پیام خراسان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

آنچه باید در مورد چک الکترونیکی بدانید اقتصادي

آنچه باید در مورد چک الکترونیکی بدانید
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی چک الکترونیکی (eCheck)، نسخه دیجیتالی چک کاغذی سنتی است، با این چک، پول به‌صورت الکترونیکی از حساب چک پرداخت‌کننده برداشت و به‌حساب چک گیرنده واریز می‌شود.

چک الکترونیکی بخشی از حوزه بانکداری الکترونیکی بزرگتر و بخشی از زیرمجموعه معاملات است که به‌عنوان انتقال وجوه الکترونیکی (EFT) نامیده می‌شود و نه‌تنها شامل چک‌های الکترونیکی بلکه سایر عملکردهای بانکی رایانه‌ای مانند برداشت، سپرده، معاملات کارت به کارت و ویژگی‌های واریز چک از راه دور است. این تراکنش‌ها برای دستیابی به داده‌های حساب مربوطه جهت انجام اقدامات درخواستی به فناوری‌های مختلف رایانه‌ای و شبکه‌ای نیاز دارد. چک‌های الکترونیکی در پاسخ به معاملات انجام‌شده در دنیای تجارت الکترونیکی ایجادشده‌اند. از چک الکترونیکی می‌توان برای پرداخت هر معامله که چک کاغذی آن را پوشش می‌دهد، استفاده کرد قوانین آن نیز همان قوانینی است که در مورد چک‌های کاغذی اعمال می‌شود.
پردازش چک الکترونیکی مشابه پردازش چک کاغذی است و فقط سریع‌تر انجام می‌شود. به‌جای این‌که مشتری دستی برگه چک را پر کند و آن را به افراد مدنظر خود تحویل دهد، فناوری چک الکترونیکی اجازه می‌دهد تا فرآیند به‌صورت الکترونیکی رخ دهد، با این روش هم در وقت و هم در اتلاف کاغذ صرفه‌جویی می‌شود.
چک‌ الکترونیکی چگونه کار می‌کند؟
پردازش چک الکترونیکی مشابه پردازش چک کاغذی است و فقط سریع‌تر انجام می‌شود. به‌جای اینکه مشتری برگه چک کاغذی را به‌صورت دستی پر کند این فناوری اجازه می‌دهد فرآیند به‌صورت الکترونیکی باشد.
برای پردازش چک الکترونیکی چند مرحله وجود دارد:
درخواست مجوز : کسب‌وکار مورد نظر باید قبل از انجام معامله، از مشتری مجوز بگیرد. این کار را می‌توان از طریق فرم پرداخت آنلاین، فرم سفارش امضاءشده یا مکالمه تلفنی ضبط‌شده انجام داد.
تنظیم پرداخت : پس از مجوز، کسب‌وکار اطلاعات پرداخت را به نرم‌افزار پردازش پرداخت آنلاین وارد می‌کند. اگر این‌یک پرداخت مکرر باشد، این اطلاعات شامل جزئیات برنامه تکرار شده خواهد بود.
تایید نهایی و ارسال : هنگامی‌که اطلاعات به‌درستی در نرم‌افزار پرداخت وارد شد، کسب‌وکار برای شروع روند معامله روی "ذخیره" یا "ارسال" کلیک می‌کند.
وجوه واریزی : پرداخت به‌طور خودکار از حساب بانکی مشتری برداشت می‌شود، نرم‌افزار آنلاین رسید پرداخت را برای مشتری می‌فرستد و پرداخت به‌حساب بانکی کسب و کار مورد نظر واریز می‌شود. وجوه معمولا سه تا پنج روز کاری پس از آغاز معامله به‌حساب بانکی فرد واریز می‌شود.

