پیام خراسان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.
/یادداشت/

شما قضاوت کنید ... مقالات

شما قضاوت کنید ...
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی سال 1375 و مسابقات جام ملت‌های آسیا، در اولین بازی ناباورانه به عراق باختیم. اون مسابقه دو تا غایب بزرگ داشت؛ مهرداد میناوند و نعیم سعداوی. با اضافه شدن این دو بازیکن در مسابقه دوم با تایلند تمام ماجراها عوض شد. مهرداد عزیز با استعداد ذاتی خودش گلی زیبا و روحیه بخش با اون پای چپ معروفش وارد دروازه تایلند کرد که آغاز راه درخشش چند ساله تیم ملی فوتبال در اون سال‌ها شد.

دکتر صداقت: سال 1375 و مسابقات جام ملت‌های آسیا ، در اولین بازی ناباورانه به عراق باختیم. اون مسابقه دو تا غایب بزرگ داشت؛ مهرداد میناوند و نعیم سعداوی. با اضافه شدن این دو بازیکن در مسابقه دوم با تایلند تمام ماجراها عوض شد. مهرداد عزیز با استعداد ذاتی خودش گلی زیبا و روحیه بخش با اون پای چپ معروفش وارد دروازه تایلند کرد که آغاز راه درخشش چند ساله تیم ملی فوتبال در اون سال‌ها شد.
در اون مسابقات عربستان رو 3تایی کردیم و 6 گل به کره زدیم و با ناداوری واضح به فینال نرسیدیم ولی در بازی رده بندی زیباترین گل تاریخ ملی خودمون رو با ضربه سر شیرجه‌ای علی دایی با پاس استثنایی مهرداد میناوند به ثمر رسوندیم.
بله سال‌های سال عزیزانی مثل مهرداد و علی انصاریان من و شما رو پای تلویزیون میخکوب کردند و لحظات پرافتخاری رو برامون رقم زدند . ماتم ملی و حزن و اندوه سراسری پس از فوت ناباورانه این دو عزیز در روزهای اخیر نشان دهنده این ادعاست. این دو قهرمان و همه ورزشکاران افتخار آفرین متعلق به کل مردم هستند. متاسفانه بعضی از ما حتی از فقدان جانکاه و عزای عمومی ناشی از آن هم در جهت جاودانه کردن خود و مطرح کردن خویش استفاده می‌کنیم. در روزهای اخیر شاهد انتقادهای عمیق و بعضا ناجوانمردانه نسبت به تیم‌های درمانی این عزیزان در فضای مجازی هستیم. اینکه چرا عکس‌ها و پرونده‌های پزشکی این دو مرحوم در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده و مصاحبه‌های متعدد انجام شده و استوری‌های خصوصی در فضای مجازی منتشر شده و چرا فلان درمان شروع شده و یا بهمان روش انجام نشده (در حالی که اکثر منتقدین اطلاعات تخصصی کافی هم نداشته اند) و غیره و غیره .....
قطعا اگر خطا و کوتاهی توسط تیم‌های درمانی رخ داده باشد قابل پیگیری از طریق مجاری قانونی خواهد بود و این حق برای خانواده این عزیزان محفوظ است ولی تاکید غرض ورزانه و جهت دار به این حواشی و نادیده گرفته شدن زحمات فراوان تیم درمانی در مراقبت‌های شبانه روزی و خطیر بسیار ناجوانمردانه و دلسرد کننده است. مراقبت ویژه از بیمار شدیدا بدحال کرونایی بسیار سخت و در عین حال پرخطر می‌باشد و آمار بالای ابتلا و فوت درمانگران خط اول گویای این ادعاست. درگیری شدید ریوی این بیماران و مراقبت‌های اختصاصی مورد نیاز پیچیدگی‌های فراوانی دارد که همکاران اینتنسیویسیت و پزشکان شاغل در آی سی یو با آن آشنایی کامل دارند. درمان بیماران کرونا تنها به آی سی یو ها خلاصه نمی‌شود. نقش رسانه‌ها و جراید و به ویژه رسانه ملی و فضاهای مجازی معتبر در هدایت صحیح بیماران برای قرار گرفتن در مسیر درست درمانی بسیار مهم و اساسی است. آموزش در زمینه مراجعه به موقع بیماران به مراکز درمانی کرونا و توجه بیماران به علائم هشدار دهنده و جدی گرفته شدن شرایط بالینی و آموزش در زمینه تغییر نگرش مردم و بیماران در مورد سیستم ارجاع به موقع و اصلاح بدآموزی‌ها و سوبرداشت‌هایی مانند بیمارستان هراسی پایه‌های اصلی درمان را شامل می‌شوند. دراکثر بیمارانی که به شرایط بحرانی رسیده و در آی سی یو کرونا بستری می‌شوند مراحل اولیه پیش بیمارستانی درمان به صورت استاندارد طی نشده است. مهمترین علت فوت بیماران کرونایی که در مطالعات داخل و خارج کشور به آن اشاره شده دیر مراجعه کردن بیماران می‌باشد که خود علل متعدد دارد که در این مجال نمی‌گنجد.
