پیام خراسان

آخرين مطالب

اجرای ارکستر سمفونیک تهران با ماسک/شب نیشابور در چهارمین روز جشنواره طنین‌انداز شد فرهنگي

اجرای ارکستر سمفونیک تهران با ماسک/شب نیشابور در چهارمین روز جشنواره طنین‌انداز شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - در چهارمین روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، اجرای ارکستر سمفونیک تهران، دوئت نوازندگان اتریشی و گروه‌های همنوازان چکاد، آوای اصلان کتول، دالاهو و رسیتال پیانو پخش شد.
خبرگزاری میزان - در چهارمین روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، اجرای ارکستر سمفونیک تهران، دوئت نوازندگان اتریشی و گروه‌های همنوازان چکاد، آوای اصلان کتول از گلستان، دالاهو از کرمانشاه، رسیتال پیانو و دنشگاه آزاد و علمی کاربردی پخش شد.
بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین خبرها از جشنواره موسیقی فجر اینجا کلیک کنید
***همنوازان چکاد
در اولین اجرای روز چهارم جشنواره موسیقی فجر، از ساعت 17 کنسرت گروه موسیقی چکاد پخش شد.
اعضای گروه موسیقی چکاد در این کنسرت ابتدا قطعه شب نیشابور را که یکی از ساخته‌های استاد فرامرز پایور است و استاد شجریان نیز خوانده است، اجرا کرد. همان‌طور که از نام آن پیداست در این قطعه از رباعیات خیام استفاده شده است.
در ادامه قطعه عشاق به صورت ساز و آواز اجرا شد و تصنیف از خون جوانان وطن لاله دمیده نیز آخرین قطعه‌ای بود که این گروه اجرا کردند. از خون جوانان وطن لاله دمیده که یکی از تصنیف‌های موسیقی ایران به شمار می‌رود از ساخته‌های عارف قزوینی است.
عابد خدامی (سرپرست و نوازنده کمانچه)، مجتبی عسگری (خواننده)، زمان خیری (نوازنده نی)، شهریار جعفری (نوازنده عود)، پانیذ مجاهدنیا (نوازنده تار)، حامد بالنده (نوازنده سنتور)، محمد براهیمی (نوازنده رباب) و مرتضی آقاباقری (نوازنده تنبک) اعضای این گروه را تشکیل می‌دادند.
مجتبی عسگری خواننده این گروه درباره تجربه اجرا در جشنواره موسیقی فجر گفت: تجربه خوبی بود، ولی آن حال و هوا که خواننده مردم را ببیند و از آن‌ها انرژی بگیرد کمی با این اجرا‌ها متفاوت است. اتفاقی که در آن اجرا‌ها می‌افتاد در این اجرا نمی‌افتد.

پیام خراسان

***آوای اصلان کتول (گلستان)
در دومین اجرای روز چهارم، گروه آوای اصلان کتول از شهرستان علی‌آباد کتول به اجرای قطعات کتولی پرداختند که این اجرا از ساعت 18:30 پخش شد.
گروه آوای اصلان کتول این کنسرت را با اجرای مقام هرایی علی سیا آغاز کردند. علی سیاه هنرمند برجسته و مبدع مقام هرایی است. دومین قطعه‌ای که توسط این گروه موسیقی کتولی اجرا شد قطعه می فاطی رو ندینم با شعری از نعمت اصلان کتولی بود.
هی باغچه سران قطعه سومی بود که این گروه به زبان کتولی اجرا کردند. این اجرا با قطعه چَکهِ سِما به پایان رسید. چَکهِ سِما یا چکه سماع گونه‌ای از رقص‌های محلی است که خاستگاه آن بیشتر استان مازندران است. این گونه از رقص رایج‌ترین گونه در مازندران است که اغلب در مراسم محلی و جشن‌ها برگزار می‌شود و پشت آن یک منظومه وجود دارد.
علی اصلان کتولی (نوازنده کمانچه). نعمت اصلان کتولی (خوننده و نوازنده دوتار)، حسین اصلان کتولی (خواننده و نوازنده دوتار) مهدی اصلان کتولی (نوازنده تنبک)، صاحب اصلان کتولی (نوازنده دایره زنگی)، افسانه اصلان کتولی و عالمه اصلان کتولی (گروه کر) اعضای گروه آوای اصلان کتول در این اجرا هستند.
علی اصلان کتولی نوازنده کمانچه که از آهنگسازان سریال پایتخت است درباره این اجرا گفت: تالار رودکی از لحاظ صدا کیفیت بالایی داشت و همکاری که با ما داشتند بسیار خوب بود. این اجرا با وجود اینکه به صورت مجازی و بدون تماشاگر برگزار شد، ولی برای ما لذت‌بخش بود.

