پیام خراسان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

بازار مرغ خراسان رضوی در انتظار فراوانی اقتصادي

بازار مرغ خراسان رضوی در انتظار فراوانی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- نوسان قیمت گوشت مرغ ظرف 60 روز اخیر و کمبود آن در خراسان رضوی به عنوان استان تولیدکننده این ماده پروتئینی در حالی است که با مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور افزایش قیمت مصوب آن در اواخر تعطیلات نوروزی خبر از احتمال رفع التهاب بازار مرغ داد اما این امر هنوز محقق نشده است.

التهاب و کمبود گوشت مرغ در خراسان رضوی که قطب تولید و صدور این ماده پروتئینی است در حالی همچنان ادامه دارد که قیمت مصوب هر کیلوگرم گوشت مرغ از 204 هزار ریال به 249 هزار ریال افزایش یافته است. گویی افزایش قیمت نیز تاثیر خود را بر آرامش بازار این کالای اساسی برجای نگذاشته و هنوز هم صفهای طولانی برای تهیه آن وجود دارد.
باید توجه داشت که مرغ گوشتی در کنار محصولاتی همچون تخم مرغ و گوشت قرمز از مواد مهم غذایی و در ارتباط مستقیم با امنیت غذایی است که شاخصی مهم در توسعه پایدار محسوب می‌شود و عدم مدیریت وضعیت موجود تولید، تامین و توزیع مرغ در بازار، سایر اقلام و کالاهای اساسی را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.
چالش تامین نهاده‌های دامی که چندی پیش موجب تاثیر منفی در تولید و قیمت‌گذاری گوشت مرغ شده بود با تامین 100 درصدی نهاده های مورد نیاز این بخش از ابتدای آذر ماه پارسال رفع شد و پس از حل این مشکل، خالی بودن بازار از مرغ گوشتی در شرایطی رقم می‌خورد که گوشت قطعه بندی شده مرغ در قالب فروش غیرمجاز و با قیمت‌های گزاف در بازار موجود است و تمامی رستورانها و هتلهای خراسان رضوی نیز انواع غذاهای آماده‌ شده با گوشت مرغ را در لیست غذای خود دارند.
قیمت اغلب اقلام و کالاهای مصرفی در خراسان رضوی در حوزه کشاورزی و مواد پروتئینی به دلیل کنترل و مدیریت مطلوب همیشه کمتر از میانگین کشوری بوده است و همین امر بخصوص در زمینه اقلام پروتئینی مانند مرغ موجب شده برخی تولیدکنندگان با استفاده از امکانات تولید در خراسان رضوی، محصول نهایی خود را با هدف کسب سود بیشتر از استان خارج کنند.
استان 6 میلیون و 400 هزار نفری خراسان رضوی دارای هزار و 400 واحد تولیدکننده مرغ گوشتی با ظرفیت تولید 26 میلیون قطعه در هر دوره است و روزانه 420 تن گوشت مرغ در خراسان رضوی مصرف می‌شود.
افزایش قیمت مصوب مرغ بهانه‌ کمبود را گرفت
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه با افزایش قیمت مصوب گوشت مرغ به 249 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم، دیگر نباید بهانه‌ای برای کمبود این کالا در بازار باشد، گفت: اعمال قیمت جدید گوشت مرغ از 15 فروردین ماه جاری در استان آغاز شده و با توجه به اعلام ممنوعیت قطعه‌بندی مرغ از سوی ستاد تنظیم بازار، باید با قوت جلو این اقدام گرفته شده و با کشتارگاه های متخلف در این زمینه به شدت برخورد شود.
مجید جعفری افزود: با توجه به اینکه کمبود گوشت مرغ در بازار حدود 2 ماه به طول انجامیده است، اکنون با افزایش قیمت مصوب، دیگر دلیلی برای خروج مرغ از شبکه و مسائل دیگر نباید وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه یکی دو روز تا طبیعی‌تر شدن بازار و بازگشت آن به حالت عادی زمان نیاز است، ادامه داد: با تشکیل جلسه تنظیم بازار و شیوه نامه های اعلامی، بازار به زودی خود را با شرایط جدید وفق خواهد داد. 
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در هفته جاری 2 میلیون و 300 هزار قطعه مرغ آماده کشتار داریم که حتی در صورت در نظر گرفتن درصدی از تلفات و با احتساب 2 کیلوگرم وزن هر مرغ، در مجموع چهار هزار تن گوشت مرغ باید این هفته در استان تولید شود.
وی افزود: روزانه دستکم 550 تن گوشت مرغ کشتار و وارد بازار می‌شود که با توجه به اینکه میزان مصرف آن در استان بین 500 تا 550 تن در روز است نباید مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد.
جعفری ادامه داد: در هفته های گذشته اتفاقات تلخی در حوزه بازار و توزیع مرغ رخ داد که با افزایش قیمت مصوب آن باید برطرف شود.
وی گفت: هم اکنون در اکثر شهرستان های استان گوشت مرغ به وفور وجود دارد، زیرا عمده مرغ مورد نیاز استان در شهرستان ها تولید شده و حتی مرغ مورد نیاز مشهد نیز از شهرستانها تامین می‌شود.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: تولید مرغ در شهرستانهای استان به صورت کامل انجام می شود اما ارسال آن به مشهد با برخی مسائل مواجه است که این شهر را با کمبود گوشت مرغ مواجه کرده است.
وعده بهبود بازار تا پایان هفته
