پیام خراسان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

رشد شاخص‌های سلامت، هدیه انقلاب تا دورترین نقاط خراسان رضوی مقالات

رشد شاخص‌های سلامت، هدیه انقلاب تا دورترین نقاط خراسان رضوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- وقوع انقلاب اسلامی در ایران و شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی ایران شاخصهای سلامت را در بین جمعیت روستایی، مناطق محروم، زنان، کودکان و در حوزه زیرساختها در تمامی کشور به ویژه در استان خراسان رضوی به نحو چشمگیری افزایش داده است.

بسیاری از ایرانیان حضور پزشکان خارجی از کشورهایی مانند پاکستان، هند، بنگلادش و فیلیپین در شهرهای مختلف کشور را پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به یاد دارند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی حوزه سلامت کشور بی‌نیاز از پزشکان و نیروهای خارجی شده است به طوری که اینک در تمام شهرستان‌های استان خراسان رضوی پزشکان متخصص در گروه‌های مختلف پزشکی از جمله زنان، کودکان، جراحی، داخلی، بیهوشی و ارتوپدی حضور دارند و به مردم خدمات ارائه می‌دهند.
روند توسعه شاخصهای بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی در ایران ظرف 42 سال حیات پربرکت انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی گذشته از آموزش موفق نیروی انسانی در عرصه پزشکی، در حوزه گسترش کارآمد زیرساختهای بهداشتی و درمانی در سراسر کشور به ویژه در مناطق روستایی و محروم توسعه‌ای چشمگیر داشته است.
پهنه وسیع خراسان که تا پیش از تقسیم به سه استان، در اوایل دهه 1380 وسیعترین پاره تقسیمات کشوری ایران بود در امر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به عموم مردم به ویژه در روستاها نمونه‌ای شاخص از دستاوردهای تلاش انقلابی در سایه نظام جمهوری اسلامی است.
هم اکنون حدود 80 درصد از جمعیت 6.5 میلیون نفری استان خراسان رضوی زیرپوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارد و بقیه این جمعیت توسط دانشکده‌ها و دانشگاههای علوم پزشکی گناباد، سبزوار، نیشابور، تربت‌حیدریه و تربت‌جام خدمات‌رسانی می‌شوند.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان یکی از پنج دانشگاه برتر کشور و بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی شرق کشور علاوه بر خدمت‌رسانی به مجاوران، به زائران بارگاه منور حضرت علی بن موسی الرضا(ع) نیز خدمات رسانی می کند.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد همانند سایر دانشگاههای علوم پزشکی کشور علاوه بر وظیفه آموزش، پژوهش و تحقیقات، مسوولیت درمان و بهداشت جامعه را نیز برعهده دارد و در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است.
توسعه زیر ساخت های بهداشتی از مهمترین دستاوردهای انقلاب
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این خصوص گفت: توسعه زیر ساخت‌های بهداشتی و ارتقای شاخص‌ها در مناطق روستایی و کم برخوردار را می‌توان از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی عنوان کرد.
دکتر محمد حسین بحرینی افزود: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی مناطق روستایی از محرومترین مناطق کشور محسوب می‌شدند و عمده امکانات حوزه سلامت در شهرهای بزرگ متمرکز بود و مردم روستایی از ابتدایی‌ترین خدمات حوزه سلامت نیز محروم بودند.
وی اضافه کرد: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی حضور تیم‌ها و نیروهای حوزه سلامت در مناطق روستایی بسیار ناچیز بود و این در حالی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با شتاب گرفتن تربیت نیروی انسانی در حوزه‌های مختلف و ساخت‌خانه‌ها و واحدهای بهداشتی، شاخص‌های بهداشتی در مناطق روستایی نیز افزایش یافت.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در سال 1357 در مناطق روستایی استان خراسان رضوی 23 خانه بهداشت فعال بود که این تعداد در سال جاری به 737 خانه بهداشت فعال رسیده است، همچنین تعداد مراکز جامع سلامت خدمات روستایی در آن زمان تنها 30 مرکز بود که در حال حاضر به 105 مرکز رسیده و تعداد پایگاههای بهداشتی نیز از 54 واحد به 350 واحد افزایش یافته است.
بحرینی افزود: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی حضور دندانپزشکان در مناطق روستایی بسیار کم رنگ بود و تنها 15 واحد دندانپزشک در این مناطق حضور داشت اما در حال حاضر در 123 مرکز جامع سلامت روستایی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دندانپزشک حضور دارد و به روستائیان خدمات ارائه می‌دهد.
