پیام خراسان

آخرين مطالب

معاون شهردار مشهد خبر داد

پرورش 16 میلیون گل و نصب 1200 المان گل‌کاری برای استقبال از بهار در مشهد اجتماعي

پرورش 16 میلیون گل و نصب 1200 المان گل‌کاری برای استقبال از بهار در مشهد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد گفت: پرورش بیش از 16 میلیون گل، 1200 المان در سطح شهر با ترکیب گل‌کاری برای بهار 1400و 15 هزار متر مربع نقاشی دیواری، تنها بخشی از اقدامات انجام گرفته در زمینه زیباسازی شهر برای استقبال از بهار امسال است.

مهدی یعقوبی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با موضوع برنامه‌های ستاد استقبال از بهار 1400 و با بیان اینکه ما مدعی هستیم که شهر مشهد پاکیزه‌ترین شهر در کل کشور است، اظهار کرد: برای سال جاری حدود 19 هکتار گل‌کاری در سطح شهر اتفاق می‌افتد. این رقم نسبت به سال گذشته بیش از 1.5 درصد افزایش داشته و عمده افزایش ما در حاشیه شهر مانند کال زرکش، کلات، بولوار 22 بهمن و... خواهد بود. 16 میلیون گل تهیه شده توسط تولیدکنندگان داخل استان تولید شده که معادل حدود 94 درصد از گل‌های تولیدی است که این مساله منجر به اشتغال‌زایی نیز شده است.
وی ادامه داد: در تمام مناطق شهر تمهیدات لازم برای استقبال از بهار و گل‌آرایی انجام شده اما در برخی از مناطق که محل تردد افراد بیشتری هستند، به تناسب و ظرفیت آن مکان فعالیت‌های بیشتری صورت گرفته است. در زمینه ریسه‌بندی و ایجاد فضای روشنایی در شب، حدود 50 نقطه در شهر این کار انجام گرفته و به منظور ایجاد تحول در وروردی‌هایی مثل ورودی پیامبر اعظم(ص)، توس و جاده قدیم ستون‌های نوری را با المان‌های جدید برای شب به کار برده‌ایم تا مانند مابقی بلوارهای داخل شهر شب‌ها روشن باشد.
وی افزود: در مناطق حاشیه‌ای هر جا زمینی با کاربری فضای سبز باشد، در اولویت تملک قرار می‌گیرد. در حال حاضر در مناطق بلوار توس حدود 1.5 هکتار زمین به فضای سبز آن مناطق اضافه کرده‌ایم. یکی از اولویت‌های ما در سال 1400 نیز توسعه فضای سبز در مناطق حاشیه شهر است. از آنجایی که برنامه‌ریزی‌های لازم از سمت شهرداری مبذول شده تا زیباسازی در تمام مناطق شهر اتفاق بیفتد؛ لذا ما از اصحاب رسانه و مردم دعوت می‌کنیم اگر محل یا محدوده ای در حاشیه شهر مشاهده می‌کنید که برای استقبال از بهار مغفول مانده، به ما اطلاع بدهند تا مراجعه و رسیدگی لازم در این زمینه انجام بشود.
پیش‌بینی 120 هزار نهال برای مراسم درختکاری
بعقوبی با اشاره به هفته طبیعت خاطرنشان کرد: شهرداری مشهد پویش بزرگی را در سطح وسیعی تحت عنوان پویش نفس عمیق شهر، در زمینه درختکاری انجام داده است. دراین هفته به صورت نمادین 120 هزار نهال برای مراسم درختکاری در سطح شهر در نظر گرفته شده اما مهمتر از این، اقدامات بنیادینی است که در طول ایام سال شهرداری در این زمینه انجام می‌دهد و فقط محدود به مناسبت‌های خاص مانند هفته درختکاری نیست. شهروندان می‌توانند از طریق ثبت‌ نام در سامانه الکترونیکی که در طول سال فعال است درخواست نهال رایگان بدهند تا شهرداری در همه مناطق متناسب با درخواست‌های صورت گرفته نهال‌ها را درخدمت آن‌ها قرار بدهد و حتی اگر در زمینه کاشت نهال نیز نیاز به کمک داشته باشند، خدمت‌رسانی به شهروندان انجام می‌گیرد. علاوه ‌بر این در قالب طرح مشارکت با ادارات نیز شهرداری نهال مد نظر آنان را در اختیارشان قرار می‌دهد. همچنین اگر شهروندان در زمینه هرس و سم پاشی نهال و... نیز مشکل داشته باشند، گروه امداد گیاه نیز فعال است که می‌تواند راهنمایی‌های لازم را در این زمینه دریافت بفرمایند.
