پیام خراسان

آخرين مطالب

کشف 2400کیلوگرم نقره قاچاق در کشور اجتماعي

کشف 2400کیلوگرم نقره قاچاق در کشور
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، حمیدرضا دهقانی نیا در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در ده ماهه سال 98 هم حدود 194 کیلوگرم نقره قاچاق کشف کردیم که افزایش حجم کشفیات امسال به دلیل تشدید اقدامات مقابله‌ای ستاد در سال 99 بوده است.
وی با بیان اینکه قاچاق؛ هشدار دهنده نادرست بودن سیاست‌های اقتصادی است اضافه کرد: تلاش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز؛ حل اساسی مشکل قاچاق و تسهیل واردات مواد اولیه مصنوعات نقره است و انتظار داریم مسئولان در این زمینه همکاری کنند.
دهقانی نیا گفت: شناسنامه مصنوعات طلا استخراج و زیرساخت آن در وزارت صمت آماده شده است، اما بانک مرکزی به عنوان دبیر کارگروه ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای شناسنامه دار کردن مسکوکات طلا همکاری نکرده است.
وی افزود: حدود چهار سال پیش وزارت صمت طرحی را در این زمینه ارائه کرد، اما بانک مرکزی با آن مخالف بود و اعلام کرد خودش طرحی را ارائه می‌دهد که ارائه آن طرح را نیز مشروط به سراسری شدن ارائه فاکتور الکترونیک کرده و هنوز این طرح را ارائه نکرده است.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از حدود چهار سال پیش تا کنون به طور کامل اجرا نشده است.
دهقانی نیا افزود: افزون بر مصنوعات طلا، شناسنامه دار کردن مسکوکات طلا و نقره نیز به وسیله بانک مرکزی عملیاتی نشده است.
وی گفت: آن چه که مد نظر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است؛ رونق تولید مصنوعات نقره و افزایش وزن صادرات این کالا در بخش کالای مسافری است.
دهقانی نیا افزود: زمانی که سیاست‌ها از تولید حمایت نمی‌کند؛ تولید کننده مجبور است قانون را دور بزند و بر این اساس با پیگیری‌های این ستاد، میزان وزن صادرات مصنوعات نقره در بخش کالای مسافری از 150 گرم به 300 گرم رسیده است و انتظار داریم صادرات تسهیل شود، اما اکنون در پنج گمرک تخصصی در حوزه صادرات مصنوعات فلزات گرانبها کارشناس مقیم مستقر بانک مرکزی نداریم.
وی گفت: بر اساس آمار، صادرات مصنوعات نقره در هشت ماه نخست سال 99 حدود یک تن بوده است.
اسماعیل صمدی دبیر کمیسیون سازندگان طلا و نقره مشهد نیز در این برنامه گفت: فلز نقره به طور سازمان یافته از مرز‌های زمینی و به میزان بیش از هزار کیلوگرم به داخل کشور قاچاق می‌شود، البته این حجم در مقایسه با گذشته کمتر شده است.
وی افزود: در چین مشوق‌های صادراتی برای مصنوعات نقره می‌گذارند و تولیدکننده چینی پس از شش ماه تا یک سال بهای شمش و مواد اولیه را می‌پردازد، اما در ایران زمان دریافت مواد اولیه باید پول آن پرداخت شود.
صمدی گفت: در حالی که سازمان استاندارد می‌گوید مصنوعات نقره باید حتماً عیار 92 و نیم درصد داشته باشند، اما شمش‌هایی که قاچاق می‌شود بر روی آن عیار 92 و نیم درصد حک شده، اما در حقیقت عیار آن 30 است و این موجب می‌شود تولید کننده ضرر کند.
وی اضافه کرد: زمانی که مقابله با قاچاق تشدید شد تولید کننده‌ها انگیزه یافته اند و 200 نفر در مشهد برای ساخت جواهرات و نقره آموزش دیدند.
دبیر کمیسیون سازندگان طلا و نقره مشهد گفت: از پنج سال گذشته نامه نگاری کرده ایم که میزان صادرات کالای مسافری در زمینه مصنوعات نقره به سه کیلوگرم افزایش یابد، اما تا کنون پاسخی دریافت نکرده ایم.
صمدی افزود: اشتباه است که صادرات مسافری طلا را 150 گرم و مصنوعات نقره را نیز 150 گرم در نظر گرفته ایم، زیرا بهای این دو فلز با یکدیگر بسیار تفاوت دارد.
وی اضافه کرد: البته در پایان سال 98 مجوز صادرات مصنوعات نقره از 150 گرم به 300 گرم افزایش یافت، اما به دلیل شیوع بیماری کرونا دیگر زائری به مشهد نیامد.
