرداد.
به گزارش ایسنا، علی صفر ماکنعلی در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد با بیان اینکه در سال 1399 اتفاقات مثبتی در حوزه دامپزشکی افتاد، اظهار کرد: موفق به تولید واکسن تب برفکی و واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شدیم.
وی ادامه داد: با رصد و پایش، برقراری شبکه های ملی تشخیص پیشرفته، تعیین بیماری و ابلاغ پروتکل های آموزشی خاص امسال در کاهش بیماری لکه سفید میگو را رکورد زدیم و با توجه به کنترل این بیماری بیش از 10هزارتن میگو در سطح زیر کشت تولید شد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: بیش از 173 هزار واحد پرورش قزل آلا در کشور داریم و ایران رتبه اول تولید قزل آلا در آبهای سطحی دنیا را دارد و جزو کشورهایی هستیم که محصول پرورش یافته در قالب پروتکل های بهداشتی وارد بازار اوراسیا شده است.
به گفته وی قصد داریم حوزه مدیریت بهداشت بیماری های آبزیان را در کشور توسعه دهیم؛ اگرچه در حال حاضر این مدیریت انجام می شود ولی کافی نیست.
ماکنعلی در ادامه به بیماری های طیور نیز اشاره کرد و گفت: آنفولانزای فوق حاد پرندگان وسیع ترین و شدیدترین بیماری مختص به پرندگان در قاره های مختلف است. از ابتدای سال 2021 تا 23 روز بعد آن در 27کشور عضو اتحادیه اروپا 299 کانون بیماری رخ داده است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبود.
وی با بیان اینکه از قبل تدابیری برای کنترل و مقابله با این بیماری در استان های مختلف کشور اتخاذ شده بود، اظهار کرد:35 کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در برنامه ملی شناسایی، تایید و مهار کردیم. در استان خراسان جنوبی نیز به دلیل قرار گرفتن یکی از واحدهای صنعتی بزرگ در مجاورت یکی از آب بندهای این استان و تاخیر در گزارش این بیماری بنا به دلایل مختلف تعداد لاین مرغ تخم گذار درگیر این بیماری شدند که با رصد و پایش تایید، تشخیص، مهار و مختومه شدن آنها عملیات مهار نیز به پایان رسید.
رئیس سازمان دامپزشکی اضافه کرد: در تلاش هستیم واحدهایی که به دلیل این بیماری از چرخه تولید حذف شدند حداکثر ظرف یک دوره 42 روزه با تایید مراجع مربوطه مجددا به چرخه تولید بازگردند.
ماکنعلی در پاسخ به این سوال که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تا چه میزان خسارت وارد کرده است، گفت: این بیماری در استان های آذربایجان غربی، البرز، تهران، مرکزی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، مازندران و... شناسایی شده است. در تالاب میقان 1264 قطعه پرنده تلف شدند ولی با اقدامات انجام شده به واحدهای صنعتی و روستا سرایت نکرد. در استان مازندارن نیز هیچ واحد صنعتی درگیرنشد. در کرمانشاه دو نقطه روستایی درگیر بیماری شدند. در خراسان جنوبی نیز درگیری داشتیم ولی با اقدامات انجام شده کنترل های لازم صورت گرفت. به طور کل خسارت های وارد شده ناشی از این بیماری کمتر از دو میلیارد تومان است.
وی با اشاره به آمارهای صادراتی محصولات کشاورزی گفت:در 9ماهه ابتدای سال بیش از 65هزارتن صادرات تخم مرغ وبیش 35 هزارتن صادرات گوشت مرغ داشتیم؛ این در حالیست که زمانی واردکننده تخم مرغ و گوشت مرغ بودیم. همچنین براساس آمارها جمعیت گاو و گوساله در کشور در سال 493 میلیون 230هزار راس بود که در سال 1399 این رقم به پنج میلیون و 410هزار راس رسیده است و این نشان می دهد که با افزایش در این بخش مواجه شدیم. جمعیت گوسفند و بزه و بره نیز در حال حاضر 63میلیون و 250 هزار راس است که نسبت به سال 97 بیش از 10 میلیون راس افزایش پیدا کرده است.