وی افزود: نکته‌ بارز بخش درختکاری این است که با توجه به 1500هکتار درختکاری که در سطح شهر انجام گرفته، این کار در کنار تاثیرات زیست محیطی مثبتی که دارد، اشتغال عظیمی را نیز برای باغبان‌ها و کارگران فضای شهری ایجاد کرده است.
یعقوبی با اشاره به اینکه اقدامات زیباسازی شهر فقط محدود به زمان خاصی نیست و در تمام طول سال در حال پیگیری است، افزود: گل‌کاری فضای شهری در فصل بهار رونمایی و در تمام فصول سال پیگیری می‌شود. همینطور رنگ‌آمیزی جداول نیز در تمام سال انجام می‌شود و رسیدگی به المان‌ها نیز به همین صورت است. این کار باهدف تبدیل پایتخت مذهبی ایران به یکی اززیباترین کلانشهرهای کشور ادامه می‌یابد. در این راستا نگاه ویژه‌تری به بافت پیرامونی حرم داریم و جلسات متعددی را با آستان قدس رضوی به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این منطقه و بحث زیباسازی و جداسازی پارکینگ‌ها وزیرگذر و .. داشته‌ایم .
معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهردار مشهد، در زمینه طراحی المان های شهری اظهار کرد: شهرداری امسال از تیرماه فراخوان عام داد که هرکس ایده‌ای برای زیباسازی شهر دارد می‌تواند بدون هیچ محدودیت ایده خود را ارائه دهد. در ابتدا معاونت فرهنگی شهرداری المان‌ها را دسته بندی کرد و از سمت کارشناسان حوزه هنری مورد داوری قرار گرفتند و در مرحله بعدی شورای محلات به نمایندگی از مردم حاضر و رای گیری انجام شد.
یعقوبی با اشاره به اینکه در شهرداری همواره از ایده‌های نیروهای خوش فکر و جوان استقبال می‌شود، افزود: ما از سمن‌های مختلف، ایده‌های نو وانتقادات مختلف با آغوش باز استقبال می‌کنیم. حوزه معاونت خدمات شهری به عنوان حوزه‌ای که خدمات مستقیم به شهروندها ارائه می‌دهد باید به صورت مداوم به روز باشد و متناسب با دانش روز حرکت کند. بنابراین از نخبگان، افراد دارای ایده استقبال می‌کنیم و امیدواریم که همراهی جوانان خوش فکر را در این مسیر داشته باشیم.
یعقوبی در پاسخ به پرسشی مبنی بر چگونگی آبیاری فضای سبز و مشکلات بی‌آبی در مشهد بیان کرد: در بحث کم آبی درصدد هستیم که استفاده از منابع آبی و سفره‌های آب زیرزمینی را به حداقل رسانیده و راهکارهای جایگزینی را برای آنها ایجاد کنیم. یکی از این راهکارهای جایگزینی، استفاده از پساب‌ها است. افتتاح تصفیه خانه چهل بازه گام بزرگی در این زمینه است. این تصفیه‌خانه با ظرفیت بسیار بالا می‌تواند یک و نیم مترمکعب در سال آب تصفیه شده بسیاربا کیفیت تولید کند که مورد تائید اداره کل محیط زیست برای استفاده درفضای سبز باشد.علاوه‌براین تصفیه خانه خین عرب نیز درحال حاضر حدود 6 میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده تولید می‌کند، تصفیه‌خانه سیدی نیزعلی‌رغم مشکلات و محدودیت‌هایی که در این پروژه وجود دارد امیدواریم اوایل سال آینده آن را نیز وارد مدار کنیم .
