پیام خراسان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

مهدی آخرتی: ادبیات مشهد بزرگ‌تر ندارد فرهنگي

مهدی آخرتی: ادبیات مشهد بزرگ‌تر ندارد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی مهدی آخرتی با اشاره به اینکه امروز در ادبیات مشهد بزرگ‌تر وجود ندارد، گفت: متأسفانه افراد پیشکسوت ما کم‌سواد یا کم مطالعه هستند و نمی‌توانند برای ادبیات مشهد بزرگ‌تری کنند.

این شاعر و منتقد ادبی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌که «یکی از دلایل افول شعر در مشهد نبود بزرگتر در ادبیات خراسان است»، اظهار کرد: اکنون فردی مانند من بزرگ‌تر به حساب می‌آید، در حالی که نباید من بزرگ‌تر حساب شوم. بزرگ‌تر آن فردی است که حداقل 40 سال سابقه ادبی داشته باشد. وقتی که من با 20 سال سابقه ادبی بزرگ‌تر ادبیات مشهد باشم برای خودم خوشایند است، اما برای ادبیات مشهد ناامید کننده است. 
وی افزود: وقتی که جایی بزرگ‌تر نداشته باشد، احترام گذاشتن به بزرگ‌تر هم از بین می‌رود. آن‌وقت هنگامی که من به جلسه شعر می‌روم و جوانی را که یک سال است شعر می‌گوید نقد می‌کنم، به من جواب می‌دهد. مثال بدی است، اما در خانه‌ای که پدر وجود ندارد، پسر بزرگ‌تر خانواده می‌شود و ممکن است با رفتارهایی از سمت دو طرف احترام‌ها از بین برود. 
آخرتی بیان کرد: این بزرگ‌تر نداشتن در ادبیات مشهد باعث شده که جوان‌ها حرف بزرگ‌تر از خود را گوش ندهند، حواشی بسیاری در فضای مجازی ایجاد شود، جلسات بسیاری تعطیل شود و افراد زیادی خانه‌نشین شوند. 
این شاعر با اشاره به این‌که «مشهد زمانی قطب ادبیات کشور بود و ما در تمام کشور احترام داشتیم، اما الان چه داریم؟»، خاطرنشان کرد: ما الگوهای بسیاری در خراسان داشتیم، اما جوان‌های ما از فردی الگو گرفتند که در خارج از کشور، خود را پدر شعر پست مدرن خوانده و جالب است که او 20 سال پیش در مشهد دانشجو بود و با فضای جلسات شعر مشهد توانست شاعر شود.
انتشار گفت‌وگو برای اولین بار با شاعر پس از فوتش توهین به او است
آخرتی با بیان این‌که «شاعرها پس از مرگ عزیز می‌شوند»، گفت: سرهنگی در آمریکا وجود داشت که به کشتن سرخ‌پوست‌ها معروف بود. به یکی از زیر دستان خود گفت که برود و رئیس یک قبیله را بکشد، زیردستش به او گفت که آن رئیس قبیله سرخ‌پوست خوب و مهربانی است، اما سرهنگ جواب داد که سرخ‌پوست خوب سرخ‌پوست مُرده است. اکنون هم شاعر خوب شاعر مُرده است، چون دیگر خطری برای کسی ندارد. 
وی تصریح کرد: برای مثال تا زمانی که ایمان بخشایشی زنده بود در هیچ جا یادی از او نمی‌کردند، او را نمی‌شناختند، حتی نمی‌گذاشتند او شعر بخواند و شعرش را چاپ نمی‌کردند، اما پس از فوت او همه تسلیت گفتند و هر عنوانی که خواستند به او نسبت دادند، برای مثال عده‌ای او را شاعر غزل‌سرا نامیدند، در حالی که ایمان بخشایشی چهارپاره می‌سرود و شاید چهار یا پنج غزل بیش‌تر نداشته باشد. برای خانم کراماتی نیز دقیقا همین اتفاق رخ داد و حتی پس از فوت من هم قطعاً همین اتفاق خواهد افتاد. 
این شاعر و منتقد ادبی با انتقاد از گفت‌وگو هایی که پس از فوت یک هنرمند برای اولین بار منتشر می‌شوند، عنوان کرد: متأسفانه یکی از روزنامه‌ها گفت‌وگو با خانم کراماتی، شاعری که چند ماه پیش به دلیل بیماری سرطان فوت کرد را پس از درگذشت او چاپ کرد. این توهین به یک شاعر است که گفت‌وگو با او را پس از فوتش چاپ کنند و تمام دوستان خانم کراماتی از این اتفاق ناراحت شدند و من هم از این اتفاق متأسف هستم.
فضای ضعیف نقد در کشور باعث ورود هر فردی به ادبیات شده است
مهدی آخرتی با انتقاد از سلبریتی‌هایی که به واسطه هنر دیگری مطرح شده‌اند و با سواد کمی پا به عرصه ادبیات گذاشته‌اند، یا شاعرانی که سواد اندک، اما مخاطب بسیاری دارند و هیچ‌کس آن‌ها را نقد نمی‌کند، بیان کرد: وقتی یک نفر در ایران ترند می‌شود و تریبون پیدا می‌کند دیگر کسی جرئت نمی‌کند که او را نقد کند. هنگامی که من شاعران مطرحی را نقد می‌کنم برخی می‌گویند که نقد نکنم چون فایده‌ای ندارد و گوش آن شاعرها بدهکار نقد نیست و مخاطب خاص خود را دارند، اما من نمی‌توانم رسالت خود را فراموش کنم به دلیل این‌که آن‌ها مخاطب دارند و گوششان بدهکار نیست. 
