پیام خراسان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.
/21 فوریه؛ روز جهانی زبان مادری/

فراموشی زبان مادری؛ خاموشی صدای اجداد فرهنگي

فراموشی زبان مادری؛ خاموشی صدای اجداد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی ایده بزرگداشت روز جهانی زبان مادری ابتکار کشور بنگلادش است و در سال 1999 در کنفرانس عمومی یونسکو به‌منظور کمک به تنوع زبانی و فرهنگی تصویب شد و از سال 2000 در سراسر جهان در روز 21 فوریه (سوم اسفند) گرامی داشته می‌شود.

در جهان بیش از سه میلیارد نفر به زبان مادری گفت‌وگو می‌کنند. اصطلاح زبان مادری، به زبانی اطلاق می‌شود که فرد از بدو تولد آن را آموخته و به‌عنوان زبان غالب است که درواقع، افکار شخص را تعریف می‌کند و یا زبانی است که افراد بیشتر با آن گفتگو می‌کنند. زبان مادری برای کودک، فراتر از یک از زبان است و هویت شخصی، اجتماعی و فرهنگی وی را شامل می‌شود. در فرهنگ‌های مختلف، انتخاب کلمات و اصطلاحات معنای متفاوتی دارد.
زبان، یکی از مهم‌ترین راه‌های زنده نگه‌داشتن فرهنگ است. مهارت در زبان مادری، باعث ایجاد حس تعلق و هویت، فرهنگ و میراث در میان کودکان می‌شود. تسلط به زبان مادری برای کودک مناسب و عامل ارتباط با ریشه‌های فرهنگ خود خواهد بود و آموزش در انواع زبان مادری افراد برای همه، فارغ از وضعیت، موقعیت جغرافیایی یا زمینه‌های مختلف قومی، فرصتی برابر را فراهم می‌کند.
نقش زبان مادری در رشد کودک
زبان مادری، نقش بسزایی در رشد هویت فردی، اجتماعی و فرهنگی دارد. کودکانی که در زبان مادری خود، پایه و اساس قوی دارند، اغلب درک عمیق‌تری از خود و جایگاه خود در جامعه همراه با افزایش احساس رفاه و اعتمادبه‌نفس دارند. البته یکی از دلایلی که باعث افزایش محبوبیت سیستم‌های آموزش دوزبانه در سراسر جهان می‌شود این است که بسیاری از مدارس بین‌المللی، منابع خود را بر ایجاد برنامه‌های قوی زبان مادری متمرکز کنند.

پیام خراسان


مزایای زبان مادری
یونسکو در سال 1953، پیشنهاد کرد که «باید برای آموزش به زبان مادری تلاش کرد». در سال 2016، یونسکو به‌عنوان بخشی از گزارش نظارت جهانی بر آموزش تاکید مجدد کرد که آموزش به زبانی غیر از زبان مادری، تاثیر منفی در یادگیری دارد. کارشناسان همچنین در اهداف توسعه پایدار (SDG) نیز، نیاز به آموزش به زبان مادری در اوایل کودکی را ضروری می‌دانند.
پروفسور تسونودا پس از 15 سال تحقیق در مورد اینکه چگونه زبان مادری می‌تواند بر مغز ما تاثیر داشته باشد، دریافت که زبان مادری نحوه دریافت، پردازش، احساس و درک افراد از محیط خارجی را متمایز می‌کند و با توسعه عملکرد عاطفی در مغز ارتباط نزدیک دارد.
آموزش زبان مادری به آموزشی گفته می‌شود که کودکان بیشتر با آن آشنا هستند و اگر این زبان در مدرسه نیز آموزش داده شود، درک مطلب، فهم و یادگیری آسان‌تر می‌شود. والدین باهوش باید در خانه‌های خود به زبان مادری خود پایبند باشند، زیرا این زبان برای استفاده کودکان بهترین زبان است. محققان معتقدند که کودکان در سن مدرسه، علاقه به صحبت با زبان غالب کشور محل زندگی دارند و اهمیت کمتری به زبان مادری می‌دهند و اگر والدین درباره این موضوع اقدامی نکنند ممکن است صدای اجداد، برای همیشه خاموش شود.
کارول بنسون از دانشگاه کلمبیا، اظهار کرد: هرچه مهارت‌های زبان اول پیشرفته‌تر باشد، نتایج بهتری در یادگیری زبان دوم به دست خواهد آمد و درک فرد از ساختار زبان مادری را به زبان‌های جدید انتقال می‌دهد. همچنین استفاده از زبان مادری در آموزش اولیه یا آینده، باعث تولید مواد آموزشی و کتاب به زبان‌های محلی می‌شود.

