پیام خراسان

آخرين مطالب

رشد 4.5برابری موزه‌های خصوصی در 8سال/ افتتاح 6 موزه استانی در سال 1400 فرهنگي

رشد 4.5برابری موزه‌های خصوصی در 8سال/ افتتاح 6 موزه استانی در سال 1400
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- موزه‌ها به عنوان محلی برای نگهداری اشیا تاریخی و میراث فرهنگی منقول یکی از شاخصه‌های ارزیابی و محصول توسعه هستند؛ به همین دلیل در ارزیابی‌ها کمیت و کیفیت موزه‌ها در رده‌های نخست جدول قرار دارند؛ در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی علاوه بر تشکیل موزه‌های تخصصی در حوزه میراث فرهنگی، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هایی مانند نفت، ارتباطات، کشاورزی و شهرداری‌ها هم به عرصه موزه‌سازی وارد شدند از طرفی بسیاری از علاقه‌مندان هم موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی راه‌اندازی کردند.

کارشناسان معتقدند با توجه به ظرفیت‌های متنوع و مختلف داخلی، ایران می‌تواند در عرصه‌های بسیاری در دنیا از جمله نفت و گاز، معدن، دانش و علوم، و همچنین امور دفاعی در جهان حضور پیدا کند، اما بی‌تردید در عرصه‌ میراث‌فرهنگی و هنرهای‌سنتی و صنایع‌دستی بازیگر اصلی و بدون رقیب در منطقه و جهان است؛ این شایستگی به جز آثار و مقاله‌های علمی، از شگفتی و تحسین بازدیدکنندگان خارجی موزه‌ها وقتی به ایران سفر می‌کنند و چه زمانی که اشیاء تاریخی مربوط به فرهنگ و  تمدن ایران را در موزه‌های جهان می بینند، مشهود است.

همین علاقه در تمام یک قرن گذشته برای دیدن آثار تمدن ایرانی و حجم آثار تاریخی کشف شده در کاوش‌ها در کشور نشان می‌دهد برای حفاظت همچنین نمایش این آثار، علاوه بر مشارکت سایر سازمان‌های دولتی برای احداث موزه‌های اختصاصی و منطقه‌ای،‌ بخش خصوصی هم می‌تواند برای سرمایه‌گذاری و توسعه موزه‌های مشارکتی و خصوصی وارد عرصه موزه‌سازی و مجموعه‌داری شود.

رشد 4.5 برابری موزه های خصوصی در دولت تدبیر و امید

محمدحسن طالبیان در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره وضعیت موزه‌های کشور گفت: راه‌اندازی موزه‌های فعال (وابسته، سایر ارگان‌ها و نهادهای دولتی،مشارکتی و خصوصی)، حفاظت و مرمت اشیاء فرهنگی، تاریخی (در بخش دولتی، خصوصی)،  سامان‌دهی و مستندنگاری اشیاء فرهنگی، تاریخی (در بخش دولتی و خصوصی) و تجهیز موزه‌ها به سیستم‌های الکترونیکی از برنامه‌های شاخص اداره‌کل موزه‌ها در دولت دوازدهم مطابق با  موارد و عناوین قید شده در برنامه ششم توسعه کشور است.

معاون میراث‌فرهنگی کشور با بیان اینکه تاکنون 745 موزه در کشور راه‌اندازی شده و فعالیت می‌کند، گفت: در دولت دوازدهم تعداد 183 موزه راه‌اندازی شده که از این تعداد 16 موزه وابسته،73 موزه برای سایر نهادها و ارگان‌های دولتی، 89 موزه خصوصی و 5 موزه مشارکتی هستند، که رشد چشمگیری نسبت به گذشته داشته است.

 636 هزار قلم شیء از اموال منقول فرهنگی تاریخی سامان‌دهی و مستندسازی شده است که تعداد  93هزار آن مربوط به سال 1399 است، همچنین 33 هزار و 834 قلم شیء در دولت دوازدهم حفاظت و مرمت شده است؛ از طرفی اداره‌کل موزه با همکاری مرکز فناوری اطلاعات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همه موزه‌های کشور به سیستم فروش الکترونیکی بلیت مجهز شده که در دوران کرونا به فروش اینترنتی و زمان‌بندی شده برای بازدید بسیار کمک کرد.

معاون میراث‌فرهنگی کشور حمایت از بخش خصوصی برای ایجاد و توسعه موزه را از سیاست‌ها و رویکردهای دولت تدبیر و امید دانست و اظهار داشت: از ابتدای دولت یازدهم این رویکرد شکل گرفت که موزه ها را به بخش خصوصی سوق داده شوند، در سال 1392  تعداد 40 موزه خصوصی فعال بود و در حال حاضر به  171 موزه فعال خصوصی ارتقاء یافته است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر حمایت‌های کارشناسی، حمایت‌هایی در زمینه تجهیز و ارتقاء سطح کیفی موزه‌های خصوصی در این سال‌ها انجام شده و در کنار آن نیز وام‌های بلاعوض و و کم بهره به موزه‌های خصوصی اختصاص یافته است.