پیام خراسان

چگونه می‌توان چک الکترونیکی ارسال کرد؟
برای ارسال پرداخت الکترونیکی، باید تایید کنید که کسب‌وکار یا شخصی که برای وی پول واریز می‌کنید دارای حساب پایا (ACH) است یا خیر. این حساب به وی امکان می‌دهد تا از شبکه ACH برای پذیرش پرداخت از طریق انتقال وجه الکترونیکی استفاده کند.
پس از تایید، نحوه پرداخت با چک الکترونیکی به‌این‌ترتیب است:
دریافت‌کننده فرم پرداخت آنلاین را برای شما ارسال می‌کند. شما شماره‌حساب جاری و شماره مسیریابی و همچنین مبلغ پرداخت را تکمیل می‌کنید. با کلیک بر روی "ارسال" به گیرنده پرداخت اجازه می‌دهید تا مبلغ پرداخت را از حساب‌جاری خود برداشت کند.
اگر به گزینه دیگری نیاز دارید، می‌توانید پرداخت‌های eCheck را از طریق تلفن نیز تنظیم کنید. گیرنده از طریق تماس تلفنی ضبط‌شده از حساب‌جاری و شماره‌های مسیریابی شما درخواست ارائه می‌کند. اعداد و همچنین مبلغ پرداخت به یک پایانه پرداخت آنلاین وارد می‌شود. با کلیک روی "پردازش" ، پرداخت از حساب بانکی پرداخت‌کننده کسر می‌شود و به‌حساب دریافت‌کننده واریز می‌شود.

