پیام خراسان

آخرين مطالب

نقش آفرینی دانشجویان در انجام فعالیت‌های فرهنگی اجتماعي

نقش آفرینی دانشجویان در انجام فعالیت‌های فرهنگی
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با توجه به شیوع کرونا و مجازی شدن برنامه‌ها، دانشجویان در انجام فعالیت‌های فرهنگی پتانسیل خوبی دارند و خواستار نقش‌آفرینی در این زمینه هستند.
دکتر فاطمه محرری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ما سال گذشته متناسب با کرونا، محدودیت‌هایی را در برگزاری برنامه‌ها و اردوهای جهادی به صورت حضوری داشتیم اما بسیار اندک برگزار شد و در مقابل توانستیم برنامه‌های فرهنگی را به صورت مجازی برگزار کنیم.
در انجام برنامه‌های فرهنگی از پتانسیل دانشجویان علاقه‌مند که خواستار نقش‌آفرینی در زمینه فعالیت‌های فرهنگی بودند، استفاده کردیم.
وی افزود: در زمان کرونا بیشتر از 100 دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی از ابتدا داوطلب شدند و توانستند سایر دانشگاه‌ها مانند فردوسی، شهید منتظری، دانشگاه آزاد و پیام‌نور را تشویق کنند تا با آن‌ها همکاری کنند و معاونت دانشجویی و فرهنگی آن‌ها را حمایت کرد تا از همان ابتداء آغاز فعالیت‌ها و با توجه به محدودیت‌ها و کمبودهایی که در مورد مسائل حفاظتی داشتیم، دانشجویان توانستند هندراب، پاپوش و ماسک تولید کنند.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: ماسک‌هایی که در سطح شهر و فضاهای مختلف تولید می‌شد، از نظر وضعیت استریل بودن، شرایط خوبی نداشتند و دانشجویان ما هر روز بیشتر از 40 هزار ماسک را در دانشکده دندانپزشکی ضدعفونی و استریل می‌کردند تا بتوانند ماسک استریل تحویل مردم برای استفاده دهند. فعالیت دانشجویان نزدیک به چهار ماه یا بیشتر به طول انجامید.
وی بیان کرد: یکی دیگر از فعالیت‌هایی که معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام داد، این بود که به دلیل قدردانی از زحمات مدافعان سلامت، نمایشگاه هنری را با کمک و حمایت بنیاد هنری خراسان در مردادماه برگزار کرد که بیشتر از 20 اثر به تصویر کشیده شد و زحمات مدافعان سلامت همانند سازی با مدافعان دفاع مقدس شده بود. 
محرری عنوان کرد: برنامه دیگر دانشگاه علوم پزشکی در سال گذشته، ساخت یک مستند با عنوان «وقتی مهربانی همه‌گیر می‌شود» در سه قسمت از شبکه‌های مختلف سیما پخش شد که زحمت و خدمات مدافعان سلامت را در بیمارستان‌ها، ستاد و در سطح جامعه به تصویر کشید. جدای از این برنامه‌هایی که برگزار شد ما سعی کردیم که از پتانسیل‌های دانشجویان در برگزاری مراسم‌های فرهنگی استفاده کنیم.
وی افزود: در بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت که قرار بود مشهد میزبان باشد اما به دلیل کرونا به صورت کلی در کشور برگزار شد و بیشتر از 10 هزار شرکت کننده از دانشگاه علوم پزشکی مشهد حضور داشتند و بالاترین میزان شرکت کننده‌ها را در بخش‌های مختلف به خود اختصاص داد و رتبه‌های اول تا سوم را کسب کرد و دانشجویان در این زمینه شرکت فعالی داشتند. همچنین برگزاری مسابقات مختلف کتابخوانی متناسب با مناسبت‌های ملی و مذهبی، جشنواره «سیمرغ» و «از جنبش تا رسالت» از دیگر برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد بود که با محورهای مختلف هنری، فرهنگی، داستان نویسی، اخلاقی، علمی به صورت مجازی برگزار شد.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص برنامه‌های سال 1400 دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه آغاز برنامه‌ها با بهار قرآن همراه است، به این خاطر برنامه‌هایی را در ماه مبارک رمضان و با محوریت قرآن برگزار خواهیم کرد. به طور کلی ما در طول سال، برگزاری دوره‌های آموزشی قرآن کریم، جلسات و کارگروه‌های امر به معروف و نهی از منکر، برگزاری محفل انس با قرآن، تبلیغات و فضاسازی که در حوزه قرآن و عترت است و همچنین تجلیل از فعالان حوزه قرآن را برگزار می‌کنیم.
وی اضافه کرد: برنامه‌های ویژه‌ای برای ماه مبارک رمضان در نظر گرفتیم که ابتدا مسابقه پویش رفع موانع استجابت دعاست که قرار است به صورت مجازی برگزار و به شرکت کنندگان جوایز اهدا شود. همچنین پخش دعاهای روز ماه مبارک رمضان در ساختمان‌های دانشگاه و برگزاری کلاس‌های مجازی و آموزش صحیح خواندن نماز را برای کلیه دانشجویان برگزار خواهیم کرد. مصاحبه با خادمین قرآن دانشگاه در لباس مدافعان سلامت، تهیه و تولید محتواهای فرهنگی قرآنی ویژه ماه مبارک رمضان و ارسال به واحدهای زیرمجموعه دانشگاه مخصوصا دانشجویان از جمله برنامه‌های سال جاری دانشگاه است.