وی افزود: راهکارهای دیگری نیز در دست اقدام است، ما بالغ بر 16 چشمه را شناسایی کرده‌ایم و در کنار این چشمه‌ها و قنات‌ها، در حال تقویت سفره‌های آب زیرزمینی نیزهستیم تا بتوانیم از این منابع آبی به شیوه صحیح استفاده کنیم.
برنامه‌ریزی برای جداسازی آب شرب از غیرشرب مشهد در سال آینده
یعقوبی افزود: امسال قراردادهای بسیاری در توسعه شبکه جداسازی آب شرب و غیرشرب بسته شده و برنامه‌ریزی‌هایی در حال انجام است تا سال بعد بتوانیم وارد مدار شبکه جداسازی آب شرب از غیرشرب شویم. این موضوع تحولی زیرساختی است که کمک بسیار زیادی درآبیاری فضای سبز در آینده نزدیک خواهد کرد.
یعقوبی افزود: در همین راستا، سازمان حفاظت از محیط زیست، شهرداری مشهد را به دلیل فعالیت‌های سازنده در زمینه زیباسازی، مدیریت مصرف آب و فعالیت‌های محیط زیستی به عنوان واحد خدماتی پیشرو در کشور معرفی کرده است.
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد در زمینه اقدامات انجام گرفته توسط شهرداری برای پاکبانان و کارگرهای خدمات شهری و فضای سبز که در زیباسازی فضای شهری نقش بسزایی به عهده دارند، اظهار کرد: بار اصلی و عظیم کار استقبال از بهار برروی دوش پاکبانان و کارگرهای خدمات شهری و فضای سبز بوده است و در دو سال اخیر فعالیت‌های جدیدی از سوی شهرداری درجهت حمایت از کارگران خدمات شهری انجام گرفته است. قبل از اعمال محدودیت‌های کرونایی به مناسبت‌های مختلف برای این عزیزان جشن‌هایی تدارک دیده می‌شد و بسته‌های معیشتی دوباردر سال به آنها تعلق می‌گرفت. امسال نیز بسته‌های معیشتی در غالب چهارمناسبت در شب یلدا، میلاد حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) و 22 بهمن، جمعا مبلغ یک میلیون و دویست هزارتومان به حساب پاکبان‌های عزیزریخته شده که جمعیت این عزیزان بالغ بر یازده هزار نفر بود. همچنین مبلغ یک میلیون تومان عیدی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است.
کارگرهای خدمات شهری بیمه تکمیلی می‌شوند
یعقوبی بیان کرد:علاوه براین، برای کارگرهای خدمات شهری و کارگرهای فضای سبز پیگیری‌های لازم در جهت بیمه تکمیلی این عزیزان در حال انجام است که شهرداری هزینه بیمه تکمیلی این عزیزان را درکنار بیمه‌ای که الان دارند، تقبل می‌کند تا نگرانی‌های آنها را بابت هزینه‌های جانبی در زمینه درمان و .. مرتفع سازد. اقدام دیگر اصلاح دفترچه‌های پیمان است، قبلا ممکن بود مثلا هر سه سال یک کاپشن به این افراد بدهیم اما امسال لباس و و کاپشن تهیه شد ودر اختیارآنها قرار گرفت و برای حمایت ایمنی از این عزیزان در زمینه تهیه هدلایت در شب، جلیقه‌های متفاوت که روی آن چراغ نصب می‌شود برای افرادی که در بزرگراه‌ها مشغول هستند به جهت اینکه قابل رویت باشند، در نظر گرفته شده است.
وی افزود: به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت روزانه وسایل مورد نیاز نظیر ماسک و... نیز در اختیار این عزیزان قرار می‌گیرد. علاوه بر این موارد، درصدد ارائه لایحه‌ای به شورا هستیم تا بلکه بتوان حمایت‌های دیگری نیزاز این قشر زحمت‌کش انجام شود.
