پیام خراسان

آخرين مطالب

پوشش 24 هزار مستاجر توسط پوشش کمیته امداد خراسان رضوی اجتماعي

پوشش 24 هزار مستاجر توسط پوشش کمیته امداد خراسان رضوی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی گفت: حدود 24 هزار مستاجر تحت پوشش کمیته امداد استان هستند که از این تعداد 12 هزار خانواده در مشهد و مابقی در سایر مناطق و شهرستان‌های استان حضور دارند.
حبیب‌الله آسوده امروز، 13 اسفند ماه، در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن سال‌روز تاسیس کمیته امداد امام خمینی(ره) و ایام هفته احسان و نیکوکاری، با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، با اشاره به اقدامات این نهاد طی یک سال اخیر و با توجه به شرایط سخت کرونایی اظهار کرد: کمیته امداد یکی از نهادهایی بود که در کنار سایر دستگاه‌ها به وظیفه خود که بر دو محور مردمی بودن و نهاد برخاسته از متن انقلاب و مهد لوای نظام ولایی استوار است، عمل کرد و وظیفه خود دانست که در کنار مردم باشد و به ندای مقام معظم رهبری پاسخ دهد.
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی بیان کرد: این در حالی است که ما از همان ابتدا که 13 رجب بود، پویش نذر سلامت را شروع کردیم که این پویش صرفا برای مددجویان تحت کمیته امداد نبود بلکه با شعار کمک به کارگران فصلی و سایر نیازمندانی که متاثر از کرونا بودند و تحت پوشش این نهاد نبودند را راه‌اندازی کردیم. در حقیقت کمیته امداد در این راستا یک نگاه بخشی به این موضوع نداشت بلکه تمام افراد متاثر از کرونا را در حد توان و بضاعت خود در شعاع دید و مورد کمک قرار داد. امیدواریم این کمک‌ها را که همچنان هم ادامه دارد، با عنایت و همکاری مردم داشته باشیم.
وی عنوان کرد: امروز این نهاد به 196 هزار خانواده خدمت‌رسانی می‌کند که از این تعداد، 169 هزار خانواده نیز طبق تبصره 14 معیشت‌بگیر هستند و حدود 27 هزار خانواده هم تک‌خدمتی و چندخدمتی هستند که 52 درصد از آن‌ها در مناطق روستایی و 48 درصد از آن‌ها نیز در مناطق شهری زندگی می‌کنند. همچنین 59 درصد از این خانواده‌ها دارای سرپرست زن و 41 درصد آنان دارای سرپرست مرد هستند.
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی بیان کرد: در واقع کمیته امداد برای توانمندسازی یک مدل و الگو را طراحی کرده که طبق این مدل بناست مدل‌های مختلف خانواده‌ها را طبق نیازهای ابتدایی، لیستی و حمایتی پوشش دهد.
آسوده با اشاره به خدماتی که این نهاد در اختیار نیازمندان قرار می‌دهد، خاطرنشان کرد: در راستای ارائه خدمات هم خوشبختانه توانستیم بیش از 2500 جهیزیه را طی 11 ماه اخیر با کمک مردم و خیرین تهیه کنیم و به بیش از 9300 مورد در بحث اجاره مسکن کمک کردیم. بیش از 6200 انشعاب نیز به صورت رایگان با کمک شرکت‌های آب، برق و گاز در اختیار خانواده‌ها قرار گرفت و طبق قانون مجلس و نیروهای مسلح، افرادی که تحت پوشش و دارای شرایط خاصی هستند، موضوع معافیت سربازی آن‌ها نیز انجام شد.