سخنگو و دبیر کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی این بار با جدیت بیشتر وعده بهبود وضعیت بازار مرغ و تسهیل توزیع آن را حداکثر تا پایان این هفته در استان و شهر مشهد داد.
علی غفوری مقدم به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به عملیاتی شدن قیمت جدید مرغ در استان انتظار می‌رود با توجه به کشتار مرغ به میزان لازم شاهد بهبود اوضاع بازار و عرضه مناسب آن به میزان نیاز طی 2 تا سه روز آینده باشیم.
وی افزود: بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار کشور قرارگاهی در سطح ملی با عنوان قراگاه ساماندهی مرغ با مسوولیت وزیر جهاد کشاورزی و عضویت دستگاههای مرتبط با موضوع تشکیل شده است که مدل استانی این قرارگاه با عنوان کمیته قرارگاه ساماندهی توزیع مرغ تشکیل و روز دوشنبه این کمیته با مسوولیت سازمان جهاد کشاورزی استان به دبیری رییس جهاد کشاورزی و ریاست معاون امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی و عضویت دستگاههایی مانند صنعت، معدن و تجارت و اداره کل تعزیرات حکومتی برای نخستین بار در خراسان رضوی تشکیل جلسه داد.
معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: در این جلسه تصمیمات خوبی گرفته شده است که امیدواریم آثار آن را هرچه زودتر در بازار مشاهده نماییم.
وی با بیان اینکه فعالیت کشتارگاههای خراسان رضوی از دیروز به حالت عادی بازگشته است گفت: تامین گوشت مرغ در استان در حال سرعت گرفتن است و انتظار داریم طی یک روند کوتاه مدت و در نهایت تا پایان هفته جاری بازار این کالای اساسی به حالت طبیعی بازگردد.
غفوری مقدم افزود: هم اکنون صفهای مرغ در استان خراسان رضوی و به خصوص در مشهد رو به کاهش است اما باید توجه داشت با توجه به اینکه درآستانه ماه رمضان هستیم و مردم در حال تامین و تهیه بخشی از نیاز خود برای این ماه مبارک هستند هنوز تقاضا زیاد است لذا تلاش می‌کنیم مقدار گوشت مرغ ورودی به بازار را افزایش داده و واحدهای صنفی بیشتری را در شبکه توزیع آن قرار دهیم.
تشکیل 254 پرونده تخلف مرتبط با فروش گوشت مرغ در خراسان‌ رضوی
مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌رضوی نیز با اشاره به تقویت نظارت و برخورد با متخلفان در عرضه گوشت مرغ به خبرنگار ایرنا گفت: از اسفند پارسال تا 16 فروردین ماه جاری 254 فقره پرونده تخلف مرتبط با فروش گوشت مرغ در این استان تشکیل شده‌ است.
سید مرتضی مدنی افزود: میزان تخلف ثبت شده در این تعداد پرونده 11 میلیارد و 28 میلیون ریال است. 
وی ادامه داد: 177 فقره از پرونده‌های تخلف تاکنون مورد بررسی قرار گرفته که متخلفان آن به پرداخت پنج میلیارد ریال جریمه محکوم شده‌اند. 
مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان‌ رضوی همچنین به آغاز طرح نظارت بر بازار اقلام اساسی در آستانه ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: این طرح از 21 فروردین ماه جاری با فعالیت گشت‌های نظارتی در دو نوبت صبح و عصر آغاز می‌شود. 
وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده موارد تخلف در بازار، از طریق تلفن شماره 135 اداره کل تعزیرات حکومتی یا شماره 124 سازمان صنعت، معدن و تجارت اطلاع رسانی کنند. 
مدنی با بیان اینکه اداره ‌کل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی در 14 شهرستان این استان 6 میلیون و 870 هزار نفری، اداره مستقل دارد، افزود: در هر اداره تعزیرات حکومتی یک شعبه و در شهرستانهای تربت‌حیدریه، سبزوار و نیشابور 2 شعبه صلاحیت عام رسیدگی به تخلفات اقتصادی، بهداشتی و دارو و درمان را دارند.
وی ادامه داد: با فروش گوشت مرغ بیشتر از نرخ مصوب و نیز با هرگونه کم فروشی و عدم فروش کالا برخورد قانونی و جدی خواهد شد.
تامین مرغ در خراسان رضوی بیش از نیاز است
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر میزان مصرف مرغ در این استان بیش از 400 تن است در حالی که بسیار بیشتر از این میزان در استان تولید و کشتار می‌شود.
محمدرضا اورانی افزود: با تشکیل کمیته استانی قرارگاه ساماندهی مرغ نیز تصمیمات مشخص و موثری از جمله ممنوعیت قطعه‌بندی مرغ گرفته شده که امیدواریم با توجه به مطلوبیت تامین، در حوزه توزیع نیز شاهد رفع مشکل باشیم.
وی ادامه داد: در این کمیته که به ریاست معاون اقتصادی استانداری خراسان رضوی برگزار می‌شود تمام تلاشها بر این است که بتوانیم بازار را به حالت عادی برسانیم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: البته مقاومتهایی در بازار برای اجرای مصوبات وجود دارد زیرا سود افراد سودجو در تداوم وضعیت موجود است.
وی افزود: مسوولیت تامین مرغ و گوشت مرغ از مرغداری تا خروجی کشتارگاه با سازمان جهاد کشاورزی است و از آن به بعد بر عهده حوزه توزیع با مدیریت سازمان صنعت، معدن و تجارت است.
برچسب‌ها
وزارت جهاد کشاورزی مشهد دام و طیور گوشت مرغ

