پیام خراسان

آخرين مطالب

گنجی سبز روییده از دل کویر/ ظرفیتی که زخم خورده از بی توجهی است مقالات

گنجی سبز روییده از دل کویر/ ظرفیتی که زخم خورده از بی توجهی است
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند، خراسان جنوبی استانی کویری، اما سرزمینی است که در دل خود ثروت‌های نهفته زیادی دارد، از معادن و طلای سرخش بگیر، تا گیاهان دارویی که چند سالی است مورد استقبال مردم و البته سرمایه‌گذاران و کارآفرینان قرار گرفته است.
وجود بیش از 800 نوع گیاه دارویی ظرفیت خوبی را برای استان فراهم کرده است و در سال‌های اخیر بسیاری از مردم به سمت درمان از طریق گیاهان دارویی و طب سنتی روی آورده‌اند و کارگاه‌های خانگی و فرآوری محصولات گیاهان دارویی و عرقیجات افزایش یافته است.
هرچند با این رونق شاید بتوان از جنبه‌ای نگاه مثبتی به این موضوع داشت چرا که نشان از اشتغال و توسعه مشاغل خانگی دارد و از سویی دیگر گرایش مردم جامعه به سمت طب سنتی و کاهش مصرف دارو‌های شیمیایی را نشان می‌دهد، اما از نگاه دیگر آنچه مطرح است اینکه افرادی که برای برداشت گیاهان دارویی به دل کوه، صحرا و بیابان می‌روند به دلیل برداشت غیر اصولی تیشه به ریشه گیاه می‌زنند.
از سوی دیگر برداشت بی رویه گیاهان دارویی منجر به آسیب دیدن پوشش گیاهی منطقه و کمیاب شدن برخی گونه‌ها از این گیاهان ارزشمند شده است که در صورت مدیریت نه تنها این پوشش حفظ خواهد شد بلکه فرصتی برای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال می‌شود.
این در حالی است که کارشناسان بر این باورند که بی توجهی به برداشت بی‌رویه گیاهان دارویی مثل زیره، آنغوزه و آویشن می‌تواند به دلیل تکثیر کند آن‌ها در نهایت منجر به حذف این نوع گیاهان ارزشمند از منطقه شده و بجای خلق ثروت جابجایی معنادار روستا‌ها را دامن بزند، از این رو توجه به حفظ این نوع پوشش گیاهی و همچنین توسعه سطح پوشش آن‌ها با کشت هدفمند می‌تواند گنجی در اختیار استان محروم خراسان جنوبی باشد.
آلوئه‌ورا طلای سبزی که نادیده گرفته شده
اما این همه ماجرا نیست، خراسان جنوبی به دلیل خشکسالی‌ها و کم آبی‌هایی که دارد و از سویی با توجه به شرایط اقلیمی، شرایط مساعدی برای کشت برخی محصولات گیاهی از جمله طلای سبز دارد.
حرف از کشت گیاهی سبز رنگ که به طلای سبز معروف است درمیان است، آلوئه ورا را می‌گویم، با توجه به شرایط اقلمیی توجیه خوبی برای کشت آن فراهم است و با وجود بحران کم آبی گیاه خوبی است.
هرچند در دنیا به آن بهای زیادی می‌دهند، اما در استان خراسان جنوبی مسئولان آن چنان که باید گیاه آلوئه ورا را درک نمی‌کنند و تنها درب عطاری‌ها به فروش می‌رسد که هر برگی هزارتومان در بیرجند قیمت دارد و این درحالی است که خراسان جنوبی استانی مستعد در کشت و پرورش این گیاه است چرا که فرآوری آن هم مقرون به صرفه است و از تمامی اندام این گیاه می‌توان استفاده کرد.
احمدی یکی از تولید کنندگان آلوئه ورا در بیرجند گفت: خراسان جنوبی نزدیک به دو دهه است که با خشکسالی‌های شدید مواجه شده است و با توجه به تحقیقاتی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که کشت این گیاه در هر نوع خاکی قابل رشد است و در واقع گیاه خود را با شرایط محیطی که در آن قرار می‌گیرد وفق می‌دهد.
او افزود: گیاه آلوئه ورا نیاز به مراقبت خاصی ندارد، بعد از حدود دو سال 4 میلیون تومان درآمد داشتم و در این مدت تعداد زیادی از هم استانی‌ها برای کسب تجربه و آموزش‌های لازم به من برای راه اندازی گلخانه مراجعه کرده اند که 5 نفر آن‌ها در حال حاضر موفق به راه اندازی گلخانه شده اند و با خریداری کردن بوته این گیاه از خودم این گیاه را کاشت می‌کنند.
احمدی معتقد است این گیاه در بازار‌های جهانی مشتری‌های زیادی دارد و باید بیشتر به آن بها دهیم و مسئولان باید حمایت‌های بیشتری داشته باشند.
ارز آوری چندین برابر نفت و گاز
پویان مدیر مجتمع تحقیقات دارویی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم با بیان اینکه تحقیقات نشان داده که گیاهان دارویی برای کشور‌هایی مانند هند و چین ارز آوری آن چندین برابر بیشتر از نفت است، گفت: در استان روند سرمایه گذاری کمی سخت است و این روند باید تسهیل شود تا بخش خصوصی جرأت ورود به این حوزه داشته باشد.