انقلاب عظیم در ارتقای شاخص های بهداشتی در روستاها
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در سال 1363 بحث حضور بهورزان در مناطق روستایی مطرح و به اجرا در آمد که بر این اساس، برنامه مراقبت های بهداشتی اولیه در روستاها اجرایی شده و انقلاب عظیمی در حوزه بهداشت و ارتقاء شاخص های بهداشت در مناطق روستایی ایجاد شد.
دکتر بحرینی افزود: میزان مرگ و میر مادران باردار تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی 240 مورد در هر 100 هزار نفر بود که این رقم در حال حاضر به 18.8 درصد در هر 100 هزار نفر رسیده است.
به گفته وی، میزان مرگ و میر نوزادان در هر یک هزار تولد زنده 40 مورد بود که امروزه به 8.8 درصد کاهش یافته است. همچنین میزان مرگ و میر کودکان زیریک سال 111 مورد در هر هزار تولد بود که این میزان در حال حاضر به 13.09 مورد کاهش یافته است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: میزان مرگ کودکان زیر پنج سال 119 مورد در هر هزار نفر بود که این میزان نیز به 15.5 درصد کاهش یافته است .همچنین درصد پوشش ایمن سازی واکسیناسیون از 43 درصد در سال 57 به 100 درصد در سال جاری رسیده است.
بحرینی افزود: میزان درصد زایمان در بیمارستان‌ها تا پیش از انقلاب اسلامی 44.4 درصد بود که این میزان در حال حاضر به 99.9 درصد افزایش یافته است.
وی اضافهکرد: در مناطق روستایی با وجود خانه‌ها و پایگاه‌های بهداشتی شاخص‌های بهداشتی ارتقا یافته است و با استفاده از سیستم ارجاع هر زمان که روستائیان به خدمات سطوح بالاتر نیاز داشته باشند به حوزه‌های تخصصی و فوق تخصصی ارجاع داده می‌شوند.
دسترسی به خدمات بهداشتی تا محرومترین مناطق
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم گفت: دسترسی کامل به خدمات بهداشتی در حاشیه‌ای ترین نقاط شهر و روستا یکی از اولویت‌های حوزه بهداشت و درمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است به نحوی که محروم‌ترین مردم جامعه نیز بتوانند از خدمات درمانی و بهداشتی مناسبی بهره مند شوند.
دکتر مهدی قلیان اول افزود: در همین راستا اجرای برنامه تحول سلامت در حاشیه شهرها زمینه حضور سایر شرکای سلامت از قبیل شهرداری، نیروی انتظامی، دستگاههای فرهنگی اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد و توسعه خانه های محله و شوراهای اجتماعی محلات در این مناطق را فراهم نموده است.
وی اضافه کرد: مسوولیت ارائه خدمات سلامت سطح یک به گروه‌های مختلف سنی، شناسایی زودهنگام بیماریها در قالب غربالگری، ارتقای عادلانه سلامت، توانمند سازی افراد از طریق خودمراقبتی و ترویج شیوه زندگی سالم و بهبود کیفیت و سبک زندگی و افزایش امید به زندگی سالم بر عهده واحدهای تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ارتقای سلامت همه‌جانبه در ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی، افزایش امید به زندگی سالم، تامین ایمنی و اصلاح الگوی مصرف فرآورده‌های سلامت، دسترسی عادلانه و همگانی به خدمات سلامت با کیفیت و کاهش عوامل خطر و بار بیماری‌ها از جمله مهم‌ترین رویکردهای ارتقای بهداشت و تامین سلامت افراد جامعه بوده است.
دستاوردهای زیرساختی حوزه سلامت در خراسان رضوی
روند توسعه شاخصهای بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی در خراسان رضوی و مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون نشان می‌دهد علاوه بر آموزش هزاران نیروی انسانی متعهد و توانمند در عرصه پزشکی، زیرساختهای بهداشتی و درمانی در سراسر این استان توسعه چشمگیری یافته به گونه‌ای که ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مطلوب در دورترین نقاط استان میسر شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این خصوص گفت: به میمنت و برکت انقلاب اسلامی ، این نهاد آموزش عالی در سال‌های اخیر اقدامات مهمی را در راستای ارتقای خدمات سلامت در مناطق مختلف استان انجام داده‌است.
دکتر حمیدرضا اسلامی افزود: در سالهای اخیر پروژه های درمانی عام و المنفعه فراوانی نظیر ساخت و تجهیز بیمارستان ها، ایجاد خانه‌های بهداشت و توسعه خدمات رفاهی در راستای خدمات کمی و کیفی در مناطق مختلف تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اجرا رسیده و یا در حال اجرا است.