پیام خراسان


اهمیت و مزایای زبان مادری در آموزش
زبان مادری در آموزش مهم است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، کودکانی که به زبان مادری آموزش می‌بینند، درک بهتری از برنامه درسی دارند. مهارت‌هایی که به زبان مادری آموخته می‌شوند، هنگام انتقال کودک به زبان دوم، نیاز به آموزش مجدد ندارد.
کارولین ساواج، محقق این بررسی درباره اهمیت زبان مادری و چگونگی آن به نفع آموزش و رشد کودک گفت: کودکان، هنگام آموزش به زبان مادری خود بهتر یاد می‌گیرند، اما این همیشه امکان‌پذیر نیست.
افزایش مهاجرت و افزایش محبوبیت مدارس بین‌المللی، باعث شده تا تعداد کودکانی که به زبان غیر مادری خود می‌آموزند، افزایش یابد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد: داشتن یک بنیاد قوی برای زبان مادری، منجر به درک بهتر برنامه درسی و همچنین نگرش مثبت‌ بیشتر نسبت به مدرسه می‌شود، بنابراین بسیار مهم است که کودکان هنگام شروع آموزش به زبان دیگر، زبان اول خود را حفظ کنند.
کودکانی که به زبان مادری یاد می‌گیرند به دلیل احساس راحتی در محیط زندگی خود از مدرسه بیشتر لذت می‌برند، سریع‌تر یاد می‌گیرند و عزت‌نفس بیشتری دارند.

پیام خراسان


حفاظت از تنوع زبانی
زبان‌ها قدرتمندترین ابزار برای حفظ و توسعه میراث ملموس و ناملموس‌ ما هستند. در جوامع چندزبانه و چند فرهنگی، دانش و فرهنگ سنتی از طریق زبان به روشی پایدار حفظ و منتقل می‌شود.
زبان‌ها با پیامدهای پیچیده خود در هویت، ارتباطات، تلفیق اجتماعی، آموزش و توسعه، برای افراد از اهمیت راهبردی برخوردار هستند. بااین‌حال، به‌طور فزاینده‌ای به دلیل فرآیندهای جهانی‌سازی در معرض تهدید قرار دارند یا به‌طورکلی از بین می‌روند. وقتی زبان‌ها کمرنگ می‌شوند، تنوع فرهنگی جهان نیز کم‌رنگ می‌شود. فرصت‌ها، سنت‌ها، حافظه، شیوه‌های منحصربه‌فرد تفکر و بیان منابع ارزشمند برای اطمینان از آینده بهتر نیز از دست می‌رود. در جهان، حداقل 43 درصد از 6 هزار زبان تخمین‌زده شده در معرض خطر هستند و تنها چند صد زبان به‌طور واقعی در سیستم‌های آموزشی و حوزه عمومی جای گرفته است و کمتر از 100 زبان در دنیای دیجیتال استفاده می‌شود.
هر دو هفته یک‌زبان ناپدید می‌شود و با خود یک میراث فرهنگی و فکری کامل را از بین می‌برد. به‌طور فزاینده‌ای با از بین رفتن بیشتر و بیشتر زبان‌ها، تنوع زبانی تهدید می‌شود. در سطح جهان، 40 درصد مردم به آموزش زبانی که گفتگو می‌کنند یا می‌فهمند دسترسی ندارند. بااین‌وجود، پیشرفت در زمینه آموزش چندزبانه مبتنی بر زبان مادری با درک روزافزون از اهمیت آن، به‌ویژه در اوایل دوران تحصیل و تعهد بیشتر به توسعه آن در زندگی عمومی انجام می‌شود.
تمام اقدامات در جهت گسترش انتشار زبان‌های مادری، نه‌تنها به تشویق تنوع زبانی و آموزش چندزبانه، بلکه به‌منظور آگاهی کامل‌تر از سنت‌های زبانی و فرهنگی در سراسر جهان و الهام بخشیدن به همبستگی مبتنی بر درک، تحمل و گفتگو انجام می‌شود.

پیام خراسان


تاثیر کرونا بر زبان مادری
محققان دانشگاه آکسفورد، کمبریج و کالج دانشگاهی لندن از ماه آوریل تا ابتدای جولای (زمانی که بیشتر کشورها تعطیلی ناشی از کروناویروس را تجربه می‌کردند)، با نظرسنجی 200 خانواده عنوان کردند: یکی از تاثیرات شگفت‌آور بیماری همه‌گیر کووید- 19 علاقه بیشتر نسبت به گفت‌وگو با زبان مادری بوده است.
پیش از خانه‌نشینی کرونا، کودکان به لطف تلویزیون، بازی‌های رایانه‌ای و دیگر رسانه‌ها تمایل به استفاده از زبان‌هایی غیر از زبان مادری داشتند. بیماری کووید- 19، کودکان سراسر جهان را مجبور به خانه‌نشینی کرد. در بعضی از خانه‌ها که زبان‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گرفت، با تعطیلی مدارس و مراقبت روزانه والدین، کودکان برای استفاده از زبان مادری تمایل بیشتری پیدا کردند. ازنظر برخی والدین، تعطیلی مدارس فرصتی برای به چالش کشیدن سلسله‌مراتب بزرگ‌تر زبانی است. در میان شرایط استرس‌زای این روزها، این واقعیت که کودکان به زبان مادری خود گفت‌وگو کنند، باعث خوشحالی بسیاری از والدین شده است و نتایج این بررسی نشان داد که زبان، می‌تواند ارتباط بهتری بین نسل‌ها، هویت و میراث مشترک ایجاد کند.
منابع:
www.nytimes.com
www.thoughtco.com
https://ie-today.co.uk
https://ziyyara.com
www.sundayguardianlive.com
www.un.org
https://en.unesco.org
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/326563/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با مصادیق "روزه خواری علنی" در جامعه برخورد می‌شود