وی همچنین اعلام کرد که برای اولین بار در کشور برنامه ملی کنترل باقی مانده های عسل، شیر و فرآورده های لبنی، گوشت مرغ و تخم مرغ را عملیاتی کردیم و امیدواریم با اعتبار بخشی به آزمایشگاه توسط شرکت های بین المللی شرایط حضور محصولات و فرآورده های خام دامی را در بازارهای بین المللی فراهم کنیم
ماکنعلی در ادامه به واکسیناسیون تب برفکی نیز اشاره کرد و گفت: در رابطه با کنترل بیماری تب برفکی سه بخش درنظر گرفته شده است. بخش اول واحدهای صنعتی است که سازوکار برنامه سازمان دامپزشکی واکسیناسیون به روش آماده باش است. در تمامی واحدهای صنعتی افراد مورد تایید سازمان می توانند واکسن را از مراکز مجاز تحویل بگیرند و در قالب سیاست سازمان دامپزشکی استفاده کنند و ما نیز نظارت بر کارایی واکسنها خواهیم داشت.
وی اضافه کرد:در گاوداری های شیری کاهش تب برفکی در 15سال اخیر رکورد زده است و شیر و فرآورده های لبنی تولید شده در کشور استانداردهای اوراسیا را به دست آورده و این محصولات صادر می شوند.
وی اظهار کرد: بخش های دیگر این برنامه واحدهای عشایری و روستایی و کنترل بهداشت دام آنها است. در حوزه دام روستایی واکسیناسیون جمعی نخواهیم داشت بلکه به صورت ریسک بیس واکسیناسیون انجام خواهد شد.
به گفته این مقام مسوول در سازمان دامپزشکی بیش از 75 میلیون پرنده تخم گذار در واحدهای پرورش مرغ تخمگذار در داخل کشور وجود دارند. که هشت میلیون آنها مازاد بر نیاز کشور است و با مازاد تولید مواجهیم.
وی در پاسخ به اینکه چرا با وجود مازاد تولید قیمت تخم مرغ برای مصرف کننده همچنان بالاست گفت: کشور روزانه به 2400تن تخم مرغ نیاز دارد و براساس آمار اعلام شده در 21 دی ماه سالجاری 3066تن تخم مرغ تولید شده است و این یعنی 666تن تخم مرغ مازاد بر نیاز کشور کشو تولید شده است. اینکه چرا با قیمت بالا به دست مصرف کننده می رسد را باید در زنجیره تولید تا مصرف جست وجو کرد.
وی در خصوص مرغ سایز نیز گفت:مرغ سایز یک اصطلاح غلط است. برنامه پرورش مدیریت سنی مرغ گوشتی را ابلاغ کردیم ودر حال اجراست. پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی نباید بیشتر از 40 روز نیمچه های گوشتی را نگهداری کند.
رئیس سازمان دامپزشکی به عرضه تخم مرغ بسته بندی شده نیز اشاره کرد وگفت: تمام تخم مرغ هایی که در واحدهای پرورشی دارای پروانه فعالیت از سازمان های مربوطه تولید می شوند از نظر سلامت هیچ تفاوتی با بقیه تخم مرغ ها ندارند و تاکنون حتی یک مورد مسمومیت یا بیماری ناشی از مصرف تخم مرغ در داخل کشور گزارش نشده است. معتقدیم برنامه های بهبودی و ارتقایی نباید الزامی باشد و بایستی ایجابی باشد. ما نیز از آنها حمایت می‌کنیم.
وی همچنین به عرضه فله محصولات دامی نیز اشاره کرد و گفت:شیرهای جمع آوری شده از واحدهای دامداری تحت نظارت سازمان دامپزشکی می تواند با شناسنامه به صورت خام عرضه شود.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/315494/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راه اندازی حرکت کاروان شادی در معابر شهر سرایان

