پیام خراسان

آخرين مطالب

آستان قدس رضوی باید پیشگام در تحقق شعار سال باشد سياسي

آستان قدس رضوی باید پیشگام در تحقق شعار سال باشد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان- حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی در نشست مدیران بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی که در محل باغ اردوگاه خاتون مشهد برگزار شد، با اشاره به تأکیدات اسلام و سیره ائمه اطهار(ع) نسبت به اهمیت و جایگاه رفیع کار و تلاش، اظهار کرد: اسلام کار و تلاش برای امرار معاش و تأمین نیاز خانواده را امری بسیار مقدس و عبادتی بزرگ برشمرده است.

وی فرهنگ کار و تلاش برای کسب روزی حلال را سیره زندگی اولیاء و بزرگان دین خواند و عنوان کرد: امروز کشور ما حقیقتا در یک جنگ سخت و شکننده اقتصادی قرار دارد که «تولید» میدان این جنگ و نقشه پیروزی در آن تحقق «اقتصاد مقاومتی» است.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: رهبری معظم انقلاب سال‌هاست که اهمیت خودکفایی اقتصادی را به مسئولان کشور متذکر می‌شوند، معظم له از سال 91 واژه «اقتصاد مقاومتی» را ابداع و در ادبیات اقتصادی و سیاسی کشور وارد و در این رابطه جلسات متعدد با مسئولان کشور برگزار کردند.

جهش تولید، عملیات پیروزی در جنگ اقتصادی است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی «جهش تولید» را عملیات اصلی برای پیروزی بر دشمن در جنگ اقتصادی معرفی و تصریح کرد: راهبرد ابلاغی مقام معظم رهبری به دولت و نهادهای عمومی در سال 1400 تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها بوده که پیاده نظام آستان قدس در این جنگ نابرابر اقتصادی برای تحقق شعار سال، بنیاد بهره‌وری موقوفات است.

وی اظهار کرد: بنیاد بهره‌وری موقوفات باید سنگرهای خود را برای این جنگ در نقشه اقتصاد مقاومتی مشخص کند و بر روی آن‌ها متمرکز شود؛ در حوزه‌های کشاورزی، صنعتی، انرژی، درمانی، عمرانی و ... باید بر این مبنا متمرکز شود که چگونه موانع تولید را شناسایی و حذف کند و با اعمال پشتیبانی‌های لازم «جهش تولید» را محقق سازد.

چرایی اهمیت بنیاد بهره‌وری موقوفات برای آستان قدس

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به بیان چرایی اهمیت کار بنیاد بهره‌وری موقوفات پرداخت و تشریح کرد: بهره‌وری موقوفات از دو جهت برای آستان قدس رضوی حائز اهمیت است، ابتدا اینکه آستان قدس به‌عنوان تولیت موقوفات به دنبال افزایش بهره‌وری و سودآوری موقوفات است تا بتواند از این طریق نیات واقفان را تأمین کند و به آن‌ها جامه عمل بپوشاند، زیرا موقوفات امانت واقفان است که امروز در اختیار ما قرار گرفته و روز قیامت باید نسبت به آن‌ها پاسخگو باشیم.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر بهره‌برداری مناسب از موقوفات برای آستان قدس مهم است، زیرا نباید به‌گونه‌ای باشد که سرمایه اجتماعی این آستان مقدس کاهش یابد، بلکه باید با بهره‌وری مناسب موجب افزایش سرمایه اجتماعی این آستان مقدس شود.

بهره‌وری مناسب از موقوفات موجب تشویق واقفان برای وقف می‌شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با بیان اینکه بهره‌وری مناسب از موقوفات کمک شایانی به واقفین و ناذرین می‌کند تا اثر وقف و نذر خود را مشاهده کنند، ابراز کرد: استفاده شایسته از موقوفات موجب اعتمادسازی و آگاهی مردم نسبت به اهمیت و تأثیرات مبارک وقف در جامعه و در نتیجه افزایش انگیزه و تشویق مردم برای وقف می‌شود.

وی صیانت از موقوفات، اجرای کامل نیات واقفان و افزایش بهره‌وری موقوفات را از جمله وظایف مهم آستان قدس برشمرد و عنوان کرد: هرکجا بین کسب درآمد و حفظ ارزش‌ها تضادی وجود داشته باشد، قطعا حفظ ارزش‌ها اهمیت بیشتری دارد، اما از مدیران اقتصادی آستان قدس این انتظار می‌رود که هر دو این مهم را حفظ کنند و قطعا جمع میان سودآوری و حفظ ارزش‌ها امکان‌پذیر است.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس رضوی نهادی خدماتی است و درآمدهایش نیز باید از طریق ارائه خدمت کسب شود، لذا کسب درآمد از روش‌های سوداگرانه و سرمایه فروشی به هیچ عنوان مورد قبول نیست.

