پیام خراسان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.
آهنگساز فیلم سینمایی «شنای پروانه»:

شنای پروانه 24 قطعه موسیقی دارد فرهنگي

شنای پروانه 24 قطعه موسیقی دارد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی آهنگساز فیلم سینمایی « شنای پروانه» گفت: موسیقی فیلم شنای پروانه بیش از 24 قطعه دارد.

مسعود سخاوت‌دوست شامگاه گذشته، 30 بهمن، در گفت‌وگویی مجازی با اشاره به موسیقی فیلم «شنای پروانه»، اظهار کرد: موسیقی فیلم شنای پروانه بیش از 24 قطعه دارد. یکی از قطعات آن با عنوان «تنهایی حجت» اقتباس و برداشتی آزاد است که در تیتراژ پایانی این فیلم سینمایی نیز بیان شده است.
وی با بیان این‌که «سه رویکرد عمده در ارتباط با موسیقی فیلم در ایران وجود دارد»، ادامه داد: اولین رویکرد را می‌توان رویکرد ترمیمی دانست، به طوری که گاهی خطاها و ضعف‌های موجود در بخش‌های مختلف فیلم مانند بازیگری، طراحی صحنه و... با موسیقی پوشانده می‌شود و غالباً موسیقی متن فیلم‌ها با این رویکرد مورد استفاده قرار می‌گیرند.
سخاوت‌دوست رویکرد همراهی را دومین رویکرد استفاده از موسیقی در فیلم نام برد و افزود: در این رویکرد بیش‌تر جنبه جلوه موسیقی مد نظر قرار می‌گیرد و مهم‌ترین مؤلفه این رویکرد همراهی موسیقی با بازیگر فیلم است بدون این‌که احساساتی را در وی تشدید کرده و یا ضعف او را برطرف کند.
این آهنگساز فیلم خاطرنشان کرد: کارگردانان معتقدند اگر این نوع از موسیقی حذف شود، لطمه‌ای به فیلم وارد نخواهد شد و به تعبیری در این رویکرد موسیقی فیلم را درخشان‌تر می‌کند. در سومین رویکرد در واقع موسیقی چیزی را به فیلم اضافه می‌کند و باید با تصاویر و صحنه‌های فیلم همگن باشد که در آثار مختلف می‌توان ترکیبی از این سه رویکرد را مورد استفاده قرار داد.
سخاوت‌دوست با اشاره به این‌که «دسترسی به آرشیوهای موسیقی جهانی و استفاده از مدیا دیگران اتفاقی است که در حال حاضر رخ داده است»، بیان کرد: در گذشته موسیقی به صورت اصیل برای فیلم‌ها ساخته می‌شد، اما امروزه بسیاری از تدوین‌گران به بهترین موسیقی‌های دنیا و با کیفیت بسیار خوب دسترسی دارند. این اتفاق به بخش تدوین کمک می‌کند، اما از طرفی دیگر سبب رخ دادن اتفاقات حاشیه‌ای دیگری نیز می‌شود. به عنوان مثال باعث افزایش انتظار کارگردان از تولید موسیقی می‌شود و هم‌چنین در برخی موارد به اشتباه موسیقی انتخابی، به عنوان موسیقی متن مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این شرایط موضوع لطمه به نام آهنگساز مطرح می‌شود.
وی اضافه کرد: آهنگسازان فیلم هنگام تولید و آهنگسازی موسیقی فیلم، بخشی از داده‌های موسیقیایی خود را کنار می‌گذارند و گاهی اراده آزاد آن‌ها نیز دستخوش تغییرات قرار می‌گیرد. در شرایطی که کارگردان با موسیقی ویژه‌ای فیلم را تماشا می‌کند و از آهنگساز فیلم تولید موسیقی مشابه آن را می‌خواهد، در واقع آهنگساز مؤلف اثر هنری نخواهد بود و به عنوان کارمندی صوتی فعالیت می‌کند به طوری که در تلاش است موسیقی نزدیک به موسیقی مورد نظر کارگردان تولید کنم.
آهنگساز فیلم «شنای پروانه» عنوان کرد: گاهی موسیقی‌های ارائه‌شده به آهنگساز در سطح پایین‌تری از سطح آهنگسازی او قرار دارند و در شرایطی ممکن است آهنگساز مجبور شود از هامونی‌های پیشرفته به سمت و سطح باب میل مؤلفان تصویر حرکت کند تا مردم نیز بتوانند با این موسیقی ارتباط برقرار کنند.