پیام خراسان

***دالاهو (کرمانشاه)
پس از اجرای گروه آوای اصلان کتول، نوبت به اجرای گروه دالاهو به سرپرستی هوشنگ امیریان رسید.
هوشنگ امیریان در این کنسرت ابتدا شروع دستگاه شور اجرا کرد و بعد مقام سرتر را نواخت. تصنیف‌های دوش دیدم که ملائک با شعر حضرت حافظ و تا کی به تمنای وصال تو یگانه با شعر شیخ بهایی، تصانیفی بودند که در این کنسرت اجرا شدند و در ادامه امیریان مقام پیشروی گوران را نواخت.
بعد از نواختن مقام پیشروی گوران، تصنیف شما‌ل‌داران که از دیوان مولوی کرد‌ها است اجرا شد و در نهایت این کنسرت با اجرای تصانیف ساقی نامه با شعری از حضرت حافظ و الهی به مستان به پایان رسید.
هوشنگ امیریان متولد 1343 شهرستان سرپل ذهاب کرمانشاه است. او در چهارمین دوره جشنواره موسیقی فجر به همراه گروه مولوی به خوانندگی زنده‌یاد مرتضی شریفیان حضور داشت و کار رسمی خود را از همان دوران شروع کرد. امیریان در سال 1370 نیز گروه تنبور دالاهو را راه‌اندازی کرد.
***دوئت سان موس (اتریش)
اجرای بعدی که در قالب سی و ششمین دوره جشنواره فجر در روز چهارم و از ساعت 20 پخش شد، اجرای دوئت سان موس بود.
یکی از اجرا‌های شاخص بخش بین‌الملل سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر را نوازندگانی از کشور اتریش رقم زدند. این دو نوازنده که به اجرای قطعاتی از موسیقی مجلسی، راک، بلوز و جز در قالب دوئت پرداختند، فیلیپ ارزموس و کلمنس زاینیتسا نام داشتند.
در ابتدای این کنسرت، فیلیپ ارزموس نوازنده چیره‌دست گیتار الکترونیک و کلمنس زاینیتسا نوازنده ویلنسل، قطعه آنا دارد تایپ می‌کند را نواختند و سپس در ادامه قطعه صدایت توسط این دو هنرمند اجرا شد. ارزموس و زاینیتسا که در زمینه ساخت موسیقی تبحر خاصی دارند در بخش‌هایی از این کنسرت به بداهه‌نوازی پرداختند و موسیقی زیبایی را به صورت بداهه نواختند.
پست هورن یکی دیگر از قطعاتی بود که توسط این نوازندگان به صورت دوئت اجرا شد و در نهایت آهنگسازان اتریشی به عنوان حسن ختام برنامه قطعه شمال کجاست را به زیبایی اجرا کردند.

پیام خراسان

***رسیتال پیانو
جشنواره موسیقی فجر در روز چهارم شاهد اجرای رسیتال پیانو با نوازندگی دیبا پیشدادی، لیلی زمان احمدی و امیربهادر نصیری فر بود. اجرای نوازندگان دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه علمی کاربردی سایر اجرا‌هایی بود که از ساعت 21:30 به صورت مجازی پخش شد.
در شروع این اجرا، دیبا پیشدادی یکی از شاگردان گاگیک بابایان که سابقه نوازندگی در جشنواره ملی موسیقی جوان را دارد، قطعاتی را از رپرتوار کلاسیک اجرا کرد. قطعات پرلود و فوگ در رِ مینور باخ و سونات مون لایت اثر بتهوون و همچنین پیانو سولوی شماره 2 و 3 قطعاتی که توسط خود او و تحت نظارت کارن کیهانی ساخته شده‌اند، قطعاتی بود که توسط این نوازنده جوان اجرا شد. پیشدادی اخیراً در جشنواره پیانو یاما‌ها برنده شده و در حال حاضر نیز نزد کارن کیهانی مشغول یادگیری آهنگسازی است.
در ادامه لیلی زمان احمدی، نوازنده دیگری بود که روی صحنه آمد و سونات در ر مینور اثر دومنیکو اسکارلاتی و پرلود شماره 7 را اجرا کرد. زمان احمدی دانشجوی دانشگاه هنر است و موسیقی را نزد استاد صراف آموزش دیده است.
آخرین اجرا مربوط به نوازنده ساز پیانو بود که در این بخش امیربهادر نصیری‌فر یکی از آثار روبرت شومان را اجرا کرد. روبرت شومان یکی از آهنگسازان بزرگ دوره رومانتیک در موسیقی کلاسیک آلمان است. نصیری‌فر نیز موسیقی را ابتدا با جلال برآبادی شروع کرده و بعد با آقای میری ادامه داده است. او در حال حاضر نیز با گاگیگ بابایان کار می‌کند.
***دانشگاه آزاد/دانشگاه علمی کاربردی
بعد از اجرای بخش اول نوبت به اجرای بخش دوم یعنی استعداد‌های جوان دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه جامع علمی کاربردی رسید.
سارا نادری نوازنده ویولن و دانشجوی سال دوم کارشناسی از دانشگاه فرهنگ و هنر اولین نوازنده‌ای بود که روی صحنه آمد و به همراهی نیما شناوری نوازنده پیانو، یک سوناتی از فرانتس شوبرت اجرا کردند. نادری موسیقی را نزد آقای لطفی و خانم زربخش دنبال کرده و نیما شناوری هم ابتدا نوازندگی را نزد پدرش سعید شناوری و بعد با آقای طاهری و رافائل میناسکانیان پی گرفته است.