یعقوبی در مورد زمینه تدابیر اندیشه شده برای کارگران روزمزد که در سطح شهر و گوشه خیابان در جستجوی کار هستند، اظهار کرد: به منظور ساماندهی کارگران ساختمانی و روزمزد، با همکاری انجمن صنفی کارگری در میدان فردوسی مکانی تعبیه شده که علاوه بر بحث تکریم کارگر، شرایط مختلف آن به لحاظ سرمایشی و گرمایشی و... در نظر گرفته شده است. ولیکن متاسفانه همچنان کارگران زیادی حاشیه خیابان حضور دارند، به همین خاطر به دنبال آن هستیم که امتیازاتی را برای کارگران درنظر بگیریم که به حضور در آن جایگاه تشویق شوند و با تمایل خود در آنجا حضور یابند. بدین منظور تفاهم نامه‌های متعددی را با ادارات مختلف تنظیم کردیم که هرسازمان به نوبه خود خدماتی را به این افراد ارائه دهد که مجموعه این خدمات باعث شود کارگر احساس کند که اگر اهل کار باشد در جایگاه به او کار داده می‌شود و شهروند نیز حتما از جایگاه کارگر بگیرد نه از حاشیه خیابان، ولیکن این موضوع نیازمند گذشت زمان و فرهنگسازی است.
راه‌اندازی سامانه‌ای برای کارگران
وی افزود: علاوه بر این به شهروندان و قشر زحمتکش کارگر نوید این را می‌دهیم که اپلیکیشن و سایتی در این زمینه طراحی شده که کارگران می‌توانند به راحتی اطلاعات خود را ثبت کرده و در آن اپلیکیشن ثبت ‌نام کنند و شهروندان و کارفرما نیز بدون حضور در جایگاه بتواند کارگر مدنظر خود را بگیرند. از آنجایی که ممکن است کارگرها به نحوه کار با اپلیکیشن و سایت آگاهی نداشته باشند، داخل جایگاهی که برای کارگرها است دو نفر مسئول را در نظر گرفته‌ایم که توضیحات لازم را برای آنها ارائه بدهند. در حال حاضر 6300 نیرو با مشخصات کامل در سامانه ثبت نام کرده‌اند و هیچ محدودیتی برای کارگرها و به‌کارگیری آنها توسط شهرداری وجود ندارد حتی از کارگرهایی که تابعیت ایرانی ندارند، آن دسته از افرادی که مجوز دارند نیز می‌توانند در این سامانه ثبت‌نام کنند.
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد بیان کرد: هیچ هزینه‌ای از کارگران برای ثبت‌نام در سایت و ارائه خدمات به آنها گرفته نمی‌شود، بلکه حتی خدمات و مزایای متعددی را برای کارگرهایی که در این سامانه عضویت دارند در نظر گرفته‌ایم؛ به عنوان مثال هماهنگی لازم با نهضت سوادآموزی انجام شده که در این جایگاه‌ها قرار بگیرند و به کارگرانی که سواد خواندن و نوشتن ندارند، آموزش‌های لازم را ارائه بدهند و همینطور آموزش‌های فنی در اختیار آنها قرار بگیرد تا در درجات بالاتر در اصطلاح استاد کار بشوند و مهارت‌های بیشتری بیاموزند تا در بحث حقوقی شرایط برای آنها بهتر شود.
وی افزود: علاوه براین، یکسری مزایا مثل بسته‌های معیشتی نیز برای این افراد درنظر گرفته‌ایم که افرادی که ثبت نام کردند تشویق بشوند همچنان در سامانه بمانند، حتی تلاش می‌کنیم در بیمه کارگران ساختمانی اولویت با افرادی باشد که در سامانه ثبت نام کردند نه کارگر سرگذر. متاسفانه مستندسازی که همکاران ما انجام دادند حاکی از آن است که برخی از این افراد که نوشته کارگر و در فضای شهر حضور دارند به نوعی تکدی‌گری می‌کنند و واقعا جویای کار نیستند که با راه اندازی این سامانه به دنبال و تغییرات وشرایط بهتری هستیم.
یعقوی عنوان کرد: این سایت و اپلیکیشن مذکور در یکشنبه هفته آینده 17 اسفندماه رونمایی می‌شود. شهرداری نیز در پروژه‌های مختلف خود از کارگرهایی که در این سایت ثبت‌نام کرده باشند استفاده خواهد کرد.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/332289/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