سخاوت‌دوست تصریح کرد: بنابراین موسیقی فیلم در مقایسه با آهنگسازی صرف، به طور معمول یک و یا دو سطح پایین‌تر قرار می‌گیرد. زیرا آهنگسازان فیلم عموماً نمی‌توانند تمام ایده‌های خود را پیاده‌سازی کنند زیرا تصاویر فیلم و سلیقه ضمیمه آهنگ آن‌ها می‌شود و در واقع تیم آهنگسازی تشکیل می‌شود که این تیم به شما ایده می‌دهد و شما مجبور هستید این ایده را به دنیای صوتی تبدیل کنید.
وی در واکنش به این گفته که «من متعلق به مردم هستم»، افزود: آیا این جمله به این معناست که هر چه مردم و مخاطبان می‌خواهند تولید شود، حتی اگر به مصلحت آن‌ها نباشد؟ آیا صرفاً خوشایند مردم را در نظر می‌گیریم؟ گاهی ممکن است این تعلق، تعلقی وجودی و فنی و گاهی نیز ممکن است تعلقی اخلاقی باشد، به این معنی که کار و اثری تولید شود که مصلحت مردم بوده و منجر به رشد شنیداری آن‌ها می‌شود. آهنگسازان باید تا حد امکان از نکات فنی و تکنیک‌های موسیقیایی استفاده کنند، اما در برخی موارد از کنترل آن‌ها خارج شده و موسیقی حذف شده و موسیقی دیگری جایگزین آن می‌شود.
این آهنگساز بیان کرد: آهنگسازان وظیفه دارند چنین موضوعاتی را در فضای دانشگاهی آموزش دهند و یا فضای گفتمانی در این خصوص ایجاد کنند. برخی مردم تصور می‌کنند صفر تا صد تولید موسیقی فیلم در اختیار آهنگساز است، اما این تصور اشتباه است. مخاطبان باید بدانند اگر موسیقی شنیدند که با خط صوتی کلی فیلم سازگاری ندارد، ممکن است این اتفاق به دلیل از دست دادن اراده آزاد آهنگساز باشد.
سخاوت‌دوست اظهار کرد: به این ترتیب مخاطبان همواره باید مراقب ارزش‌ داوری‌ها و قضاوت‌های خود باشند و در مواجهه با موسیقی‌هایی مشابه و آشنا گزینه سرقت ادبی را به عنوان اولین گزینه قضاوت در نظر نگیرند. هم‌چنین باید به این نکته توجه کرد که وظیفه پیگیری و اخذ مجوز بر عهده آهنگساز نیست و در واقع تهیه‌کننده عهده‌دار این قبیل کارهاست.
وی در مورد موسیقی‌های پیش‌ساخته، بیان کرد: استفاده از این نوع موسیقی‌ها مشکل قانونی نداشته و می‌توان آن‌ها را خریداری کرد. در حقیقت آهنگسازان از این موسیقی‌های پیش‌ساخته استفاده می‌کنند و این امر به معنای کپی‌برداری نیست، به طوری که ممکن است دو یا چند آهنگساز از یک موسیقی پیش‌ساخته استفاده کنند.
این آهنگساز فیلم عنوان کرد: در ساخت یک اثر هزاران مؤلفه تأثیرگذار است و زمانی که از شباهت دو موسیقی صحبت می‌کنیم باید تمام این جوانب را در نظر بگیریم و سپس قضاوت و ارزش‌داوری داشته باشیم، زیرا ممکن است تنها بخش‌هایی از دو موسیقی به یکدیگر شباهت داشته باشد که متعلق به فرد و یا شخص خاصی نباشد و در واقع سرقت ادبی و کپی‌برداری اتفاق نیفتاده باشد. زمانی که در آثاری از یک آهنگساز کپی‌برداری صورت می‌گیرد به آن معنا نیست که همه تولیدات او کپی‌برداری است، بلکه در واقع آثار کپی‌برداری او باید مورد نقد قرار گیرد و آثار ساخته شده وی ارزش آهنگ‌سازی دارد.
وی ادامه داد: در زمینه آهنگسازی دو دست مورد نیاز است که در مرحله اول آن تکنیک‌های آهنگسازی مد نظر است که این تکنیک‌ها در دانشگاه آموزش داده می‌شود و یادگیری آن‌ها وابسته به پشتکار افراد است. دست چپ آهنگسازی نیز زیبایی‌شناختی است و در هیچ دانشگاهی آموزش داده نمی‌شود و وابسته به ناخودآگاه افراد است.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/325879/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خسارت خشک‌سالی به 80 درصد مراتع عشایر خراسان جنوبی