وی افزود: در فعالیت‌های اقتصادی باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که ضمن کسب سود اقتصادی، نیازی از نیازهای کشور مرتفع و منافع آن به مردم برسد.

آستان قدس باید در مقابل بخش خصوصی نقش پدری ایفا کند

حجت‌اسلام مروی بر عدم رقابت با بخش خصوصی تأکید و اظهار کرد: آستان قدس نباید به‌گونه‌ای وارد فعالیت‌های اقتصادی شود که بخش خصوصی احساس رقابت کند، رقابت نهادهای بزرگ با بخش خصوصی می‌تواند موجب دلسردی، انصراف از سرمایه‌گذاری و حتی خروج سرمایه‌ها از کشور شود.

وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب نسبت به عدم رقابت بخش‌های دولتی و حاکمیتی با بخش خصوصی، عنوان کرد: آستان قدس باید در مقابل مردم و بخش خصوصی نقش پدری ایفا کند، کار اصلی حاکمیت ایجاد فضای رشد در عرصه‌های مختلف برای مردم است.

آستان قدس باید پیشران تولید نیازهای کشور باشد

تولیت آستان قدس رضوی بر اهمیت توجه توأمان به مزیت‌های آستان قدس و نیازهای کشور در عرصه‌های مختلف اقتصادی تأکید و تصریح کرد: باید به عرصه تولید و تأمین نیازهای مهم کشور به‌ویژه حوزه‌هایی که بخش خصوصی حاضر به ریسک نیست وارد شویم، آستان قدس باید پیشران تولید نیازهای کشور باشد و راه را برای ورود بخش خصوصی به آن عرصه‌ها باز کند.

وی بیان کرد: عقل و منطق اقتصادی می‌گوید ما باید بر اساس مزیت‌های اقتصادی فعالیت کنیم، مثلاً چون آستان قدس اراضی موقوفه بسیاری دارد طبعا یکی از مزیت‌های آن کشاورزی است یا اینکه در صنایع غذایی، سلامت و اقتصاد زیارت مزیت داریم که باید آن‌ها را در خدمت رفع نیازهای کشور به کار گیریم.

ایستادن مردم در صف خرید مرغ به هیچ عنوان قابل قبول نیست

حجت‌اسلام مروی اظهار کرد: سال‌هاست در حوزه کشاورزی معضل تأمین نهاده‌های دامی وجود دارد، بی‌توجهی به این مسئله باعث شده که امروز کشور با مشکل تأمین مرغ موردنیاز مردم مواجه شود. اینکه مرغ به مسئله کشور تبدیل شود و مردم در صف‌های خرید مرغ بایستند اصلاً قابل قبول نیست، مردم ایران بسیار نجیب هستند.

وی افزود: مسئولان می‌گویند در واردات نهاده‌های دامی مشکل داریم، صحیح می‌گویند اما این سؤال را باید پرسید چرا در این 40 سال فکری برای خودکفایی در این عرصه مهم نکرده‌اید؟ ما که شعارها، اصول و ارزش‌هایی داریم و مقید به ایستادگی بر آن‌ها و عدم تسلیم در برابر استکبار هستیم باید زمینه‌های تحقق آن‌ها را نیز فراهم کنیم نه اینکه مردم معطل مرغ باشند چون خوراکش از خارج می‌آید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با تأکید بر اینکه بخش‌های کشاورزی آستان قدس نباید نسبت به نیازهای کشور بی‌تفاوت باشند، تصریح کرد: در سال‌های پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی خدمات بسیار و اقدامات بزرگ و قابل توجهی صورت گرفته است، اما انصافاً در برخی از حوزه‌ها غفلت شده که می‌شد حل شود و امروز سفره مردم تحت تأثیر معضلات نباشد.

لزوم ساماندهی اراضی رها شده آستان قدس رضوی

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه به اراضی رهاشده آستان قدس در حاشیه شهر مشهد و مشکلاتی که بعضاً برای مردم آن مناطق ایجاد شده است اشاره و ابراز کرد: اراضی فراوانی در شهرها داریم که بخش زیادی از آن‌ها بلااستفاده رهاشده است، این موضوعات تبعات اجتماعی دارد و باید برای بهره‌وری از این زمین‌ها تدبیری مناسب اندیشیده شود.

