پیام خراسان

آخرين مطالب

فیروزه کوبی و میناکاری از اصفهان تا پردیس اجتماعي

فیروزه کوبی و میناکاری از اصفهان تا پردیس
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رییس صنایع دستی و میراث فرهنگی پردیس گفت: با شناسایی دو رشته جدید فیروزه‎کوبی و پته‎دوزی، تعداد رشته‌های صنایع دستی فعال شهرستان به 33 عنوان رسید.
به گزارش خبرگزاری برنا از تهران ؛ فیروزه کوبی یکی از معدود رشته های صنایع دستی است که زیبایی و گیرایی یک فرآورده ی خوب صنایع دستی را با خود دارد، بطوریکه گفته می شود قدمت این صنعت به حدود شصت سال قبل می رسد، در آنزمان شخصی بنام یوسف حکمیان معروف به محمد رضا در مشهد کار فیروزه کوبی بر روی زینت آلاتی مانند دستبند، گل سینه، گوشواره و .
... را شروع نمود و حدود بیست سال بعد این صنعت توسط صنعتگر دیگری بنام حاج داداش به اصفهان وارد شد، البته ابداع کننده هنر فیروزه‌کوبی بر روی اشیا و ظرف‌‌های مسی فردی در محله کلیمی‌های اصفهان بود که پس از مدتی با استقبال از این هنر زیبا طرفداران خود را پیدا کرد. و کم کم این هنر فاخر جایگاه واقعی خود را نزد هنردوستان یافت و امروز مورد علاقه زیادی از افراد است و با ترکیب زیبای صنعت و هنر ایرانی که با مس و فیروزه عجین شده یکی از بهترین زینتی های خانه های ایرانی و هدایای محبوب بشمار می رود.
از مدرسه تا کارگاه فیروزه کوبی
امروز به سراغ اولین بانوی فیروزکوب شهرستان پردیس رفته ایم که از قضا از فرهنگیان این منطقه است و صبح ها در مدرسه مشغول است و عصرها در کارگاه کوچک فیروزه کوبی خود به هنر مورد علاقه اش می پردازد.
هنر زیبای فیروزه کوبی و میناکاری که صبر می خواهد و هنر... و خاک خوری های خودش را دارد تا سرمایه ات با همه عشقی که گذاشتی و سختی کارش به دستت برسد و باز دوباره شروع کنی!
"فاطمه محمدی" به همراه خواهرش چند سالی است که برای یادگیری این هنر زیبا و شکیل ایرانی تلاش کرده و امروز با تولید انواع کارهای زیبا و زینتی توانسته نظر مسئولین و هنردوستان شهر را جلب کند.
وی که برای یادگیری این هنر زحمات زیادی کشیده در گفتگو با خبرنگار ما می گوید: برای آموزش حتی مجبور شدم نزد یکی از هنرمندان اصفهانی بروم و با تکنیک ها و جزییات کار آشنا شوم و برای تهیه مواد اولیه مس و سنگ و...گاهی باید سفارشات از اصفهان، مشهد و ... به پردیس برسد و این هزینه کار را بالا می برد اما ما کارهای تمام شده را برای اینکه افراد بیشتری امکان خرید داشته باشند حتی از خود اصفهان هم پایین تر میفروشیم.
این هنرمند همچنین می گوید: فیروزه کوبی بغیر از جواهرات در ظروفی مانند بشقاب، لیوان، گل آبپاش و .... نیز مورد استفاده قرار می گیرد و می توان از وجود علاقمندان به این هنر در کارگاه برای چیدن فیروزه بر روی کار بخصوص بانوان استفاده کرد و در این زمینه اشتغال انجام داد که این نیازمند همکاری مسئولین نیز هست چون احتیاج به فضای بزرگ تری برای کار خواهد بود. 
محمدی که برای اولین بار در نمایشگاه صنایع دستی شهرستان پردیس در هتل پارک فناوری شرکت داشته می گوید: برپایی نمایشگاه ها برای هنرمندان بسیار ضروری است و ازین فرصت ها برای ایجاد ارتباط با علاقمندان رشته مورد نظر و تبادل اطلاعات هنری و ایجاد بازار فروش می توان استفاده کرد اما هنر فیروزکوبی و میناکاری بدلیل استفاده از مواد گران قیمت مثل مس و سنگ و ظرافت های کاری انجام شده معمولا قیمت تمام شده بالاتری نسبت به بقیه کارها دارد و بنابراین خرید آن در توان همه نیست و افراد خاصی صرفا امکان تهیه دارند و این البته بازار فروش را برای هنرمند سخت می کند اما ما باز هم سعی می کنیم با قیمتی کمتر از بازار کارها را بفروشیم و گاهی هم با اعتراض هنرمندان دیگر این رشته روبرو می شویم اما در واقع برای استفاده همشهریانمان و تهیه این هنر دستمزد زیادی برنمیداریم.