هاری، بیماری خطرناکی که جان می‌گیرد

بارش‌های رگباری خراسان رضوی را فرا می‌گیرد

جشن عروسی 1000 نفری در یک مدرسه؛ دادستان کاشمر: برابر مقررات با متخلفین برخورد می‌کنیم

یک مسافر کرونایی 40 عضو خانواده اش را بیمار کرد / در بیرجند رخ داد

فضای مجازی زیر ذره بین قانون

90 درصد چاه‌های کشاورزی خراسان جنوبی کنتور هوشمند دارند

تبدیل شهرستان فردوس به قطب تئاتر کودک در شرق کشور

4 شهرستان خراسان جنوبی قرمز شد

411 نفر در شهرستان خوسف برای انتخابات شوراهای روستا ثبت نام کردند

واکسیناسیون بیش از 93 هزار دام علیه تب برفکی در نهبندان

افزایش 11 درصدی داوطلبان انتخابات شوراهای روستایی در نهبندان

عوامل حمله به پاسگاه کورین دستگیر شدند

تولید روزانه 300 مترمربع پارچه دستبافت در روستای روئین اسفراین

دانشگاه‌های علوم پزشکی خراسان شمالی و بجنورد در ایجاد رشته‌های جدید همکاری می‌کنند

عوامل شهادت شهید رجایی دستگیر شدند

شهید زرهرن، شهیدی که برای دفاع از حریم خانم زینب (س) عباس وار جنگید

فعالیت های قرآنی در ماه رمضان رونق بیشتری می گیرد

رئیس خانه مشارکت مردم در سلامت شهرستان فاروج معرفی شد

بازیگر سریال ترش و شیرین از راز پربیننده بودن خانه‌به دوش می‌گوید

آشپزخانه های "مهدوی" در ماه رمضان فعال می‌شود

عاملان شهادت شهید رجایی در سیستان و بلوچستان دستگیر شدند

دو مرد آمریکایی به اتهام حمایت از داعش به حبس محکوم شدند

پیام تبریک سردار طلایی نیک به قاضی سراج

مرحله پنجم طرح شهید سلیمانی از سر گرفته شد/ایجاد شورای راهبری مقابله با کرونا در خراسان شمالی

تغییر نرخ مصوب نان ضروری است

زنان هنرمند گمنام تربت حیدریه، گردانندگان چرخ اقتصاد خانواده

شاخص کیفیت هوا در 6نقطه مشهد نارنجی است

ثبت 20وقف جدید در خراسان رضوی

ایجاد اشتغال برای 120 هزار نفر دربخش تعاون خراسان رضوی

6 بار قصاص برای قاتلان سریالی اردبیل/ جنایت در زمان مرخصی از زندان!

کلاهبرداری این بار با پیام‌رسان واتس آپ

ایمیل جوان مشهدی به پلیس واشنگتن دردسرساز شد

مشهدی ها هوای آلوده استشمام می کنند

کشتارگاه‌های صنعتی دام در خراسان رضوی به 12 مورد رسید

ترافیک پرحجم در مسیر مشهد- چناران

وضعیت کرونا در 20 شهرستان خراسان رضوی قرمز و نارنجی شد

جایگاه مطلوب خراسان رضوی در گازرسانی به واحدهای تولیدی و صنعتی

15 هزار نفر در انتخابات شوراهای روستایی خراسان رضوی ثبت‌نام کردند

کشف 105 کیلوگرم تریاک در کاشمر

افزایش جمعیت زیرپوشش خدمات تامین اجتماعی در منطقه تربت‌حیدریه

وضعیت قرمز کرونایی مهمان ناخوانده تربت جام

دستگیری ٣ متهم به حفاری غیر مجاز در قوچان

عکس محیط بان زخمی در درگیری با قاچاقچیان / این بار حادثه در خانمیرزا

جاده اصلی ایلام به صالح آباد مسدود می شود

تصادف شهری در تربت جام و فوت راننده جوان

ضرورت برخورد شدید با معضل زمین‌خواری/ نماینده مجلس: چشم طمع شهرداری مشهد به 5 هزار هکتار اراضی طرقبه

جاده اصلی ایلام - صالح آباد مسدود می شود

توقف مجدد اتلتیکو این بار مقابل بتیس با دو تلفات

اعلام وضعیت قرمز و نارنجی در 20 شهر خراسان رضوی