پیام خراسان

مزایای چک الکترونیکی
در حال حاضر، بحث‌های زیادی در مورد پرداخت آنلاین صورت گرفته است و دلایل زیادی برای آن وجود دارد. مشتریان بیش از هر زمان دیگر به رایانه‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه دسترسی دارند و از این طریق قبض‌های خود و هزینه خدمات را پرداخت کرده و خرید می‌کنند. پرداخت الکترونیکی بسیار سودمند و چک الکترونیکی موجب سهولت شده است. در ذیل علت این محبوبیت ذکرشده است:
هزینه‌های پایین‌تر
هزینه چک الکترونیکی بسیار ارزان‌تر از چک کاغذی است.
راحتی و صرفه‌جویی در وقت
این مزیت چک الکترونیکی ممکن است مربوط به هزینه نباشد اما درواقع می‌تواند یکی از جذاب‌ترین مزایا باشد.
امنیت و قابلیت اطمینان
چک الکترونیکی بسیار ایمن‌تر از چک کاغذی است و دارای یک ویژگی رمزگذاری است که شماره‌حساب، مقدار پول را تایید و حتی با استفاده از یک امضای دیجیتال نام حساب را بررسی می‌کند.
باب کاستاندا، مدیر برنامه‌های حسابداری و امور مالی دانشگاه والدن ایالات‌متحده می‌گوید: چک الکترونیکی هم برای مشاغل و هم برای مشتریان یک برد محسوب می‌شود زیرا پردازش سریع‌تر پرداخت و دسترسی فوری به وجوه سپرده‌شده را امکان‌پذیر می‌کند.
چک‌های الکترونیکی معمولا توسط مشاغل و مشتریان برای پرداخت صورتحساب مورداستفاده قرار می‌گیرند زیرا قابل‌اعتماد هستند و از طریق آن‌ها بلافاصله معاملات انجام می‌شود. همچنین این معاملات برای مشاغل ارزان‌تر از خرید چک و ارسال آن‌ها به‌صورت منظم است.
کاستاندا اظهار کرد: «چک‌های الکترونیکی همچنین هزینه‌های استخدام کارمندان برای پردازش چک‌ها را در مشاغل کاهش می‌دهد.»
احتمال تاخیر پرداخت را از بین می‌رود. پرداخت‌ها می‌توانند به‌صورت دیجیتالی ردیابی شوند و این امر باعث می‌شود تا کسب‌وکارها بتوانند پیگیری پرداختی برای کارمندان و فروشندگان را کنترل و دریابند چه زمانی مشتریان هزینه مربوطه را پرداخت می‌کنند.
مشتریان نیز می‌توانند بودجه و برنامه‌ریزی بهتری داشته باشند زیرا می‌دانند چه زمانی باید هزینه‌هایی مانند وام دانشجویی یا وام خودرو را پرداخت کنند. هنگامی‌که آنان چک الکترونیکی دریافت کنند دیگر نیاز به مراجعه به بانک برای واریز چک و یا استفاده از برنامه تلفن همراه بانک برای واریز نیست.
مایکل رید، رئیس بخش پرداخت یک شرکت خدمات بازرگانی مستقر در مینه سوتا ایالات‌متحده می‌گوید: ازآنجاکه هیچ هزینه مبادله‌ای برای پذیرش چک الکترونیکی وجود ندارد، برای افراد یا مشاغل سودآور است.
وی می‌گوید: به‌خصوص در شرایط فعلی، چک‌های الکترونیکی راهی برای ارسال پرداخت بدون دخالت انسان یا فرآیندهای دستی را فراهم می‌کنند.
سپرده‌های مستقیم معمولا توسط کارفرمایان برای پرداخت حقوق به کارمندان خود و ایجاد سهولت در برنامه پس‌انداز خودکار برای مشتریان استفاده می‌شود.
گرگ مک براید، تحلیلگر ارشد مالی در یک شرکت مالی مستقر در نیویورک اظهار کرد: استفاده از سپرده مستقیم خطر گم‌شدن یا سرقت چک کاغذی را از بین می‌برد، وجوه زودتر از زمان ثبت‌شده در روی چک کاغذی، موجود است و سپرده مستقیم را می‌توان بین بیش از یک حساب تقسیم کرد.
وی ادامه داد: «درحالی‌که ممکن است بسیاری از سپرده‌ها برای پرداخت منظم قبوض به یک حساب‌جاری متصل باشند، یک سپرده مستقیم اضافی می‌تواند به‌حساب پس‌انداز، جهت پس‌انداز اضطراری، پس‌انداز برای تعطیلات یا هدف مالی دیگر به‌طور خودکار انجام شود.»
بلیندا ریانی، مدیرکل سرمایه‌گذاری خدمات مالی کارمندان یک شرکت خدماتی می‌گوید: یکی از نسخه‌های متداول استفاده از چک الکترونیکی، سیستم سپرده مستقیم است که توسط بسیاری از کارفرمایان ارائه‌شده است.
وی بیان کرد: «پیش‌ازاین مشکلی برای برداشتن چک و پول نقد وجود نداشت و اکنون نگرانی‌های بهداشتی و ایمنی مربوط به آن وجود دارد.»
مزیت دیگر چک الکترونیکی این است که نمی‌توان آن را از کیف پول یا صندوق پستی شخصی سرقت کرد اما چک‌های کاغذی هنوز هم باید توسط یک بانک تایید شوند.
وجوه حاصل از چک الکترونیکی بلافاصله در دسترس است و مشتریان می‌توانند از واریز مستقیم توسط کارفرمای خود به‌راحتی از طریق بررسی آنلاین یا از طریق یک برنامه تلفن همراه آگاه شوند.
کوین پویندکستر، مشاور یک شرکت امنیت سایبری مستقر در مک لین، ویرجینیا گفت: «چک‌های الکترونیکی می‌توانند موارد کلاه‌برداری را از بین ببرد یا کاهش دهند. یک شرکت با استفاده از مسیریابی و اطلاعات حساب بانکی مشتری یا بنگاه کسب‌وکار، اطلاعات رمزگذاری شده را به سرویسی منتقل می‌کند که اطلاعات از طریق ابزارهای پیشگیری از کلاه‌برداری و پایگاه‌های داده برای تایید هویت پرداخت‌کننده و خطر معاملات، تایید یا رد می‌شوند.»

