پیام خراسان

آخرين مطالب

مجوز سی ان جی مرزنشینان خراسان شمالی سوخت می‌شود؟ سياسي

مجوز سی ان جی مرزنشینان خراسان شمالی سوخت می‌شود؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- مرزنشینان خراسان شمالی در راز و جرگلان انتظار داشتند که با گازرسانی به تمامی مناطق شهری و روستایی این شهرستان، از جایگاه عرضه سوخت گاز سی ان جی نیز بهره‌مند شوند، ولی این اتفاق نیفتاده و دست ساکنان این منطقه همچنان از این سوخت ارزان‌قیمت، کوتاه مانده است.

به گزارش ایرنا این خطه مرزی روزانه محل تردد شمار زیادی از مسافران، معلمان و بسیاری از کارمندان غیربومی دستگاه های اداری است که با استفاده از خودرو عمومی و شخصی به این شهرستان تردد می کنند ولی نزدیکترین جایگاه سوخت سی ان جی با این شهرستان بیش از 100 کیلومتر فاصله دارد.
اگرچه دور از انصاف است که به تدابیر دولت در برچیده شدن بساط مدارس خشتی و گلی، جمع شدن شدن بخاری های نفتی از مدارس استان و برخورداری تمامی روستاهای بالای 20 خانوار خراسان شمالی از نعمت گاز طبیعی اشاره ای نشود ولی این شهرستان مرزی همچنان فاقد یک جایگاه سی ان جی برای سوختگیری خودروهاست و تاکنون هیچ اقدامی موثری برای رفع این مشکل انجام نشده است.
در واقع تا قبل از افزایش قیمت بنزین توجیه اقتصادی و یا اراده ای جدی برای سرمایه گذاری و ایجاد جایگاه سوخت سی ان جی در این شهرستان مرزی وجود نداشت اما بعد از افزایش قیمت بنزین، اقبال اهالی این شهرستان مرزی همانند دیگر نقاط کشور به استفاده از این سوخت و دوگانه سوز کردن خودروها دوچندان شد و متقاضیانی نیز متمایل به سرمایه گذاری در این بخش شدند.
در این میان انگار پیچ و خم های بوروکراسی اداری و به گفته مسوولان عدم پیگیری های سرمایه گذار، منجر به صدور مجوزی برای ایجاد جایگاه سوخت گاز سی ان جی نشده است، تا جایی که به دلیل افزایش قیمت قطعات و تجهیزات مربوط به جایگاه سی ان جی، دیگر سرمایه گذار نه اشتیاقی و نه تمایلی به سرمایه گذاری در این شهرستان مرزی دارد.
فاصله 130 کیلومتری اهالی جرگلان با نزدیکترین جایگاه سی ان جی
یکی از رانندگان جرگلانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگرچه رانندگان برون شهری تا حدودی سوخت گاز سی ان جی خود را از شهر «پیش قلعه» در شهرستان مانه و سملقان، که 130 کیلومتر با این منطقه فاصله دارد، تامین می کنند اما تکلیف رانندگان درون شهری و افرادی که در داخل این شهرستان تردد می کنند و ماهانه تنها 30 لیتر بنزین دریافت می‌کنند، چه می شود؟