او افزود: در بخش گیاهان دارویی با ایجاد کارخانه‌ها و کارگاه‌های فرآوری می‌توان در توسعه آن کمک کرد، ولی برای بخش خصوصی باید تسهیلات و مشوق‌هایی در نظر گرفته شود تا به مرور به این سمت سوق پیدا کند و به خراسان جنوبی بیاید و در کشور نیز باید در بخش صادرات کمک کننده باشند.
پویان با اشاره به اینکه کشور‌های همسایه و کشور‌هایی مانند امارات که هیچ ندارند بهترین فرصت برای صادرات در این بخش هستند، گفت: اما در این بخش صادرات نداریم که متولیان باید برای توسعه صادرات گیاهان دارویی تدابیری بیندیشند، چرا که می‌تواند ارزآوری بالایی برای کشور و خراسان جنوبی داشته باشد.
یارانه برای نشاء می‌دهیم قوسی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم با بیان اینکه در راستای حفظ انواع گیاهان دارویی برای نشاء گیاهان دارویی یارانه اختصاص دادیم، گفت: برای حفظ گیاهان دارویی تولید نشاء انواع گیاهان دارویی برای کشت در فضای باز و گشت گلخانه‌ای برخی از انواع گیاهان دارویی از جمله آلوورا در خراسان‌جنوبی صورت می‌گیرد.
بیشتر بخوانید
پتانسیل‌های اقتصادی گیاهان دارویی زیر ذره بین سرخی گل های محمدی بر گونه کویر/ شمیم بهشتی خاوران را فرا گرفت اشتغال و شکوفایی نهبندان، رویایی در مسیر تحقق او افزود: با توجه به کمبود آب در استان، کشت نشائی گیاهان دارویی از مزیت‌های مختلفی برخوردار است و سالانه در استان 2.5 میلیون نشاء گیاهان دارویی انجام می‌شود.
قوسی با بیان اینکه گیاهان دارویی یکی از ظرفیت‌های خوب در استان است، اظهار کرد: خراسان جنوبی سابقه زیادی در کشت گیاهان دارویی دارد و از آنجایی که زعفران به عنوان یکی از مهمترین گیاهان دارویی مطرح است کشت آن در خراسان جنوبی قدمت زیادی دارد و این محصول ارزآوری و ارزش زیادی در منطقه دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه هر چند زرشک و عناب هم جزو گیاهان دارویی به حساب می‌آید، اما زعفران در کنار دیگر گیاهان دارویی ارزش زیادی نسبت به دیگر گیاهان دارویی و محصولات گیاهی دارد، افزود: محصولات دیگر مانند زیره سبز، ریحان، خاکشیر، نعنا، گشنیز از دیگر محصولات گیاهان دارویی هستند.
رضایی مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز از وجود 800 گونه گیاه دارویی در استان خبر داد و افزود: خراسان جنوبی جزو 5 استان برتر از نظر میزان سطح زیرکشت گیاهان دارویی است و در اقلمیی قرار گرفته‌ایم که الگوی کشت مناسبی داریم و رویکرد وزارت سازمان جهاد کشاورزی هم در توسعه کشت گیاهان کم آب بر است.
او افزود: گیاهان دارویی کشت آن به عنوان طرح ملی مدنظر است که امیداوریم بتوانیم اقدام مناسبی برداریم.
رضایی گفت: آخرین سطح زیرکشت گیاهان دارویی در خراسان جنوبی 5 هزار و 600 هکتار است که البته این میزان به جز زعفران است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در بحث کشت گیاهانی مانند آنغوزه و خارشتر هم ورود کردیم و تا چندین سال گذشته خارشتر به عنوان علف هرز مطرح بود، اما از چند سال گذشته خراسان جنوبی توانسته است پیشرو در توسعه کشت گیاهان دارویی از جمله خارشتر باشد.
او از سطح زیرکشت 2 هزار و 500 تنی گیاه دارویی در استان خبر داد و افزود: به منظور کشت گیاهان نشائی حمایت‌هایی صورت گرفته و یک گلخانه برای کشت نشائی در نظر گرفته شده است.
رضایی تصریح کرد: تولید آنغوزه و بذر پاشی روش‌های مختلفی دارد که در شهرستان‌های استان بذر خریداری شده و کاشت می‌شود.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: به منظور حمایت از تولید کشت‌های نشائی گیاهان دارویی در سال گذشته برای دریافت تسهیلات 510 پرونده به ارزش 342 میلیارد ریال معرفی شده‌اند که 48 پرونده مربوط به گیاهان دارویی به ارزش 42 میلیارد ریال بوده که از این میزان 17 میلیارد ریال جذب شده است.
او افزود: دربحث گیاهان دارویی یک ساله 3 هزار هکتار زیرکشت است و در کشت گیاهان دارویی چند ساله 50 هکتار زیرکشت است.
گزارش: تسنیم
انتهای پیام/ ر ف