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/346276/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیک چهارم هفته آینده شکسته می‌شود/لزوم تصمیم گیری برای جاده سلامت

نگاه ویژه رئیس قوه قضائیه به رفع مشکلات خراسان جنوبی

آستان قدس رضوی باید پیشگام در تحقق شعار سال باشد

جوانان در تحقق مشارکت انتخاباتی نقش پیشرو را دارند

پنج درصد شرکتهای دانش‌بنیان کشور در خراسان رضوی فعالیت دارند

رشد 4.5برابری موزه‌های خصوصی در 8سال/ افتتاح 6 موزه استانی در سال 1400

شتاب قطار کسب و کارها بر ریل شبکه مجازی

یک پیروزی و یک شکست حاصل کار نمایندگان فوتسال مشهد

با مصادیق "روزه خواری علنی" در جامعه برخورد می‌شود

تأمین مرغ به میزان کافی برای خراسان ‌جنوبی‌ها در ماه رمضان

آسمان خراسان جنوبی ابری همراه با خیزش گردوخاک

توقف وسایل نقلیه بعد از افطار در حاشیه برخی معابر بیرجند ممنوع

یارانه ماه رمضان کی واریز می‌شود؟

یارانه 1400 چقدر است؟

اعلام دستورالعمل همسان‌سازی حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کارمعین با کارمندان پیمانی