امتیاز دو طرفه راز موفقیت جذب سرمایه

استقلالی‌ها حاجی می‌شوند

سومین پیروزی متوالی پرسپولیس این‌بار مقابل نماینده هند/ شاگردان گل‌محمدی به صعود نزدیک شدند

اعمال شب و روز هشتم رمضان 1400 + نماز و دانلود دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

توضیحات شهرداری مشهد درباره فوت پاکبان

کشف 123 میلیون ریال داروی قاچاق و اقلام مسروقه توسط مرزبانان خراسان رضوی

امیدوارم هرچه زودتر افتخار المپیکی شدن شنا نصیب جامعه ورزش شود/ قول می‌دهم که بار دیگر در بازی‌های آسیایی شاهد تاریخ‌سازی واترپلو باشیم

دومین تساوی فولاد در آسیا، این بار برابر النصر

راه‌اندازی مرکز سرپایی درمان کرونا در بجنورد/چهارمین دستگاه اکسیژن ساز درراه بجنورداست

توزیع روزانه 3000 پرس غذای متبرک در حاشیه شهر مشهد

کرونا در قوچان همچنان جولان می‌دهد

لیگ قهرمانان آسیا| سومین پیروزی متوالی پرسپولیس این‌بار مقابل نماینده هند/ شاگردان گل‌محمدی به صعود نزدیک شدند

عراقچی بار دیگر ادعاهای منبع مطلع پرس تی‌وی را تکذیب کرد

مرکل بار دیگر از پروژه گازی نورد استریم 2 حمایت کرد

اوقات شرعی مشهد در 1 اردیبهشت 1400

اجرای سنت ارزشمند «افطاری ساده» در حرم مطهر حضرت رضا (ع)

80 درصد ابتلا به کووید 19 در خراسان شمالی خانوادگی است

«هیولای سیاه»: گریه‌های زنان را نمی‌دیدم

حیوان آزار صالح‌آبادی به چنگ قانون سپرده شد

کشف یک مزرعه غیرمجاز استخراج رمزارز در مشهد

دستگیری شکارچیان غیرمجاز در بردسکن

پرداخت 100 درصد غرامت محصولات معدوم شده مرغداری‌ها

خشم عروس از حرکات عجیب مادر داماد در مراسم عروسی!/ جنجال جدید بهاره رهنما در مراسم ختم مرحوم محسن قاضی مرادی/ ترفند یک زوج برای تصاحب ثروت صاحبخانه میلیونر!

پلمب 1٠ واحد صنفی متخلف کرونایی در جاجرم

باند سارقان «فیروزه» در نیشابور متلاشی شد

اظهارات عامل تعرض‌های سریالی به زنان در مشهد

پیش‌بینی توزیع 100 جعبه تخم نوغان در شهرستان چناران و گلبهار

واژگونی تریلی در محور میامی – سبزوار

عامل تعرض‌ به زنان در مشهد: شیشه مصرف می کنم و به خاطر ندارم که چند زن را آزار دادم/ مواد می‌کشیدم که ترس نداشته باشم

فرود اضطراری هواپیما در محور سنخواست-جاجرم

جدیدترین آمار بیماران کرونایی در خراسان شمالی

مهلت ارسال آثار به جشنواره رهوا تمدید شد

برپایی کرسی‌های رمضانی تلاوت قرآن در حرم امام رضا(ع)

هزینه تولید محصولات دامی در خراسان شمالی باید کاهش یابد

پیام تسلیت شریعتمداری در پی عروج سردار سید محمد حسین زاده حجازی

تعداد شهرستان‌های قرمز استان خراسان جنوبی به 7 شهرستان افزایش یافت

قرآن و ادعیه با خط بریل برای روشندلان خراسان جنوبی تأمین شد

شناسایی 146 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی

فرماندار اسفراین یک مورد تخلف تزریق واکسن کرونا را تایید کرد

تأیید تخلف واکسنی در خانه سالمندان اسفراین

سه راز شادی از دیدگاه رواقیون رومی

قاضی‌زاده هاشمی خبر داد؛ تدوین طرح حمایت از مدافعان سلامت/ ارائه تسهیلات مسکن و وام

پیام تسلیت شریعتمداری به علیرضا رشیدیان

سفر18میلیونی به عتبات درشبهای‌قدر!

سفر18میلیونی به عتبات درشب‌های قدر!

480 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی خراسان شمالی بستری هستند

خبر قاضی‌زاده هاشمی درباره طرح حمایت از مدافعان سلامت

ثبت تمام اراضی ملی استان یزد در طرح کاداستر برای اولین بار در کشور

طغیان آفات در جنگل‌ها از تبعات خشکسالی در کشور

فوت 2 پاکبان در مشهد پس از تزریق واکسن کرونا | توضیح معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد