پیام خراسان

آخرين مطالب

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| کمرنگ شدن بحران موج‌چهارم در برخی مناطق/ 29 شهر جدید در وضعیت قرمز/ تغییر معنادار آمار در خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان + نقشه و نمودار اجتماعي

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| کمرنگ شدن بحران موج‌چهارم در برخی مناطق/ 29 شهر جدید در وضعیت قرمز/ تغییر معنادار آمار در خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان + نقشه و نمودار
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - گروه استان‌ها ـ درحالی تغییر رنگ برخی از استان‌ها خبر از بهبود شرایط همه‌گیری پیک‌چهارم می‌دهد که نیم نگاهی به تعداد موارد بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیانگر افزایش تعداد موارد فوتی در روزهای پیش رو است. - اخبار استانها -
به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی آمار تعداد مبتلایان در سراسر کشور و مقایسه آنها با معیارهای رنگ‌بندی شهرستان‌ها خبر از بهبود نسبی شرایط در برخی مناطق می‌دهد که همین اطلاعات واقعیتی نگران کننده را نمایان می‌کند چون در چنین شرایطی 29 شهرستان به وضعیت قرمز کرونایی تغییر رنگ داده‌اند.
به این ترتیب علی‌رغم کاهش نسبی تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی می‌بینیم برخی مناطقی که در وضعیت نارنجی بوده‌اند اکنون وارد محدوده قرمز شده و این خبر باعث نگرانی ایجاد کانون‌های بحرانی تازه‌ای در گوشه و کنار کشور می‌دهد؛ بخصوص آن به گفته‌مسئولان اکنون 80 درصد موارد ابتلا با ویروس انگلیسی ثبت شده و درصورت ورود گونه جهش یافته هندی مشکلات بیشتری به سیستم بهداشت و درمان کشور تحمیل خواد شد.
بنابراین با استناد به تقسیم‌بندی شهرستان‌ها در شرایط همه‌گیری کرونا تعداد 124 مورد از شهرستان‌های قرمز کرونایی هفته گذشته با کاهش تعداد موارد ابتلا و تست‌های مثبت اکنون به رنگ نارنجی درآمده‌اند تا تنها 102 شهرستان‌ قرمز کرونایی در کشور وجود داشته باشد اما نگرانی اصلی اینجاست که در عین حال 29 شهرستان نارنجی کرونایی در هفته گذشته این هفته با تیره‌تر شدن اوضاع همه‌گیری اکنون در محدوده قرمز کرونا ثبت شده‌اند.
آمارهای معنادار در سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی
نگاهی گذرا بر نقشه رنگ‌بندی کرونایی ایران نشان می‌دهد شهرستان‌های تازه قرمز شده عبارتند از دهاقان (اصفهان)، بوشهر، تنگستان و جم (بوشهر)، نهبندان (خراسان جنوبی)، ایذه و باغ‌ملک (خوزستان)، طارم و ماه‌نشان (زنجان)، خاش، زابل، زاهدان و نیک‌شهر (سیستان و بلوچستان)، خرامه‌، خرم‌بید، سپیدان، قیر و کارزین و مرودشت (فارس)، دهگلان و سقز (کردستان)، رودبار جنوب و عنبرآباد (کرمان)، روانسر (کرمانشاه)، باشت (کهگیلویه و بویراحمد)، کردکوی و کلاله (گلستان)، بستک، جاسک و میناب (هرمزگان) از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفتند.
