پیام خراسان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.
یک بازیگر سینما:

سینمای ایران هم به «شیشلیک» نیاز دارد، هم به «مصلحت» فرهنگي

سینمای ایران هم به «شیشلیک» نیاز دارد، هم به «مصلحت»
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی یک بازیگر سینما برگزاری جشنواره فجر امسال با وجود شرایط کرونایی را تصمیمی درست عنوان کرد و گفت: سینمای ایران هم به «شیشلیک» نیاز دارد و هم به «مصلحت».

ناصر سهرابی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که «در جشنواره فیلم فجر امسال حاشیه بر متن غالب بود»، اظهار کرد: سینما پس از 40 سال، دیگر باید از حاشیه‌ها فاصله بگیرد و مسئولان جشنواره‌ها نباید اجازه دهند که حاشیه‌ها بر اصل مطلب غلبه پیدا کند و آن‌چه که مهم است نادیده گرفته شود. این‌که تمام هزینه‌ها، بررسی فیلم‌ها و داوری‌ها به خاطر چنین مسائلی نادیده گرفته شود اتفاق تلخی است.
وی ادامه داد: اگر ما اعتماد می‌کنیم و فردی را به عنوان داور انتخاب می‌کنیم، باید به انتخاب‌هایش احترام بگذاریم و نظر او را بپذیریم. زحمات زیادی برای جشنواره کشیده شد و ما نباید اجازه دهیم که صحبت‌های اضافی، برای جشنواره و سینمای ما حاشیه درست کند.
این کارشناس سینما با اشاره به این‌که «حواشی در جشنواره فیلم فجر امسال خیلی پر رنگ بود و حتی در جشنواره‌ای مانند اسکار هم آن‌قدر حاشیه وجود ندارد»، خاطرنشان کرد: در خصوص حواشی امسال جشنواره، برای مثال می‌توانم به جلسه‌ای اشاره کنم که یکی از خبرنگاران با سوال چالش‌برانگیز خود سعی کرد که پژمان جمشیدی را به چالش بکشد و به جوابی برسد. باید گفت این‌که پژمان جمشیدی توانسته است در اصل هنری موفق باشد، در فیلم‌های بدنه بدرخشد و از لحاظ مالی به سینمای بدنه کمک کند و مخاطب جذب کند شکی نیست. این‌که ایشان تغییر هویت داده و به سمت سینمای اجتماعی آمده و حرف جدیدی زده نیز قابل توجه است.
سهرابی افزود: من اصلاً کاری به این موضوع ندارم که پژمان جمشیدی ورزشکار بوده است، بالأخره ایشان یک انسان است و نباید او را کوچک کنیم و به او بی‌احترامی کنیم؛ آن‌هم در جشنواره‌ای که تمام دنیا آن را دنبال می‌کند. گاهی وقت‌ها حاشیه‌ها بر بینش داوران تأثیر می‌گذارد و در دقایق آخر نام برگزیدگان تغییر پیدا می‌کند. فردی که به عنوان خبرنگار کارت دریافت می‌کند و در نشست‌های خبری فیلم‌های جشنواره فجر حاضر می‌شود، فردی است که به او اجازه حضور داده‌اند و شاید در سال بعد باید در صادر کردن کارت‌ها نگاه دیگری وجود داشته باشد و افراد از فیلترهای دیگری عبور کنند تا چنین اتفاقاتی رخ ندهد.
وی در خصوص لزوم برگزاری جشنواره فیلم فجر و جشنواره‌های این‌چنینی در شرایط کرونایی، بیان کرد: سینما ویترین فرهنگی هنری کشور ما است و ما از لحاظ سینما در دنیا حرف‌های بسیاری برای گفتن داریم. این‌که ما بخواهیم به خاطر یک بیماری از برگزاری جشنواره فاصله بگیریم شاید کار درستی نباشد، اما از طرفی دیگر جان انسان‌ها نیز خیلی مهم است و این‌که تمام موارد رعایت بهداشتی را رعایت کنیم امر مهمی است. ذات برگزاری جشنواره را می‌پسندم و باید این جشنواره برگزار می‌شد. به نظرم برگزاری جشنواره فیلم فجر حداقل امیدی برای سینما بود و شاید پس از این فردای بهتری در شرایط عادی به وجود بیاید.
این بازیگر اضافه کرد: البته برگزارکنندگان و مدیران هم متوجه شدند که امسال به دلیل بیماری کرونا ممکن است جشنواره جذابیت سال‌های گذشته را نداشته باشد. این‌که با چه مصلحتی 16 فیلم انتخاب شد و خیلی از فیلم‌هایی که می‌توانست در این لیست قرار بگیرد جا ماندند جای بحث بسیار زیادی دارد. با تمام این موارد، بنده جزء افرادی هستم که اصل برگزاری جشنواره فیلم فجر را می‌پسندم و به نظر من این یکی از بزرگ‌ترین ویترین‌هایی است که ما می‌توانیم هر ساله داشته باشیم و به آن ببالیم.