 افتتاح 6 موزه و تکمیل سه موزه استانی در سال 1400

طالبیان درباره اهداف و برنامه‌های معاونت میراث فرهنگی کشور در سال 1400 گفت: مطابق با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده 4 موزه در استان خراسان رضوی شامل: موزه آب در گناباد، موزه بجستان، موزه نسخ خطی در تایباد، موزه مردم‌شناسی در بردسکن افتتاح می‌شود.

معاون میراث‌فرهنگی کشور افزود: امسال علاوه بر افتتاح موزه مفاخر فارس و یک موزه در شهر سرخه در استان سمنان، موزه استانی یاسوج و مخزن امن قم و هچنین فاز اول ساختمان موزه منطقه‌ای خوزستان نیز تکمیل می‌شود.

مرمت 1500 شی، ثبت ملی510 اثر فرهنگی،‌تاریخی و طبیعی

طالبیان حفاظت و مرمت 1500 قلم شیء فرهنگی تاریخی را از دیگر برنامه‌های معاونت میراث‌فرهنگی کشور عنوان کرد و افزود: بر اساس پرونده‌های تشکیل شده، ثبت 150 اثر ناملموس،180 اثر تاریخی‌فرهنگی غیرمنقول، 80 اثر طبیعی و 100 اثر منقول در فهرست آثار ملی و آثار واجد ارزش تاریخی فرهنگی در دستور کار قرار دارد و 50 اثر در حوزه ثبت آثار و مستندسازی و اسکن پرونده های حریم کشور، تعیین حریم می‌شود.

معاون میراث فرهنگی درباره پرونده‌های ثبت جهانی آثار گفت: در صورت برگزاری اجلاس سالانه یونسکو، دو پرونده پیشنهادی ایران میراث فرهنگی تاریخی راه آهن سراسری ایران و منظر فرهنگی اوارامانات (هورامانات) در تیرماه 1400 مطرح خواهد شد. همچنین 2 پرونده میراث فرهنگی ناملموس به دبیرخانه یونسکو برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز تدوین و ارسال شده است.

انتشار کتاب میراث فرهنگی ناملموس ایران برای نخستین بار

معاون میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات این حوزه که با هدف معرفی و دردسترس قرار دادن اطلاعات این حوزه جهت علاقه مندان انجام شده چاپ اطلاعات پرونده های ثبت شده در فهرست آثار ملی،  چاپ کتاب در سه حوزه آثار تاریخی غیر منقول، میراث فرهنگی ناملموس،  میراث طبیعی و همچنین کتاب اطلاعات حرائم مصوب آثار تاریخی فرهنگی است که در دست اقدام است.

در حوزه فناوری های نوین نیز ورود اطلاعات در نرم افزار جام در حال بارگذاری است و تا کنون تمام اطلاعات حوزه ثبت و حریم در سامانه به ثبت رسیده است که به دلیل محدودیت های حفاظتی، دسترسی آن عام نیست.

طالبیان با اشاره تنوع و تعدد آثار ثبت شده ملی گفت: امسال علاوه بر انتشار جلد دوم کتاب آثار تاریخی فرهنگی ثبت شده ملی و  جلد دوم کتاب میراث طبیعی ثبت شده ملی، کتاب اطلاعات و نمونه حرایم آثار ملّی کشور در فهرست آثار ملّی کشور و کتاب میراث فرهنگی ناملموس ایران برای نخستین بارمنتشر می شود.

مشارکت 80 درصدی مردم در مرمت بناها

طالبیان با اشاره به برنامه های حفظ و احیا و مرمت بناهای تاریخی با مشارکت مردم و بخش خصوصی گفت: مشارکت مردم در بخش مرمت بناهای تاریخی در چهار سال گذشته از حدود 20 درصد به 80 درصد افزایش یافته است.

معاون میراث فرهنگی کشور افزود: امسال علاوه بر تهیه و تدوین نقشه‌ها و جزئیات اجرایی فهرست بهاء واحد پایه رشته مرمت بناهای تاریخی و معماری سنتی با همکاری سازمان برنامه و بودجه در هفته میراث فرهنگی، کتابچه مقررات ارتقای کیفیت، توسعه فناوری و استاندارد سازی مصالح سنتی در مرمت شامل: گچ سنتی، آجر،کاشی سنتی و خشت باهمکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت مسکن و شهرسازی و فهرست و اطلاعات‌معماران، استادکاران و کارگاه‌های تهیه مصالح سنتی تهیه و تدوین می‌شود. 

