پیام خراسان

آخرين مطالب

زرشک‌کاران خراسان جنوبی در فروش محصول عجله نکنند گفتگو

زرشک‌کاران خراسان جنوبی در فروش محصول عجله نکنند
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: باغداران استان در سال جاری محصول خود را با هر قیمتی نفروشند زیرا آنان در ترمیم قیمت‌ها موثر هستند.

وحید ضیائیان احمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی ماه‌های آتی بازار زرشک دوباره ترمیم می‌شود و ما شاهد افزایش دوباره قیمت‌ها خواهیم بود.
وی درباره دلایل خود مبنی بر رونق دوباره بازار زرشک در ماه‌های آتی گفت: به دلیل فروش زیاد محصول پارسال به صورت تازه خوری، خسارت 20 درصدی تگرک و تندباد به محصول زرشک در سال گذشته و فروش زرشک معمولی، اکنون محصول زیادی روی دست کشاورزان و دلالان نیست که همین کاهش عرضه بر رونق این بازار در ماه‌های آتی تاثیرگذار است.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی اظهار داشت: با کنترل وضعیت کرونا و ورود واکسن همچنین افزایش میزان ایمنی‌ها، بازار زرشک مجددا رونق خواهد گرفت و باعث افزایش قیمت محصولاتی می‌شود که بیشترین تاثیر را از کرونا داشته‌اند.
وی افزود: از 2 سال قبل و سال گذشته هنوز مقداری زرشک روی دست کشاورزان و واسطه‌ها باقی مانده و کاهش رونق بازار موجب احساسی عمل کردن کشاورزان شده است لذا کشاورز با مدیریت محصول خود می‌تواند زمینه مدیریت بازار را نیز فراهم کند.
ضیائیان احمدی گفت: با شیوع ویروس کرونا به‌تدریج تاثیر آن بر بازار خرید و فروش تعدادی از محصولات کشاورزی آشکار شد و این اثر بر محصول زرشک که جزو محصولات لوکس از نظر مصرف طبقه‌بندی می‌شود، بیشتر بود.
وی بیان کرد: در حال حاضر در پیک چهارم کرونا باز هم با تعطیلی رستوران‌ها و مراسم مختلف و کاهش شدید جمعیت گردشگر در استان‌های همجوار بخصوص زوار حرم رضوی مواجه هستیم و در نهایت با کاهش صادرات، تقاضای این محصول در بازار کاهش یافته است.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی افزود: قیمت زرشک از دو عامل عرضه و تقاضا تاثیر می‌پذیرد و اکنون تقاضا به شدت کاهش یافته لذا سنگینی خاصی بر بازار زرشک خراسان جنوبی حاکم است و قیمت‌ها کمی افت داشته و قیمت هر کیلوگرم زرشک 50 تا 55 هزار تومان عرضه می‌شود.
وی گفت: زرشک به دو شیوه خرمنی و بارگاهی خشک می‌شود و به طور معمول همزمان با ورود اولیه هر کدام از این دو نوع، سنگینی خاصی بر بازار حاکم می‌شود، الان زمان ورود زرشک تازه پفکی به بازار است که به طور معمول مقداری از افت قیمت به همین علت است.
ضیائیان احمدی اظهار داشت: تعداد زیادی از باغداران تجربه سال گذشته را دارند و با توجه به تداوم شرایط پارسال یعنی همه‌گیری کرونا و تعطیلی مراکز عرضه و مصرف زرشک، تحلیل آنان افت شدید قیمت در سال جاری است بنابراین محصول خود را با هر قیمتی به دلالان و تجار می‌فروشند که این اقدام موجب سوء‌استفاده افراد فرصت‌طلب شده و با قیمت ناچیزی زرشک باغداران را می‌خرند.
وی درخصوص تخمین میزان زرشک موجود در بارگاه‌ها و سردخانه‌های خراسان جنوبی گفت: کل برداشت از مجموع سطح باغ‌های زرشک استان (قریب 17 هزار هکتار) حدود 20 هزار تن زرشک خشک است اما زرشک خاصیت سال‌آوری دارد و در هر سال بیشتر از 10 هزار تن محصول در استان نداریم که این مقدار در حالت ایده‌ال و نبود دخالت سایر موارد مثل آفات و عوامل خسارت‌زای طبیعی محاسبه می‌شود.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی افزود: حداکثر زرشکی که در بارگاه‌ها و سردخانه‌های استان وجود دارد، حدود 4 تا 5 هزار تن است که از این حجم نیز مقداری وارد بازار شده و به فروش رفته است.
وی عنوان کرد: در مجموع مقدار چندانی زرشک در بارگاه‌ها و سردخانه‌های استان موجود نیست و با کاهش میزان عرضه زرشک طی ماه‌های آینده، قطعا بازار زرشک دوباره شاهد رونق خواهد بود.
