پیام خراسان

آخرين مطالب

آیا اصناف خراسان جنوبی نفس راحتی می‌کشند؟ مقالات

آیا اصناف خراسان جنوبی نفس راحتی می‌کشند؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان جنوبی اصناف از تعطیلی‌های مکرر زیان‌های بسیار دیده‌اند و همین امر مسئولان محلی را بر آن داشت تا تصمیمی قاطع براساس مقتضیات خراسان جنوبی بگیرند.
چند وقتی است که با تغییر رنگ شهرستان‌ها و افزایش شیوع کرونا تعطیلی پای ثابت مغازه‌های اصناف شده و اصناف نیز بسیار متضرر شده‌اند.
حقیقت این است که وقتی کاسبی مغازه خود را پنهانی باز می‌کند، از سر نیاز و غصه بدهی‌هایش است؛ وقتی کارگری بیکار می‌شود یعنی زندگی‌اش را از دست می‌دهد و وقتی کاسبی نمی‌داند برای چک هایش چه کند یعنی نمی‌تواند حتی شب‌ها راحت بخوابد و این به معنی ضررهای متوالی در تولید و کسب و کار است.
کسبه و اصناف معتقد هستند در تعطیلی ما پای کار آمده ایم اما انتظار است که همکاری‌ها دوطرفه باشد و اگر دولت نمی‌تواند تسهیلات بدهد، در هزینه آب، برق، گاز و مالیات به کسبه کمک کند.
تنها از اصناف انتظار نداشته باشید
یکی از کسبه بازار بیرجند به ایسنا گفت: مقابله با کرونا نیاز به تعطیلی تمامی مشاغل و دستگاه‌ها دارد و در شرایطی که بانک‌ها و ادارات فعال هستند و کسبه بازار تعطیل می‌شوند فقط اصناف ضربه می‌خورند.
وی افزود: مشکلی که پیش روی اصناف قرار دارد، چک‌های برگشتی است که به دلیل ضربه‌های اقتصادی کرونا روی دستشان باقی مانده است.
این کاسب بیان کرد: من چگونه مغازه‌ام را تعطیل کنم، در حالی که چک دارم؛ در حالی که باید اجناس خود را بفروشم تا دغدغه آخر ماه را نداشته باشم.
غصه چک‌های آخر ماه
یکی دیگر از کاسبان که مغازه خود را با اعلام وضعیت قرمز تعطیل کرده است، به ایسنا می‌گوید: کسب و کارمان شده غصه چک‌های آخر ماه را خوردن و این به معنای مرگ برای یک کاسب است.
وی افزود: اگر قرار است من رعایت کنم باید همه رعایت کنند؛ باید جلوی سفرها گرفته شود؛ باید بانک‌ها بسته شوند؛ باید بسیاری از فعالیت‌ها تعطیل شوند؛ نه اینکه تنها اصناف رعایت کنند.

