پیام خراسان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

سایت های پرورش میگو زنگ خطر برای جنگل‌های حرای قشم محسوب می شود؟ مقالات

سایت های پرورش میگو زنگ خطر برای جنگل‌های حرای قشم محسوب می شود؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، جنگل‌های حرای قشم زیستگاه درختانی است که در آب ریشه ‌دارند و با سیستمی بسیار پیشرفته نه‌تنها به تأمین غذای خود از آب‌شور خلیج‌فارس می‌پردازند که به‌عنوان یک زیستگاه غنی برای آبزیان منطقه و منبع درآمدی برای فعالان گردشگری جزیره شناخته می‌شوند.
منطقه حفاظت‌شده جنگل‌های حرا و تالاب بین‌المللی خور خوران (ذخیره‌گاه زیست‌کره حرا) از درختان سرسبز ساحلی مانگرو یا حرا تشکیل‌شده که در شمال غرب جزیره قشم با آبراهه‌های پیچ‌درپیچ خود مأمنی برای پرندگان دریایی ساکن و مهاجر بسیاری است.
این منطقه در سال 1351 به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده حرا و در سال 1354 به‌عنوان پارک ملی و مجدداً در 25 شهریور 1361 به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده معرفی شد. در سال 1354 (1976 میلادی) لقب یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره در ایران و در سال 1355 عنوان یکی از مهم‌ترین تالاب‌های کشور باارزش بین‌المللی را با ثبت شدن در کنوانسیون تالاب‌ها از آن خود کرد.
در سال‌های اخیر با رشد صنعت گردشگری در منطقه آزاد قشم، ارزش ملی، طبیعی، فرهنگی و میراثی این زیست‌کره در مجامع ملی و بین‌المللی بیش‌ازپیش موردتوجه قرارگرفته است تا جایی که حفاظت از جنگل‌های همیشه‌سبز حرا وظیفه‌ای بر دوش تک‌تک ساکنان جزیره و البته مسئولان قرار داده است.

پیام خراسان

رشد شیلات قشم و تأثیر آن بر زیست‌کره حرا رشد صنعت شیلات جزیره به‌ویژه گسترش مزارع پرورش میگو که نیاز به تبادلات آب دریا دارد و همجواری نسبتا نزدیک این مزارع به ساحل، این روزها، شاید دغدغه بخشی از دوستداران طبیعت باشد. آسیبی که از حجم بالای تولید میگو ممکن است به زیست دریایی این منطقه وارد آید که در رأس آن جنگل‌های حرا قرار دارند.
جزیره قشم به‌عنوان منطقه آزاد و ویژه اقتصادی، یکی از مناطقی است که اختیارات آن به دست سازمان منطقه آزاد قشم است که دارای معاونت‌ها و مدیریت‌هایی برای اداره حوزه‌های مختلف از اجتماع گرفته تا محیط‌زیست است.
جهت بررسی این موضوع با مدیریت‌های محیط‌زیست و شیلات سازمان منطقه آزاد قشم به گفتگو نشستیم.
ثبت ذخیره‌گاه زیست‌کره حرا در سازمان جهانی یونسکو سید محمدهاشم داخته، مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم با ارائه توضیحاتی در مورد این منطقه خاص در جزیره گفت: این منطقه که به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره، در برنامه انسان و کره مسکون سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد(یونسکو) به ثبت رسیده، منطقه ای حفاظت‌شده طبیعی و زیستی بین‌المللی است که از نظر مطالعاتی و علمی دارای اهمیت بوده و تجربه مهارت انسان در پشتیبانی از توسعه پایدار را نمایان می‌سازند.
او افزود: این ذخیرگاه در سطح ملی در سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان منطقه حفاظت شده به ثبت رسیده و علاوه بر آن، در کنوانسیون رامسر اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت ثبت جهانی شده است.
داخته ادامه داد: باتوجه به مطالب بالا، اعمال نظر در این محدوده، خارج از حیطه اختیارات سازمان منطقه آزاد قشم بوده و تنها در اختیار نهادهای بالا دستی است.
به گفته او، کنوانسیون رامسر، پیمانی بین‌المللی برای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آن‌ها(به ویژه پرندگان آبزی) است که در سال 1971 میلادی در شهر رامسر به تصویب رسید و یکی از مهم ترین معاهدات در حوزه حفاظت از محیط زیست است.
داخته همچنین بر لزوم حفظ این منطقه توسط جامعه محلی تاکید کرد و ادامه داد: جامعه محلی قشم با جنگل های حرا مانوس است و حرا را زیستگاهی می داند که میراث آیندگان و منبع درآمدی برای توسعه اقتصاد روستاییان در بخش گردشگری است.
حفاظت از زیست بوم جزیره اولویت اصلی فعالیت های شیلاتی قشم منصور آزاد، مدیر شیلات و کشاورزی منطقه آزاد قشم نیز با اشاره به ثبت ذخیره‌گاه زیست‌کره حرا در کنوانسیون رامسر گفت: هرگونه فعالیت در محدوده تعریف‌شده این جنگل‌ها بر اساس قوانین جاری محیط ‌زیست و کنوانسیون رامسر، مشمول مقررات بین‌المللی حاکم بر این تالاب‌هاست.
او در خصوص واگذاری‌های صورت گرفته برای توسعه مزارع پرورش میگو در جزیره افزود: تمام سایت‌های پرورش میگوی ما، قبل از اخذ مجوز نهایی، مجوز ارزیابی را از سازمان‌های ذی‌ربط ناظر بر این جنگل‌ها و محیط‌زیست استان اخذ کرده‌اند که قطعاً با مقررات حاکم بر مناطق حفاظت‌شده، مطابقت دارد.

پیام خراسان

آزاد ادامه می‌دهد: باید دقت کرد که هر درختی که کنار دریا می‌روید جزیی از جنگل حرا محسوب نمی‌شود.‌ منطقه حفاظت‌شده جنگل‌های حرای قشم، حریم مشخصی دارد که به اطلاع ادارات مختلف رسیده و اجازه هرگونه دخل و تصرفی در این محدوده را نمی‌دهد.
مدیر شیلات و کشاورزی منطقه آزاد قشم اضافه می‌کند: از طرفی، مزارع پرورش میگوی ما به‌صورت عمده در سایت‌های شیلاتی و خارج از محدوده جنگل حرا تعریف‌شده و عمدتا در غرب جزیره مستقر هستند.
آزاد به مناطق واگذار شده برای پرورش میگو در ضلع جنوبی جزیره اشاره‌کرده و توضیح می‌دهد: این سایت شیلاتی نیز بافاصله‌ای مناسب از جنگل‌های حرا و با مجوز از استان واگذارشده و هیچ‌گونه خطر زیستی برای آبزیان، پرندگان و گیاهان این تالاب‌ها ندارد.
این مقام مسئول بر اهمیت توسعه صنعت گردشگری در اقتصاد جزیره تأکید کرده و افزود: این سازمان خود را موظف به حفظ و حراست از این نعمت خدادادی می‌داند و در توسعه آن اهتمام لازم را به کار بسته است، شاهد این مدعا، اجرای طرح‌های توسعه و کشت نهال‌های حرا در راستای معرفی بهتر ارزش‌های زیست‌محیطی با همکاری کودکان قشمی و فرهنگ‌سازی در این حوزه است.
مدیر شیلات و کشاورزی منطقه آزاد قشم، اهمیت قابل‌توجه جنگل‌های حرا در زنجیره اکولوژیک آبزیان به‌خصوص میگو در دریا متذکر شد و گفت: اداره شیلات منطقه آزاد قشم، حفظ این جنگل‌ها را یکی از اولویت‌های اساسی خود در توسعه فعالیت‌های شیلاتی می‌داند.
انتهای پیام/ب

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/317239/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با مصادیق "روزه خواری علنی" در جامعه برخورد می‌شود