وی ادامه داد: امسال با همه چالشهای ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا توسعه زیر ساخت‌های درمانی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنان پیگیری شد و به اجرا در آمد به نحوی که در حال حاضر 68 هزار متر مربع فضای بیمارستانی و درمانی در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در حال اجراست.
معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تکمیل، احداث و بهره برداری از بیمارستان جایگزین بیمارستان شهید هاشمی نژاد با زیربنای 34 هزار متر مربع از مهمترین اقداماتی بود که در یک سال اخیر به همت کارشناسان توانمند حوزه فنی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با حمایت مسوولان این دانشگاه در راستای توسعه خدمات رسانی به زائران و مجاوران بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) به اجرا در آمد.
اسلامی افزود: ساخت بیمارستان امداد و نجات جنوب مشهد با زیربنای 23 هزار متر مربع، آغاز احداث مرحله دوم اورژانس بیمارستان قائم (عج) با متراژ سه هزار متر مربع، آغاز احداث بیمارستان اعصاب و روان با زیربنای 28 هزار متر مربع، آغاز تکمیل عملیات احداث ساختمان انتقال خون مشهد با زیربنای چهار هزار و 500 متر مربع و عملیات تکمیل بیمارستان 64 تختخوابی گلبهار از جمله طرحهای در حال اجرای دانشگاه علوم پزشکی مشهد است.
وی اضافه کرد: توسعه زیرساختهای آموزشی و پژوهشی هدف اصلی و همیشگی مسوولان بوده است و در این راستا در سال جاری احداث ساختمان چند منظوره آموزشی با زیربنای 50 هزار متر مربع و خوابگاه دانشجویی با زیربنای 14 هزار و 500 متر مربع در این دانشگاه آغاز شده‌ است.
معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: توسعه زیرساختهای بهداشتی یکی از اولویتهای این دانشگاه برای تحقق و توسعه عدالت در حوزه سلامت عمومی است لذا در همین راستا تکمیل 30 پروژه بهداشتی با زیربنای حدود 14 هزار مترمربع و پیگیری تکمیل عملیات اجرایی 15 پروژه بهداشتی با زیربنای 13 هزار متر مربع در این دانشگاه در حال اجراست.
اسلامی افزود: ظرف یک سال اخیر با وجود بحران کرونا اقدامات گسترده ای در راستای توسعه خدمات رسانی به بیماران مبتلا به کووید-19 در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد صورت گرفته است که توسعه و بهسازی فضاهای درمانی درگیر و افزایش تخت های بستری در بیمارستان قائم و بیمارستان امدادی به تعداد 70 تخت و در بیمارستان امام رضا (ع) به میزان 100 تخت بستری از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه است.
پیشینه فعالیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تاسیس دانشکده پزشکی مشهد در سال 1328 بر می گردد. این دانشکده در محل دبستانی 6 کلاسه به نام دبستان همت در مشهد تاسیس شد و کار خود را با 61 دانشجو، یک دانشیار و هفت معلم حق التدریس آغاز کرد.
طی سالهای 1348 تا 1354 علاوه بر دانشکده پزشکی، دانشکده های دندانپزشکی، علوم دارویی و تغذیه نیز در مشهد تاسیس شدند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1365 با تغییرات ساختاری در وزارتخانه‌ها، دانشگاههای علوم پزشکی کشور از وزارت علوم و آموزش عالی منفک شده و همراه با وزارت بهداری با عنوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کار خود ادامه دادند.
در این راستا دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه فردوسی مشهد هر یک با مدیریت جداگانه فعالیت خود را آغاز کردند.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان قطب پزشکی در شرق کشور دارای 9 هزار دانشجو و افزون بر 20 هزار کارمند بهداشتی و درمانی است. دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در 161 رشته و در مقاطع مختلف تحصیلی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد، تخصص و فوق‌تخصص دانشکده‌های پرستاری و مامایی، پزشکی، بهداشت، پیراپزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و طب سنتی مشغول تحصیل هستند.
همچنین معاونتهای بهداشتی، درمانی، پژوهشی، غذا و دارو، آموزشی، فرهنگی و دانشجویی در چارچوب دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت دارند.
این دانشگاه 15 شبکه بهداشت و درمان، هفت دانشکده، 46 مرکز تحقیقاتی و 23 بیمارستان را زیر پوشش خود دارد.
برچسب‌ها
مشهد دانشگاه علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران پاکستان فیلیپین دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه فردوسی مشهد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بهداشت و سلامت دهه فجر هند انقلاب اسلامی ایران توسعه روستایی بنگلادش

