پیام خراسان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

اعتیاد؛ معضلی که همچنان هست مقالات

اعتیاد؛ معضلی که همچنان هست
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- آسیبهای خانمان‌سوز مواد مخدر بر کسی پوشیده نیست و اقدامات مختلفی برای مقابله با آن انجام می‌شود با این همه چه معتادان را مجرم بدانیم چه بیمار و چه رویکرد مقابله را در سطح عرضه پیگیری کنیم و چه در سطح تقاضا و یا رویکرد آگاه سازی را در پیش بگیریم اعتیاد، معضلی است که همچنان هست.

همین وضعیت است که ما را متقاعد می کند که "ریشه کنی اعتیاد به طور کامل در حال حاضر میسر نیست" اما می‌توان با اقدامات مختلف آن را کنترل کرد، آمار معتادان را کاهش داد و تبعات و آسیبهای اعتیاد را کاست.
کشورهای مختلف با اقسام گوناگون مواد مخدر درگیر هستند و این معضل شوم جهانی باعث شده است تا مبارزه با آن به عنوان دغدغه همه کشورها مطرح شود. بر همین اساس در سال 1987 میلادی در کنفرانس وین، سند مبارزه با قاچاق مواد مخدر به تصویب رسید و سالروز تصویب این سند هم به نام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نام‌گذاری شد.
جمهوری اسلامی ایران هم در زمینه مبارزه با این معضل جهانی به صورت فعال عمل کرده و در این راه براساس آمار 40 ساله ستاد مبارزه با مواد مخدر از سال 57 تا 97 سه هزار و 815 شهید تقدیم کرده است.
از این تعداد شهید مبارزه با مواد مخدر، هزار و 688 نفر در سیستان و بلوچستان به شهادت رسیدند و خراسان رضوی نیز با 371 شهید در رتبه دوم قرار دارد.
آمار معتادان خراسان رضوی و مراکز نگهداری از آنها
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: بر اساس برآوردها حدود 9هزار معتاد متجاهر در خراسان رضوی زندگی می کنند و از این تعداد نزدیک به 65 درصد از آنها در مشهد هستند و حدود هشت درصد از معتادان متجاهر خراسان رضوی را بانوان تشکیل می‌دهند.
محمدحسین صالحی افزود: پیش از این ظرفیت مرکز نگهداری از این گروه در اکبرآباد مشهد 150 نفر ظرفیت داشت که امسال 100 ظرفیت دیگر هم به این ظرفیت اضافه شده است و با توسعه مرکز خلق آباد هم دستکم 600 ظرفیت جدید اضافه خواهد شد.
وی با بیان این که ساماندهی این قشر مورد توجه است ادامه داد: یکی از برنامه‌های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی، توسعه زیرساختها و تامین فضای نگهداری معتادان بوده است. به دلیل اینکه ظرفیت نگهداری معتادان تا پیش از این هزار و 800 نفر بود و با تکمیل ظرفیت این مراکز، هنوز تعداد زیادی از معتادان باقی می‌ماندند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: به منظور افزایش ظرفیت نگهداری معتادان، در تفاهمنامه‌ای که بین ستاد مبارزه با موادمخدر، سپاه امام رضا(ع) و شهرداری مشهد به امضا رسید ساخت یک مرکز به ظرفیت هزار و 200 نفر در منطقه برزش آباد مشهد آغاز شد. همچنین یک اردوگاه هم در منطقه حسن آباد با ظرفیت سه هزار نفر در حال ساخت است که زمین آن با مشارکت اداره کل اتباع و مهاجران خارجی استانداری تامین شده است و از نظر اعتبار ساخت هم 60 درصد مبلغ از اعتبارات ساخت و تجهیز ستاد مبارزه با مواد مخدر و بقیه از طرف شهرداری مشهد تامین خواهد شد.
صالحی افزود: 24 تیر ماه امسال عملیات ساخت اردوگاه نگهداری و درمان معتادان متجاهر حسن‌آباد در حومه مشهد با حضور استاندار و جمعی از مسوولان آغاز شد. کمپ حسن‌آباد در مرحله نخست 500 نفر را پذیرش می‌کند اما در مرحله نهایی این تعداد به سه هزار نفر خواهد رسید و با اقداماتی که در حال انجام است تا پایان امسال ظرفیت به بیش از پنج هزار نفر و در سال آینده به هفت هزار و 500 نفر خواهد رسید.
وی اضافه کرد: یک مرکز ترک اعتیاد ماده 16 ویژه زنان و 9 مرکز هم ویژه مردان در خراسان رضوی فعال است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی ایجاد مراکز منطقه‌ای را از دیگر اقدامات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ذکر و بیان کرد: این مراکز در تربت حیدریه، نیشابور، سبزوار، تربت جام و قوچان با ظرفیت مجموع هزار نفر در حال ساخت و راه اندازی است.