محرری گفت: فعالیتی که هر ساله انجام می‌شود و امسال هم در نظر گرفتیم، اهداء هدایایی برای روزه اولی‌ها ویژه فرزندان کارکنان معاونت دانشجویی فرهنگی و سایر حوزه‌های دانشگاه، برپایی نمایشگاه ضیافت الهی، برگزاری گروه مجازی مهمانی خدا با هدف آمادگی جهت ورود به ماه مبارک رمضان و همچنین ایمیل روزانه سبک زندگی در ماه مبارک به عنوان سفره آسمانی برای همه دانشگاهیان ارسال می‌شود. برنامه‌ای که تصور کردیم بسیار می‌تواند برای تقویت روحیه کادر درمان در محیط بیمارستان کمک کننده باشد، مداحی و مناجات خوانی روزانه است که در سطح بیمارستان‌ها انجام می‌شود. برگزاری مراسم‌ شب‌های قدر در مسجد حضرت زهرا(س) برای دانشجویان از دیگر برنامه‌ها نیز است.
وی با بیان اینکه تشکیل شورای قرآنی دانشجویان و برگزاری شب شعر قرآنی از دیگر برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد است، اظهار کرد: سایر برنامه‌های فرهنگی متناسب با مناسبت‌های ملی و مذهبی مانند سال‌های گذشته انجام خواهیم داد. همچنین اگر شرایط امکان‌پذیر باشد اردوهای جهادی را هم قرار است در یک روز برگزار کنیم و شب خواب نداشته باشیم و اگر وضعیت از قرمز خارج شود بتوانیم متناسب با مناطق حاشیه‌نشین و روستاهای محروم این اردوی جهادی را داشته باشیم.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: برگزاری اردوهای راهیان نور برای اساتید و دانشجویان در ادامه مسیر خواهیم داشت و اردوهایی را برای پاییز و زمستان در نظر گرفتیم که مناطق گردشگری استان مد نظر است و امیدواریم که ویروس کنترل شود و بتوانیم انجام دهیم. از دیگر برنامه‌های دانشگاه برگزاری نمایشگاه‌های مختلف متناسب با مناسبت‌های ملی و مذهبی است که در زمان خود انجام می‌شود.
وی در خصوص خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در زمان کرونا، بیان کرد: تعدادی از دانشجویان که بالینی هستند و باید در خوابگاه حضور پیدا کنند از همان ابتدا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خدمات‌رسانی کردیم و اکنون کلیه خوابگاه‌ها با رعایت کلیه پروتکل‌ها باز هستند و حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها کمتر از 50 درصد است و اکثر اتاق‌ها معمولا یک نفره و اتاق‌های بزرگ دو نفره اسکان داده شده است. دانشجویانی که بالین هستند و کارآموزی و کارورزی دارند از خوابگاه استفاده می‌کنند.
محرری عنوان کرد: سرویس‌های نقلیه هم با رعایت پروتکل‌ها برای دانشجویان استفاده می‌شود که یک در میان و با تعداد افزایش سرویس‌ها صورت می‌گیرد. سلف‌های غذاخوری هم به صورت بسته‌بندی ارائه می‌شود. ما از ابتداء شیوع کرونا پزشک داریم و هر روز بعد از ظهر در خوابگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند تا اگر مشکلی باشد برطرف شود یا اگر مورد مشکوکی باشد در فضای قرنطیه و ایزوله قرار می‌گیرد و امکانات تا زمان درمان و بهبود صورت می‌گیرد.
وی افزود: دانشجویان شهرستانی هم با توجه به نامه‌هایی که از دانشکده می‌آورند، در خوابگاه‌ها اسکان می‌دهیم و حتما باید دلیل موجهی برای حضور در خوابگاه داشته باشند. دلایلی مانند اینکه دوره‌های کارآموزی و کارورزی داشته باشند که از طرف معاونت آموزشی دانشکده‌ها اسامی آن‌ها به صورت مکتوب به ما ارائه می‌شود. دانشجو قبل از ورود به خوابگاه باید گواهی سلامت داشته باشد و بدون گواهی سلامت از حضور در خوابگاه ممانعت به عمل می‌آید.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: عمده کلاس‌های آموزشی به صورت مجازی برگزار می‌شود مگر آن مواردی که در واقع دانشکده پزشکی یا سایر دانشکده‌ها صلاح می‌دانند که با رعایت پروتکل‌ها به صورت عملی برگزار شود، اما با توجه به وضعیت قرمز شهر مشهد ممکن است دستورالعمل‌های جدید ابلاغ شود و روند برگزاری کلاس‌های عملی تغییر کند.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/347637/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بیش از پنج میلیارد ریال وام کرونا به هنرمندان خراسان شمالی پرداخت شد