صمدی گفت: به دلیل حمایت نکردن از صنعت نقره؛ 22 هزار کارگر بیکار و دو هزار کارگاه تعطیل شده است.
وی افزود: برای صادرات تجاری نقره، بانک مرکزی مکلف است در مشهد نماینده داشته باشد، اما تجار برای صادرات باید به تهران بیایند در حالی که سالانه در مشهد 40 تن نقره تولید می‌شود.
دبیر کمیسیون سازندگان طلا و نقره مشهد گفت: چرا پس از پنج سال مکاتبه با بانک مرکزی، نماینده‌ای از این بانک در مشهد برای صادرات تجاری نقره حضور ندارد.
صمدی افزود: البته دو نماینده از بانک مرکزی در مشهد هستند، اما هیچ تخصصی در زمینه مصنوعات نقره ندارند و برای مجوز، تجار باید به تهران بیایند.
وی گفت: مشکل دیگری که برای صنعت نقره ایجاد شده این است که قیمت گذاری سنگ را به وزارت صمت و قیمت گذاری نقره را به بانک مرکزی سپرده اند.
مهدی جابری معاون اداره نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی نیز در این برنامه گفت: بر اساس ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، باید برای مسکوکات بهار آزادی؛ شناسه تهیه و ثبت می‌شد، اما برای شناسه ره گیری به دلیل مشکلات در فرایند اجرایی، نتوانستیم این کار را انجام دهیم.
وی افزود: نمی‌توانیم بر اساس قانون، شناسه‌ای روی سکه ضرب کنیم و انجام این کار نیاز به قانون دارد.
جابری گفت: شناسه دار کردن مصنوعات فلزات گرانبها تا مراحلی پیش رفته است، اما درباره سکه نیازمند قانون هستیم.
وی افزود: به موجب قانون پولی و بانکی، بانک مرکزی موظف است فلزات گرانبها که در فهرست اولیه تحریم‌ها هستند مدیریت کند و بر این اساس سقف کالای مسافری در زمینه مصنوعات نقره از سقف 150 گرم به 300 گرم افزایش یافت که مصارف شخصی را پاسخ می‌دهد.
معاون اداره نشر اسکناس و خزانه بانک مرکزی گفت: کالای مسافری حد مجازی دارد و جایی ثبت نمی‌شود، اما برای صادرات تجاری مجوز به صورت روزانه صادر می‌شود.
جابری افزود: در سال 96؛ 815 کیلوگرم مصنوعات نقره صادر شد، اما در سال 97 این میزان به 81 کیلوگرم و در سال 98 به 72 کیلوگرم کاهش یافت.
وی گفت: اکنون که میزان کالای مسافری از 150 گرم مصنوعات نقره به 300 گرم افزایش یافته است، چرا تولید رونق نگرفته است؟
جابری افزود: بانک مرکزی در استان‌ها تشکیلات اداری ندارد، اما با هماهنگی به استان‌ها به ویژه شهر مشهد نماینده فرستاده ایم.
وی گفت: در زمانی که صادرات نقره رونق داشت، حدود 10 نفر صادرات فعال در این زمینه داشتیم و مجوز‌ها را نیز روزانه صادر می‌کردیم.
امیرحسین روحانی نیا رییس گروه فلزات رنگین و گرانبهای وزارت صمت نیز در این برنامه گفت: تلاش می‌کنیم با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بانک مرکزی برای صادرات مصنوعات نقره به رویه واحدی برسیم و از بانک مرکزی می‌خواهیم مصنوعات فلزات گرانبها را از کالای سرمایه‌ای خارج کند و آن را به عنوان کالای صنعتی ببیند تا جهش صادرات و تولید در این عرصه اتفاق افتد.
مهدی لوحی تولید کننده و رییس کمیسیون تخصصی سازندگان طلا و نقره مشهد نیز در این برنامه گفت: آسیبی که از خود تحریمی دیده ایم بیشتر از تحریم‌ها بوده است.
وی افزود: مشکل تأمین مواد اولیه داریم و به این مواد؛ ارز نیمایی اختصاص نمی‌دهند که موجب افزایش شدید قیمت‌ها شده است.
لوحی گفت: واردات شمش نقره قاچاق است و قانونی ندارد و قانون‌هایی که وضع می‌کنند نیز اجرا نمی‌شود.
حجم ویدیو: 1.08M | مدت زمان ویدیو: 00:00:37 دانلود ویدیو پربیننده ترین تاکید آموزش و پرورش بر برگزاری حضوری امتحانات شرایط استخدام در آموزش و پرورش تغییر می‌کند! خبر مهم برای فرهنگیان جامانده از رتبه بندی چه کسانی مشمول استخدام جدید آموزش و پرورش هستند؟ جزییات نامه سیدمحمد خاتمی به رهبر انقلاب