در مدت تقریبا یکسال گذشته شاهد رشادت‌ها و ایثارگری بی ادعای همکاران پزشک و پرستار و سایر درمانگران بر بالین بیماران کرونایی بودیم. درمانگرانی که با کمترین چشم‌داشت بزرگترین و با شکوه‌ترین لحظات و صحنه‌ها را رقم زدند. در این بین بزرگ‌نمایی هدفمند بعضی موارد و بعضی اشکالات احتمالی و عموما ثابت نشده اگر غرض ورزانه نباشد قطعا بسیار ساده لوحانه است. در یکسال گذشته بیماران کرونایی فراوانی توسط همین تیم‌های درمانی مورد اشاره و با عنایت پروردگار از مرگ حتمی نجات یافته‌اند. ما در یک‌سال گذشته شاهد صحنه‌های غم و شادی فراوانی در آی سی یو های کرونا بوده‌ایم. حال و هوای مادر بزرگوار علی انصاریان عزیز را در بسیاری از مادران دیده‌ایم. برای ما پزشکان هیچ بیماری متفاوت از بیمار دیگر نیست. جوانان غیور زیادی در یکسال گذشته در این روزهای مصیبت از دست رفته‌اند و از سوی دیگر پدران و مادران فراوانی بوده‌اند که با همت درمانگران عزیز سایه‌شان بر سرخانواده‌شان مستدام مانده است.میناوند برای همه ما قهرمان ملیست ولی برای من پزشک درمانگر یک بیمار کرونایی نیازمند درمان است. من و دوستانم از این بیماران فراوان داشته‌ایم. پزشکان و پرستاران عاری از اشکال و خطا نیستند و تقدس اجتماعی شغلشان به دلیل معصوم بودنشان نیست بلکه ناشی از خدمت خالصانه‌شان به مردم است. همکاران شاغل در مراکز کرونا ( پزشکان هیات علمی یا درمانی و پرستاران سخت کوش و تمام تیم درمانی شجاع) با کمترین انتفاع در پرخطرترین شرایط انجام وظیفه کرده و خواهند کرد.
چند روز قبل برای یک نوجوان که پدرش وضع مالی مناسبی ندارد و مبتلا به عارضه مادرزادی قابل اصلاح می‌باشد و در سال‌های قبل به دلیل مشکل مالی نتوانسته اقدام درمانی مناسب انجام دهد با چند تن از همکاران صحبت کردم که در بیمارستان دولتی این عمل جراحی سنگین را انجام دهند. ( به دلیل هزینه‌های سنگین بخش خصوصی) ولی متاسفانه بعضی از دوستان مایل به انجام عمل جراحی بسیار پرریسک در بیمارستان دولتی نبودند (البته نهایتا یکی از دوستان قبول زحمت کردند). ولی ما در یک‌سال گذشته شاهد بودیم درمانگران خط اول کرونا بدون کمترین خواسته با تعرفه‌های دولتی و حتی در بعضی موارد بدون تعرفه اقدام به مراقبت و درمان بیماران بدحال کرونایی نمودند و حتی لحظه‌ای پا پس نکشیدند. همت عالی درمانگران بی ادعای کرونا باعث به حداقل رسیدن تلفات و کاهش مرگ ومیر بیماران علیرغم کمبودهای پرسنلی و دارویی و تجهیزاتی و بعضا سیاست‌های نادرست مدیریتی در سطح خرد و کلان گشته است.
من به خوبی می‌دانم که پزشکان و پرستاران و سایر درمانگران پرتلاش کشورم در مواقع بحران‌های پزشکی بی ادعا و کما فی السابق به کمک مردم خواهند شتافت و وظیفه انسانی و اخلاقی خود را انجام خواهند داد. همه ما سربازان این آب و خاکیم. گاهی میناوندها و انصاریان‌ها پرچم عزیز کشورمان را بالا می‌برند، زمانی جوانان پرشور و مومن دشمن متجاوز را به عقب می‌رانند و روزگاری خادمین سلامت جهادگونه برای حفظ سلامت جامعه تلاش می‌کنند.
امیدوارم این روزهای سخت هر چه زودتر سپری شود و ازدست دادن عزیزان و اقوام و آشنایان به پایان برسد. شهدای سلامت داغ سنگینی بر دل درمانگران حک کردند و همواره در یاد ما خواهند بود. آرامش ابدی برای تمام هموطنان از دست رفته و صبر و شکیبایی برای بازماندگانشان و شفای عاجل برای بیماران و اجر الهی برای تمام خدمتگزاران عرصه کرونا از ایزد منان مسألت دارم.
به امید روزهای بهتر
دکتر علیرضا صداقت
فوق تخصص مراقبت‌های ویژه
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/320233/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با مصادیق "روزه خواری علنی" در جامعه برخورد می‌شود