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/321178/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با مصادیق "روزه خواری علنی" در جامعه برخورد می‌شود

تأمین مرغ به میزان کافی برای خراسان ‌جنوبی‌ها در ماه رمضان

آسمان خراسان جنوبی ابری همراه با خیزش گردوخاک

توقف وسایل نقلیه بعد از افطار در حاشیه برخی معابر بیرجند ممنوع

یارانه ماه رمضان کی واریز می‌شود؟

یارانه 1400 چقدر است؟

اعلام دستورالعمل همسان‌سازی حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کارمعین با کارمندان پیمانی

عاقبت تلخ زن جوان بعد از جدایی از همسر اولش

وضعیت سیاه کرونایی در کمین خراسان رضوی/ رعایت پروتکل‌های بهداشت‌ به کمترین حد ممکن رسید‌

استمرار برکات طرح شهید سلیمانی در خراسان رضوی/ 800هزار نفر غربالگری شدند

راز پنهان جسدی در چاه متروکه

تشدید پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر رضوی

کیفیت هوای 7 منطقه مشهد در وضعیت هشدار است

جرایم خشن در خراسان رضوی 50 درصد کاهش یافت

افزایش ٣5 درصدی نرخ کرایه تاکسی در مشهد

کاهش 10 مورد پرواز‌های خارجی فرودگاه مشهد

اختصاصی/ همه حاشیه‌های یک مسابقه بین‌المللی!

نجات جوان کوهنورد در ارتفاعات ریوش کاشمر

آغاز عملیات اجرایی احداث مسجد «هفت درب» در مشهد

آسمان 9 شهرستان خراسان رضوی بارانی شد

کشتن سوسک و ساس به قیمت جان همسایه تمام شد

تفاهم نامه سه جانبه با الگوی آموزشی مبتنی بر اشتغال در استان کرمانشاه منعقد شد

کاهش 55 درصدی حوادث ناشی از کار در قزوین

تور ترویجی تعاون و کارآفرینی مجازی برای نخستین بار در استان گیلان برگزار شد

42 هزار فرصت شغلی جدید در طی سال 1399 در استان کرمان ایجاد شد

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی تعاونی های مرزنشین هرمزگان

راه اندازی بیش از 42 مرکز مثبت زندگی در استان مرکزی

بازنشستگی پیش از موعد یک هزار و 700 کارگر لرستانی

پرداخت تسهیلات کرونا در قزوین همچنان ادامه دارد

ارائه 5 خدمت ویژه به بازنشستگان کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کار خبر داد: رونمایی از پوستر نخستین جشنواره عکس کارا

منصوری در اردبیل: بانک ها از اعمال رفتار سلیقه ای یا اخذ وثایق بالاتر از مبلغ قانونی بپرهیزند

گزارش نوروزی شریعتمداری | تغییر رویکرد طرح‌های ضربتی به مدل‌های حمایتی و اجتماع محور​،تنها بخشی از پرونده درخشان سازمان بهزیستی

مجمع عمومی موسس انجمن زنان شاغل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود

شریعتمداری در تشریح دستاوردهای سفر عراق: سند همکاری ایران و عراق نقشه راهی برای توسعه فعالیت های اقتصادی است

اتاق عدالت جنسیتی در کلاب هاوس با حضور معصومه ابتکار

استشمام عطر گل محمدی در دل کویر/‌ خراسان جنوبی این روزها حال و هوای بهشتی دارد

افزایش 10درصدی دواطلبین شوراهای اسلامی در سربیشه

آسفالت و خط کشی معابر بیرجند در دستور کار ویژه قرار گرفت

کشف بیش از 200 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

کشف 3 تن و 342 کیلوگرم مرغ خارج از شبکه توزیع در طبس

فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در استان خراسان جنوبی /کشت گیاهان دارویی گنجی در دل کویر

کشف 13 هزار لیتر سوخت قاچاق در بیرجند

فرآورده های نوآورانه از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی تولید می شود

در سایه سار مهربانی / توزیع هزار و 500 بسته غذایی در خراسان جنوبی

گنجی سبز روییده از دل کویر/ ظرفیتی که زخم خورده از بی توجهی است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان خراسان جنوبی تا 24 فروردین 1400

پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس به کجا رسید؟

حکم پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس صادر شد

اتمام حجت دادستانی با هنجارشکنان