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/330577/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آبگرمکن‌های خورشیدی؛ فرشته نجات جنگل‌ها/ هزینه بالا نصب آبگرمکن‌ها را متوقف کرده است

چهار طاقی بازه هور؛ آتشکده‌ای باستانی با گذشته فراموش شده

حتی یک ضربه مغزی خفیف هم خطر سکته را به همراه دارد

امتیاز دو طرفه راز موفقیت جذب سرمایه

استقلالی‌ها حاجی می‌شوند

سومین پیروزی متوالی پرسپولیس این‌بار مقابل نماینده هند/ شاگردان گل‌محمدی به صعود نزدیک شدند

اعمال شب و روز هشتم رمضان 1400 + نماز و دانلود دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

توضیحات شهرداری مشهد درباره فوت پاکبان

کشف 123 میلیون ریال داروی قاچاق و اقلام مسروقه توسط مرزبانان خراسان رضوی

امیدوارم هرچه زودتر افتخار المپیکی شدن شنا نصیب جامعه ورزش شود/ قول می‌دهم که بار دیگر در بازی‌های آسیایی شاهد تاریخ‌سازی واترپلو باشیم

دومین تساوی فولاد در آسیا، این بار برابر النصر

راه‌اندازی مرکز سرپایی درمان کرونا در بجنورد/چهارمین دستگاه اکسیژن ساز درراه بجنورداست

توزیع روزانه 3000 پرس غذای متبرک در حاشیه شهر مشهد

کرونا در قوچان همچنان جولان می‌دهد

لیگ قهرمانان آسیا| سومین پیروزی متوالی پرسپولیس این‌بار مقابل نماینده هند/ شاگردان گل‌محمدی به صعود نزدیک شدند

عراقچی بار دیگر ادعاهای منبع مطلع پرس تی‌وی را تکذیب کرد

مرکل بار دیگر از پروژه گازی نورد استریم 2 حمایت کرد

اوقات شرعی مشهد در 1 اردیبهشت 1400

اجرای سنت ارزشمند «افطاری ساده» در حرم مطهر حضرت رضا (ع)

80 درصد ابتلا به کووید 19 در خراسان شمالی خانوادگی است

«هیولای سیاه»: گریه‌های زنان را نمی‌دیدم

حیوان آزار صالح‌آبادی به چنگ قانون سپرده شد

کشف یک مزرعه غیرمجاز استخراج رمزارز در مشهد

دستگیری شکارچیان غیرمجاز در بردسکن

پرداخت 100 درصد غرامت محصولات معدوم شده مرغداری‌ها

خشم عروس از حرکات عجیب مادر داماد در مراسم عروسی!/ جنجال جدید بهاره رهنما در مراسم ختم مرحوم محسن قاضی مرادی/ ترفند یک زوج برای تصاحب ثروت صاحبخانه میلیونر!

پلمب 1٠ واحد صنفی متخلف کرونایی در جاجرم

باند سارقان «فیروزه» در نیشابور متلاشی شد

اظهارات عامل تعرض‌های سریالی به زنان در مشهد

پیش‌بینی توزیع 100 جعبه تخم نوغان در شهرستان چناران و گلبهار

واژگونی تریلی در محور میامی – سبزوار

عامل تعرض‌ به زنان در مشهد: شیشه مصرف می کنم و به خاطر ندارم که چند زن را آزار دادم/ مواد می‌کشیدم که ترس نداشته باشم

فرود اضطراری هواپیما در محور سنخواست-جاجرم

جدیدترین آمار بیماران کرونایی در خراسان شمالی

مهلت ارسال آثار به جشنواره رهوا تمدید شد

برپایی کرسی‌های رمضانی تلاوت قرآن در حرم امام رضا(ع)

هزینه تولید محصولات دامی در خراسان شمالی باید کاهش یابد

پیام تسلیت شریعتمداری در پی عروج سردار سید محمد حسین زاده حجازی

تعداد شهرستان‌های قرمز استان خراسان جنوبی به 7 شهرستان افزایش یافت

قرآن و ادعیه با خط بریل برای روشندلان خراسان جنوبی تأمین شد

شناسایی 146 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی

فرماندار اسفراین یک مورد تخلف تزریق واکسن کرونا را تایید کرد

تأیید تخلف واکسنی در خانه سالمندان اسفراین

سه راز شادی از دیدگاه رواقیون رومی

قاضی‌زاده هاشمی خبر داد؛ تدوین طرح حمایت از مدافعان سلامت/ ارائه تسهیلات مسکن و وام

پیام تسلیت شریعتمداری به علیرضا رشیدیان

سفر18میلیونی به عتبات درشبهای‌قدر!

سفر18میلیونی به عتبات درشب‌های قدر!

480 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی خراسان شمالی بستری هستند

خبر قاضی‌زاده هاشمی درباره طرح حمایت از مدافعان سلامت