سهرابی عنوان کرد: قطعاً خیلی از نویسندگان، فیلم‌برداران، کارگردانان، بازیگران و عوامل فیلم‌ها در این جشنواره رشد کرده‌اند، خود را شناختند و به جامعه هنری معرفی شده‌اند. این دوره جشنواره نیز شگفتی‌های بسیار زیادی در خود داشت. مطمئناً جشنواره فیلم فجر بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی هنری کشور است و پس از 39 سال فعالیت، این جشنواره به پختگی، بزرگی و شکوفایی خوبی رسیده است.
سینمای ایران هم به «شیشلیک» نیاز دارد و هم به «مصلحت»
وی در رابطه با فیلم‌های درخشان و موفق سی‌ونهمین دوره جشنواره فیلم فجر، گفت: از نظر من ستاره این دوره از جشنواره فیلم «بی ‌همه‌چیز» و کارگردان آن، محسن قرائی بود.‌ او پس از سال‌ها تجربه دستیاری و برنامه‌ریزی در کنار بزرگانی مانند مجید مجیدی و رضا میرکریمی به پختگی رسید و پس از فیلم «سد معبر»، امسال یک اثر کلاسیک ایرانی را ارائه داد. «بی ‌همه‌چیز» فیلمی است که با تأمل، تفکر و اندیشه ساخته شده و در پشت هر سکانس و نما فکر شده است. از لحاظ زیبایی بسیار خوب است و با اکران شدنش در روال عادی سینماها، مخاطبان می‌توانند خیلی راحت به سالن سینماها بروند و از دیدن این فیلم لذت ببرند. هدیه تهرانی، پرویز پرستویی و باران کوثری بهترین بازی‌های خود را در «بی ‌همه‌چیز» ارائه دادند و به نظرم انتخاب بازیگران انتخاب‌های بسیار درستی بود.
سهرابی عنوان کرد: یکی دیگر از فیلم‌هایی که برای من جالب بود، «گیج‌گاه» به کارگردانی عادل تبریزی بود. خیلی برای من جالب بود که یک کارگردان جوان آنقدر به سینما ادای دین می‌کند و آنقدر خوب گذشته‌های سینما را با نگاه خود به تصویر می‌کشد. عادل تبریزی بدون هیچ ادعا و خودنمایی این فیلم را ساخته و مطمئن هستم که این فیلم در زمان اکران، در فروش گیشه هم موفق خواهد بود.
وی با اشاره به کارگردان‌هایی که برای اولین‌بار در جشنواره حضور پیدا کرده‌اند، گفت: پایه‌های سینما با وجود جوانان شکل می‌گیرد و سینمای آینده ما جوانان پیش می‌رود و به حضور آن‌ها نیاز داریم. یکی از زیباترین بخش‌های جشنواره فیلم فجر امسال حضور کارگردان‌های فیلم اولی است. به این دلیل که وقتی در سالن سینما می‌نشنیم، بدون هیچ ذهنیتی با تفکرهای جدیدی آشنا می‌شویم. جوانان در سال‌های آینده حرف‌های خیلی مهمی برای زدن دارند و مسئولان باید شرایط خوبی را برای آن‌ها فراهم کنند تا بتوانند آثار درخشان خلق کنند و حتی در جشنواره‌های خارجی نیز بدرخشند و مردم را راضی کنند.
این بازیگر در خصوص انتقادات نسبت به برخی فیلم‌های جشنواره فیلم فجر، تصریح کرد: سینمای ایران هم به «شیشلیک» نیاز دارد و هم به «مصلحت». سینمای ما هم به فیلم‌های پربیننده و پرمخاطب نیاز دارد و هم به فیلم‌هایی که مصلحتی است. باید نگاه کرد که مخاطب با چه نوع فیلم‌هایی ارتباط برقرار می‌کند. زمان، معلم بسیار خوبی است و این فیلم‌ها در زمان اکران پاسخ همه را خواهند داد. این‌که بخواهیم انتقادی به این فیلم‌ها نگاه کنیم کار درستی نیست و به نظرم فیلم خوب راه خود را پیدا می‌کند و زمان ثابت می‌کند که مردم برای چه فیلمی پول می‌دهند و به سینما می‌روند.
سهرابی اضافه کرد: در نهایت باید از درخت چهل‌ساله سینما میوه‌های خوبی بچینیم و به این درخت قوت دهیم‌. امیدوارم که سینما به ساحل آرامش برسد و به جایی برسد که در حد و اندازه‌اش است و سال آینده در فضایی آرام جشنواره فیلم فجر را برگزار کنیم. باید همه دست برادری به یکدیگر بدهیم و به سینما کمک کنیم تا این سینما به جایگاه اصلی خود در دنیا برسد.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/324098/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با مصادیق "روزه خواری علنی" در جامعه برخورد می‌شود