وی اظهار کرد: نزدیک به 8000 بیمه تامین اجتماعی داشتیم که در این راستا در ابتدای سال به 1021 خانواده در خصوص بحث تامین اجتماعی آن‌ها کمک کردیم و امروز این تعداد از تحت پوشش کمیته امداد خارج شده‌اند و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی هستند و 6900 مورد هم به محض اینکه به شرایطی که باید برسند، برای آن‌ها این کار انجام خواهد شد که در حقیقت این امور در حوزه حمایتی ماست که سعی داشته‌ایم به آنان توجه داشته باشیم.
مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی عنوان کرد: یکی از کارهایی که در دین نیز بر آن توصیه شده، قرض‌الحسنه است؛ این در حالی است که بیش از 21 هزار وام قرض‌الحسنه در حوزه‌های مختلف اشتغال، مسکن، فرهنگ، کارهای ضروری و وام‌های کارگشایی پرداخت شده که امسال نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته‌ است؛ به گونه‌ای که نزدیک به 200 میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه به نیازمندان در سطح استان پرداخت شده است.
آسوده بیان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و اینکه در حوزه مسکن قیمت‌ها چند برابر شده به تدریج خانه دار شدن برای نیازمندان و طبقات پایین و متوسط اقتصادی جامعه به یک آرزو و آرمان تبدیل می‌شود، اما باز هم با توجه به این شرایط، اقدامات ما در این حوزه متوقف نشد و حتی برنامه‌های خود را نسبت به سال گذشته نیز گسترده‌تر کردیم که البته در این مسیر نیز نقش موثر مردم را نباید نادیده انگاشت.
وی با بیان اینکه کمیته امداد روزی موفق است که فقر در استان و محله زندگی ما وجود نداشته باشد، اظهار کرد: کمیته امداد، امروزه به مردم نمی‌گوید که به ما پول بدهید بلکه می‌گوید که ما نیازمندان را به شما مردم و خیرین معرفی می‌کنیم و شما را در این مسیر یاری خواهیم کرد. ما دنبال این نیستیم که حتما خودمان این کار را انجام دهیم. با این وجود کمیته امداد حمایت کننده، بسیج کننده و متصدی ساماندهی مردم و منابع مردمی در راستای کاهش فقر است.
مدیر کل کمیته امداد خراسان رضوی خاطر نشان کرد: از این رو 4700 خدمت مسکن به خانواده‌ها داده شده که از این تعداد، 1900 مورد هم بحث احداث و خرید مسکن را داشتیم که این امور از ابتدای فروردین‌ماه تا اول اسفندماه جاری انجام شده و این تعداد مسکن یا تحویل داده شده و یا اینکه در حال احداث هستند و همچنین بیش از 2800 مورد هم در حال تعمیر و بهسازی است.
آسوده بیان کرد: حدود 24 هزار مستاجر تحت پوشش کمیته امداد استان هستند که از این تعداد 12 هزار خانواده در مشهد و مابقی نیز در سایر مناطق و شهرستان‌های استان حضور دارند. در حقیقت در این راستا تلاش‌های زیادی صورت گرفته و اولین بار در مشهد و حاشیه شهر، شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی زمینی را به اندازه دو هکتار در شهرک شهید باهنر برای ساخت مسکن این خانواده‌ها واگذار کردند تا ما عملیات ساخت 1000 واحد را برای خانواده‌های تحت پوشش آغاز کنیم.