از سوی دیگر همین آمارها تعداد شهرستان‌های نارنجی‌ کرونایی را 235 و 111 شهرستان را در محدوده زرد کرونا نشان می‌دهند تا به این ترتیب با افزایش تعداد مبتلایان سیستان و بلوچستان هیچ شهرستان آبی رنگ کرونایی در ایران نداشته باشیم.
برخی از کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به تعداد 29 شهرستان جدید که در محدوده قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند اعلام می‌کنند: بی‌توجهی به روند افزایشی تعداد مبتلایان و موارد بستری در شهرستان‌های یاد شده می‌تواند با توجه به منطقه قرار گیری آنها کانون‌های بحرانی تازه‌ای در کشور ایجاد کند که دوهفته آینده برای سیستم سلامت و بهداشت ایران دردسرساز خواهد شد.
البته این گروه تاکید می‌کنند که تغییر وضعیت شهرستان‌های سیستان و بلوچستان نیز کاملا معنادار و مهم است که باید در این زمینه مسئولان با دقت و جدیت شرایط جابجایی افراد دراین منطقه رصد و زیر نظر داشته باشند؛ چون احتمال ورود ویروس جهش یافته هندی وجود دارد.
رنگ‌بندی کرونایی چطور تعیین می‌شود؟
در فرمول وزارت بهداشت، بر اساس میزان جمعیت و تعداد بیمار و جمعیت بیماری که تست کرونایشان مثبت می‌شود، رنگ شهرها تعیین و اعلام می‌شود. این رنگ‌بندی برای مدیریت اوضاع همه‌گیری تعیین کننده است و البته هموطنان نیز می‌توانند با درنظر گرفتن شرایط رنگی محل اقامت خود نسبت به مدیریت رفتارهای روزانه خود سیستم نظام درمانی را همراهی کنند.
به هرحال سه معیار اصلی برای رنگ بندی همه‌گیری در مناطق مختلف مطرح شده که یکی تعداد موردهای جدید به ازای 100 هزار نفر در دوهفته گذشته، دوم درصد تست‌های مثبت در همین دوره و سوم تعداد موارد خودگزارش دهی بیماری است که دو معیار اول مهم‌تر و مرسوم ترند. به این ترتیب گاه برای تقسیم‌بندی مناطق سه رنگ سبز و زرد و قرمز و بعضا 4 رنگ سبز و زرد و نارنجی و قرمز استفاده شده است.
برای هر رنگ اقداماتی باید انجام شود تا مدیریت همه گیری به درستی صورت گیرد. مثلاً در شرایط قرمز بودن منطقه باید علاوه بر اقدامات معمول مانند ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی سفرها ممنوع شود، مراکز فروش در حداقل ممکن اجازه فعالیت داشته باشند، مدارس تعطیل شوند ارتباط مردم در حد خانواده محدود شود و افراد در خانه می‌مانند و...
این درحالی است که در کشورمان هم اکنون بیشتر با رنگ‌بندی‌های قرمز، نارنجی، زرد و آبی سروکار داریم که هرکدام به این ترتیب مشخص می شوند.
زرد: در منطقه یک یا بیشتر مورد بیماری تست پی‌سی‌آر دیده شده و خطر در حد قابل انتظار است. تعداد موارد جدید قطعی به ازای 100 هزار نفر 1 تا 9 مورد.
نارنجی: تعداد موارد جدید قطعی 10 تا 24 به ازای 100 هزار نفر و روند کلی اپیدمی بالا رونده است.
قرمز: بیش از 25 مورد در روز به ازای 100 هزار نفر جمعیت و روند اپیدمی در حال ازدیاد است. از این واژه‌ها و کدبندی رنگ‌ها باید درست استفاده شود و اقدامات لازم برای هر وضعیت انجام گیرد و وقتی آمارها از محدوده زرد رنگ کمتر ثبت می‌شود شرایط منطقه به رنگ آبی اعلام خواهد شد.