پیام خراسان

چه نوع پرداخت‌هایی را می‌توان با چک الکترونیکی انجام داد؟
چک الکترونیکی و پرداخت الکترونیکی برای هر فردی قابل‌دسترس است. چک‌های الکترونیکی عملکرد خوبی برای پرداخت‌های مکرر دارند. برخی از نمونه‌ها عبارت‌ هستند از پرداخت وام، عضویت در کلوپ‌های سلامتی، پرداخت وام خودکار، پرداخت اجاره، پرداخت کارت اعتباری.
در بعضی موارد این امکان را برای شما فراهم می‌کند که برای برخی از صورتحساب‌ها، از حساب خود یک دوره پرداخت را تنظیم کنید. این مورد در بین مالکان برای مستاجران امری غیرمعمول نیست، درواقع برخی از املاک این امر را به‌عنوان یکی از شرایط اجاره در نظر می‌گیرند. اجاره ماهانه هرماه در همان تاریخ از حساب مستاجر کسر می‌شود.
اکوسیستم جامع
چک الکترونیکی یک اکوسیستم جامع فراهم می‌کند که با تمام طرف‌های درگیر در روند چک ادغام می‌شود و رابط برنامه‌نویسی برنامه کاربردی بانکی (APIs) را برای ادغام با سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، شناسایی هویت مشتری (KYC)، مدیریت ریسک، صدور، تسویه‌حساب، سیستم‌های بانکی اصلی، کانال‌های بانکی و سایر خدمات ارائه‌شده توسط کاربر نهایی را بررسی می‌کند.
فرآیند نوشتاری ساده
چک سریع الکترونیکی روند نوشتن چک الکترونیکی از طریق ویژگی‌های پر کردن خودکار از طریق شناسه‌های ملی، کدهای ثبت شرکت‌ها یا شماره‌های تلفن همراه را ساده می‌کند. تاریخ‌های چک نیز بر روی یک مقدار پیش‌فرض تنظیم می‌شوند که به‌طور هوشمندانه عادات نوشتاری چک کاربر را کنترل و سازگار می‌کند. برای بررسی‌های مکرر پرداخت چک الکترونیکی از فناوری‌های هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) برای ردیابی رفتار و تشخیص هوشمندانه این چک‌ها استفاده می‌شود.
امضای دیجیتال
چک الکترونیکی با امضای دیجیتال که توسط زیرساخت کلید عمومی (PKI)، یک مرجع معتبر و مجاز تایید امضاء، جایگزین امضاهای دستی می‌شود. تایید امضاهای الکترونیکی دیجیتال که به‌صورت مرکزی نگهداری می‌شوند، نیاز به سیستم‌های فعلی تایید امضاء را برطرف می‌کند، ازاین‌رو تایید انجام‌شده توسط کاربران بانک حداقل 50 درصد کاهش می‌یابد.
صدور دفترچه الکترونیکی
چک الکترونیکی موجب کاهش چاپ چک‌های فعلی شده و روند صدور چک را بهینه می‌کند و زمان آن را از روزها به ساعت‌ها تبدیل می‌کند. یکپارچه‌سازی با سیستم‌های مدیریت چک، این راه‌حل با کاهش هزینه‌های اضافه مربوط به روند فعلی فرآیند صدور دفترچه الکترونیکی را نیز بهینه می‌کند.
منابع
progressoft.com
thestreet.com
money.usnews.com
investopedia.com
corporatefinanceinstitute.com
paysimple.com
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/326219/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شناسایی عامل تبلیغ‌‌کننده سایت‌های قمار و شرط‌بندی در خراسان جنوبی

10 مرحله دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

پایش سلامت مسافران ورودی در مرز/ کرونا ماهیرود را به تعطیلی نکشاند

خودکشی جوانی در مشهد به پلیس آمریکا گزارش شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان: رفع مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و تسهیل امور برای صیانت از نیروی کار، عامل تحقق شعار سال است

724 شغل جدید برای مددجویان بهزیستی قزوین ایجاد شد

توانمندسازی بیش از 22 هزار البرزی از طریق آموزش های مهارتی در سال گذشته

تمدید مهلت ثبت نام بیمه عمر و حادثه بازنشستگان کشوری/27فروردین ماه آخرین مهلت ثبت نام اینترنتی

درخواست دانشجویان فردوس به بازگرداندن اتوبوس آمبولانس به محورهای مواصلاتی شهرستان

