پیام خراسان

آخرين مطالب

فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در استان خراسان جنوبی /کشت گیاهان دارویی گنجی در دل کویر اقتصادي

فرصتی برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در استان خراسان جنوبی /کشت گیاهان دارویی گنجی در دل کویر
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - گروه استان‌ها-خراسان جنوبی با دارا بودن بیش از 800گونه گیاه دارویی، ثروتی سبز در دل کویر دارد اما متاسفانه آن طور که باید به این ثروت توجه نمی‌شود چرا که همچنان دربخش‌هایی مانند بسته بندی عقب ماندگی دارد. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند ، خراسان جنوبی استانی کویری اما سرزمینی است که در دل خود ثروت‌های نهفته زیادی دارد، از معادن و طلای سرخش بگیر، تا گیاهان دارویی که چند سالی است مورد استقبال مردم و البته سرمایه‌گذاران و کارآفرینان قرار گرفته است.
وجود بیش از 800 نوع گیاه دارویی ظرفیت خوبی را برای استان فراهم کرده است و در سال‌های اخیر بسیاری از مردم به سمت درمان از طریق گیاهان دارویی و طب سنتی روی آورده‌اند و کارگاه‌های خانگی و فرآوری محصولات گیاهان دارویی و عرقیجات افزایش یافته است.
هرچند با این رونق شاید بتوان از جنبه‌ای نگاه مثبتی به این موضوع داشت چرا که نشان از اشتغال و توسعه مشاغل خانگی دارد و از سویی دیگر گرایش مردم جامه به سمت طب سنتی و کاهش مصرف داروهای شیمیایی را نشان می‌دهد اما از نگاه دیگر آنچه مطرح است اینکه افرادی که برای برداشت گیاهان دارویی به دل کوه، صحرا و بیابان می‌روند به دلیل برداشت غیر اصولی تیشه به ریشه گیاه می‌زنند.
ازسوی دیگر برداشت بی رویه گیاهان دارویی منجر به آسیب دیدن پوشش گیاهی منطقه و کمیاب شدن برخی گونه‌ها از این گیاهان ارزشمند شده است که درصورت مدیریت نه تنها این پوشش حفظ خواهد شد بلکه فرصتی برای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال می‌شود.
این درحالی است که کارشناسان براین باورند که بی توجهی به برداشت بی‌رویه گیاهان دارویی مثل زیره، آنغوزه و آویشن می‌تواند به دلیل تکثیر کند آنها در نهایت منجر به حذف این نوع گیاهان ارزشمند از منطقه شده و بجای خلق ثروت جابجایی معنادار روستاها را دامن بزند، از این رو توجه به حفظ این نوع پوشش گیاهی و همچنین توسعه سطح پوشش آنها با کشت هدفمند می‌تواند گنجی در اختیار استان محروم خراسان جنوبی باشد.
آلوئه‌ورا طلای سبزی که نادیده گرفته شده
اما این همه ماجرا نیست، خراسان جنوبی به دلیل خشکسالی‌ها و کم آبی‌هایی که دارد و از سویی با توجه به شرایط اقلیمی، شرایط مساعدی برای کشت برخی محصولات گیاهی از جمله طلای سبز دارد.
حرف از کشت گیاهی سبز رنگ که به طلای سبز معروف است درمیان است، آلوئه ورا را می‌گویم، با توجه به شرایط اقلمیی توجیه خوبی برای کشت آن فراهم است و با وجود بحران کم آبی گیاه خوبی است.
هرچند در دنیا به آن بهای زیادی می‌دهند اما در استان خراسان جنوبی مسئولان آن چنان که باید گیاه آلوئه ورا را درک نمی‌کنند و تنها درب عطاری‌ها به فروش می‌رسد که هر برگی هزارتومان در بیرجند قیمت دارد و این درحالی است که خراسان جنوبی استانی مستعد در کشت و پرورش این گیاه است چرا که فرآوری آن هم مقرون به صرفه است و از تمامی اندام این گیاه می‌توان استفاده کرد.
یکی از تولید کنندگان آلوئه ورا در بیرجند به خبرنگار ما گفت: خراسان جنوبی نزدیک به دو دهه است که با خشکسالی‌های شدید مواجه شده است وبا توجه به تحقیقاتی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که کشت این گیاه در هر نوع خاکی قابل رشد است و در واقع گیاه خود را با شرایط محیطی که در آن قرار می‌گیرد وفق می‌دهد.
احمدی افزود: گیاه آلوئه ورا نیاز به مراقبت خاصی ندارد، بعد از حدود دو سال 4 میلیون تومان درآمد داشتم و در این مدت تعداد زیادی از هم استانی‌ها برای کسب تجربه و آموزش‌های لازم به من برای راه اندازی گلخانه مراجعه کرده اند که 5 نفر آنها در حال حاضر موفق به راه اندازی گلخانه شده اند و با خریداری کردن بوته این گیاه از خودم این گیاه را کاشت می‌کنند.
وی معتقد است این گیاه در بازارهای جهانی مشتری‌های زیادی دارد و باید بیشتر به آن بها دهیم و مسئولان باید حمایت‌های بیشتری داشته باشند.
ارز آوری چندین برابر نفت و گاز