وی افزود: گاهی این زمین‌های رها شده به محل‌هایی برای افراد بزهکار تبدیل‌شده‌ و مردم در این خصوص شکایت‌هایی دارند، بنیاد بهره‌وری موقوفات موظف است راهی برای ساماندهی و بهره‌وری از این زمین‌ها پیدا کند تا از رهگذر زمین‌های آستان قدس برای مردم مشکلی ایجاد نشود.

اشتغال زایی اولویت آستان قدس در فعالیت‌های اقتصادی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم توجه به اشتغال‌زایی در فعالیت‌های اقتصادی تأکید کرد و گفت: آستان قدس مسئول ایجاد اشتغال در کشور نیست، این وظیفه بر عهده دولت است اما این نهاد مقدس به میزان توان و مقدورات در این عرصه باید به دولت کمک کند، لذا اشتغال‌زایی باید جزو اولویت‌های آستان قدس در فعالیت‌های اقتصادی باشد و مدیران عرصه اقتصادی این نهاد موظف هستند ضمن توجه به کسب درآمد به دنبال ایجاد فرصت‌های شغلی و اشتغالی زایی نیز باشند.

وی با تأکید بر اینکه ایجاد حتی یک شغل نیز مغتنم بوده، زیرا اشتغال هر یک نفر، نجات یک خانواده است، به مسئولان بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس توصیه کرد: اگر تصمیمی برای تأسیس کارخانه یا کارگاه تولیدی وجود دارد، سعی کنید آن را در مناطق محروم راه‌اندازی کنید تا ضمن اشتغال‌زایی برای مردم آن مناطق، به آبادانی مناطق محروم نیز کمک شود.

ضرورت حمایت از تولیدکنندگان خرد

استفاده از توان فنی شرکت‌های اقتصادی آستان قدس در راستای حمایت از تولیدکنندگان خرد، از دیگر توصیه‌های حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی به بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از تولیدکنندگان خرد توان کافی برای تکمیل زنجیره تولید و عرضه را ندارند، اظهار کرد: کشاورزان بسیاری توان فروش محصولات خود را ندارند یا بخش عمده‌ای از دامداران در تأمین خوراک دام دچار مشکل هستند، یکی از برنامه‌های بنیاد بهره‌وری موقوفات باید کمک به چنین تولیدکنندگانی باشد.

تولیت آستان قدس رضوی حمایت از تولیدکنندگان با نام و نشان «رضوی» را از دیگر راهبردهای بنیاد بهره‌وری موقوفات تعیین و بیان کرد: می‌توان استانداردهایی را برای اعطاء نشان «رضوی» به دیگران تعیین کرد تا از این طریق تولید مورد حمایت قرار گیرد.

حمایت از تولید با ایجاد بازارهای صادراتی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی حمایت از تولید از طریق ایجاد بازارهای صادراتی را یکی دیگر از راهبردهای بنیاد بهره‌وری موقوفات برشمرد و گفت: بخشی از مبانی تولید، مربوط به فروش محصولات است، بسیاری از تولیدکنندگان خرد با زحمت فراوان اقدام به تولید محصولات خود می‌کنند اما به دلیل عدم وجود بازار مناسب مجبور به فروش محصولات خود با قیمت نازل هستند، می‌توانیم از اعتبار آستان قدس استفاده و ضمن خرید محصولات این تولیدکنندگان نسبت به صادرات آن‌ها اقدام کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ارتباط چشم‌انداز بنیاد بهره‌وری با چشم‌انداز آستان قدس باید ارتباطی تنگاتنگ باشد، تصریح کرد: مأموریت‌های بنیاد با مأموریت‌های ابلاغی آستان قدس و ارزش‌ها بنیاد با ارزش‌های بنیادین آستان قدس باید منطبق و تمام اقدامات و عملیات بنیاد باید مطابق با سیاست‌های کلان آستان قدس باشد.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: پایبندی به آموزه‌های والای رضوی، ولایتمداری، برخورداری از روحیه انقلابی، اخلاق، معنویت، عدالت، عقلانیت، دانش و بهره‌وری، نوآوری و ابتکار، مسئولیت‌پذیری، پایبندی به حقوق واقفان و مردم‌داری از نکات بسیار مهمی است که باید سرلوحه بنیاد بهره‌وری موقوفات قرار داشته باشد.

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با اشاره به نام‌گذاری سال 1400 با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: هنگامی که رهبری معظم انقلاب سیاستی را ابلاغ و شعار سالی را تعیین می‌کنند، دستگاه‌های وابسته به رهبری برای تحقق و عملیاتی ساختن آن منویات سزاوارتر هستند، لذا آستان قدس باید در تحقق شعار سال پیشگام باشد و با تلاشی جهادی تمام امکانات و توان خود را برای تحقق این فرمایش رهبری به کار گیرد.