محور خوسف - عرب آباد - دیهوک - طبس دارای ردیف اعتباری شد

قرارگاه استانی آب در خراسان جنوبی راه اندازی می‌شود

طرح توسعه بهداشتی درمانی طبس با عنوان کلینیک ویژه شهید سلیمانی تجهیز می‌شود‌

استخدام کارشناس زمین شناسی در شرکت زغال سنگ طبس احیا سپاهان از کرمان

برگزاری کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در محل فرمانداری طبس

وقتی تار و پود به دست زنان گره می خورد/روئین اسفراین پایتخت نساجی ایران

نماینده اسفراین: تولید داخلی گندم در دستور کار دولت قرار گیرد

انجام 89 هزار بازدید طی اجرای طرح شهید سلیمانی در خراسان شمالی/ حمایت از 3400 خانواده در این طرح

529 کیلومتر از راه روستایی خراسان شمالی آسفالت شد

انتقاد شدید رئیس اتاق اصناف بجنورد: مسئولان خراسان شمالی هیچ حمایتی از اصناف نکردند

2600 آزمایش از 550 نازل سوخت رسان خراسان شمالی انجام شد

اجرای 1500 هکتار پروژه بیابان زدایی در اسفراین

30 روستای خراسان شمالی در طرح ملی «انتخاب روستای قرآنی ایران» ثبت نام کردند

علمای اهل سنت خراسان شمالی: استهلال ماه مبارک رمضان تابع نظر مقام معظم رهبری است

سازمان اوقاف کشور برای اجرای طرح توسعه مفخم بجنورد با مسئولان استان همگام شد

خراسان شمالی برای پیشرفت نیاز به دویدن دارد

بازدید رئیس ستاد انتخابات هرمزگان از ستاد انتخابات بخش های فین، قلعه قاضی، تخت و شمیل در بندرعباس

برگزیدگان جشنواره توسعه کارآفرینی شهری مشهد معرفی شدند

بیانیه رسمی جبهه جهادگران ایران اسلامی برای ورود به انتخابات 1400/ رنگ فیروزه‌ای، نماد جریان مستقل در انتخابات

چشمه دیوآسیاب، نگین فیروزه‌ای دشت لار +فیلم و تصاویر

تفتیان در گفت‌وگو با تسنیم: 8 گام دیگر برای المپیک در پیش دارم

کسبه خرد در گروگان کرونا/ جوهر اعطای تسهیلات روی کاغذ رنگ می‌بازد

لای روبی تمام قنات‌های نیشابور توسط بسیج سازندگی

قطع 400 تن درخت جنگلی در قوچان به بهانه سرمایه‌گذاری گردشگری

بانوی دومیدانی کار ایلامی صاحب مدال نقره شد

رئیس جمهور جیبوتی با کسب 97 درصد آرا برای پنجمین بار پیروز انتخابات شد

درگذشت یک شاعر آئینی بر اثر کرونا

برنامه پیشگیری از آتش‌سوزی فضاهای سبز شهری روستایی ابلاغ شد

افزایش 523 درصدی وزن بار‌های صادراتی ریلی فارس

قویترین مرد خراسان سرپرست کمیته قویترین مردان خراسان رضوی شد

جاساز 8 تُن میوه قاچاق در زیر بار بادمجان

نقش آفرینی دانشجویان در انجام فعالیت‌های فرهنگی

آموزش مجازی 17 هزار نفر از فعالان صنعت گردشگری خراسان رضوی در سال 99

مردم خراسان رضوی نگران کمبود روغن نباشند

ایجاد اشتغال برای 56 مددجوی تحت پوشش بهزیستی صالح‌آباد

کمتر از 10 درصد اعضاء نظام پزشکی مشهد واکسینه شده‌اند

استخدام تحویل دهنده، کارگر انبار و راننده در خراسان رضوی

بار مرغ های بدون مجوز به مقصد نرسید

کلاهبردار میلیاردی حوزه رمزارز در مشهد به دام افتاد

حال و روز جنگل‌های زاگرس خوب نیست

45درصد روستا‌های خراسان رضوی به حدنصاب برگزاری انتخابات رسیده اند