وی همچنین گفت: یکی از کارهای جنبی صنعت فیروزه کوبی کار تهیه ی زیر ساخت است که در کارگاه زرگری بطور جداگانه انجام می شود و در حال حاضر صنعت دستی فیروزه کوبی در اصفهان رایج و صنعتگران شاغل در این رشته محدود و منحصر به تعداد کمی می شوند.
محمدی می گوید: سنگ فیروزه یکی از زیبا‌ترین سنگ‌های موجود در جهان است که همواره مورد توجه قرار گرفته و رنگ جذاب و آبی این سنگ به دلیل وجود عنصر مس در آن است و این زیبایی ها این اثر هنری را زیبا و جذاب کرده است و این سنگ در کشورهای مصر، مکزیک، آمریکا و ایران یافت می‌شود اما بهترین و مرغوب‌ترین نوع این سنگ مربوط به کشور ایران است که از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین معدن فیروزه جهان که در نیشابور است استخراج می‌شود و ما سفارشات سنگ را از همین منطقه داریم و ناگفته نماند که هنرپروران این رشته از این سنگ و زیبایی‌های آن بی‌بهره نمانده‌اند و آثار زیبایی را بر روی مس با این سنگ خلق نموده اند که به فیروزه‌کوبی شهرت دارد.
درخشش هنر فیروزه کوبی در نمایشگاه صنایع دستی پردیس 
در حاشیه نمایشگاه صنایع دستی با سمیه خاکپور رییس صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان پردیس گفتگو کردیم، وی در این رابطه ضمن ابراز خشنودی از فعالیت این هنرزیبا در شهر پردیس و آثار زیبای غرفه فیروزه کوبی گفت: در حال حاضر با شناسایی دو رشته جدید فیروزه‎کوبی و پته‎دوزی، تعداد رشته‌های صنایع دستی فعال این شهرستان به 33 عنوان رسیده و بیش از 250 هنرمند و صنعتگر مجوز و پروانه تولید انفرادی و کارگاهی را از این اداره دریافت کردند که بتازگی هنر فاخر فیروزه کوبی روی مس بواسطه فاطمه محمدی هنرمند شهرستان پردیس به این رشته های فعال شهر اضافه شده است.
وی به برپایی چندین نمایشگاه صنایع دستی طی چند ماه اخیر و با وجود محدودیت های کرونایی و با رعایت شرایط خاص بصورت مجازی و غیره اشاره کرد و گفت: اخرین نمایشگاه اداره صنایع دستی و میراث فرهنگی در پارک فناوری پردیس با حضور 50 هنرمند و صنعتگر در 20 عنوان رشته قلم زنی ، نقاشی زیر لعاب، سفال و سرامیک،مرصع کاری، چرم دوزی، خاتم کاری، منبت، چوب، احجام سنتی و زیور آلات، میناکاری، پتینه، فیروزه کوبی روی مس و...بود که با استقبال خوب هنرمندان هم روبرو شد اما ما بدلیل شرایط کرونایی با محدودیت تبلیغ و حضور افراد روبرو بودیم.
خاکپور می گوید: بیماری کرونا فرصت عرضه محصولات هنری را از هنرمندان گرفته و این درحالی است که منبع تامین درآمد تعداد زیادی ازآنها تنهابه عرضه آثار هنری آنها محدود می شود و مشکلات اقتصادی زیادی به دلیل فروش نرفتن آثار هنری دارند.
وی همچنین گفت: با حمایت دستگاه‌ها و ادارات شهرستان و تخصیص مکانی برای برپایی نمایشگاه های موقت عرضه محصولات ، مشکل اقتصادی هنرمندان تا حدی مرتفع خواهد شد.
وی معتقد است: ما اساتید متبحری در شهرستان پردیس داریم که باید از آنها حمایت شود و با تخصیص فضای مناسب آموزش و تبلیغات موثر می توان از آنها حمایت لازم را داشت و گامی برای توسعه هنر آنها و فروش آثارشان برداشت.
گفتنی است طی دو سال اخیر با فعالیت های گسترده اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان پردیس و مدارس اجتماع محور شرکت عمران پردیس در فازهای جدید مسکن مهر و افزایش روز افزون جمعیت در این شهرستان و حمایت از بانوان کارآفرین و هنرمند شاهد رشد چشمگیر هنرمندان بویژه بانوان در شهرستان پردیس بوده ایم و حمایت مسئولین این شهرستان بویژه فرمانداری قابل تقدیر است چنانچه مراسم کلنگ زنی احداث بازارچه صنایع دستی پردیس مدتی پیش زده شد و قول افتتاح آن در سال جدید به هنرمندان منطقه داده شده است. 