مدیر مجتمع تحقیقات دارویی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم با بیان اینکه تحقیقات نشان داده که گیاهان دارویی برای کشورهایی مانند هند و چین ارز آوری آن چندین برابر بیشتر از نفت است، افزود: در خراسان جنوبی روند سرمایه گذاری کمی سخت است و این روند باید تسهیل شود تا بخش خصوصی جرأت ورود به این حوزه داشته باشد.
پویان افزود: در بخش گیاهان دارویی با ایجاد کارخانه‌ها و کارگاه‌های فرآوری می‌توان در توسعه آن کمک کرد ولی برای بخش خصوصی باید تسهیلات و مشوق‌هایی در نظر گرفته شود تا به مرور به این سمت سوق پیدا کند و به خراسان جنوبی بیاید و در کشور نیز باید در بخش صادرات کمک کننده باشند.
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه کشورهای همسایه و کشورهایی مانند امارات که هیچ ندارند بهترین فرصت برای صادرات در این بخش هستند، گفت: اما در این بخش صادرات نداریم که متولیان باید برای توسعه صادرات گیاهان دارویی تدابیری بیندیشند، چرا که می‌تواند ارزآوری بالایی برای کشور و خراسان جنوبی داشته باشد.
یارانه برای نشاء می‌دهیم
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم با بیان اینکه در راستای حفظ انواع گیاهان دارویی برای نشاء گیاهان دارویی یارانه اختصاص دادیم گفت: برای حفظ گیاهان دارویی تولید نشاء انواع گیاهان دارویی برای کشت در فضای باز و گشت گلخانه‌ای برخی از انواع گیاهان دارویی از جمله آلوورا در خراسان‌جنوبی صورت می‌گیرد.
غلامرضا قوسی گفت: با توجه به کمبود آب در استان، کشت نشائی گیاهان دارویی از مزیت‌های مختلفی برخوردار است و سالانه در استان 2.5 میلیون نشاء گیاهان دارویی انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه گیاهان دارویی یکی از ظرفیت‌های خوب در خراسان جنوبی است اظهار داشت: خراسان جنوبی سابقه زیادی در کشت گیاهان دارویی دارد و از آنجایی که زعفران به عنوان یکی از مهمترین گیاهان دارویی مطرح است کشت آن در خراسان جنوبی قدمت زیادی دارد و این محصول ارزآوری و ارزش زیادی در منطقه دارد.
وی با بیان اینکه هر چند زرشک و عناب هم جزو گیاهان دارویی به حساب می آید اما زعفران در کنار دیگر گیاهان دارویی ارزش زیادی نسبت به دیگر گیاهان دارویی و محصولات گیاهی دارد افزود: محصولات دیگر مانند زیره سبز، ریحان، خاکشیر، نعنا، گشنیز و غیره از دیگر محصولات گیاهان دارویی هستند.
معاون استاندار مازندران: توسعه کشت گیاهان دارویی در مازندران مهم است ضرورت استمرار اعطای تسهیلات به بخش کشاورزی/ درآمد توسعه گیاهان دارویی می‌تواند از درآمد نفت برای کشور بیشتر باشد مرگ غم‌انگیز طبیعت در کهگیلویه و بویراحمد؛ گیاهان دارویی بی‌رحمانه ریشه کن می‌شوند مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز از وجود 800 گونه گیاه دارویی در استان خبر داد و افزود: خراسان جنوبی جزو 5 استان برتر از نظر میزان سطح زیرکشت گیاهان دارویی است و در اقلمیی قرار گرفته‌ایم که الگوی کشت مناسبی داریم و رویکرد وزارت سازمان جهاد کشاورزی هم در توسعه کشت گیاهان کم آب بر است.
رضایی گفت: گیاهان دارویی کشت آن به عنوان طرح ملی مدنظر است که امیداوریم بتوانیم اقدام مناسبی برداریم.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: آخرین سطح زیرکشت گیاهان دارویی در خراسان جنوبی 5 هزار و 600 هکتار است که البته این میزان به جز زعفران است.
وی بیان کرد: در بحث کشت گیاهانی مانند آنغوزه و خارشتر هم ورود کردیم و تا چندین سال گذشته خارشتر به عنوان علف هرز مطرح بود اما از چند سال گذشته خراسان جنوبی توانسته است پیشرو در توسعه کشت گیاهان دارویی از جمله خارشتر باشد.
رضایی از سطح زیرکشت 2 هزار و 500 تنی گیاه دارویی در استان خبر داد و افزود: در راستای کشت گیاهان نشائی حمایت‌هایی صورت گرفته و یک گلخانه برای کشت نشائی در نظر گرفته شده است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: تولید آنغوزه و بذر پاشی روش‌های مختلفی دارد که در شهرستان‌های استان بذر خریداری شده و کاشت می‌شود.
وی بیان کرد: در راستای حمایت از تولید کشت‌های نشائی گیاهان دارویی در سال گذشته برای دریافت تسهیلات 510 پرونده به ارزش 342 میلیارد ریال معرفی شده‌اند که 48 پرونده مربوط به گیاهان دارویی به ارزش 42 میلیارد ریال بوده که از این میزان 17 میلیارد ریال جذب شده است.
رضایی افزود: دربحث گیاهان دارویی یک ساله 3 هزار هکتار زیرکشت است و در کشت گیاهان دارویی چند ساله 50 هکتار زیرکشت است.
انتهای پیام/254/ی