پیام خراسان

بیش از 8 هزار واحد صنفی آسیب دیدند
رضا علیزاده، رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی به ایسنا گفت: اصناف همواره هم پای نظام و تصمیمات آن بودهاند.
وی بیان کرد: خراسان جنوبی یکی از استان‌هایی بود که در سال گذشته به صورت خود جوش و داوطلبانه به مدت دو هفته نسبت به تعطیلی صنوف اقدام کرد و امسال نیز اصناف محدودیت‌ها را بسیار جدی گرفتند.
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی اظهار کرد: از سال گذشته تاکنون بیش از 8 هزار و 500 واحد صنفی در استان در اثر کرونا آسیب دیدند اما باز هم در رابطه با قطع زنجیره کرونا همچنان قانون را رعایت می‌کنند.
علیزاده افزود: در روزهای کرونایی فعالیت اصناف، بازاریان، تالارها و مجتمع‌های پذیرایی، رستوران‌ها، اقامتگاه‌ها و غیره تعطیل است در حالی که این افراد نیز مشکلات متعددی را پشت سر گذاشته‌ و می گذارند.
وی افزود: متاسفانه 60 درصد از این صنوف در مکان‌های استیجاری هستند که به دلیل تعطیلی‌های مکرر قادر به پرداخت اجاره‌بها نیستند.
وی با بیان اینکه نزدیک به 300 واحد صنفی توسط بانوان سرپرست خانوار اداره می‌شود که به زندگیشان آسیب جدی وارد شده است و در این خصوص بارها از مسئولان برای حمایت از اصناف درخواست کمک شده اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است، تصریح کرد: باید برای کمک به این قشر و کمتر شدن مشکلات این اصناف علاوه بر بسته حمایتی، برنامه ریزی دقیق برای پیشگیری از شیوع کرونا صورت گیرد.
عباس جرجانی، رئیس سازمان صنعت و معدن خراسان‌جنوبی نیز در جلسه گفت: اصناف از ادامه محدودیت‌های کرونایی به واسطه آسیب اقتصادی نگران هستند.
و با بیان اینکه از 27 هزار واحد صنفی در خراسان‌جنوبی تعداد 9 هزار و 400 صنف در گروه یک قرار دارند، تصریح کرد: حدود 60 درصد اصناف خراسان‌جنوبی نیز در گروه‌های دو، سه و چهار قرار دارند.
وی بیان‌ کرد: اینکه اصناف علی‌رغم اعمال محدودیت‌ها اقدام به بازگشایی واحد صنفی خود می‌کنند شکل اعتراض به خود گرفته است.
جرجانی یادآور شد: صاحب واحد صنفی هزینه اجاره مغازه، اجازه منزل و هزینه زندگی دارد که همه این مسائل منجر به اختلافات خانوادگی شده است.
برنامه ریزی برای رفع مشکلات اصناف استان در قالب مدیریت بومی
مشکلات اصناف باعث شد جلسه‌ای با حضور رئیس اتاق اصناف، رؤسای تعدادی از اتحادیه‌های صنفی و جمعی از مدیران حوزه‌های مختلف صرفاً با هدف مساعدت در رفع مشکلات واحدهای صنفی برگزار شود.
حمید ملانوری، استاندار خراسان جنوبی در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا که با موضوع بررسی مسایل و مشکلات اصناف در جریان شیوع بیماری کرونا و با حضور نمایندگان اصناف و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط برگزار شد، ضمن تشکر از بازاریان همیشه همراه استان تصریح کرد: باید در قالب مدیریت بومی و محلی برای رفع مشکلات اصناف استان برنامه ریزی کنیم.
وی خاطرنشان کرد: اصناف و بازاریان در جریان شیوع بیماری کرونا بیشترین آسیب را دیده‌اند و بیشترین همکاری را هم با ستاد کرونا داشته‌اند.
وی ادامه داد: همراهی گروه‌های مختلف جامعه سبب شد، پیک سوم را با 18-19 فوتی و 300-400 نفر ابتلای روزانه مدیریت کنیم .
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه طبق گزارش وزارت بهداشت، هرجا سهل انگاری اتفاق افتاد و شرایط را جدی نگرفتیم، یک پیک و شیوع ناگهانی رقم خورده است، بیان کرد: واقعیت این است که از اعمال این محدودیت‌های ناشی از کرونا، بسیار نگران، متأثر و متأسف هستیم.
ملانوری با بیان اینکه میزان اثرگذاری برخی حوزه‌های فعالیتی در شیوع بیماری متفاوت است، گفت: مجموعه بازار، دورهمی‌ها، باشگاه‌های ورزشی، معاون، جایگاه‌های سوخت و ... هر کدام به نوعی در گسترش بیماری مؤثر هستند.
وی یادآور شد: بسیاری از واحدهای صنفی که درآمدشان بسته به فعالیت روزانه است، در شرایط شیوع بیماری متضرر شده‌اند.
استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه هر اقدامی که انجام می‌گیرد، برای حفظ سلامت مردم است، گفت: در این جلسه بنا داریم با هدف ارتقاء سطح سلامت مردم و با استفاده از خرد جمعی و تضارب آرا برای رفع بخشی از مشکلات برنامه ریزی کنیم.
ملانوری تصریح کرد: این جلسه، فقط برای شنیدن حرف‌ها نیست و بنا نداریم همه چیز را به تصمیمات ستاد ملی گره بزنیم، بلکه همان طور که بارها گفته شده، ما باید در قالب مدیریت بومی تصمیماتی بگیریم که بتوانیم مشکلات را در داخل استان حل کنیم.
وی ادامه داد: دیروز و در ستاد ملی کرونا تصمیماتی در خصوص چک و مالیات اصناف اتخاذ شد اما ما به دنبال این هستیم که ببینیم، مجموعه‌های اداری ما در داخل استان، چه می توانند بکنند که هم بیماری را کنترل کنیم، و هم این که فعالیت بازار، مناسب تر و بهتر شود.
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: شاید محدودیت‌هایی که اعمال می‌شود، همه آن چیزی نباشد که می‌تواند بیماری را مدیریت کند، اما ما زمانی که می بینیم تجمعات آرامستان‌ها در شیوع بیماری مؤثر است، علیرغم این که تمایل به برگزاری مراسم به صورت باشکوه داریم، اما ناچار به اعمال محدودیت هستیم.
ملانوری افزود: این خاص بازار و آرامستان‌ها و اقشار خاص نیست، اکنون ما به عنوان مجریان انتخابات در وزارت کشور، برای برگزاری انتخابات با چالش و سختی در تصمیم گیری مواجهیم.