صالحی با بیان این که هزینه نگهداری هر معتاد امسال روزانه 280 هزار ریال است افزود: شهرداری هم در زمینه ساماندهی معتادان متجاهر کمکهای بسیار خوبی کرده است. همچنین در خصوص ساماندهی موقت معتادان متجاهر مشارکت فعالانه ای داشتند و هزینه 2 هزار و 500 معتاد را برای مدت پنج ماه متقبل شدند.
وی ادامه داد: کلینیک های ترک اعتیاد نیز مورد بازیدهای مستمر قرار دارند و با متخلفان برخورد قانونی انجام می‌شود. کسر سهمیه دارو، تذکر شفاهی و کتبی به مراکز متخلف، تعلیق 6 ماهه یا لغو دائم مجوز از جمله برخوردهایی است که با متخلفان انجام می‌شود.
سیگار و قلیان دروازه ورود به مواد مخدر
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی با بیان این که سیگار و قلیان دروازه ورود به مواد مخدر است افزود: 20درصد جمعیت بالای 13 سال در استان سیگار مصرف می‌کنند که با میانگین کشوری تفاوت معناداری ندارد.
صالحی افزود: علاوه بر جمع‌آوری معتادان متجاهر از حاشیه‌ و سطح شهر مشهد یکی از مهم‌ترین دغدغه های ما درمان این افراد است از این رو در جریان جمع‌آوری معتادان متجاهر، ضمن نگهداری این افراد، درمان و توانمندسازی آنها را نیز در دستور کار داریم تا بعد از خروج از مرکز بتوانند شغلی ایجاد کنند و مشغول فعالیت شوند.
وی ادامه داد: اقدام مهمی که در خصوص توانمندسازی این افراد انجام دادیم تفاهم با ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، شهرداری و سایر دستگاه‌هاست که بخشی از تسهیلاتی را که در اختیار دارند به خانه‌های توانمندساز و کارآفرینانی ارائه دهند که علاقه‌مند هستند برای ایجاد شغل از این افراد استفاده کنند.
سیاست اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر بسیار مهم است
دبیر کمیته فرهنگی، پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی نیز با بیان این که در مبارزه با مواد مخدر، سیاست اجتماعی شدن این موضوع بسیار مهم است افزود: استفاده از ظرفیت تشکلهای مردم نهاد و طبقات مختلف جامعه در جهت این سیاست، اثرگذار است.
محسن نظری افزود: اعتیاد به مواد مخدر به عنوان یکی از معضلات مهم جامعه و یک ناهنجاری عمیق، تهدید کننده اقشار مختلف به خصوص نسل جوان است و آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در این زمینه و پیشگیری از این پدیده مخرب زندگی و سلامت افراد نقش مهمی در مقابله با آن ایفا می‌کند.
وی اضافه کرد: اعتیاد یک معضل چند وجهی است و عوامل مختلف اجتماعی، اقتصادی و دیگر موارد باعث روی آوردن به آن می‌شود و نسبت به اثرات مخرب آن هم همگان آگاه هستند و همه صاحب نظران و جامعه شناسان در آسیبهای ناشی از اعتیاد اتفاق نظر دارند و راه مبارزه و مقابله با این پدیده نیز باید مستمر و با تمرکز بر پیشگیری و آگاهی بخشی با استفاده از همه ظرفیتها از جمله رسانه ها و مطبوعات باشد.
دبیر کمیته فرهنگی، پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: رویکرد مقابله با مواد مخدر در کشور از سال 1358 تا 1375 بر مقابله با عرضه متمرکز بود اما از سال 75 به بعد مقابله هم در عرصه تقاضا و هم عرضه انجام شد و امروز پیشگیری و آگاهی بخشی مورد توجه است تا اذهان عمومی نسبت به این موضوع دغدغه مند باشند.
نظری افزود: طرح "یاریگران زندگی" هم که گامهایی برای جلوگیری از آسیب اجتماعی و اعتیاد است با توجه به لزوم اجرای برنامه‌های پیشگیری اولیه از اعتیاد، سلسله برنامه‌های آموزشی با هدف حساس سازی عموم مردم در کانونهای هدف از جمله محیطهای آموزشی، محیطهای کاری، محلات و مراکز تجمعی و خانواده اجرا می‌شود و در شرایط فعلی با توجه به شیوع کرونا اقدامات آموزشی و پیشگیرانه با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و وبینارهای آموزشی در حال اجراست.
برچسب‌ها
سپاه امام رضا (ع) خراسان رضوی شهرداری مشهد سیستان و بلوچستان جمهوری اسلامی ایران مواد مخدر شهید ستاد مبارزه با مواد مخدر شهر مشهد پیشگیری از اعتیاد