تأمین مرغ به میزان کافی برای خراسان ‌جنوبی‌ها در ماه رمضان

آسمان خراسان جنوبی ابری همراه با خیزش گردوخاک

توقف وسایل نقلیه بعد از افطار در حاشیه برخی معابر بیرجند ممنوع

یارانه ماه رمضان کی واریز می‌شود؟

یارانه 1400 چقدر است؟

اعلام دستورالعمل همسان‌سازی حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کارمعین با کارمندان پیمانی

عاقبت تلخ زن جوان بعد از جدایی از همسر اولش

وضعیت سیاه کرونایی در کمین خراسان رضوی/ رعایت پروتکل‌های بهداشت‌ به کمترین حد ممکن رسید‌

استمرار برکات طرح شهید سلیمانی در خراسان رضوی/ 800هزار نفر غربالگری شدند

راز پنهان جسدی در چاه متروکه

تشدید پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر رضوی

کیفیت هوای 7 منطقه مشهد در وضعیت هشدار است

جرایم خشن در خراسان رضوی 50 درصد کاهش یافت

افزایش ٣5 درصدی نرخ کرایه تاکسی در مشهد

کاهش 10 مورد پرواز‌های خارجی فرودگاه مشهد

اختصاصی/ همه حاشیه‌های یک مسابقه بین‌المللی!

نجات جوان کوهنورد در ارتفاعات ریوش کاشمر

آغاز عملیات اجرایی احداث مسجد «هفت درب» در مشهد

آسمان 9 شهرستان خراسان رضوی بارانی شد

کشتن سوسک و ساس به قیمت جان همسایه تمام شد

تفاهم نامه سه جانبه با الگوی آموزشی مبتنی بر اشتغال در استان کرمانشاه منعقد شد

کاهش 55 درصدی حوادث ناشی از کار در قزوین

تور ترویجی تعاون و کارآفرینی مجازی برای نخستین بار در استان گیلان برگزار شد

42 هزار فرصت شغلی جدید در طی سال 1399 در استان کرمان ایجاد شد

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی تعاونی های مرزنشین هرمزگان

راه اندازی بیش از 42 مرکز مثبت زندگی در استان مرکزی

بازنشستگی پیش از موعد یک هزار و 700 کارگر لرستانی

پرداخت تسهیلات کرونا در قزوین همچنان ادامه دارد

ارائه 5 خدمت ویژه به بازنشستگان کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کار خبر داد: رونمایی از پوستر نخستین جشنواره عکس کارا

منصوری در اردبیل: بانک ها از اعمال رفتار سلیقه ای یا اخذ وثایق بالاتر از مبلغ قانونی بپرهیزند

گزارش نوروزی شریعتمداری | تغییر رویکرد طرح‌های ضربتی به مدل‌های حمایتی و اجتماع محور​،تنها بخشی از پرونده درخشان سازمان بهزیستی

مجمع عمومی موسس انجمن زنان شاغل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود

شریعتمداری در تشریح دستاوردهای سفر عراق: سند همکاری ایران و عراق نقشه راهی برای توسعه فعالیت های اقتصادی است

اتاق عدالت جنسیتی در کلاب هاوس با حضور معصومه ابتکار

استشمام عطر گل محمدی در دل کویر/‌ خراسان جنوبی این روزها حال و هوای بهشتی دارد

افزایش 10درصدی دواطلبین شوراهای اسلامی در سربیشه

آسفالت و خط کشی معابر بیرجند در دستور کار ویژه قرار گرفت

کشف بیش از 200 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

کشف 3 تن و 342 کیلوگرم مرغ خارج از شبکه توزیع در طبس

فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در استان خراسان جنوبی /کشت گیاهان دارویی گنجی در دل کویر

کشف 13 هزار لیتر سوخت قاچاق در بیرجند

فرآورده های نوآورانه از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی تولید می شود

در سایه سار مهربانی / توزیع هزار و 500 بسته غذایی در خراسان جنوبی

گنجی سبز روییده از دل کویر/ ظرفیتی که زخم خورده از بی توجهی است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان خراسان جنوبی تا 24 فروردین 1400

پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس به کجا رسید؟

حکم پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس صادر شد

اتمام حجت دادستانی با هنجارشکنان