پیام خراسان

تصمیمات خاص برای خراسان جنوبی
وی اظهار کرد: از طرفی با تأکید بر دموکراسی و مشارکت مردم در تصمیم گیری‌ها، برگزاری انتخابات را ضروری می‌دانیم، از طرفی حفظ سلامت مردم برای ما اهمیت دارد و برای عوامل اجرایی پای صندوق‌های رأی و مردمی که به شعب مراجعه می‌کنند، نگران هستیم، لذا تصمیم گیری در این زمینه بسیار سخت است.
ملانوری با اشاره به صحبت‌های نمایندگان اصناف در جلسه، گفت: با توجه به شرایطی که بر بازار استان حاکم است و تفاوت‌هایی که با شهرهای بزرگ دارد، لذا باید تصمیماتی خاص استان بگیریم.
وی ادامه داد: موارد مدنظر، جمع بندی شده ظرف چند روز آینده و طی گزارشی جامع از وضعیت استان، به ستاد ملی پیشنهاد می‌شود تا بتوانیم برخی تصمیمات را به صورت داخل استانی بگیریم .
بر اساس موارد مطرح شده در این جلسه، مقرر شد به واحدهای صنفی که تابع محدودیت ها بوده اند(گروه های شغلی 2، 3 و 4)، تعداد 350 فقره تسهیلات قرض الحسنه 2 میلیون تومانی به واحدهای صنفی متقاضی اعطا شود.
175 واحد صنفی زن سرپرست خانوار از کمک بلاعوض یک میلیون تومانی استانداری برخوردار خواهند شد و اقساط معوق سررسید شده کلیه تسهیلات به درخواست وام گیرنده تا 12 قسط به پایان دوره اقساط موکول شود.
بنا به تصمیم ستاد ملی، چک‌های سررسید شده 10 روز مهلت بگیرد و شبکه بانکی استان طی مذاکره با صاحبان چک‌ها، پرداخت آنها را به تعویق بیندازد.
کسانی که تا پایان اسفند ماه 99 بدهکاری بیمه دارند، با مراجعه به تأمین اجتماعی و ارائه درخواست، اصل بدهی بیمه آنها تا 12 ماه تقسط شده و جرایم مرتبط نیز بخشیده می‌شود.
مقرر شد اداره کل امور مالیاتی، تمامی اظهارنامه‌های واحدهای صنفی را به همان شکلی که ارائه می‌شود، می‌پذیرد. تمام دستگاه‌های خدماتی شامل آب، برق، گاز و تلفن تا 2 هفته بعد از پایان اعلام محدودیت‌ها به هیچ وجه اشتراکی را از واحدهای صنفی قطع نمی‌کنند.
مقررشد با عنایت به ابلاغ منابع ویژه به صندوق کارآفرینی امید، پیگیری شود به واحدهای صنفی آسیب دیده تسهیلات پرداخت شود. همچنین مقرر شد برای جلب و جذب حمایت نهادهای حمایتی و برخی سازمان‌ها پیگیری‌های لازم صورت گیرد.
امیدواریم با تصمیماتی که اخذ شد اصناف بتوانند بعد از حدود یک و سال و نیم که ابتدا حجم فروششان کاهش پیدا کرد و سپس با تعطیلی های مکرر رزوبرو شدند، نفس راحتی بکشند.
انتهای پیام 
عضویت در کانال تلگرام خبربان

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/357103/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

