پیام خراسان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

تعطیلی راه آهن مسیر امن تردد مردم جغتای را غیرممکن کرده است/ جاده جغتای هنوز جان مردم را می گیرد اقتصادي

تعطیلی راه آهن مسیر امن تردد مردم جغتای را غیرممکن کرده است/ جاده جغتای هنوز جان مردم را می گیرد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مردم شهرستان جغتای در 310 کیلیومتری شهر مشهد برای تردد در میان شهرها در سوانح جاده ای دلخراش جان خود را از دست می دهند و تعطیلی راه آهن این منطقه مسیر امن رفت و آمد را از آنها گرفته است.
خبرگزاری شبستان _اقتصاد مقاومتی_ فرزانه تهجا: حمل و نقل در سطوح مختلف دریا، آسمان، زمین و در برخی از کشورها در زیر زمین از مهمترین راههای ارتباطی میان شهرها است که هر چقدر این خطوط ارتباطی مسیر سهل و بی خطری را برای رفت و آمد مردم فراهم کنند میزان دسترسی افراد به خدمات مختلف و همچنین خدمت رسانی در شهرها در زمان کمتر و با کیفیت بهتری ارایه می شود شهرستان جغتای در شمال شرق کشور و شمال غربی استان خراسان رضوی در 310 کیلیومتر مشهد قرار دارد و از جمله مناطقی است که هنوز مردم آن برای رفت و آمد میان این شهر با شهرهای اطراف و مرکز استان با مشکلات زیادی مواجه هستند و متاسفانه در سوانح دلخراش جاده ای در مواردی نیز جان خود را از دست می دهند در همین رابطه گفتگویی با جواد تقی پور امام جمعه جغتای خراسان رضوی در مورد مشکل مردم این شهر برای عبور و مرور بین شهرهای اطراف و بسته بودن ایستگاه راه‌آهن این شهر به شرح زیر ارایه می شود.
مهمترین مشکل مردم منطقه جغتای خراسان رضوی را بفرمایید؟
یکی از راه‌های مواصلاتی شهرستان ما با شهرستان‌های اطراف، راه‌آهن است. تقریبا این مسیر، یک مسیر امن برای رفت و آمد مردم منطقه است. این شهرستان در یک موقعیت جغرافیایی است که دو مسیر ورود و خروج دارد. یکی وارد شهرستان می‌شود و یکی دیگر از این مسیرها به سمت شهرستان جاجرم می‌رود. متاسفانه هر دو راه به‌ دلایل مختلف نامناسب بوده و مشکلاتی زیادی دارند. به دلیل مشکلات جاده اتفاقات و حوادث زیادی افتاده است. در حقیقت این جاده، جاده‌ای پر خطر است. البته با شهرستان جوین نیز بخشی از آن مشترک است. مسئولین مربوطه در شهر جوین نیز برای حل این مشکلات کاری نمی‌‌کنند. چون این منطقه، انتهای محدوده آن‌ها بوده و منطقه‌ای روستایی است و نسبت به آن اهمیت چندانی نمی‌دهند.
بخشی که مربوط به شهرستان جغتای بوده حدود 10 کیلومتر است و کیفیت آن بد نیست. حدود 35 کیلومتر دیگر آن که مربوط به شهر جوین است کیفیت خوبی نداشته و از استانداردهای لازم برخوردار نیست. حتی این جاده بین مردم محلی به قتلگاه معروف است. با توجه به اینکه 42 سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد نیاز است این کار مهم برای مردم منطقه صورت پذیرد. مردم و امام ‌جمعه قبلی نیز در این‌باره درخواست‌های مکرری به مسئولین داشته‌اند. متاسفانه هنوز این کار به سرانجام نرسیده است.
شیوع بیماری کرونا چه تاثیری در حمل و نقل ریلی داشته است؟
هزینه‌های حمل و نقل در شهرهای استان زیاد است، یکی از مشکلات مردم کرایه‌های زیاد این مسیر است. اگر مردم بخواهند در این مسیر رفت و آمد کنند باید هزینه‌های زیادی را بپردازند. چون خط اتوبوس هم نداریم مجبورند از همین خودروهای تاکسی یا دیگر خودروهای سواری استفاده کنند که هزینه‌های روزانه مردم را زیاد می‌کند. تنها مسیری که برای مردم منطقه مطمئن است مسیر ریلی است. از ایستگاه آزادوار یک قطار محلی به سمت مشهد مقدس داشتیم که برای رفت و برگشت مردم بسیار مناسب بود. اما متاسفانه از ابتدای شروع کرونا به بهانه نداشتن مسافر خط تعطیل شد. البته قول‌هایی برای را‌ه‌اندازی مجدد خط داده بودند ولی با وجود همه پیگیری‌ها تا به امروز قریب به یک سال است که خط تعطیل است. بنده بازدیدی میدانی از این ایستگاه‌ها داشتم. بخاطر نبودن قطار محلی سوار قطار بین راهی شدم. از همان ابتدا به خاطر وضع نامناسب ایستگاه شاهد مشکلات زیادی بودم؛ مشکلاتی چون نبود سالن انتظار، نبود سالن استراحت، سرویس بهداشتی، نبود سکوی نامناسب جهت پیاده شدن و... که موجب اذیت مردم شده است.