ضیائیان احمدی درباره معرفی زرشک در بازارهای داخلی و خارجی و معرفی خواص دارویی آن گفت: با ارسال نمونه به موسسات تحقیقاتی آلمان مشخص شد که میزان ویتامین c زرشک بسیار بالاتر از مرکبات است و پس از مشخص شدن نتایج تجزیه این محصول، موسسه آلمانی درخواست خرید آن را ارائه داد.
وی با اشاره به اقدامات سازمان تعاون روستایی در زمینه بازاریابی و حمایت از محصول زرشک گفت: پارسال با امضای تفاهم‌نامه چهارجانبه برای خرید توافقی زرشک، خرید محصول توسط تشکل‌های استان انجام شد که از محل این تفاهم‌نامه تاکنون بالغ بر 800 تن زرشک به صورت توافقی از کشاورزان خریداری شده است.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی افزود: تاکنون برای خرید توافقی زرشک مبلغی به استان اختصاص نیافته اما تشکل‌های تعاون روستایی استان در راستای حمایت از کشاورزان اقدام به اخذ وام‌هایی با کارمزد بالا کردند تا بتوانند پول زرشک‌کاران را پرداخت کنند که برای بازپرداخت آن با مشکل مواجه هستند.
وی بیان کرد: در حال حاضر نیز به صورت محدود خرید زرشک توسط این اتحادیه انجام می‌شود.
وی گفت: پارسال مذاکره و توافق با فروشـگاه‌های زنجیره‌ای کشور برای عرضه محصولات زرشک و عناب استان در این فروشگاه‌ها با معیارهای اداره استاندارد و معاونت غذا و دارو انجام شد و مقداری زرشک در این فروشگاه‌ها به فروش رسید.
ضیائیان احمدی افزود: چهار جایگاه عرضه محصول زرشک نیز اولین بار در میادین میوه و تره بار تهران برای عرضه زرشک تازه در نظر گرفته شد و حجم قابل توجهی از زرشک خراسان جنوبی در این غرفه‌ها به فروش رسید.
وی عرضه زرشک تازه در سال گذشته را از برنامه‌های موفقی دانست که تعاون روستایی در سطح کشور اجرایی کرده است.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی افزود: با توجه به وضعیت زرشک در تابستان گذشته اکثر کشاورزان دغدغه محصول تازه خود را داشتند و با فروش تازه خوری که تعاون روستایی در کنار تعداد دیگری از نهادها مانند بنیاد برکت و بسیج سازندگی و حتی بخش خصوصی اجرا کرد، توانست بازار زرشک را در وضعیت مناسبی نگه دارد.
وی گفت: رایزنی با تعاون روستایی استان‌های کشور برای فراهم آمدن امکان عرضه محصول زرشک در شبکه‌های تعاون روستایی حتی به صورت مبادله کالا با کالا انجام شد و این طرح در حال حاضر نیز در حال اجراست.
ضیائیان احمدی تهیه بروشور به زبان فارسـی و انگلیسی با موضوع معرفی محصول زرشک و ارسال آن به همراه نمونه محصول زرشک به وزارت امور خارجه برای ارسال به سفارتخانه‌های ایران، مذاکره و ترغیب تجار بزرگ تهران برای خرید و صادرات زرشک خراسان جنوبی و فعال کردن اتحادیه زرشک‌کاران، زعفران کاران و باغداران استان برای حمایت از باغداران را از دیگر اقدامات در راستای حمایت از زرشک‌کاران ذکر کرد.
وی اظهار داشت: از طریق رایزنی با تجار آلمانی، اخیرا تفاهم‌نامه‌ای بین‎ یکی از اتحادیه‌های استانی و یک شرکت آلمانی منعقد شد و طی این تفاهم‌نامه شرکت آلمانی سفارش ماهیانه 100 تن زرشک به طرف ایرانی به شرط رعایت استانداردهای اروپا از نظر بقایای سموم و فلزات سنگین را داده و تاکنون چند نمونه ارسال شده است.
وی گفت: زرشک‌کاران اگر از سلامت محصول خود اطمینان دارند در صورت تاییدیه آزمایشگاه محصول آنها با قیمت حدود 10 تا 20 هزار تومان بالاتر از قیمت بازار خریداری و تحویل این شرکت می‌شود.
زرشک، زعفران و عناب از محصولات راهبردی خراسان جنوبی است و این استان بیشترین سطح زیرکشت و تولید زرشک را در کشور دارد همچنین از روستای افین شهرستان زیرکوه به عنوان پایتخت زرشک بی‌دانه جهان نام برده می‌شود.
هر سال بیش از 38 هزار کشاورز در زمینه کاشت، داشت و برداشت این محصول فعال هستند و از این محل ارتزاق می‌کنند.
سطح زیرکشت زرشک در خراسان جنوبی 17 هزار و 643.5 هکتار است که از این میزان 512 هکتار به صورت دیم کشت شده و پارسال در مجموع 20 هزار و 900 تن محصول در استان تولید شد.
برچسب‌ها
ویروس کرونا تعاون روستایی کشاورزی بازار محصولات خراسان جنوبی