وی افزود: من طرحی را به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد ارائه کردم که گروه ممیزی ادبی ایجاد شود، اما گوش شنوایی وجود نداشت به دلیل این‌که اگر قرار باشد گروه ممیزی ادبی وجود داشته باشد و یک سری از کتاب‌ها چاپ نشود، هزینه‌هایی که دریافت می‌کنند کم‌تر می‌شود. 
این شاعر خاطرنشان کرد: در فرانسه ممیزی وجود ندارد، اما منتقدان آنقدر قدرت دارند که اگر کتابی به بازار بیاید و یک منتقد مطرح نقد منفی بر روی آن کتاب بزند دیگر هیچ‌کس آن کتاب را نمی‌خرد. حتی منتقدانی وجود دارند که در رستوران‌ها غذا می‌خورند، نظرشان را در روزنامه می‌نویسند و اگر نظر منفی بدهند آن رستوران تعطیل می‌شود و دلیل این اتفاق ها این است که مردم آن کشور به افراد باسواد کشورشان اعتماد دارند. 
این منتقد ادبی با اشاره به این‌که «فرهنگ نقدپذیری در کشور ما بسیار کم است»، ادامه داد: چندباری پس از جلسه شعر، افرادی به خاطر این‌که شعرشان را نقد کردم و گفتم که ضعیف است می‌خواستند من را کتک بزنند.
یکی از دلایل سطحی شدن شعر، آمریکایی‌ها هستند
مهدی آخرتی بیان کرد: فرهنگ امروز جهان متأثر از فرهنگ آمریکا است و یکی از دلایل کم‌شدن مخاطب شعر و سطحی شدن آن آمریکایی‌ها هستند، چون آمریکایی‌ها به ادبیات نگاه فان دارند و شعر را جدی نمی‌گیرند. شاعر آمریکایی خوب وجود دارد، اما نه به اندازه‌ای که شاعر اروپایی خوب وجود دارد. 
وی افزود: ممکن است شعر در آینده از این که وجود دارد سطحی‌تر شود، اما نمی‌توان به صورت دقیق آینده را پیش‌بینی کرد، چون فراز و فرودهای زیادی در ادبیات فارسی تاکنون وجود داشته است. برای مثال در دوره بازگشت تمام شاعران مانند شاعران قرن چهار شعر می‌گفتند و این مساله فاجعه بود، اما پس از آن، دوره مشروطه، شعر نو و... به وجود آمد و تحولی در ادبیات فارسی ایجاد شد.
این شاعر و منتقد ادبی عنوان کرد: ممکن است در ایران به ادبیات کم‌تر توجه شود، اما در خیلی از کشورهای اروپایی ادبیات هنوز حرف اول را می‌زند. مجلات معتبر ادبی در آن کشورها وجود دارد و جوایز ادبی خوبی را به شاعران می‌دهند. 
آخرتی با بیان این‌که «باید فراتر از زمان خود حرکت کنیم و شعر برای ماندگاری نباید مختص به دوره‌ای خاص باشد»، گفت: یک‌سری موضوعات ابدی و ماندگار هستند و تاریخ مصرف ندارد و یک سری موضوعات دیگر مختص دوره‌ای خاص است و پس از آن دوره از یادها می‌رود. برای مثال خسرو گل‌سرخی شاعر چپ گرای اهل سیاست بود که چیزی از او اکنون در ذهن مردم وجود ندارد، به دلیل این‌که شعر او فقط در خدمت جریان روز دوره خود بود، اما شعر شاملو که می‌گوید «دهانت را می‌بویند، مبادا گفته باشی دوستت می‌دارم» در هر دوره‌ای ممکن است تکرار شود، شعری که نیما در آن می‌گوید «خانه‌ام ابری است» تاریخ مصرف ندارد.
این شاعر ادامه داد: اساساً مخاطب هنر را باید به سه دسته خواص، عوام و توده تقسیم‌بندی کرد. برای مثال در شعر، خواص شاعران و شعرفهم‌ها هستند، عوام افراد تحصیل کرده‌ای هستند که شعر را می‌خوانند و دوست دارند، اما خیلی متوجه آن نمی‌شوند و توده افرادی هستند که نه شعر را می‌خوانند، نه آن را دوست دارند و نه متوجه آن می‌شوند. هیچ‌وقت توده مردم تأثیرگذار بر هنر نبوده‌اند، البته منتقل کننده آن بوده‌اند، اما تأثیر قطعی را خواص و عوام بر هنر می‌گذاشتند. 
وی با بیان این‌که «شعر نباید سطحی باشد»، اظهار کرد: فرمالیست‌ها می‌گویند زیبایی شعر به این است که بین گفتن و فهمیدن فاصله‌ای بیفتد. ما انسان‌ها ذاتا از خلق کردن و کشف کردن لذت می‌بریم و هنگامی که کلامی را می‌شنویم و بین شنیدن تا فهمیدن آن فاصله‌ای می‌افتد، فکر می‌کنیم که ما آن را کشف کردیم و آن برای ما لذت دارد. 
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/326700/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با مصادیق "روزه خواری علنی" در جامعه برخورد می‌شود