وی افزود: همچنین در کنار این امر با مشارکت بنیاد مسکن و کمک شهرداری در منطقه پنجتن زمینی در اختیار بنیاد مسکن و مجمع خیرین قرار گرفته که در این منطقه هم کار را شروع کرده‌ایم که این اقدام در 40 سال اخیر در مشهد بی سابقه بوده است. در حقیقت ما این کار را با اولویت خانواده‌های ایتام شروع خواهیم کرد و امیدواریم که با شروع این اقدامات، مسیر برای موضوع زمین در مشهد باز شود، چرا که عمده مشکل مشهد زمین است و همچنین بتوانیم از طریق منابع بانکی و دستگاه‌هایی مانند بنیاد مسکن و خیرین این کار را انجام دهیم.
مدیر کل کمیته امداد خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به صحبت‌هایی که در این خصوص انجام شده پیش‌بینی می‌شود که در سال آینده یکی از اولویت‌های جدی ما بحث مسکن خواهد بود. علاوه بر این نیز مانور مشترکی را در ایام شهادت تا ولادت حضرت زهرا(س) تحت عنوان فرزندان ولایت برای تمام افرادی که هم پدر و هم مادر آن‌ها مرحوم شده‌اند راه‌اندازی کردیم که با توجه به بررسی‌هایی که صورت گرفت تعدادشان به 130 خانوار می‌رسد که تمام مشکلات آن‌ها اعم از معیشتی، تحصیلی، لوازم منزل و مسکن بررسی شد که بر همین اساس بناست تا اول مهر سال آینده مشکل مسکن این 130 خانواده حل شود. همچنین علاوه بر این تعداد خانواده، 43 خانواده‌ای که بیش از سه یتیم دارند هم شناسایی شده که این‌ها هم در اولویت بحث مسکن قرار خواهند گرفت.
حوزه اشتغال
آسوده، حوزه اشتغال را به عنوان قله توانمندسازی اقتصادی خانواده‌ها دانست و گفت: نزدیک به 400 میلیارد تومان اعتبار امسال ما در این حوزه بوده است که از این رقم 10 هزار و 400 مورد اشتغال، بیش از 2100 کاریابی و بیش از 17 هزار و 500 فرصت شغلی ایجاد شده که از این تعداد 12 هزار مورد به صورت مستقیم و 5000 مورد هم به صورت غیر مستقیم ثبت شده است که میانگین اجرای هر طرح اشتغال در سال 99 نیز 42 میلیون تومان بوده است. از این رو می‌توان گفت که امسال 768 میلیارد تومان از محل درآمد خالص، 37 هزار طرح اشتغال بوده است.
وی اظهار کرد: همواره با توجه به اینکه امروزه در شرایط سختی به سر می‌بریم، از این رو سعی کردیم که در بحث خودکفایی این عزیزان نیز توجه بیشتری داشته باشیم، اما در عین حال نزدیک به 1670 طرح اشتغال خودکفا شده و از تحت پوشش کمیته امداد و نهادهای حمایتی خارج شده‌اند و از ابتدای سال تا کنون هم بیش از 124 هزار طرح اشتغال در کمیته امداد استان اجرا شده است.
مدیر کل کمیته امداد خراسان رضوی بیان کرد: ما اگر بخواهیم مردمی کردن کمیته امداد را از این مفهوم، اجرایی کنیم بایستی نهادسازی می‌کردیم که این نهادسازی را در قالب مراکز نیکوکاری شکل دادیم. به گونه‌ای که شاید پنج سالی می‌شود که مراکز نیکوکاری در سطح استان گسترده شده و تا کنون 489 مرکز نیکوکاری عمدتا با محوریت مساجد، امام جماعت و هیئت امنای محله تشکیل شده است که از این تعداد 91 مرکز در حوزه تخصصی مانند حوزه درمان، جهیزیه و مسائل فرهنگی، قرآن و دیگر موضوعات مختلف فعال شده است و 398 مورد هم حوزه عمومی محله است که بخشی از کار را نیز به این افراد محول می‌کنیم که خوشبختانه این افراد در راستای کمک به افراد، حمایت های فراوانی را داشته‌اند.