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/326027/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با مصادیق "روزه خواری علنی" در جامعه برخورد می‌شود

تأمین مرغ به میزان کافی برای خراسان ‌جنوبی‌ها در ماه رمضان

آسمان خراسان جنوبی ابری همراه با خیزش گردوخاک

توقف وسایل نقلیه بعد از افطار در حاشیه برخی معابر بیرجند ممنوع

یارانه ماه رمضان کی واریز می‌شود؟

یارانه 1400 چقدر است؟

اعلام دستورالعمل همسان‌سازی حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کارمعین با کارمندان پیمانی

عاقبت تلخ زن جوان بعد از جدایی از همسر اولش

وضعیت سیاه کرونایی در کمین خراسان رضوی/ رعایت پروتکل‌های بهداشت‌ به کمترین حد ممکن رسید‌

استمرار برکات طرح شهید سلیمانی در خراسان رضوی/ 800هزار نفر غربالگری شدند

راز پنهان جسدی در چاه متروکه

تشدید پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر رضوی

کیفیت هوای 7 منطقه مشهد در وضعیت هشدار است

جرایم خشن در خراسان رضوی 50 درصد کاهش یافت

افزایش ٣5 درصدی نرخ کرایه تاکسی در مشهد

کاهش 10 مورد پرواز‌های خارجی فرودگاه مشهد

اختصاصی/ همه حاشیه‌های یک مسابقه بین‌المللی!

نجات جوان کوهنورد در ارتفاعات ریوش کاشمر

آغاز عملیات اجرایی احداث مسجد «هفت درب» در مشهد

آسمان 9 شهرستان خراسان رضوی بارانی شد

کشتن سوسک و ساس به قیمت جان همسایه تمام شد

تفاهم نامه سه جانبه با الگوی آموزشی مبتنی بر اشتغال در استان کرمانشاه منعقد شد

کاهش 55 درصدی حوادث ناشی از کار در قزوین

تور ترویجی تعاون و کارآفرینی مجازی برای نخستین بار در استان گیلان برگزار شد

42 هزار فرصت شغلی جدید در طی سال 1399 در استان کرمان ایجاد شد

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی تعاونی های مرزنشین هرمزگان

راه اندازی بیش از 42 مرکز مثبت زندگی در استان مرکزی

بازنشستگی پیش از موعد یک هزار و 700 کارگر لرستانی

پرداخت تسهیلات کرونا در قزوین همچنان ادامه دارد

ارائه 5 خدمت ویژه به بازنشستگان کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کار خبر داد: رونمایی از پوستر نخستین جشنواره عکس کارا

منصوری در اردبیل: بانک ها از اعمال رفتار سلیقه ای یا اخذ وثایق بالاتر از مبلغ قانونی بپرهیزند

گزارش نوروزی شریعتمداری | تغییر رویکرد طرح‌های ضربتی به مدل‌های حمایتی و اجتماع محور​،تنها بخشی از پرونده درخشان سازمان بهزیستی

مجمع عمومی موسس انجمن زنان شاغل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود

شریعتمداری در تشریح دستاوردهای سفر عراق: سند همکاری ایران و عراق نقشه راهی برای توسعه فعالیت های اقتصادی است

اتاق عدالت جنسیتی در کلاب هاوس با حضور معصومه ابتکار

استشمام عطر گل محمدی در دل کویر/‌ خراسان جنوبی این روزها حال و هوای بهشتی دارد

افزایش 10درصدی دواطلبین شوراهای اسلامی در سربیشه

آسفالت و خط کشی معابر بیرجند در دستور کار ویژه قرار گرفت

کشف بیش از 200 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

کشف 3 تن و 342 کیلوگرم مرغ خارج از شبکه توزیع در طبس

فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در استان خراسان جنوبی /کشت گیاهان دارویی گنجی در دل کویر

کشف 13 هزار لیتر سوخت قاچاق در بیرجند

فرآورده های نوآورانه از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی تولید می شود

در سایه سار مهربانی / توزیع هزار و 500 بسته غذایی در خراسان جنوبی

گنجی سبز روییده از دل کویر/ ظرفیتی که زخم خورده از بی توجهی است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان خراسان جنوبی تا 24 فروردین 1400

پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس به کجا رسید؟

حکم پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس صادر شد

اتمام حجت دادستانی با هنجارشکنان