تأمین مرغ به میزان کافی برای خراسان ‌جنوبی‌ها در ماه رمضان

آسمان خراسان جنوبی ابری همراه با خیزش گردوخاک

توقف وسایل نقلیه بعد از افطار در حاشیه برخی معابر بیرجند ممنوع

یارانه ماه رمضان کی واریز می‌شود؟

یارانه 1400 چقدر است؟

اعلام دستورالعمل همسان‌سازی حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کارمعین با کارمندان پیمانی

عاقبت تلخ زن جوان بعد از جدایی از همسر اولش

وضعیت سیاه کرونایی در کمین خراسان رضوی/ رعایت پروتکل‌های بهداشت‌ به کمترین حد ممکن رسید‌

استمرار برکات طرح شهید سلیمانی در خراسان رضوی/ 800هزار نفر غربالگری شدند

راز پنهان جسدی در چاه متروکه

تشدید پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر رضوی

کیفیت هوای 7 منطقه مشهد در وضعیت هشدار است

جرایم خشن در خراسان رضوی 50 درصد کاهش یافت

افزایش ٣5 درصدی نرخ کرایه تاکسی در مشهد

کاهش 10 مورد پرواز‌های خارجی فرودگاه مشهد

اختصاصی/ همه حاشیه‌های یک مسابقه بین‌المللی!

نجات جوان کوهنورد در ارتفاعات ریوش کاشمر

آغاز عملیات اجرایی احداث مسجد «هفت درب» در مشهد

آسمان 9 شهرستان خراسان رضوی بارانی شد

کشتن سوسک و ساس به قیمت جان همسایه تمام شد

تفاهم نامه سه جانبه با الگوی آموزشی مبتنی بر اشتغال در استان کرمانشاه منعقد شد

کاهش 55 درصدی حوادث ناشی از کار در قزوین

تور ترویجی تعاون و کارآفرینی مجازی برای نخستین بار در استان گیلان برگزار شد

42 هزار فرصت شغلی جدید در طی سال 1399 در استان کرمان ایجاد شد

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی تعاونی های مرزنشین هرمزگان

راه اندازی بیش از 42 مرکز مثبت زندگی در استان مرکزی

بازنشستگی پیش از موعد یک هزار و 700 کارگر لرستانی

پرداخت تسهیلات کرونا در قزوین همچنان ادامه دارد

ارائه 5 خدمت ویژه به بازنشستگان کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کار خبر داد: رونمایی از پوستر نخستین جشنواره عکس کارا

منصوری در اردبیل: بانک ها از اعمال رفتار سلیقه ای یا اخذ وثایق بالاتر از مبلغ قانونی بپرهیزند

گزارش نوروزی شریعتمداری | تغییر رویکرد طرح‌های ضربتی به مدل‌های حمایتی و اجتماع محور​،تنها بخشی از پرونده درخشان سازمان بهزیستی

مجمع عمومی موسس انجمن زنان شاغل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود

شریعتمداری در تشریح دستاوردهای سفر عراق: سند همکاری ایران و عراق نقشه راهی برای توسعه فعالیت های اقتصادی است

اتاق عدالت جنسیتی در کلاب هاوس با حضور معصومه ابتکار

استشمام عطر گل محمدی در دل کویر/‌ خراسان جنوبی این روزها حال و هوای بهشتی دارد

افزایش 10درصدی دواطلبین شوراهای اسلامی در سربیشه

آسفالت و خط کشی معابر بیرجند در دستور کار ویژه قرار گرفت

کشف بیش از 200 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

کشف 3 تن و 342 کیلوگرم مرغ خارج از شبکه توزیع در طبس

فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در استان خراسان جنوبی /کشت گیاهان دارویی گنجی در دل کویر

کشف 13 هزار لیتر سوخت قاچاق در بیرجند

فرآورده های نوآورانه از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی تولید می شود

در سایه سار مهربانی / توزیع هزار و 500 بسته غذایی در خراسان جنوبی

گنجی سبز روییده از دل کویر/ ظرفیتی که زخم خورده از بی توجهی است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان خراسان جنوبی تا 24 فروردین 1400

پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس به کجا رسید؟

حکم پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس صادر شد

اتمام حجت دادستانی با هنجارشکنان