پیام خراسان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

مشهد در آینه اسناد انقلاب اسلامی مقالات

مشهد در آینه اسناد انقلاب اسلامی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- حضور اقشار مختلف در حوادث تاریخی انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف کشور و وحدت آنها حول رهبری امام خمینی (ره) انقلاب را به پیروزی رساند و یکی از شهرهایی که مردمانش در تظاهرات علیه رژیم شاه حضوری فعال داشتند مشهد بود که به خاطر وجود بارگاه معنوی امام رضا(ع) اهمیت خاصی در تاریخ انقلاب دارد.

حرم مطهر امام رضا(ع) شهر مشهد را به یکی از پایگاه‌ های مذهبی و انقلابی ایران در دهه 40 و 50 شمسی تبدیل کرد. حضور روحانیون برجسته‌ای همچون رهبر معظم انقلاب، مرحوم آیت الله شیرازی، مرحوم آیت الله واعظ طبسی، مرحوم آیت الله میلانی، مرحوم آیت الله قمی، شهید هاشمی نژاد و شخصیتهایی همچون مرحوم محمد تقی شریعتی به این شهر جایگاهی ویژه در تاریخ انقلاب داده است.
ثبت اسناد حضور تاریخی مردم در انقلاب و نگهداری از آنها یکی از اقدامات مهمی است که در راستای انتقال این میراث به نسل جوان و محققان و پژوهشگران در کتابخانه مرکزی آستان قدس انجام شده است.
اسناد انقلاب اسلامی که بهترین شاهد اصالت‌ مردمی نظام مقدس جمهوری اسلامی و ارزش‌های انقلابی آن است چند سالی است که به همت خادمان حضرت رضا(ع) در تشکیلاتی تحت عنوان مرکز اسناد سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی گردآوری شده و متولیان متعدد وظیفه نگهداری، ثبت و ضبط و بازنمایی این یادگارها را برعهده دارند.
کارشناس واحد مطالعات انقلاب اسلامی کتابخانه آستان قدس رضوی در رابطه با اسناد تاریخی مشهد در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر توجه جدی و احساس مسؤولیت ویژه سازمان کتابخانه‌ها به عنوان یک تشکیلات مستقل و برخوردار از قدمت و اعتبار به اسناد انقلاب اسلامی که بهترین شاهد برای اصالت‌های نظام و ارزش‌های انقلاب اسلامی و نیز ضروری بودن جمع‌آوری و نشر این اسناد، طرح راه‌اندازی مرکز مطالعات انقلاب اسلامی از سال 91 اجرا شد.
فاطمه خندان افزود: محوریت حرم مطهر رضوی، شهر مشهد را به عنوان یکی از پایگاه‌های مذهبی و انقلابی در ایران دهه 1340 و 1350 مبدل نمود. فعالیت گروه‌ها، احزاب و علمای صاحب‌نام و اندیشمندان ایدئولوگ و انقلابی در حوادث این سال‌ها، به مشهد جایگاهی ویژه در تاریخ معاصر ایران و انقلاب اسلامی بخشید. حضور هسته مرکزی روحانیت مبارز و در رأس آن مقام معظم رهبری در مسجد کرامت به عنوان عامل پیوند گروه‌های مذهبی و ملی از یک سو و عامل سازماندهی حرکات انقلاب اسلامی این شهر را از سایر شهرهای ایران متمایز نمود.
وی ادامه داد: علاوه بر این وجود کانون‌های فکری همچون کانون نشر حقایق، انجمن پیروان قرآن و نیز جلسات پرسش و پاسخ شهید هاشمی‌نژاد در مساجد کرامت و امام حسن(ع)، چهره‌ای کاملاً انقلابی به شهر مشهد می‌داد. اسناد و خاطرات به جا مانده از آن روزها، امکان پژوهش‌ در حوزه انقلاب را برای اندیشمندان و علاقه‌مندان در این زمینه فراهم کرده است.
کارشناس واحد مطالعات انقلاب اسلامی کتابخانه آستان قدس رضوی گفت: به منظور ثبت اسناد تاریخی مبارزات مردم مشهد، تا کنون مصاحبه‌های انجام شده در بخش تاریخ شفاهی با محوریت انقلاب اسلامی، مسجد کرامت و نقش اصناف مشهد در این ارتباط بالغ بر 790 ساعت شده که در قالب مصاحبه با 221 نفر از فعالان انقلابی در دهه 1340 و 1350 صورت گرفته است و هنوز هم ادامه دارد.
خندان افزود: همچنین 572 نفر از مطلعان و افراد معتبر شهر مشهد که در پروژه‌های دیگر این بخش به مصاحبه دعوت شدند به علت اهمیت اطلاعاتشان، به صورت مستقیم به بحث انقلاب وارد شدند و حدود هزار و 800 ساعت مصاحبه در زمینه انقلاب در آرشیو بخش تاریخ شفاهی موجود است.
وی ادامه داد: در بررسی‌ اسناد مکتوب موجود در اداره اسناد آستان قدس رضوی هم 30 هزار برگ سند در حوزه انقلاب اسلامی بازیابی شده است. همچنین هزار و 500 سند دیجیتال با محوریت گزارشهای ساواک از فعالیت رجال انقلابی، اعلامیه‌ها و بیانیه‌های گروهها و احزاب سیاسی در مشهد به دست آمده است.
کارشناس واحد مطالعات انقلاب اسلامی کتابخانه آستان قدس رضوی مجموعه عکس مرکز اسناد آستان قدس رضوی را از دیگر بخشهای مهم مرکز اسناد برشمرد و گفت: در حال حاضر 2 هزار و 700 قطعه عکس با مضامین انقلابی در ایران و مشهد در این مرکز نگهداری می‌شود همچنین 200 دقیقه فیلم از تظاهرات مردم به مناسبت‌های مختلف در شهر مشهد در ماههای دی و بهمن که حاوی اطلاعات مهم از مبارزات مردم است و نیز 90 ساعت سخنرانی های صوتی رجال انقلاب در مشهد نیز از دیگر منابع انقلابی موجود است.
خندان افزود: یک سال قبل از علنی شدن مبارزات مردم ایران در برابر رژیم طاغوت، مبارزات مردم مشهد با تظاهرات زنان محجبه مشهد در اعتراض به کشفِ حجاب در 17 دی 56 آغاز شد که در مهر ماه 57 با بازگشت رهبر معظم انقلاب از تبعید، به اوج خود رسید. تحصن جامعه معلمان در استادیوم تختی و ساختمان دادگستری، در مهر و آبان 1357، تغییر نام بیمارستان‎ها، مدارس و خیابان‎ها و نیز اعتصابات دانشگاهیان و پزشکان مشهد، حمله ماموران رژیم به بیمارستان امام رضا (ع) و حمله به مردم معترض و بی دفاع مشهد در روزهای نهم و دهم دی ماه 57 توسط ماموران رژیم و به خاک و خون کشیدن آنها، از روزهای فراموش نشدنی تاریخ مبارزات انقلاب اسلامی مردم مبارز مشهد است که در نهایت با پیروزی مردم بر رژیم پهلوی در 22 بهمن 57 به بار نشست.
روزنامه های انقلاب در آرشیو مطبوعات کتابخانه آستان قدس رضوی
رییس اداره مطبوعات کتابخانه آستان قدس رضوی هم به خبرنگار ایرنا گفت: آرشیوهای مطبوعاتی محل نگهداری اسنادی است که تورق آنها هنوز حال و هوای 42 سال قبل و روزهای پیروزی انقلاب اسلامی را زنده نگه می‌دارد و مرور آنها خاطرات تلخ و شیرین بسیاری را آشکار می‌کند.
ابراهیم حافظی افزود: آرشیو مطبوعات کتابخانه آستان قدس رضوی که تمام نسخه های روزنامه ها را از آن روزها نگهداری کرده، محل رجوع محققان بسیاری است تا از اخبار و حوادث انقلاب در آن سالها اگاه شوند.