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/356802/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

برکات کرونا برای جنگل‌های شمال

شرایط نگهداری «سرخس» در آپارتمان

«زیر درخت گردو»؛ روایتگر راز‌های صبا پس از مرگ

واژگونی و انفجار تریلی در محور بجستان-فیض‌آباد/ 2 نفر کشته شدند

سیل 5 میلیارد ریال به راه‌های سبزوار خسارت زد

مرگ دلخراش 2 نفر بر اثر انفجار تریلی در محور بجستان - فیض‌آباد

خدمت رسانی 45 گروه جهادی در حاجی آباد

راز شادی عجیب عیسی آل کثیر/ حرکت او توهین آمیز بود؟ + عکس

بسیج رسانه خراسان رضوی: همه مسؤولان نظام موظف به پاسخگویی هستند

آژیر خطر بار دیگر در فلسطین اشغالی به صدا درآمد

آژیر خطر بار دیگر در فلسطین اشغالی به صدا در آمد

طلاب مشهدی 8 زندانی بدهکار را با هدیه نامتعارف رئیس جمهور آزاد کردند

آلومینیوم اراک یک پدیده مشهد صفر؛ شکست شاگردان رحمتی در اراک

برتری آلومینیوم بر پدیده با سرمربی و گلزن استقلالی

یکی از مناطق اسرارآمیز ایران + فیلم

منصوریان و آلومینیوم اراک روی نوار برد

استاندار مازندران حملات اخیر رژیم غاصب صهیونیستی را محکوم کرد/ اسرائیل، ماهیتش را بار دیگر نشان داد

مربی پدیده: مربی آلومینیوم داخل زمین می شد اما یک بار هم داور به او تذکر نداد/ عزیزی خادم باید برخی مسائل را حل کند

مربی پدیده: مربی آلومینیوم داخل زمین می شد اما یک بار هم داور به او تذکر نداد

تجاوز و قتل فجیع دختر 10ساله در یک جنگل هولناک+ عکس

یحیی برای اولین بار استقلال را شکست داد

بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم (عکس)

نصرتی: خودمان را به خوبی برای این بازی آماده کرده بودیم/ می‌خواستیم به جمع بالا نشینان جدول برگردیم

گلزنی دوباره عزت‌اللهی این بار با سرِ تماشایی (عکس)

اخبار کوتاه خراسان رضوی

اجرای مجدد طرح ترافیک در تهران از فردا

2 بیمار کرونایی در خراسان شمالی جان باختند/ بستری 73 بیمار دیگر

ترافیک در بزرگراه چناران- مشهد سنگین است

آلومینیوم برابر پدیده پیروز شد/ منصوریان برنده دوئل با رحمتی

آلومینیوم یک - پدیده صفر/ منصوریان مچ رحمتی را خواباند

اشتغال بیش از 300 نفر در معادن طلای خراسان جنوبی

زلزله 3.4 ریشتری در حاجی‌آباد هرمزگان

کاهش 41 درصدی تردد جاده‌ ای خراسان شمالی در عید فطر

با عملکرد اتو کشیده نمی‌توان کشور را اداره کرد

چگونه بازیگر شویم (397) /اصول اولیه یک بازیگری دراماتیک

چگونه بازیگر شویم/اصول اولیه یک بازیگری دراماتیک

آلومینیوم بدون تغییر مقابل پدیده

ترکیب پدیده مقابل آلومینیوم مشخص شد

شکست بدموقع شاگردان شریف در خانه/ قهرمانی دختران فوتسالیست مشهدی سخت‌تر شد

دانشگاه فردوسی مشهد فراخوان پذیرش پژوهشگر پسادکتری و دانش‌آموخته دکتری را منتشر کرد

واژگونی پژو در جاده تفرش به دستجرد /اورژانس هوایی قم 2 بار به پرواز درآمد

آلومینیوم اراک صفر- پدیده مشهد صفر/ پایان نیمه اول

رفع مشکل 313 واحد تولیدی و صنعتی در خراسان رضوی با ورود دستگاه قضایی

در صورت موافقت با واردات واکسن کرونا به کیش ، واکسیناسیون با نظارت وزارت بهداشت و درچارچوب سند ملی انجام می شود.

حمله به مدرسه سیدالشهدا کابل نمونه ظلم مضاعف به شیعیان افغانستان است

رییس جمهور باید جهادی و انقلابی باشد

منطقه21 صنعتی ترین منطقه رو به توسعه است

کرونا 2 نفر دیگر را از زندگی محروم کرد

ماجرای انتقال بالگرد اورژانس هوایی طبس به یکی از شهرهای استان مجاور چه بود؟

استادیوم 15 هزار نفری بجنورد تکمیل می شود