یزدان: کمک هزینه مسکن،طی سه سال اخیر، 400 درصد افزایش داشته است

نماز جمعه در 10 شهر خراسان جنوبی اقامه می‌شود

رونمایی از پنجره نقره در رواق دارالحجه

شورای امنیت برای سومین بار درباره فلسطین تشکیل جلسه می‌دهد

تدارک 7 بازی تدارکاتی برای جام جهانی فوتسال/ بلاروس پیش از جام جهانی به ایران می‌آید

مقابل پدیده مشهد به دنبال کسب سه امتیاز هستیم

آ مثل آتش‌سوزی/ آتش؛ آغازی بر پایان بی‌پایان درختان زاگرس

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان عالی‌رتبه نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید

پشتوانه مردمی، حاصل مشارکت حداکثری در انتخابات

تعداد بی‌سوادان کاشمر معلوم نیست

پرواز با کرونا

تعطیلی نانوایی‌های شهر دیهوک به دلیل کمبود آرد

عجیب ترین جلسه دادگاه خانواده / لبخند های سامان و گندم قاضی را شوکه کرد+ عکس

اولین دربی بدون علی انصاریان و مهرداد میناوند/آخرین بار مجری بودند

آیا حج گران‌تر می‌شود؟

دریاچه‌ی چشمه سبز گلمکان؛ افسونگری‌های پهنه‌ای آبی

در حوادث اراضی اشغالی این بار فلسطینی‌ها ابتکار عمل را به دست گرفته‌اند

40 درصد تست‌های کرونا در رازوجرگلان مثبت است

ملاک فطریه‌ ها قوت غالب است و من، ز دوری حرمت خون دل فقط خوردم

13 راز تکان دهنده‌ای که سیاستمداران آمریکایی سعی در مخفی کردن آن دارند

حج گران‌تر می‌شود؟

یکی از گنجینه‌های ملی ژاپن را بشناسید + فیلم

کشتی به گل نشسته حامل بار برای ایران نجات یافت

ادعای عضو موتلفه: رئیسی تا ساعاتی دیگر در کنار مزار حاج قاسم سلیمانی اعلام کاندیداتوری می کند

غیر رسمی:رئیسی تا ساعاتی دیگر در کنار مزار سردار سلیمانی اعلام نامزدی می کند

پشت پرده تیراندازی در مشهد

این 5 نفر برای دربی از همه بی‌قرارتر هستند/ بالاخره یک‌ بار ببر!

اولین منصوریان - رحمتی در نقش سرمربی/ بازگشت نکونام به قائمشهر

دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر با شلیک پلیس مشهد

آتش کرونا دامن 56 نفر دیگر را در خراسان جنوبی گرفت

مهار آتش‌سوزی در واحد تجاری غذای آماده

بازدید معاون استاندار خراسان رضوی از مرکز فرهنگی و مذهبی فاطمیه آذربایجانی‌ها

رونمایی از پنجره زیارت در رواق دارالحجه حرم مطهر رضوی

عکس پیکان جزغاله شده / معجزه زنده ماندن مردی در تربت حیدریه

اقامه باشکوه نماز عید سعید فطر در حرم مطهر رضوی

نماز جمعه فردا در 12 پایگاه خراسان رضوی اقامه می‌شود

کشف 2 رأس بره وحشی در تربت حیدریه

بزرگترین اورژانس تامین اجتماعی کشور در کرمانشاه ساخته می‌شود

​قدردانی شریعتمداری از اعضای شورای هماهنگی برتر استانی

پیام تبریک شریعتمداری به مناسبت عید سعید فطر

نماز عید سعید فطر در 26 پایگاه خراسان جنوبی اقامه شد+ تصاویر

«عشق آباد» میزبان همایش بین‌المللی جذب سرمایه گذاری نفت و گاز ترکمن

وقتی اردوی جهادی رنگ تخصص به خود می گیرد/حضور تیم جهادی پزشکی در بشرویه

بیش از 62 درصد حوادث در سطح جاده‌های خراسان جنوبی رخ داد

دانه‌ای سیاه با اقتصاد طلایی/آغاز برداشت کلزا در نهبندان

استاندار خراسان جنوبی: عید فطر روز وحدت مسلمانان است

رزمایش کمک‌های مؤمنانه در پایگاه هوایی بیرجند برگزار شد

مهار آتش سوزی در واحد تجاری غذای آماده

آتش کرونا دامن 56 هم استانی دیگر را هم گرفت