پیام خراسان

***ارکستر سمفونیک تهران
اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری نصیر حیدریان در آخرین اجرای روز چهارم جشنواره موسیقی فجر ساعت 23 پخش شد و در این اجرا نوازندگان ارکستر با ماسک قطعاتی را اجرا کردند.
در این اجرا سمفونی شماره 4 برامس آخرین اثر سمفونیک این آهنگساز آلمانی سبک رمانتیک اجرا شد.
قطعه بعدی «بومی وار» اثر ثمین باغچه بان اجرا شد. قطعه بومی وار با الهام از چندین ترانه محلی ایرانی از جمله موسیقی آذربایجانی در سال 1331 آفریده شد و در سال 1352 بر روی صحنه تالار رودکی تهران رفت.
رهبر ارکستر: نصیر حیدریان/ دستیار رهبر و کنسرت مایستر: بردیا کیارس / کنسرت مایستر: محمدرضا کریمی/ ویلن یک: امیر مینوسپهر، فرزاد صیدی، رایین نورانی، احسان شامی، عرفان شریف زاده، بهار فلسفی، محمدحسن دهلاری، فرشاد شیرانی، سارا نادری، فرمهر حسن بیگلو/ ویلن دو: مونیکا لران، مهوش عسکری، پیمان شامی، علیرضا چهره قانی، عرفان وکیلی، محمدامین واحدی، سارا بیرامزادگان، نگین حاتمی، محمدعلی غریبی، موژان میرزایی، علی گلستانه/ آلتو: کاوه تسعیری، امین زمان‌خان، پژمان اختیاری، آتنا زنگنه، زهرا عبداله زاده، الهام عادلی‌زاده، طناز اوستاداسدالهی، سیده صبا صفوی، مسعود پوربخت، مهدی منادی/ ویلنسل: ماکان خویی‌نژاد، هستی حامدسپاسی، میرنوید حمیدی، علی آقاجانی، مسعود فیروزی‌نژاد، کیانمهر کشاورز، پارسا هادی، شهرزاد مجد/ کنترباس: پورنگ پورشیرازی، پروانه انارکی، رضا دست‌فال، محمدرضا جبار، عادل اصغرزاده، پیمان حسینی/ هارپ: طناز بیگی/ ترومپت: علی ضرابی، کامیار ماندگاریان، مصطفی بیات/ ترومبون: سیامک کریم‌پور، سپهر عباسی، رامین براتی/ فاگوت: علیرضا متوسلی داراب، فرشاد محمدی/ ابوا: نازنین احمدزاده، کیمیا شعربافیان/ فلوت: شهرام رکوعی، مه‌سیما فلاحی/ فلوت پیکولو: غزاله میرزازاده/ کلارینت: مینلی دانلیان، آنیتا یعقوبی/ هورن: فاطمه یوسفی‌نژاد، باران ذوالفقاری، نرگس تقی‌پور، لیلا بازغی کیسمی/ تیمپانی: محمدرضا پناهی‌نژاد/ پرکاشن: کاوه میرحسینی، سالار محمداصغری، آرمین خیردان، فروغ فضلی، عرفان فرشی‌زاده اعضای این ارکستر را تشکیل می‌دادند.
انتهای پیام/
برچسب ها: اخبار موسیقی جشنواره موسیقی فجر