طرح اکرام و ایتام
آسوده با تاکید بر اینکه حوزه ایتام و اکرام از اهمیت بسزایی برخوردار است و همه ما باید به این موضوع مهم توجه ویژه‌ای داشته باشیم، خاطرنشان کرد: هر سال که ایام ولادت امام علی(ع) فرا می‌رسد همه ما را متوجه این موضوع می‌کند. این در حالی است که 11 هزار و 800 یتیم در استان داریم که خوشبختانه در بحث ایتام، یتیم بدون حامی نداریم و آن چیزی که امروزه در طرح اکرام به دنبال آن هستیم، این است که افراد در طرح ایتام شرکت داشته و می‌توانند در سامانه آنلاین ورود پیدا کرده و یک یتیم را برای خود انتخاب کنند.
وی عنوان کرد: همواره باید با توجه به شرایط سخت و تورمی که در جامعه حاکم است سرانه را افرایش دهیم و بنا داریم که این سرانه را که امروزه برای هر یتیم 300 هزار تومان است به 700 هزار تومان برسانیم.
مدیر کل کمیته امداد خراسان رضوی بیان کرد: حدود دو ماه گذشته اولین سامانه 3128 را در کشور راه‌اندازی کردیم که در این سامانه هر روز از ساعت 7:30 صبح الی 16 این سامانه پاسخگوی مردم، مسئولین و خیرین در سطح استان است و تا کنون 4079 تماس در حوزه‌های مختلف مشارکت مردمی و سایر حوزه‌های تعریف شده در کمیته امداد داشته‌ایم. البته گفتنی است که بخشی از این پاسخگویی‌ها به صورت مجازی و بخشی نیز به صورت حضوری صورت می‌گیرد و از ساعت 14 الی 16 در تمام ایام هفته مدیران امداد استان حضور دارند.
طرح اطعام
آسوده عنوان کرد: موضوع اطعام هم یکی دیگر از اقدامات خوبی بود که امسال به شدت به این طرح نیاز بود و انجام شد و در سه مرحله اطعام مهدوی، علوی و حسینی از نیمه شعبان سال گذشته شروع شد که بالغ بر هشت میلیون پرس غذا را با مراکز نیکوکاری و هیئات مذهبی سطح استان تهیه کرده و در اختیار نیازمندان قرار دادیم.
وی افزود: در بحث قرارگاه مواسات هم طبق فرمایش مقام معظم رهبری، کمیته امداد در کنار سایر دستگاه‌ها مانند اداره اوقاف، آستان قدس، شهرداری، ائمه جمعه و سایر دستگاه‌های استان، حضور داشت و مردم را طی این مدت کمک کرد که در حقیقت چنین انسجامی را در هیچ جایی از استان نمی‌توان پیدا کرد که به نوعی قرار گیری این طرح در کنار طرح شهید سلیمانی به آسان تر شدن این شرایط برای اقشار آسیب پذیر کمک خواهد کرد.
مدیر کل کمیته امداد خراسان رضوی بیان کرد: گفتنی است که بیش از یک میلیون و 400 بسته نیز توسط اعضای قرارگاه جمع‌آوری شد که همه این کمک‌ها با کمک و با تکیه بر مردم توزیع شد و در اختیار مردم قرار گرفت که علاوه بر این نیز سامانه خیر و احسان تحت عنوان سامانه «سخا» هم نزدیک به یک سال است که فعالیت می‌کند و افراد می‌توانند کمک‌های خود را از طریق این سامانه نیز انجام دهند.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/332302/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چهار طاقی بازه هور؛ آتشکده‌ای باستانی با گذشته فراموش شده