ایستگاه های قبل از منطقه جغتا در چه وضعیتی قرار دارند؟
ایستگاه‌های قبل از شهرستان نیز وضیعتی اسفباری پیدا کرده‌اند. همین نبود سکوی مناسب برای پیاده شدن از قطار، چندی پیش موجب شده بود یکی از مردم شهر که همسرش کسالت داشته و تحت درمان نیز بوده هنگام پیاده شدن از قطار دچار حادثه شود. در مورد جاده هم باید بگویم به طور مثال یک بار بارش نزولات آسمانی داشتیم و بنده به همراه برخی از بزرگواران در جاده بودیم. ماشین در برف‌گیر کرد و همه ما مجبور شدیم از ماشین پیاده شویم و ماشین را هُل دهیم. پیش خودم فکر می‌کردم ما یکی دو روز در هفته برای رسیدگی به امور رفت و آمد می‌کنیم، ولی مردم روزانه مجبور به تردد در این مسیر هستند و این موضوع به خاطر سردسیر بودن و کوهستانی بودن منطقه کار را برای مردم سخت می‌کند.
چه اقداماتی برای حل مشکل حمل و نقل مردم انجام شده است؟
من به درخواست مردم خیلی برای بهبود شرایط سه ایستگاه جوین، آزادوار و سرخواست که جزو محدوده استان خراسان رضوی است تلاش کردم، اما این منطقه زیر نظر راه‌آهن شمال شرق و در حوزه استان سمنان است . وقتی به برخی مسئولین استان خراسان رضوی مراجعه می‌کنیم، می‌گویند مال ما نیست! وقتی به برخی از مسئولین استان سمنان مراجعه می‌کنیم، گفته ‌می‌شود مسافر نداریم و بهانه‌های زیادی آورده می‌شود. هیچکدام از این بهانه‌ها قانع کننده نیست. البته قول‌هایی به مسئولین شهرستان داده شده اما متاسفانه تاکنون هیچ یک از این قول‌ها عملی نشده است. این اوضاع واقعا مردم را در مضیقه قرار داده است. از شهر ما تا مرکز شهر سبزوار حدود 95 کیلومتر راه است و چون مجبورند با خودروی سواری عبور و مرور کنند هزینه‌های زیادی به آن‌ها تحمیل می‌شود تا به مشهد یا شهرهای دیگر بروند.
من جزو وظیفه‌های خودم دانستم که زبان مردم باشم و این نکته را به مسئولین برسانم تا مشکل این مردم ولایتمدار حل شود. حدود 95 درصد از این مردم کشاورز هستند و باید برای این عزیزان کاری صورت می‌گرفت.
مشکل حمل و نقل ریلی مردم را در نماز جمعه عنوان کردید؟
مسئولین استانی بعد از عنوان شدن این موضوع در خطبه‌ها هنوز عکس‌العملی نشان نداده‌اند. اما برخی از مسئولین شهرستان مانند فرماندار محترم، برخی از نمایندگان مجلس، شورای شهر و... پیگیری‌هایی کرده‌اند و با مدیرعامل رجا در تهران جلسه خوبی داشته‌اند، امیدواریم نتیجه جلسه خوب باشد.
به نظر شما ائمه جمعه در شهرها چه نقشی را می توانند در حل مشکلات مردم داشته باشند؟
امام جمعه همیشه بر دل‌ها حکومت می‌کند. امام جمعه منتسب به مقام معظم رهبری است. برای همین مردم خوشحال می‌شوند امام جمعه در کنار همه مردم باشد و مباحثی که مردم به آن نیاز دارند را رسیدگی کند. وقتی خطبه‌ها تمام شد از همان وقتی که از جایگاه پایین آمدم و بعد هم در فضای مجازی و خبرگزاری‌ها که خبر خطبه‌ها منتشر شد، سیل عظیمی از تشکرهای مردمی به ما رسید. من پیش خودم گفتم ای کاش ما برای رفع مشکلات مردم همیشه تلاش کنیم تا بتوانیم کار هرچند کوچکی را برای مردم انجام دهیم. من حاضرم جانم را برای خوشحالی مردم و این که گره‌ای از کار مردم باز شود تقدیم کنم. این یک فرصت خوبی است برای ائمه جمعه که با مشاهدات میدانی در جایی که مردم مشکل دارند آن مشکل را به گوش مسئولین برسانند.
پایان پیام/34

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/327711/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شناسایی عامل تبلیغ‌‌کننده سایت‌های قمار و شرط‌بندی در خراسان جنوبی