شرایط نگهداری «سرخس» در آپارتمان

«زیر درخت گردو»؛ روایتگر راز‌های صبا پس از مرگ

واژگونی و انفجار تریلی در محور بجستان-فیض‌آباد/ 2 نفر کشته شدند

سیل 5 میلیارد ریال به راه‌های سبزوار خسارت زد

مرگ دلخراش 2 نفر بر اثر انفجار تریلی در محور بجستان - فیض‌آباد

خدمت رسانی 45 گروه جهادی در حاجی آباد

راز شادی عجیب عیسی آل کثیر/ حرکت او توهین آمیز بود؟ + عکس

بسیج رسانه خراسان رضوی: همه مسؤولان نظام موظف به پاسخگویی هستند

آژیر خطر بار دیگر در فلسطین اشغالی به صدا درآمد

آژیر خطر بار دیگر در فلسطین اشغالی به صدا در آمد

طلاب مشهدی 8 زندانی بدهکار را با هدیه نامتعارف رئیس جمهور آزاد کردند

آلومینیوم اراک یک پدیده مشهد صفر؛ شکست شاگردان رحمتی در اراک

برتری آلومینیوم بر پدیده با سرمربی و گلزن استقلالی

یکی از مناطق اسرارآمیز ایران + فیلم

منصوریان و آلومینیوم اراک روی نوار برد

استاندار مازندران حملات اخیر رژیم غاصب صهیونیستی را محکوم کرد/ اسرائیل، ماهیتش را بار دیگر نشان داد

مربی پدیده: مربی آلومینیوم داخل زمین می شد اما یک بار هم داور به او تذکر نداد/ عزیزی خادم باید برخی مسائل را حل کند

مربی پدیده: مربی آلومینیوم داخل زمین می شد اما یک بار هم داور به او تذکر نداد

تجاوز و قتل فجیع دختر 10ساله در یک جنگل هولناک+ عکس

یحیی برای اولین بار استقلال را شکست داد

بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم (عکس)

نصرتی: خودمان را به خوبی برای این بازی آماده کرده بودیم/ می‌خواستیم به جمع بالا نشینان جدول برگردیم

گلزنی دوباره عزت‌اللهی این بار با سرِ تماشایی (عکس)

اخبار کوتاه خراسان رضوی

اجرای مجدد طرح ترافیک در تهران از فردا

2 بیمار کرونایی در خراسان شمالی جان باختند/ بستری 73 بیمار دیگر

ترافیک در بزرگراه چناران- مشهد سنگین است

آلومینیوم برابر پدیده پیروز شد/ منصوریان برنده دوئل با رحمتی

آلومینیوم یک - پدیده صفر/ منصوریان مچ رحمتی را خواباند

اشتغال بیش از 300 نفر در معادن طلای خراسان جنوبی

زلزله 3.4 ریشتری در حاجی‌آباد هرمزگان

کاهش 41 درصدی تردد جاده‌ ای خراسان شمالی در عید فطر

با عملکرد اتو کشیده نمی‌توان کشور را اداره کرد

چگونه بازیگر شویم (397) /اصول اولیه یک بازیگری دراماتیک

چگونه بازیگر شویم/اصول اولیه یک بازیگری دراماتیک

آلومینیوم بدون تغییر مقابل پدیده

ترکیب پدیده مقابل آلومینیوم مشخص شد

شکست بدموقع شاگردان شریف در خانه/ قهرمانی دختران فوتسالیست مشهدی سخت‌تر شد

دانشگاه فردوسی مشهد فراخوان پذیرش پژوهشگر پسادکتری و دانش‌آموخته دکتری را منتشر کرد

واژگونی پژو در جاده تفرش به دستجرد /اورژانس هوایی قم 2 بار به پرواز درآمد

آلومینیوم اراک صفر- پدیده مشهد صفر/ پایان نیمه اول

رفع مشکل 313 واحد تولیدی و صنعتی در خراسان رضوی با ورود دستگاه قضایی

در صورت موافقت با واردات واکسن کرونا به کیش ، واکسیناسیون با نظارت وزارت بهداشت و درچارچوب سند ملی انجام می شود.

حمله به مدرسه سیدالشهدا کابل نمونه ظلم مضاعف به شیعیان افغانستان است

رییس جمهور باید جهادی و انقلابی باشد

منطقه21 صنعتی ترین منطقه رو به توسعه است

کرونا 2 نفر دیگر را از زندگی محروم کرد

ماجرای انتقال بالگرد اورژانس هوایی طبس به یکی از شهرهای استان مجاور چه بود؟

استادیوم 15 هزار نفری بجنورد تکمیل می شود

شرکت در انتخابات حق مردم و برگردن آنهاست