تخفیف 20 درصدی عوارض شهرداری در حاجی آباد

بارش برف و لغزندگی جاده در شهرستان زیرکوه

از پیش بینی باران و برف طی 24 ساعت آینده تا لغزندگی برخی محورهای خراسان جنوبی

شناسایی پیکر پاک شهید خلبان بیک‌محمدی

بزم میلاد امیرالمومنین (ع) در حرم مطهر رضوی

نماینده مردم بجنورد: باید در متناسب‌ سازی دستمزدها به مسئله تورم نگاه جدی داشته باشیم

لزوم به‌روزرسانی اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع

تعطیلی آرامستان‌های ابهر و ممنوعیت برگزاری مراسم تجمعی

ماجرای حکم اعدام برای خلبان بازنشسته به دلیل مشروب

عملیات اجرایی احداث گلخانه گیاهان دارویی در اسفراین آغاز شد

قیمت نفت خام رکورد 13 ماهه زد/ جزئیات پرداخت بدهی کره جنوبی به ایران/ سهمیه بنزین وانت‌بار‌ها تغییر کرد/ روز آرام دلار در بازار جهانی

پروژه رشت -آستارا برای ما اهمیت دارد/ آزادراه غدیر به بار ترافیکی تهران- کرج کمک می‌کند

افزایش 15 درجه‌ای دمای هوا در خراسان رضوی

آب خوش از گلوی شرق کشور پایین می‌رود/ آزادراه غدیر به کاهش بار ترافیکی تهران- کرج کمک می‌کند

اقامه نماز جمعه در تمام پایگاه‌های خراسان رضوی

قیمت میوه و تره بار در بازار امروز 7 اسفندماه+ جدول

احتمال ابتلا به ویروس کرونا برای بار دوم چقدر است؟

حدود چهار میلیون نفر در خراسان رضوی سهام عدالت دارند

بار افزایشی مراجعات به مراکز بهداشتی و درمانی اهواز

کاهش بار ترافیکی بزرگراه‌های تهران با احداث آزادراه غدیر

تزریق 8780 دوز واکسن کرونا در شرق کشور آغاز شد

جای خالی مرغ در 3 کشتارگاه خراسان رضوی/ شغل 3000 نفر در استان در خطر تعطیلی است

جدیدترین قیمت اقلام خوراکی در میادین میوه و تره بار

تمامی پایگاه‌های خراسان رضوی نماز جمعه 8 اسفند ماه را اقامه می‌کنند

احتمال ابتلا به کرونا برای بار دوم چقدر است؟

1.5 میلیون اصله نهال طی هفته منابع طبیعی در گلستان غرس می شود

قیمت میوه، گوشت و مرغ در میادین میوه و تره بار

جدیدترین قیمت اقلام خوراکی در میادین میوه و تره بار + جدول

آغاز تزریق هشت هزار و 780 دوز واکسن کرونا در شرق کشور

نخستین همایش ملی ایران جغرافیای مهربانی در سبزوار آغاز شد

محاکمه مردی که صاحبکار همسرش را کشت

آذری‌ جهرمی: اینترنت به‌ هیچ‌ وجه گران نمی‌ شود

فرقه‌سازی، اقدام دشمن برای به انحراف کشیدن اسلام/ضرورت امام شناسی

کمیته امداد شیروان 205 میلیارد ریال کمک معیشت به مددجویان پرداخت کرد

لزوم بروز رسانی اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع

دارندگان فیش حج تمتع بخوانند

ارسال 220 اثر به سومین جشنواره سراسری آوا‌ها و نغمات دینی آیات ترنم آسمانی

توکیو این بار بدون توقف!

محور گناباد ـ دوغارون همچنان قربانی می‌گیرد/ جاده‌ مرگ راه حل ندارد؟

یک هشتم نهایی CL و اتفاقی که برای اولین بار رخ داد

آزادراه غدیر زیر بار ترافیک رفت

بارش زیبای برف در روستای بیدخت + فیلم

توزیع هزار و 200 بسته معیشتی در حاشیه شهر مشهد

روحانی: آزادراه غدیر به بار ترافیکی کرج - تهران بسیار کمک می‌کند

آزادراه غدیر با دستور رییس جمهور افتتاح شد/ کاهش بار ترافیکی شلوغ ترین مسیر ارتباطی کشور

کاهش بار ترافیک و حوادث از مزایای آزاد راه غدیر است

روحانی: آزادراه غدیر به بار ترافیکی تهران- کرج کمک می‌کند

پایان سومین جشنواره موسیقی کیش

جزئیات جدید از دستگیری عامل انتحاری در تهران