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/348786/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تعطیلی نانوایی‌های شهر دیهوک به دلیل کمبود آرد

عجیب ترین جلسه دادگاه خانواده / لبخند های سامان و گندم قاضی را شوکه کرد+ عکس

اولین دربی بدون علی انصاریان و مهرداد میناوند/آخرین بار مجری بودند

آیا حج گران‌تر می‌شود؟

دریاچه‌ی چشمه سبز گلمکان؛ افسونگری‌های پهنه‌ای آبی

در حوادث اراضی اشغالی این بار فلسطینی‌ها ابتکار عمل را به دست گرفته‌اند

40 درصد تست‌های کرونا در رازوجرگلان مثبت است

ملاک فطریه‌ ها قوت غالب است و من، ز دوری حرمت خون دل فقط خوردم

13 راز تکان دهنده‌ای که سیاستمداران آمریکایی سعی در مخفی کردن آن دارند

حج گران‌تر می‌شود؟

یکی از گنجینه‌های ملی ژاپن را بشناسید + فیلم

کشتی به گل نشسته حامل بار برای ایران نجات یافت

ادعای عضو موتلفه: رئیسی تا ساعاتی دیگر در کنار مزار حاج قاسم سلیمانی اعلام کاندیداتوری می کند

غیر رسمی:رئیسی تا ساعاتی دیگر در کنار مزار سردار سلیمانی اعلام نامزدی می کند

پشت پرده تیراندازی در مشهد

این 5 نفر برای دربی از همه بی‌قرارتر هستند/ بالاخره یک‌ بار ببر!

اولین منصوریان - رحمتی در نقش سرمربی/ بازگشت نکونام به قائمشهر

دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر با شلیک پلیس مشهد

آتش کرونا دامن 56 نفر دیگر را در خراسان جنوبی گرفت

مهار آتش‌سوزی در واحد تجاری غذای آماده

بازدید معاون استاندار خراسان رضوی از مرکز فرهنگی و مذهبی فاطمیه آذربایجانی‌ها

رونمایی از پنجره زیارت در رواق دارالحجه حرم مطهر رضوی

عکس پیکان جزغاله شده / معجزه زنده ماندن مردی در تربت حیدریه

اقامه باشکوه نماز عید سعید فطر در حرم مطهر رضوی

نماز جمعه فردا در 12 پایگاه خراسان رضوی اقامه می‌شود

کشف 2 رأس بره وحشی در تربت حیدریه

بزرگترین اورژانس تامین اجتماعی کشور در کرمانشاه ساخته می‌شود

​قدردانی شریعتمداری از اعضای شورای هماهنگی برتر استانی

پیام تبریک شریعتمداری به مناسبت عید سعید فطر

نماز عید سعید فطر در 26 پایگاه خراسان جنوبی اقامه شد+ تصاویر

«عشق آباد» میزبان همایش بین‌المللی جذب سرمایه گذاری نفت و گاز ترکمن

وقتی اردوی جهادی رنگ تخصص به خود می گیرد/حضور تیم جهادی پزشکی در بشرویه

بیش از 62 درصد حوادث در سطح جاده‌های خراسان جنوبی رخ داد

دانه‌ای سیاه با اقتصاد طلایی/آغاز برداشت کلزا در نهبندان

استاندار خراسان جنوبی: عید فطر روز وحدت مسلمانان است

رزمایش کمک‌های مؤمنانه در پایگاه هوایی بیرجند برگزار شد

مهار آتش سوزی در واحد تجاری غذای آماده

آتش کرونا دامن 56 هم استانی دیگر را هم گرفت

نماز جمعه در 10 شهر خراسان جنوبی برگزار می‌شود

آسمان خراسان جنوبی غبارآلود می شود

برداشت خیار از مزارع شهرستان طبس

بیانیه علمای شیعه و سنی راز و جرگلان در حمایت از مردم فلسطین

نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی: موشک‌های فلسطینی نابودی رژیم صهیونیستی را سرعت می‌بخشد

استقرار بیش از هزار پایگاه جمع‌آوری فطریه در خراسان شمالی

دستگیری 1٢ مخل نظم و امنیت عمومی در خراسان شمالی

فیلمی از برگزاری نماز عید فطر در شیروان

پنجره جدید زیارت در رواق «دارالحجه» حرم رضوی رونمایی شد

رونمایی از پنجره زیارت در رواق «دارالحجه» حرم مطهر رضوی

برگزاری نماز عید سعید فطر در 15 شهر خراسان شمالی

وقوع 135 فقره تصادف در محور بجنورد- جنگل گلستان