حتی یک ضربه مغزی خفیف هم خطر سکته را به همراه دارد

امتیاز دو طرفه راز موفقیت جذب سرمایه

استقلالی‌ها حاجی می‌شوند

سومین پیروزی متوالی پرسپولیس این‌بار مقابل نماینده هند/ شاگردان گل‌محمدی به صعود نزدیک شدند

اعمال شب و روز هشتم رمضان 1400 + نماز و دانلود دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

توضیحات شهرداری مشهد درباره فوت پاکبان

کشف 123 میلیون ریال داروی قاچاق و اقلام مسروقه توسط مرزبانان خراسان رضوی

امیدوارم هرچه زودتر افتخار المپیکی شدن شنا نصیب جامعه ورزش شود/ قول می‌دهم که بار دیگر در بازی‌های آسیایی شاهد تاریخ‌سازی واترپلو باشیم

دومین تساوی فولاد در آسیا، این بار برابر النصر

راه‌اندازی مرکز سرپایی درمان کرونا در بجنورد/چهارمین دستگاه اکسیژن ساز درراه بجنورداست

توزیع روزانه 3000 پرس غذای متبرک در حاشیه شهر مشهد

کرونا در قوچان همچنان جولان می‌دهد

لیگ قهرمانان آسیا| سومین پیروزی متوالی پرسپولیس این‌بار مقابل نماینده هند/ شاگردان گل‌محمدی به صعود نزدیک شدند

عراقچی بار دیگر ادعاهای منبع مطلع پرس تی‌وی را تکذیب کرد

مرکل بار دیگر از پروژه گازی نورد استریم 2 حمایت کرد

اوقات شرعی مشهد در 1 اردیبهشت 1400

اجرای سنت ارزشمند «افطاری ساده» در حرم مطهر حضرت رضا (ع)

80 درصد ابتلا به کووید 19 در خراسان شمالی خانوادگی است

«هیولای سیاه»: گریه‌های زنان را نمی‌دیدم

حیوان آزار صالح‌آبادی به چنگ قانون سپرده شد

کشف یک مزرعه غیرمجاز استخراج رمزارز در مشهد

دستگیری شکارچیان غیرمجاز در بردسکن

پرداخت 100 درصد غرامت محصولات معدوم شده مرغداری‌ها

خشم عروس از حرکات عجیب مادر داماد در مراسم عروسی!/ جنجال جدید بهاره رهنما در مراسم ختم مرحوم محسن قاضی مرادی/ ترفند یک زوج برای تصاحب ثروت صاحبخانه میلیونر!

پلمب 1٠ واحد صنفی متخلف کرونایی در جاجرم

باند سارقان «فیروزه» در نیشابور متلاشی شد

اظهارات عامل تعرض‌های سریالی به زنان در مشهد

پیش‌بینی توزیع 100 جعبه تخم نوغان در شهرستان چناران و گلبهار

واژگونی تریلی در محور میامی – سبزوار

عامل تعرض‌ به زنان در مشهد: شیشه مصرف می کنم و به خاطر ندارم که چند زن را آزار دادم/ مواد می‌کشیدم که ترس نداشته باشم

فرود اضطراری هواپیما در محور سنخواست-جاجرم

جدیدترین آمار بیماران کرونایی در خراسان شمالی

مهلت ارسال آثار به جشنواره رهوا تمدید شد

برپایی کرسی‌های رمضانی تلاوت قرآن در حرم امام رضا(ع)

هزینه تولید محصولات دامی در خراسان شمالی باید کاهش یابد

پیام تسلیت شریعتمداری در پی عروج سردار سید محمد حسین زاده حجازی

تعداد شهرستان‌های قرمز استان خراسان جنوبی به 7 شهرستان افزایش یافت

قرآن و ادعیه با خط بریل برای روشندلان خراسان جنوبی تأمین شد

شناسایی 146 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی

فرماندار اسفراین یک مورد تخلف تزریق واکسن کرونا را تایید کرد

تأیید تخلف واکسنی در خانه سالمندان اسفراین

سه راز شادی از دیدگاه رواقیون رومی

قاضی‌زاده هاشمی خبر داد؛ تدوین طرح حمایت از مدافعان سلامت/ ارائه تسهیلات مسکن و وام

پیام تسلیت شریعتمداری به علیرضا رشیدیان

سفر18میلیونی به عتبات درشبهای‌قدر!

سفر18میلیونی به عتبات درشب‌های قدر!

480 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی خراسان شمالی بستری هستند

خبر قاضی‌زاده هاشمی درباره طرح حمایت از مدافعان سلامت

ثبت تمام اراضی ملی استان یزد در طرح کاداستر برای اولین بار در کشور