تأمین مرغ به میزان کافی برای خراسان ‌جنوبی‌ها در ماه رمضان

آسمان خراسان جنوبی ابری همراه با خیزش گردوخاک

توقف وسایل نقلیه بعد از افطار در حاشیه برخی معابر بیرجند ممنوع

یارانه ماه رمضان کی واریز می‌شود؟

یارانه 1400 چقدر است؟

اعلام دستورالعمل همسان‌سازی حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کارمعین با کارمندان پیمانی

عاقبت تلخ زن جوان بعد از جدایی از همسر اولش

وضعیت سیاه کرونایی در کمین خراسان رضوی/ رعایت پروتکل‌های بهداشت‌ به کمترین حد ممکن رسید‌

استمرار برکات طرح شهید سلیمانی در خراسان رضوی/ 800هزار نفر غربالگری شدند

راز پنهان جسدی در چاه متروکه

تشدید پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر رضوی

کیفیت هوای 7 منطقه مشهد در وضعیت هشدار است

جرایم خشن در خراسان رضوی 50 درصد کاهش یافت

افزایش ٣5 درصدی نرخ کرایه تاکسی در مشهد

کاهش 10 مورد پرواز‌های خارجی فرودگاه مشهد

اختصاصی/ همه حاشیه‌های یک مسابقه بین‌المللی!

نجات جوان کوهنورد در ارتفاعات ریوش کاشمر

آغاز عملیات اجرایی احداث مسجد «هفت درب» در مشهد

آسمان 9 شهرستان خراسان رضوی بارانی شد

کشتن سوسک و ساس به قیمت جان همسایه تمام شد

تفاهم نامه سه جانبه با الگوی آموزشی مبتنی بر اشتغال در استان کرمانشاه منعقد شد

کاهش 55 درصدی حوادث ناشی از کار در قزوین

تور ترویجی تعاون و کارآفرینی مجازی برای نخستین بار در استان گیلان برگزار شد

42 هزار فرصت شغلی جدید در طی سال 1399 در استان کرمان ایجاد شد

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی تعاونی های مرزنشین هرمزگان

راه اندازی بیش از 42 مرکز مثبت زندگی در استان مرکزی

بازنشستگی پیش از موعد یک هزار و 700 کارگر لرستانی

پرداخت تسهیلات کرونا در قزوین همچنان ادامه دارد

ارائه 5 خدمت ویژه به بازنشستگان کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کار خبر داد: رونمایی از پوستر نخستین جشنواره عکس کارا

منصوری در اردبیل: بانک ها از اعمال رفتار سلیقه ای یا اخذ وثایق بالاتر از مبلغ قانونی بپرهیزند

گزارش نوروزی شریعتمداری | تغییر رویکرد طرح‌های ضربتی به مدل‌های حمایتی و اجتماع محور​،تنها بخشی از پرونده درخشان سازمان بهزیستی

مجمع عمومی موسس انجمن زنان شاغل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود

شریعتمداری در تشریح دستاوردهای سفر عراق: سند همکاری ایران و عراق نقشه راهی برای توسعه فعالیت های اقتصادی است

اتاق عدالت جنسیتی در کلاب هاوس با حضور معصومه ابتکار

استشمام عطر گل محمدی در دل کویر/‌ خراسان جنوبی این روزها حال و هوای بهشتی دارد

افزایش 10درصدی دواطلبین شوراهای اسلامی در سربیشه

آسفالت و خط کشی معابر بیرجند در دستور کار ویژه قرار گرفت

کشف بیش از 200 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

کشف 3 تن و 342 کیلوگرم مرغ خارج از شبکه توزیع در طبس

فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در استان خراسان جنوبی /کشت گیاهان دارویی گنجی در دل کویر

کشف 13 هزار لیتر سوخت قاچاق در بیرجند

فرآورده های نوآورانه از محصولات استراتژیک خراسان جنوبی تولید می شود

در سایه سار مهربانی / توزیع هزار و 500 بسته غذایی در خراسان جنوبی

گنجی سبز روییده از دل کویر/ ظرفیتی که زخم خورده از بی توجهی است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان خراسان جنوبی تا 24 فروردین 1400

پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس به کجا رسید؟

حکم پرونده سقوط هواپیمای تهران - طبس صادر شد

اتمام حجت دادستانی با هنجارشکنان