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/348733/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بیش از پنج میلیارد ریال وام کرونا به هنرمندان خراسان شمالی پرداخت شد

یزدان: کمک هزینه مسکن،طی سه سال اخیر، 400 درصد افزایش داشته است

نماز جمعه در 10 شهر خراسان جنوبی اقامه می‌شود

رونمایی از پنجره نقره در رواق دارالحجه

شورای امنیت برای سومین بار درباره فلسطین تشکیل جلسه می‌دهد

تدارک 7 بازی تدارکاتی برای جام جهانی فوتسال/ بلاروس پیش از جام جهانی به ایران می‌آید

مقابل پدیده مشهد به دنبال کسب سه امتیاز هستیم

آ مثل آتش‌سوزی/ آتش؛ آغازی بر پایان بی‌پایان درختان زاگرس

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان عالی‌رتبه نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید

پشتوانه مردمی، حاصل مشارکت حداکثری در انتخابات

تعداد بی‌سوادان کاشمر معلوم نیست

پرواز با کرونا

تعطیلی نانوایی‌های شهر دیهوک به دلیل کمبود آرد

عجیب ترین جلسه دادگاه خانواده / لبخند های سامان و گندم قاضی را شوکه کرد+ عکس

اولین دربی بدون علی انصاریان و مهرداد میناوند/آخرین بار مجری بودند

آیا حج گران‌تر می‌شود؟

دریاچه‌ی چشمه سبز گلمکان؛ افسونگری‌های پهنه‌ای آبی

در حوادث اراضی اشغالی این بار فلسطینی‌ها ابتکار عمل را به دست گرفته‌اند

40 درصد تست‌های کرونا در رازوجرگلان مثبت است

ملاک فطریه‌ ها قوت غالب است و من، ز دوری حرمت خون دل فقط خوردم

13 راز تکان دهنده‌ای که سیاستمداران آمریکایی سعی در مخفی کردن آن دارند

حج گران‌تر می‌شود؟

یکی از گنجینه‌های ملی ژاپن را بشناسید + فیلم

کشتی به گل نشسته حامل بار برای ایران نجات یافت

ادعای عضو موتلفه: رئیسی تا ساعاتی دیگر در کنار مزار حاج قاسم سلیمانی اعلام کاندیداتوری می کند

غیر رسمی:رئیسی تا ساعاتی دیگر در کنار مزار سردار سلیمانی اعلام نامزدی می کند

پشت پرده تیراندازی در مشهد

این 5 نفر برای دربی از همه بی‌قرارتر هستند/ بالاخره یک‌ بار ببر!

اولین منصوریان - رحمتی در نقش سرمربی/ بازگشت نکونام به قائمشهر

دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر با شلیک پلیس مشهد

آتش کرونا دامن 56 نفر دیگر را در خراسان جنوبی گرفت

مهار آتش‌سوزی در واحد تجاری غذای آماده

بازدید معاون استاندار خراسان رضوی از مرکز فرهنگی و مذهبی فاطمیه آذربایجانی‌ها

رونمایی از پنجره زیارت در رواق دارالحجه حرم مطهر رضوی

عکس پیکان جزغاله شده / معجزه زنده ماندن مردی در تربت حیدریه

اقامه باشکوه نماز عید سعید فطر در حرم مطهر رضوی

نماز جمعه فردا در 12 پایگاه خراسان رضوی اقامه می‌شود

کشف 2 رأس بره وحشی در تربت حیدریه

بزرگترین اورژانس تامین اجتماعی کشور در کرمانشاه ساخته می‌شود

​قدردانی شریعتمداری از اعضای شورای هماهنگی برتر استانی

پیام تبریک شریعتمداری به مناسبت عید سعید فطر

نماز عید سعید فطر در 26 پایگاه خراسان جنوبی اقامه شد+ تصاویر

«عشق آباد» میزبان همایش بین‌المللی جذب سرمایه گذاری نفت و گاز ترکمن

وقتی اردوی جهادی رنگ تخصص به خود می گیرد/حضور تیم جهادی پزشکی در بشرویه

بیش از 62 درصد حوادث در سطح جاده‌های خراسان جنوبی رخ داد

دانه‌ای سیاه با اقتصاد طلایی/آغاز برداشت کلزا در نهبندان

استاندار خراسان جنوبی: عید فطر روز وحدت مسلمانان است

رزمایش کمک‌های مؤمنانه در پایگاه هوایی بیرجند برگزار شد

مهار آتش سوزی در واحد تجاری غذای آماده

آتش کرونا دامن 56 هم استانی دیگر را هم گرفت