پیام خراسان

پیام خراسان

پیام خراسان

پیام خراسان

پیام خراسان

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/330794/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آبگرمکن‌های خورشیدی؛ فرشته نجات جنگل‌ها/ هزینه بالا نصب آبگرمکن‌ها را متوقف کرده است

چهار طاقی بازه هور؛ آتشکده‌ای باستانی با گذشته فراموش شده

حتی یک ضربه مغزی خفیف هم خطر سکته را به همراه دارد

امتیاز دو طرفه راز موفقیت جذب سرمایه

استقلالی‌ها حاجی می‌شوند

سومین پیروزی متوالی پرسپولیس این‌بار مقابل نماینده هند/ شاگردان گل‌محمدی به صعود نزدیک شدند

اعمال شب و روز هشتم رمضان 1400 + نماز و دانلود دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

توضیحات شهرداری مشهد درباره فوت پاکبان

کشف 123 میلیون ریال داروی قاچاق و اقلام مسروقه توسط مرزبانان خراسان رضوی

امیدوارم هرچه زودتر افتخار المپیکی شدن شنا نصیب جامعه ورزش شود/ قول می‌دهم که بار دیگر در بازی‌های آسیایی شاهد تاریخ‌سازی واترپلو باشیم

دومین تساوی فولاد در آسیا، این بار برابر النصر

راه‌اندازی مرکز سرپایی درمان کرونا در بجنورد/چهارمین دستگاه اکسیژن ساز درراه بجنورداست

توزیع روزانه 3000 پرس غذای متبرک در حاشیه شهر مشهد

کرونا در قوچان همچنان جولان می‌دهد

لیگ قهرمانان آسیا| سومین پیروزی متوالی پرسپولیس این‌بار مقابل نماینده هند/ شاگردان گل‌محمدی به صعود نزدیک شدند

عراقچی بار دیگر ادعاهای منبع مطلع پرس تی‌وی را تکذیب کرد

مرکل بار دیگر از پروژه گازی نورد استریم 2 حمایت کرد

اوقات شرعی مشهد در 1 اردیبهشت 1400

اجرای سنت ارزشمند «افطاری ساده» در حرم مطهر حضرت رضا (ع)

80 درصد ابتلا به کووید 19 در خراسان شمالی خانوادگی است

«هیولای سیاه»: گریه‌های زنان را نمی‌دیدم

حیوان آزار صالح‌آبادی به چنگ قانون سپرده شد

کشف یک مزرعه غیرمجاز استخراج رمزارز در مشهد

دستگیری شکارچیان غیرمجاز در بردسکن

پرداخت 100 درصد غرامت محصولات معدوم شده مرغداری‌ها

خشم عروس از حرکات عجیب مادر داماد در مراسم عروسی!/ جنجال جدید بهاره رهنما در مراسم ختم مرحوم محسن قاضی مرادی/ ترفند یک زوج برای تصاحب ثروت صاحبخانه میلیونر!

پلمب 1٠ واحد صنفی متخلف کرونایی در جاجرم

باند سارقان «فیروزه» در نیشابور متلاشی شد

اظهارات عامل تعرض‌های سریالی به زنان در مشهد

پیش‌بینی توزیع 100 جعبه تخم نوغان در شهرستان چناران و گلبهار

واژگونی تریلی در محور میامی – سبزوار

عامل تعرض‌ به زنان در مشهد: شیشه مصرف می کنم و به خاطر ندارم که چند زن را آزار دادم/ مواد می‌کشیدم که ترس نداشته باشم

فرود اضطراری هواپیما در محور سنخواست-جاجرم

جدیدترین آمار بیماران کرونایی در خراسان شمالی

مهلت ارسال آثار به جشنواره رهوا تمدید شد

برپایی کرسی‌های رمضانی تلاوت قرآن در حرم امام رضا(ع)

هزینه تولید محصولات دامی در خراسان شمالی باید کاهش یابد

پیام تسلیت شریعتمداری در پی عروج سردار سید محمد حسین زاده حجازی

تعداد شهرستان‌های قرمز استان خراسان جنوبی به 7 شهرستان افزایش یافت

قرآن و ادعیه با خط بریل برای روشندلان خراسان جنوبی تأمین شد

شناسایی 146 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی

فرماندار اسفراین یک مورد تخلف تزریق واکسن کرونا را تایید کرد

تأیید تخلف واکسنی در خانه سالمندان اسفراین

سه راز شادی از دیدگاه رواقیون رومی

قاضی‌زاده هاشمی خبر داد؛ تدوین طرح حمایت از مدافعان سلامت/ ارائه تسهیلات مسکن و وام

پیام تسلیت شریعتمداری به علیرضا رشیدیان

سفر18میلیونی به عتبات درشبهای‌قدر!

سفر18میلیونی به عتبات درشب‌های قدر!

480 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی خراسان شمالی بستری هستند

خبر قاضی‌زاده هاشمی درباره طرح حمایت از مدافعان سلامت