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/326181/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی در کاشمر

از پخت نان محلی برای نیازمندان در کاشمر تا جاری شدن سیل و مسدودی جاده در «مهربان» + فیلم و تصاویر

بهترین بانک ایرانی؛ این بار به انتخاب شما

آغاز رسیدگی به صلاحیت کاندیداهای شوراهای روستایی شهرستان مشهد

اعتبار ٢٢٤ فقره سند تنظیمی دفاتر اسناد رسمی خراسان رضوی لغو شد

انگلیس و آمریکا بار دیگر روسیه را به هک سایبری متهم کردند

ترافیک پر حجم در مسیر مشهد- چناران

آفت پروانه بلوط بلای جان جنگل‌های ارسباران

برنامه اکران فیلم های «هنر و تجربه»

کشف 25 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در بلوار «توس» مشهد

آغاز تزریق خودرویی واکسن در مشهد/ روند نزولی کرونا در خراسان رضوی کند است

پروانه غول پیکر مانع تعمیر مدرسه شد!

بار دیگر شهر هنرمندان به سوگ یک هنرمند نشست

کاهش 12 درصدی تشکیل پرونده در دادسرای انتظامی سردفتران و دفتر یاران خراسان رضوی

آغاز تزریق خودرویی واکسن درمشهد

رویترز: عربستان قیمت نفت خود را برای اولین بار از سال گذشته کاهش داد / هند واردات را بالا برد

مکانی عالی برای تفریحی یک روزه + فیلم

بهرام توکلی برای اولین بار سریال می‌سازد

آغاز تمرینات تیم پدیده در مشهد

فرمانده کل سپاه: دشمن را با شکست های خفت بار روانه گورستان تاریخ می کنیم

پنج هزارو 200 هکتار از عرصه‌های طبیعی غرب مازندران آلوده است

کشف 218کیلو تریاک در عملیات مشترک پلیس مشهد و زاهدان

عمل موفقیت‌آمیز تومور نخاع برای اولین بار در خرمشهر

انجام موفقیت‌آمیز عمل تومور نخاع برای اولین بار در خرمشهر

100 روز از مصوبه سفر استاندار به کاشمر گذشت، مشکل ساکنین حسین‌آباد حل نشد

دشمن را با شکست‌های خفت بار روانه گورستان تاریخ می‌کنیم

بازه پاسخگویی به استعلام‌های زیست‌محیطی در خراسان رضوی به 10 روز کاهش یافت

بندر آزاد بوشهر بار انداز کالای وارداتی نمی‌شود

لزوم بهره برداری صحیح از معادن آذربایجان شرقی و حفظ و صیانت از جنگل‌های ارسباران

15500 مترمربع از اراضی ملی در تایباد رفع تصرف شد

یک تن چوب تاغ قاچاق در آران و بیدگل کشف شد

اوقات شرعی مشهد در 19 اردیبهشت 1400

فاجعه‌ای مرگبار این بار در تالاب بختگان/ مرکز هزاران جوجه فلامینگو

گوترش بار دیگر نامزد دبیر کلی سازمان ملل می‌شود

3 علامت در پا‌ها که نشانه کبد چرب هستند

تغییرات پروتئینی، عامل مهم پیر شدن کلیه‌ها هستند

جهش‌هایی که عامل بروز یک اختلال عصبی نادر هستند

بررسی روش یک آنتی‌بیوتیک در نابودی باکتری‌ها

هوای تهران نسبت به 30 سال گذشته چقدر گرم‌تر شده است؟

چند تریلیون "سیکادا" پس از 17 سال از زیر زمین بیرون می‌آیند!

پلمب آسانسور 2 ساختمان پزشکان در بجنورد

سیل به 59 کیلومتر راه خراسان شمالی خسارت زد

عامل زمین خواری بجنورد در دام قانون گرفتار شد

شیروان همچنان در وضعیت قرمز کرونایی

محور جاجرم ـ سنخواست به علت سیل مسدود شد

انتصاب ناصر آخوندی به عنوان نماینده و معین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی کشور در منطقه آزاد چابهار

عملکرد مطلوب شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش و کسب سود خالص 801 میلیار تومانی در سال 99

بهینه سازی زیرساخت ها درتامین برق، آب ، اینترنت، هوشمند سازی و توسعه بندرگاه اولویت های منطقه آزاد کیش

قاتل زنان تنها دستگیر شد

مرگ زن شالیکار بر اثر برخورد صاعقه حین کار