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/348789/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بیش از پنج میلیارد ریال وام کرونا به هنرمندان خراسان شمالی پرداخت شد

یزدان: کمک هزینه مسکن،طی سه سال اخیر، 400 درصد افزایش داشته است

نماز جمعه در 10 شهر خراسان جنوبی اقامه می‌شود

رونمایی از پنجره نقره در رواق دارالحجه

شورای امنیت برای سومین بار درباره فلسطین تشکیل جلسه می‌دهد

تدارک 7 بازی تدارکاتی برای جام جهانی فوتسال/ بلاروس پیش از جام جهانی به ایران می‌آید

مقابل پدیده مشهد به دنبال کسب سه امتیاز هستیم

آ مثل آتش‌سوزی/ آتش؛ آغازی بر پایان بی‌پایان درختان زاگرس

نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان عالی‌رتبه نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید

پشتوانه مردمی، حاصل مشارکت حداکثری در انتخابات

تعداد بی‌سوادان کاشمر معلوم نیست

پرواز با کرونا

تعطیلی نانوایی‌های شهر دیهوک به دلیل کمبود آرد

عجیب ترین جلسه دادگاه خانواده / لبخند های سامان و گندم قاضی را شوکه کرد+ عکس

اولین دربی بدون علی انصاریان و مهرداد میناوند/آخرین بار مجری بودند

آیا حج گران‌تر می‌شود؟

دریاچه‌ی چشمه سبز گلمکان؛ افسونگری‌های پهنه‌ای آبی

در حوادث اراضی اشغالی این بار فلسطینی‌ها ابتکار عمل را به دست گرفته‌اند

40 درصد تست‌های کرونا در رازوجرگلان مثبت است

ملاک فطریه‌ ها قوت غالب است و من، ز دوری حرمت خون دل فقط خوردم

13 راز تکان دهنده‌ای که سیاستمداران آمریکایی سعی در مخفی کردن آن دارند

حج گران‌تر می‌شود؟

یکی از گنجینه‌های ملی ژاپن را بشناسید + فیلم

کشتی به گل نشسته حامل بار برای ایران نجات یافت

ادعای عضو موتلفه: رئیسی تا ساعاتی دیگر در کنار مزار حاج قاسم سلیمانی اعلام کاندیداتوری می کند

غیر رسمی:رئیسی تا ساعاتی دیگر در کنار مزار سردار سلیمانی اعلام نامزدی می کند

پشت پرده تیراندازی در مشهد

این 5 نفر برای دربی از همه بی‌قرارتر هستند/ بالاخره یک‌ بار ببر!

اولین منصوریان - رحمتی در نقش سرمربی/ بازگشت نکونام به قائمشهر

دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر با شلیک پلیس مشهد

آتش کرونا دامن 56 نفر دیگر را در خراسان جنوبی گرفت

مهار آتش‌سوزی در واحد تجاری غذای آماده

بازدید معاون استاندار خراسان رضوی از مرکز فرهنگی و مذهبی فاطمیه آذربایجانی‌ها

رونمایی از پنجره زیارت در رواق دارالحجه حرم مطهر رضوی

عکس پیکان جزغاله شده / معجزه زنده ماندن مردی در تربت حیدریه

اقامه باشکوه نماز عید سعید فطر در حرم مطهر رضوی

نماز جمعه فردا در 12 پایگاه خراسان رضوی اقامه می‌شود

کشف 2 رأس بره وحشی در تربت حیدریه

بزرگترین اورژانس تامین اجتماعی کشور در کرمانشاه ساخته می‌شود

​قدردانی شریعتمداری از اعضای شورای هماهنگی برتر استانی

پیام تبریک شریعتمداری به مناسبت عید سعید فطر

نماز عید سعید فطر در 26 پایگاه خراسان جنوبی اقامه شد+ تصاویر

«عشق آباد» میزبان همایش بین‌المللی جذب سرمایه گذاری نفت و گاز ترکمن

وقتی اردوی جهادی رنگ تخصص به خود می گیرد/حضور تیم جهادی پزشکی در بشرویه

بیش از 62 درصد حوادث در سطح جاده‌های خراسان جنوبی رخ داد

دانه‌ای سیاه با اقتصاد طلایی/آغاز برداشت کلزا در نهبندان

استاندار خراسان جنوبی: عید فطر روز وحدت مسلمانان است

رزمایش کمک‌های مؤمنانه در پایگاه هوایی بیرجند برگزار شد

مهار آتش سوزی در واحد تجاری غذای آماده

آتش کرونا دامن 56 هم استانی دیگر را هم گرفت