تأمین مرغ به میزان کافی برای خراسان ‌جنوبی‌ها در ماه رمضان

آسمان خراسان جنوبی ابری همراه با خیزش گردوخاک

توقف وسایل نقلیه بعد از افطار در حاشیه برخی معابر بیرجند ممنوع

یارانه ماه رمضان کی واریز می‌شود؟

یارانه 1400 چقدر است؟

اعلام دستورالعمل همسان‌سازی حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کارمعین با کارمندان پیمانی

عاقبت تلخ زن جوان بعد از جدایی از همسر اولش

وضعیت سیاه کرونایی در کمین خراسان رضوی/ رعایت پروتکل‌های بهداشت‌ به کمترین حد ممکن رسید‌

استمرار برکات طرح شهید سلیمانی در خراسان رضوی/ 800هزار نفر غربالگری شدند

راز پنهان جسدی در چاه متروکه

تشدید پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر رضوی

کیفیت هوای 7 منطقه مشهد در وضعیت هشدار است

جرایم خشن در خراسان رضوی 50 درصد کاهش یافت

افزایش ٣5 درصدی نرخ کرایه تاکسی در مشهد

کاهش 10 مورد پرواز‌های خارجی فرودگاه مشهد

اختصاصی/ همه حاشیه‌های یک مسابقه بین‌المللی!

نجات جوان کوهنورد در ارتفاعات ریوش کاشمر

آغاز عملیات اجرایی احداث مسجد «هفت درب» در مشهد

آسمان 9 شهرستان خراسان رضوی بارانی شد

کشتن سوسک و ساس به قیمت جان همسایه تمام شد

تفاهم نامه سه جانبه با الگوی آموزشی مبتنی بر اشتغال در استان کرمانشاه منعقد شد

کاهش 55 درصدی حوادث ناشی از کار در قزوین

تور ترویجی تعاون و کارآفرینی مجازی برای نخستین بار در استان گیلان برگزار شد

42 هزار فرصت شغلی جدید در طی سال 1399 در استان کرمان ایجاد شد

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی تعاونی های مرزنشین هرمزگان

راه اندازی بیش از 42 مرکز مثبت زندگی در استان مرکزی

بازنشستگی پیش از موعد یک هزار و 700 کارگر لرستانی

پرداخت تسهیلات کرونا در قزوین همچنان ادامه دارد

ارائه 5 خدمت ویژه به بازنشستگان کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کار خبر داد: رونمایی از پوستر نخستین جشنواره عکس کارا

منصوری در اردبیل: بانک ها از اعمال رفتار سلیقه ای یا اخذ وثایق بالاتر از مبلغ قانونی بپرهیزند

گزارش نوروزی شریعتمداری | تغییر رویکرد طرح‌های ضربتی به مدل‌های حمایتی و اجتماع محور​،تنها بخشی از پرونده درخشان سازمان بهزیستی

مجمع عمومی موسس انجمن زنان شاغل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود

شریعتمداری در تشریح دستاوردهای سفر عراق: سند همکاری ایران و عراق نقشه راهی برای توسعه فعالیت های اقتصادی است

اتاق عدالت جنسیتی در کلاب هاوس با حضور معصومه ابتکار

استشمام عطر گل محمدی در دل کویر/‌ خراسان جنوبی این روزها حال و هوای بهشتی دارد

افزایش 10درصدی دواطلبین شوراهای اسلامی در سربیشه

آسفالت و خط کشی معابر بیرجند در دستور کار ویژه قرار گرفت

کشف بیش از 200 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

کشف 3 تن و 342 کیلوگرم مرغ خارج از شبکه توزیع در طبس

فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در استان خراسان جنوبی /کشت گیاهان دارویی گنجی در دل کویر

کشف 13 هزار لیتر سوخت قاچاق در بیرجند

فرآورده های نوآورانه از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی تولید می شود

در سایه سار مهربانی / توزیع هزار و 500 بسته غذایی در خراسان جنوبی

گنجی سبز روییده از دل کویر/ ظرفیتی که زخم خورده از بی توجهی است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان خراسان جنوبی تا 24 فروردین 1400

پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس به کجا رسید؟

حکم پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس صادر شد

اتمام حجت دادستانی با هنجارشکنان