تأمین مرغ به میزان کافی برای خراسان ‌جنوبی‌ها در ماه رمضان

آسمان خراسان جنوبی ابری همراه با خیزش گردوخاک

توقف وسایل نقلیه بعد از افطار در حاشیه برخی معابر بیرجند ممنوع

یارانه ماه رمضان کی واریز می‌شود؟

یارانه 1400 چقدر است؟

اعلام دستورالعمل همسان‌سازی حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کارمعین با کارمندان پیمانی

عاقبت تلخ زن جوان بعد از جدایی از همسر اولش

وضعیت سیاه کرونایی در کمین خراسان رضوی/ رعایت پروتکل‌های بهداشت‌ به کمترین حد ممکن رسید‌

استمرار برکات طرح شهید سلیمانی در خراسان رضوی/ 800هزار نفر غربالگری شدند

راز پنهان جسدی در چاه متروکه

تشدید پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر رضوی

کیفیت هوای 7 منطقه مشهد در وضعیت هشدار است

جرایم خشن در خراسان رضوی 50 درصد کاهش یافت

افزایش ٣5 درصدی نرخ کرایه تاکسی در مشهد

کاهش 10 مورد پرواز‌های خارجی فرودگاه مشهد

اختصاصی/ همه حاشیه‌های یک مسابقه بین‌المللی!

نجات جوان کوهنورد در ارتفاعات ریوش کاشمر

آغاز عملیات اجرایی احداث مسجد «هفت درب» در مشهد

آسمان 9 شهرستان خراسان رضوی بارانی شد

کشتن سوسک و ساس به قیمت جان همسایه تمام شد

تفاهم نامه سه جانبه با الگوی آموزشی مبتنی بر اشتغال در استان کرمانشاه منعقد شد

کاهش 55 درصدی حوادث ناشی از کار در قزوین

تور ترویجی تعاون و کارآفرینی مجازی برای نخستین بار در استان گیلان برگزار شد

42 هزار فرصت شغلی جدید در طی سال 1399 در استان کرمان ایجاد شد

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی تعاونی های مرزنشین هرمزگان

راه اندازی بیش از 42 مرکز مثبت زندگی در استان مرکزی

بازنشستگی پیش از موعد یک هزار و 700 کارگر لرستانی

پرداخت تسهیلات کرونا در قزوین همچنان ادامه دارد

ارائه 5 خدمت ویژه به بازنشستگان کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کار خبر داد: رونمایی از پوستر نخستین جشنواره عکس کارا

منصوری در اردبیل: بانک ها از اعمال رفتار سلیقه ای یا اخذ وثایق بالاتر از مبلغ قانونی بپرهیزند

گزارش نوروزی شریعتمداری | تغییر رویکرد طرح‌های ضربتی به مدل‌های حمایتی و اجتماع محور​،تنها بخشی از پرونده درخشان سازمان بهزیستی

مجمع عمومی موسس انجمن زنان شاغل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود

شریعتمداری در تشریح دستاوردهای سفر عراق: سند همکاری ایران و عراق نقشه راهی برای توسعه فعالیت های اقتصادی است

اتاق عدالت جنسیتی در کلاب هاوس با حضور معصومه ابتکار

استشمام عطر گل محمدی در دل کویر/‌ خراسان جنوبی این روزها حال و هوای بهشتی دارد

افزایش 10درصدی دواطلبین شوراهای اسلامی در سربیشه

آسفالت و خط کشی معابر بیرجند در دستور کار ویژه قرار گرفت

کشف بیش از 200 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

کشف 3 تن و 342 کیلوگرم مرغ خارج از شبکه توزیع در طبس

فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در استان خراسان جنوبی /کشت گیاهان دارویی گنجی در دل کویر

کشف 13 هزار لیتر سوخت قاچاق در بیرجند

فرآورده های نوآورانه از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی تولید می شود

در سایه سار مهربانی / توزیع هزار و 500 بسته غذایی در خراسان جنوبی

گنجی سبز روییده از دل کویر/ ظرفیتی که زخم خورده از بی توجهی است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان خراسان جنوبی تا 24 فروردین 1400

پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس به کجا رسید؟

حکم پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس صادر شد

اتمام حجت دادستانی با هنجارشکنان