پیام خراسان


کریم یزدانی افزود: باور کنید اگر جایگاه سوخت سی ان جی در این شهرستان ایجاد شود، به لحاظ اقتصادی هم به نفع رانندگان و هم به نفع مسافرانی است که بیشتر از قشر کشاورز و ضعیف جامعه هستند زیرا دیگر شاهد افزایش کرایه ها نخواهیم بود.
راننده دیگری گفت: نبود جایگاه سی ان جی در این شهرستان مرزی باعث شده است تا برخی از رانندگان به علت کمبود سهمیه بنزین به سوی استفاده از گاز ال پی جی روی بیاورند که اقدامی بسیار غیراصولی و خطرناک است.
واحد آذری افزود: در واقع ایجاد جایگاه سی ان جی و استفاده از این سوخت موجب استفاده از سی ان جی و ایمن سازی بسیاری از خودروها خواهد شد.
محمد بایرامی از اهالی مرزنشین این شهرستان نیز اظهار داشت: بسیاری از رانندگان به منظور کاهش مصرف بنزین و به امید راه‌اندازی جایگاه سی ان جی اقدام به دوگانه‌سوز کردن خودروهای خود کرده‌اند ولی تاکنون اقدامی برای راه‌اندازی این جایگاه در منطقه انجام نشده است.
بی میلی سرمایه گذاران به ایجاد جایگاه عرضه سی ان جی در جرگلان
بخشدار جرگلان در این شهرستان مرزی نیز با اشاره به اینکه تاکنون هیچ سرمایه گذاری متمایل به ایجاد جایگاه سی ان جی در این بخش مرزی نبوده است، گفت: وجود جایگاه عرضه سوخت سی ان جی در شهر پیش قلعه در شهرستان مانه و سملقان، که 130 کیلومتر با این بخش فاصله دارد تا حدودی نیاز رانندگان برون شهری را تامین پاسخ می دهد.
پولاد نجاهی افزود: در حقیقت رانندگان درون شهری بخش جرگلان با مشکل تامین سوخت ارزان مواجه هستند و بارها تقاضای خود را در این خصوص اعلام کرده اند.
وی تصریح کرد: هم اکنون ایجاد دو جایگاه عرضه سوخت سی ان جی، نیازمند 60 تا 70 میلیارد ریال سرمایه است که با افزایش قیمت تجهیزات سی ان جی، تاکنون متقاضی برای سرمایه گذاری در این بخش پیدا نشده است.
مجوزی که قرار بود 40 روزه صادر شود
یک سرمایه گذار که زمانی قصد ایجاد جایگاه سی ان جی در این شهرستان مرزی داشته است، گفت: قرار بود 40 روزه مجوز ایجاد مجتمع خدماتی، رفاهی بین راهی در راز و جرگلان را دریافت کنم ولی هم اکنون بیش از 400 روز است که از آن موعد گذشته و هنوز نتوانسته ام، مجوزی دریافت کنم.
وی که خواستار عدم درج نامش شد، با اشاره به کاغذ بازی های ادارات و کشتن انگیزه افراد برای سرمایه گذاری در این منطقه، یادآور شد: بنده از آذرماه پارسال که پیگیر مجوز و استعلامات احداث جایگاه سی ان جی بود، تنها توانسته ام نامه ای بگیرم که در آن واگذاری هر گونه زمین برای ایجاد مجتمع خدماتی رفاهی و برخورداری از آب بلامانع عنوان شده است.
این سرمایه گذار با اشاره به افزایش قیمت قطعات و تجهیزات جایگاه سوخت سی ان جی و وارداتی بودن آن افزود: تمامی اقدامات لازم برای وارد کردن تجهیزات سی ان جی از کشورهای سوئد و چین انجام شده بود به گونه ای که اگر در صدور مجوز وقفه ای روی نمی داد، می توانستم تمامی این قطعات را با 25 میلیارد ریال وارد کنم ولی اکنون قیمت تمام شده این تجهیزات سر به 70 میلیارد ریال کشیده است.
اخطار به سرمایه گذار سی ان جی در راز و جرگلان
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان شمالی گفت: به سرمایه گذاری که از پارسال پیگیر احداث مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در رازو جرگلان بوده است اخطار داده شده است که اگر توان سرمایه گذاری ندارد و یا خواهان سرمایه گذاری نیست، کار به متقاضی دیگری سپرده می شود.

پیام خراسان


مجتبی شکوری افزود: در حقیقت بسیاری از استعلامات اداری دریافت شده است و اخد مجوز نهایی به همت سرمایه گذار برمی گردد.
وی با بیان اینکه معمولا برای ایجاد جایگاه های سی ان جی، تسهیلات دولتی تعلق نمی گیرد، خاطرنشان کرد: واقعیت امر این است تجهیزات و هزینه های ایجاد جایگاه سوخت گاز سی ان جی بسیار گران است به گونه ای که اگر توجیه اقتصادی کافی وجود نداشته باشد هیچ سرمایه گذاری تمایل به سرمایه گذاری در این بخش نخواهند داشت.
شکوری با اشاره به اینکه 49 جایگاه عرضه سوخت در استان فعال است، اظهار داشت: از این تعداد 29 جایگاه مربوط به عرضه سوخت سی ان جی است.
صدور مجوز جایگاه سی ان جی راز و جرگلان در مرحله موافتنامه اصولی
بخشدار مرکزی شهرستان مرزی راز و جرگلان با بیان اینکه صدور مجوز جایگاه سی ان جی در مرحله صدور موافقت نامه اصولی است، اظهار داشت: سرمایه گذار مجتمع خدماتی و رفاهی واقع در مسیر اصلی شهرستان و نزدیک روستای «قوش تپه» استعلامات اولیه برای برخورداری از امتیاز آب و واگذاری زمین را از دستگاه های اجرایی گرفته است.

پیام خراسان


علی مقیمی با بیان اینکه اهالی بخش مرکزی این شهرستان نیز با نزدیکترین جایگاه سی ان جی، 60 کیلومتر فاصله دارند، یادآور شد: با افزایش قیمت بنزین از پارسال چندین نفر برای ایجاد جایگاه سی ان جی در این منطقه تقاضا داده اند که پس از مذاکرات صورت گرفته و برشمردن شرایط، یکی از آنان حاضر به سرمایه گذاری در این حوزه شد.
وی افزود: نشستی که اخیرا با سرمایه گذار این حوزه داشتیم، مشکلات وی بررسی و قرار شد تا مدارک و استعلامات اولیه اخذ شده را به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی ارائه دهد و مجوز نهایی را دریافت کند.
شهرستان مرزی 70 هزار نفری راز و جرگلان که در فاصله 120 کیلومتری شمال بجنورد واقع است، سه بخش و 6 دهستان دارد و 85 درصد جمعیت این منطقه روستایی هستند.
این منطقه، بخشی در تابعیت شهرستان بجنورد بود که در اسفندماه سال 1392 به شهرستان ارتقا پیدا کرد و 75 درصد از جمعیت این شهرستان ترکمنان اهل سنت هستند.
برچسب‌ها
ترکمن راز و جرگلان مرزنشینان خراسان شمالی گاز حمل و نقل عمومی کم فروشی جایگاه های سوخت

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/329255/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پیام تسلیت شریعتمداری در پی عروج سردار سید محمد حسین زاده حجازی

تعداد شهرستان‌های قرمز استان خراسان جنوبی به 7 شهرستان افزایش یافت

قرآن و ادعیه با خط بریل برای روشندلان خراسان جنوبی تأمین شد

شناسایی 146 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی

فرماندار اسفراین یک مورد تخلف تزریق واکسن کرونا را تایید کرد

تأیید تخلف واکسنی در خانه سالمندان اسفراین

سه راز شادی از دیدگاه رواقیون رومی

قاضی‌زاده هاشمی خبر داد؛ تدوین طرح حمایت از مدافعان سلامت/ ارائه تسهیلات مسکن و وام

پیام تسلیت شریعتمداری به علیرضا رشیدیان

سفر18میلیونی به عتبات درشبهای‌قدر!

سفر18میلیونی به عتبات درشب‌های قدر!

480 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی خراسان شمالی بستری هستند

خبر قاضی‌زاده هاشمی درباره طرح حمایت از مدافعان سلامت

ثبت تمام اراضی ملی استان یزد در طرح کاداستر برای اولین بار در کشور

طغیان آفات در جنگل‌ها از تبعات خشکسالی در کشور

فوت 2 پاکبان در مشهد پس از تزریق واکسن کرونا | توضیح معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد

قد بانوی پیر چرا خمیده شد؟/بازداشت خرس شرور/نفس جنگل های بلوط به شماره افتاد

کمیسیون مشترک برجام اوایل هفته آینده بار دیگر برگزار می‌شود

برای نخستین بار یک زن کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سوریه شد

کشف بیش از 29 هزار لیتر گازوئیل قاچاق در تربت‌ حیدریه

عکس | برای نخستین بار در سوریه؛ یک زن کاندیدای ریاست جمهوری شد

عکس | برای نخستین بار در سوریه؛ یک زن نامزد ریاست جمهوری شد

روستایی عجیب بدون تولد نوزاد در دیسفان گناباد + فیلم

سرلشکر سلامی درگذشت سردار حق‌بین را تسلیت گفت

دمای هوای کلستان به 40 درجه می‌رسد| هشدار آتش‌سوزی جنگل‌ها

بستری شدگان کرونا در خراسان رضوی به 400 نفر در روز رسید

پرسنل بهشت زهرا (س) 9 بار غربالگری شدند

روزه‌ به کاهش فشارخون کمک میکند

یوفا بار دیگر سوپرلیگ را محکوم کرد: فوتبال اروپا ما هستیم نه شما!

توضیحات دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری مشهد درباره فوت پاکبان

صادرات تخم مرغ آغاز شد

بازار املاک یک تا 1.5 میلیاردی در تهران

آمریکا : ایران به برجام بازگردد ، باز می گردیم

راهپیمایی روز قدس لغو شد

نمکی : با روحانی آمده ام با روحانی خواهم رفت

سلامت انتخابات با اجرای صحیح قانون تضمین می‌شود

تکمیل فرودگاه گناباد در اولویت طرح‌های فرودگاهی خراسان رضوی است

12 هزار تُن نهاده دامی برای دامداران خراسان جنوبی تامین شد

تخلیه غیرقانونی پسماندهای ساختمانی باعث آلودگی نقاط مختلف زمین می شود

برگزیدگان جشنواره ملی عکس رضوی معرفی شدند

تفکیک و استفاده مجدد از پسماندهای ساختمانی سرمایه‌ای عظیمی را به چرخه ساخت و ساز برمی‌گرداند

استقبال داوطلبان شوراها نشانه علاقه به سرنوشت کشور است

رسانه‌ها گفتمان انقلاب را ترویج کنند/ لزوم مطالبه‌گری از مسئولان

یک کارشناس تغذیه: روزه‌داری در کاهش فشار خون موثر است

باید عوارض پسماند برای کمک به شهر تهران در اختیار شهرداری قرار گیرد

یک مزرعه غیرمجاز استخراج رمزارز در مشهد کشف شد

واکسیناسیون کادر درمان بیمارستانهای دانشگاه آزاد در مشهد آغاز شد

فرود اضطراری هواپیمای آموزشی در جاده جاجرم/ ویدئو

پاکسازی معده با دمنوش گل محمدی

مرگ 2 پاکبان مشهدی بعد از تزریق واکسن کرونا