10 مرحله دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

پایش سلامت مسافران ورودی در مرز/ کرونا ماهیرود را به تعطیلی نکشاند

خودکشی جوانی در مشهد به پلیس آمریکا گزارش شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان: رفع مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و تسهیل امور برای صیانت از نیروی کار، عامل تحقق شعار سال است

724 شغل جدید برای مددجویان بهزیستی قزوین ایجاد شد

توانمندسازی بیش از 22 هزار البرزی از طریق آموزش های مهارتی در سال گذشته

تمدید مهلت ثبت نام بیمه عمر و حادثه بازنشستگان کشوری/27فروردین ماه آخرین مهلت ثبت نام اینترنتی

درخواست دانشجویان فردوس به بازگرداندن اتوبوس آمبولانس به محورهای مواصلاتی شهرستان

محور خوسف - عرب آباد - دیهوک - طبس دارای ردیف اعتباری شد

قرارگاه استانی آب در خراسان جنوبی راه اندازی می‌شود

طرح توسعه بهداشتی درمانی طبس با عنوان کلینیک ویژه شهید سلیمانی تجهیز می‌شود‌

استخدام کارشناس زمین شناسی در شرکت زغال سنگ طبس احیا سپاهان از کرمان

برگزاری کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در محل فرمانداری طبس

وقتی تار و پود به دست زنان گره می خورد/روئین اسفراین پایتخت نساجی ایران

نماینده اسفراین: تولید داخلی گندم در دستور کار دولت قرار گیرد

انجام 89 هزار بازدید طی اجرای طرح شهید سلیمانی در خراسان شمالی/ حمایت از 3400 خانواده در این طرح

529 کیلومتر از راه روستایی خراسان شمالی آسفالت شد

انتقاد شدید رئیس اتاق اصناف بجنورد: مسئولان خراسان شمالی هیچ حمایتی از اصناف نکردند

2600 آزمایش از 550 نازل سوخت رسان خراسان شمالی انجام شد

اجرای 1500 هکتار پروژه بیابان زدایی در اسفراین

30 روستای خراسان شمالی در طرح ملی «انتخاب روستای قرآنی ایران» ثبت نام کردند

علمای اهل سنت خراسان شمالی: استهلال ماه مبارک رمضان تابع نظر مقام معظم رهبری است

سازمان اوقاف کشور برای اجرای طرح توسعه مفخم بجنورد با مسئولان استان همگام شد

خراسان شمالی برای پیشرفت نیاز به دویدن دارد

بازدید رئیس ستاد انتخابات هرمزگان از ستاد انتخابات بخش های فین، قلعه قاضی، تخت و شمیل در بندرعباس

برگزیدگان جشنواره توسعه کارآفرینی شهری مشهد معرفی شدند

بیانیه رسمی جبهه جهادگران ایران اسلامی برای ورود به انتخابات 1400/ رنگ فیروزه‌ای، نماد جریان مستقل در انتخابات

چشمه دیوآسیاب، نگین فیروزه‌ای دشت لار +فیلم و تصاویر

تفتیان در گفت‌وگو با تسنیم: 8 گام دیگر برای المپیک در پیش دارم

کسبه خرد در گروگان کرونا/ جوهر اعطای تسهیلات روی کاغذ رنگ می‌بازد

لای روبی تمام قنات‌های نیشابور توسط بسیج سازندگی

قطع 400 تن درخت جنگلی در قوچان به بهانه سرمایه‌گذاری گردشگری

بانوی دومیدانی کار ایلامی صاحب مدال نقره شد

رئیس جمهور جیبوتی با کسب 97 درصد آرا برای پنجمین بار پیروز انتخابات شد

درگذشت یک شاعر آئینی بر اثر کرونا

برنامه پیشگیری از آتش‌سوزی فضاهای سبز شهری روستایی ابلاغ شد

افزایش 523 درصدی وزن بار‌های صادراتی ریلی فارس

قویترین مرد خراسان سرپرست کمیته قویترین مردان خراسان رضوی شد

جاساز 8 تُن میوه قاچاق در زیر بار بادمجان

نقش آفرینی دانشجویان در انجام فعالیت‌های فرهنگی

آموزش مجازی 17 هزار نفر از فعالان صنعت گردشگری خراسان رضوی در سال 99

مردم خراسان رضوی نگران کمبود روغن نباشند

ایجاد اشتغال برای 56 مددجوی تحت پوشش بهزیستی صالح‌آباد

کمتر از 10 درصد اعضاء نظام پزشکی مشهد واکسینه شده‌اند

استخدام تحویل دهنده، کارگر انبار و راننده در خراسان رضوی

بار مرغ های بدون مجوز به مقصد نرسید

کلاهبردار میلیاردی حوزه رمزارز در مشهد به دام افتاد

حال و روز جنگل‌های زاگرس خوب نیست

45درصد روستا‌های خراسان رضوی به حدنصاب برگزاری انتخابات رسیده اند