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/348740/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

شرایط نگهداری «سرخس» در آپارتمان

«زیر درخت گردو»؛ روایتگر راز‌های صبا پس از مرگ

واژگونی و انفجار تریلی در محور بجستان-فیض‌آباد/ 2 نفر کشته شدند

سیل 5 میلیارد ریال به راه‌های سبزوار خسارت زد

مرگ دلخراش 2 نفر بر اثر انفجار تریلی در محور بجستان - فیض‌آباد

خدمت رسانی 45 گروه جهادی در حاجی آباد

راز شادی عجیب عیسی آل کثیر/ حرکت او توهین آمیز بود؟ + عکس

بسیج رسانه خراسان رضوی: همه مسؤولان نظام موظف به پاسخگویی هستند

آژیر خطر بار دیگر در فلسطین اشغالی به صدا درآمد

آژیر خطر بار دیگر در فلسطین اشغالی به صدا در آمد

طلاب مشهدی 8 زندانی بدهکار را با هدیه نامتعارف رئیس جمهور آزاد کردند

آلومینیوم اراک یک پدیده مشهد صفر؛ شکست شاگردان رحمتی در اراک

برتری آلومینیوم بر پدیده با سرمربی و گلزن استقلالی

یکی از مناطق اسرارآمیز ایران + فیلم

منصوریان و آلومینیوم اراک روی نوار برد

استاندار مازندران حملات اخیر رژیم غاصب صهیونیستی را محکوم کرد/ اسرائیل، ماهیتش را بار دیگر نشان داد

مربی پدیده: مربی آلومینیوم داخل زمین می شد اما یک بار هم داور به او تذکر نداد/ عزیزی خادم باید برخی مسائل را حل کند

مربی پدیده: مربی آلومینیوم داخل زمین می شد اما یک بار هم داور به او تذکر نداد

تجاوز و قتل فجیع دختر 10ساله در یک جنگل هولناک+ عکس

یحیی برای اولین بار استقلال را شکست داد

بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم (عکس)

نصرتی: خودمان را به خوبی برای این بازی آماده کرده بودیم/ می‌خواستیم به جمع بالا نشینان جدول برگردیم

گلزنی دوباره عزت‌اللهی این بار با سرِ تماشایی (عکس)

اخبار کوتاه خراسان رضوی

اجرای مجدد طرح ترافیک در تهران از فردا

2 بیمار کرونایی در خراسان شمالی جان باختند/ بستری 73 بیمار دیگر

ترافیک در بزرگراه چناران- مشهد سنگین است

آلومینیوم برابر پدیده پیروز شد/ منصوریان برنده دوئل با رحمتی

آلومینیوم یک - پدیده صفر/ منصوریان مچ رحمتی را خواباند

اشتغال بیش از 300 نفر در معادن طلای خراسان جنوبی

زلزله 3.4 ریشتری در حاجی‌آباد هرمزگان

کاهش 41 درصدی تردد جاده‌ ای خراسان شمالی در عید فطر

با عملکرد اتو کشیده نمی‌توان کشور را اداره کرد

چگونه بازیگر شویم (397) /اصول اولیه یک بازیگری دراماتیک

چگونه بازیگر شویم/اصول اولیه یک بازیگری دراماتیک

آلومینیوم بدون تغییر مقابل پدیده

ترکیب پدیده مقابل آلومینیوم مشخص شد

شکست بدموقع شاگردان شریف در خانه/ قهرمانی دختران فوتسالیست مشهدی سخت‌تر شد

دانشگاه فردوسی مشهد فراخوان پذیرش پژوهشگر پسادکتری و دانش‌آموخته دکتری را منتشر کرد

واژگونی پژو در جاده تفرش به دستجرد /اورژانس هوایی قم 2 بار به پرواز درآمد

آلومینیوم اراک صفر- پدیده مشهد صفر/ پایان نیمه اول

رفع مشکل 313 واحد تولیدی و صنعتی در خراسان رضوی با ورود دستگاه قضایی

در صورت موافقت با واردات واکسن کرونا به کیش ، واکسیناسیون با نظارت وزارت بهداشت و درچارچوب سند ملی انجام می شود.

حمله به مدرسه سیدالشهدا کابل نمونه ظلم مضاعف به شیعیان افغانستان است

رییس جمهور باید جهادی و انقلابی باشد

منطقه21 صنعتی ترین منطقه رو به توسعه است

کرونا 2 نفر دیگر را از زندگی محروم کرد

ماجرای انتقال بالگرد اورژانس هوایی طبس به یکی از شهرهای استان مجاور چه بود؟

استادیوم 15 هزار نفری بجنورد تکمیل می شود

شرکت در انتخابات حق مردم و برگردن آنهاست