پیام خراسان


وی ادامه داد: نزدیک به چهار هزار عنوان نشریه چاپ شده مربوط به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در این آرشیو موجود است.
رییس اداره مطبوعات کتابخانه آستان قدس رضوی گفت: در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی برخی از نشریات منتشر شده در روزهای منتهی به انقلاب اسلامی موجود است.روزنامه‌های اطلاعات، کیهان و آیندگان در تهران، روزنامه خراسان و آفتاب شرق در مشهد، روزنامه پارس و پیک خجسته در شیراز، هفته نامه ندای میهن در همدان و مجله های اطلاعات هفتگی، زن روز، درسهایی از مکتب اسلام از معدود نشریاتی هستند که در این زمان منتشر می‌شدند و اخبار انقلاب را پوشش می‌دادند.
حافظی افزود: در مشهد روزنامه های آفتاب شرق و خراسان هر روز تحرکات انقلابیون را در سطح شهر پوشش می دادند.
وی اضافه کرد: آرشیو مطبوعات این کتابخانه با جذب بیش از 33 هزار عنوان نشریه از تمام شهرهای ایران، یکی از غنی ترین گنجینه های مطبوعاتی را فراهم آورده که محققان از سراسر کشور می توانند نسخه هایی را از نشریات منتشر شده در شهرشان در طول 180 سال تاریخ مطبوعات ایران مشاهده و بررسی کنند.
برچسب‌ها
مشهد انقلاب اسلامی ایران مطبوعات و خبرگزاری های داخلی آستان قدس رضوی مقام معظم رهبری روزنامه خراسان امام خمینی شهر مشهد دهه فجر