عاقبت تلخ زن جوان بعد از جدایی از همسر اولش

وضعیت سیاه کرونایی در کمین خراسان رضوی/ رعایت پروتکل‌های بهداشت‌ به کمترین حد ممکن رسید‌

استمرار برکات طرح شهید سلیمانی در خراسان رضوی/ 800هزار نفر غربالگری شدند

راز پنهان جسدی در چاه متروکه

تشدید پروتکل‌های بهداشتی در حرم مطهر رضوی

کیفیت هوای 7 منطقه مشهد در وضعیت هشدار است

جرایم خشن در خراسان رضوی 50 درصد کاهش یافت

افزایش ٣5 درصدی نرخ کرایه تاکسی در مشهد

کاهش 10 مورد پرواز‌های خارجی فرودگاه مشهد

اختصاصی/ همه حاشیه‌های یک مسابقه بین‌المللی!

نجات جوان کوهنورد در ارتفاعات ریوش کاشمر

آغاز عملیات اجرایی احداث مسجد «هفت درب» در مشهد

آسمان 9 شهرستان خراسان رضوی بارانی شد

کشتن سوسک و ساس به قیمت جان همسایه تمام شد

تفاهم نامه سه جانبه با الگوی آموزشی مبتنی بر اشتغال در استان کرمانشاه منعقد شد

کاهش 55 درصدی حوادث ناشی از کار در قزوین

تور ترویجی تعاون و کارآفرینی مجازی برای نخستین بار در استان گیلان برگزار شد

42 هزار فرصت شغلی جدید در طی سال 1399 در استان کرمان ایجاد شد

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی تعاونی های مرزنشین هرمزگان

راه اندازی بیش از 42 مرکز مثبت زندگی در استان مرکزی

بازنشستگی پیش از موعد یک هزار و 700 کارگر لرستانی

پرداخت تسهیلات کرونا در قزوین همچنان ادامه دارد

ارائه 5 خدمت ویژه به بازنشستگان کشوری در دفاتر پیشخوان دولت

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کار خبر داد: رونمایی از پوستر نخستین جشنواره عکس کارا

منصوری در اردبیل: بانک ها از اعمال رفتار سلیقه ای یا اخذ وثایق بالاتر از مبلغ قانونی بپرهیزند

گزارش نوروزی شریعتمداری | تغییر رویکرد طرح‌های ضربتی به مدل‌های حمایتی و اجتماع محور​،تنها بخشی از پرونده درخشان سازمان بهزیستی

مجمع عمومی موسس انجمن زنان شاغل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود

شریعتمداری در تشریح دستاوردهای سفر عراق: سند همکاری ایران و عراق نقشه راهی برای توسعه فعالیت های اقتصادی است

اتاق عدالت جنسیتی در کلاب هاوس با حضور معصومه ابتکار

استشمام عطر گل محمدی در دل کویر/‌ خراسان جنوبی این روزها حال و هوای بهشتی دارد

افزایش 10درصدی دواطلبین شوراهای اسلامی در سربیشه

آسفالت و خط کشی معابر بیرجند در دستور کار ویژه قرار گرفت

کشف بیش از 200 کیلوگرم مواد مخدر در خراسان‌جنوبی

کشف 3 تن و 342 کیلوگرم مرغ خارج از شبکه توزیع در طبس

فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در استان خراسان جنوبی /کشت گیاهان دارویی گنجی در دل کویر