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/321177/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با مصادیق "روزه خواری علنی" در جامعه برخورد می‌شود

تأمین مرغ به میزان کافی برای خراسان ‌جنوبی‌ها در ماه رمضان

آسمان خراسان جنوبی ابری همراه با خیزش گردوخاک

توقف وسایل نقلیه بعد از افطار در حاشیه برخی معابر بیرجند ممنوع

یارانه ماه رمضان کی واریز می‌شود؟

یارانه 1400 چقدر است؟

اعلام دستورالعمل همسان‌سازی حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کارمعین با کارمندان پیمانی

عاقبت تلخ زن جوان بعد از جدایی از همسر اولش

وضعیت سیاه کرونایی در کمین خراسان رضوی/ رعایت پروتکل‌های بهداشت‌ به کمترین حد ممکن رسید‌

استمرار برکات طرح شهید سلیمانی در خراسان رضوی/ 800هزار نفر غربالگری شدند

راز پنهان جسدی در چاه متروکه

تشدید پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر رضوی

کیفیت هوای 7 منطقه مشهد در وضعیت هشدار است

جرایم خشن در خراسان رضوی 50 درصد کاهش یافت

افزایش ٣5 درصدی نرخ کرایه تاکسی در مشهد

کاهش 10 مورد پرواز‌های خارجی فرودگاه مشهد

اختصاصی/ همه حاشیه‌های یک مسابقه بین‌المللی!

نجات جوان کوهنورد در ارتفاعات ریوش کاشمر

آغاز عملیات اجرایی احداث مسجد «هفت درب» در مشهد

آسمان 9 شهرستان خراسان رضوی بارانی شد

کشتن سوسک و ساس به قیمت جان همسایه تمام شد

تفاهم نامه سه جانبه با الگوی آموزشی مبتنی بر اشتغال در استان کرمانشاه منعقد شد

کاهش 55 درصدی حوادث ناشی از کار در قزوین

تور ترویجی تعاون و کارآفرینی مجازی برای نخستین بار در استان گیلان برگزار شد

42 هزار فرصت شغلی جدید در طی سال 1399 در استان کرمان ایجاد شد

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی تعاونی های مرزنشین هرمزگان

راه اندازی بیش از 42 مرکز مثبت زندگی در استان مرکزی

بازنشستگی پیش از موعد یک هزار و 700 کارگر لرستانی

پرداخت تسهیلات کرونا در قزوین همچنان ادامه دارد

ارائه 5 خدمت ویژه به بازنشستگان کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کار خبر داد: رونمایی از پوستر نخستین جشنواره عکس کارا

منصوری در اردبیل: بانک ها از اعمال رفتار سلیقه ای یا اخذ وثایق بالاتر از مبلغ قانونی بپرهیزند

گزارش نوروزی شریعتمداری | تغییر رویکرد طرح‌های ضربتی به مدل‌های حمایتی و اجتماع محور​،تنها بخشی از پرونده درخشان سازمان بهزیستی

مجمع عمومی موسس انجمن زنان شاغل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود

شریعتمداری در تشریح دستاوردهای سفر عراق: سند همکاری ایران و عراق نقشه راهی برای توسعه فعالیت های اقتصادی است

اتاق عدالت جنسیتی در کلاب هاوس با حضور معصومه ابتکار

استشمام عطر گل محمدی در دل کویر/‌ خراسان جنوبی این روزها حال و هوای بهشتی دارد

افزایش 10درصدی دواطلبین شوراهای اسلامی در سربیشه

آسفالت و خط کشی معابر بیرجند در دستور کار ویژه قرار گرفت

کشف بیش از 200 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

کشف 3 تن و 342 کیلوگرم مرغ خارج از شبکه توزیع در طبس

فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در استان خراسان جنوبی /کشت گیاهان دارویی گنجی در دل کویر

کشف 13 هزار لیتر سوخت قاچاق در بیرجند

فرآورده های نوآورانه از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی تولید می شود

در سایه سار مهربانی / توزیع هزار و 500 بسته غذایی در خراسان جنوبی

گنجی سبز روییده از دل کویر/ ظرفیتی که زخم خورده از بی توجهی است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان خراسان جنوبی تا 24 فروردین 1400

پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس به کجا رسید؟

حکم پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس صادر شد

اتمام حجت دادستانی با هنجارشکنان