پیام خراسان

شرایط شکننده و رعایت پروتکل‌ها تعیین کننده است
اگرچه کاهش شهرهای قرمز کرونایی هم اکنون باعث امیدواری مدیریت همه‌گیری در پیک‌چهارم و عبور از بحران است اما نباید فراموش کنیم هنوز آمارها در برخی مناطق در شرایط شکننده‌ای قرار دارند و با کوچکترین تغییری شاهد تغییر رنگ‌بندی خواهیم شد.
در این زمینه کارشناسان بهداشت و درمان تاکید دارند تا تثبیت شرایط لازم است هموطنان بیشتر از قبل نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی توجه داشته باشند و با رعایت مسایل بهداشتی کادر درمانی که نزدیک به 15 ماه است بدون وقفه در مقابله با ویروس منحوس قرار دارند را یاری کنند.
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| نعل وارونه ویروس منحوس/ افزایش 19درصدی تعداد فوتی‌ها / آتش زیرخاکستر کرونا با نسیم عادی‌انگاری شعله‌ور می‌شود+ نقشه و نمودارجدیدترین اخبار کرونا در ایران| 80 درصد موارد ابتلای پیک چهارم با ویروس انگلیسی/ رشد 6 درصدی فوتی‌ها /‌ پروتکل‌ها را جدی بگیرید + نقشه و نمودارجدیدترین اخبار کرونا در ایران| تهران همچنان در وضعیت بحرانی/هفته‌ای سخت پیش‌روی برخی استان‌ها/ ضعف نظارت در بستری‌های خانگی+ نقشه و نمودار هشت شهرستان مازندران همچنان قرمز هستند/ بازگشایی خودسرانه صنوف
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، مازندران استان گردشگرپذیر و در مسیر تردد زائران علی بن موسی الرضا (ع) بوده که به دلیل این خصوصیت همواره محل تردد مسافران مقیم و گذری است. 
در سال جدید که محدودیت‌ها لغو شده بود، انبوهی از مسافران به مازندران سفر کردند و با خود سوعات کووید 19 نصیب مازنی‌ها کرده و کرونای انگلیسی به سوغات بردند.
متاسفانه لغو محدودیت‌ها همه شهرهای مازندران از وضعیت آبی، زرد به نارنجی و قرمز سوق داد و مسئولان مجبور به اعمال سختگیری‌های پیشگیرانه کردند که در این راستا صنوف و ادارات به صورت نیمه تعطیل و تعطیل درآمدند.
اکنون حدود چهار هفته از تعطیلی صنوف گروه دو و سه در استان می‌گذرد ولی محدودیت‌ها دیگر کسبه را خسته و نگران کرده و برخی از آنان مجبور با بازگشایی واحدهای کسبی خود کردند. این شب‌ها نیز در ایام لیالی قدر مردم کمتری از ترس شیوع کرونا در مکان‌های شلوغ تجمع نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند در منزل عبادات خود را اجرا کنند.
متاسفانه وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سواحل و شهرهای غربی مازندران به دلیل روزه خواری و عدم توجه به مسائل بهداشتی بسیار ناموزون است. خبرهای گزارشی از خبرنگاران تسنیم در شهرستان‌های مازندران حکایت از افزایش ورودی بیماران کرونایی در بخش‌های مختلف در ساعاتی از روزهای پایانی هفته در این مراکز را دارد.
در بسیاری مواقع که تعداد بیماران کرونایی افزایشی می‌شود، بیماران کرونایی در حیاط بیمارستان‌ها مداوا می‌شوند. عده ای نیز تشخیص می‌دهند که ادامه شرایط بیماری را در منزل سپری تا به وضعیت سالم برسند.
سید عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه همچنان اعتقاد به بیرون نیامدن مردم جز برای فعالیت‌های ضروری را تاکید داریم، افزود: امیدواریم بتوانیم با رعایت موازین بهداشتی، پیک چهارم کرونا را پشت سر بگذاریم.
وی با بیان اینکه در ایام عید فطر باید راههای مواصلاتی استان بسته باشد تا شاهد اتفاقات ناگوار شیوع کرونا در ایام نوروز نشویم، گفت: باید تلاش کنیم تا با مشارکت مردمی و نیروهای بسیجی، ویروس منحوس کرونا را در تابستان امسال ریشه کن کنیم.
شهرهای ساری، بهشهر، آمل، رامسر، بابلسر، گلوگاه، تنکابن و چالوس در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و سایر شهرهای استان در وضعیت نارنجی و زرد هستند.
ثبات نسبی اما شکننده در تعداد مراجعان به مراکز غربالگری کووید 19 در سمنان
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، آمارهای اعلامی از سوی مسئولان، گویای کاهش اندک تعداد بیماران بستری با تست مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان سمنان است و بر اساس آمار اعلام‌شده از مبتلایان کرونا در چند روز اخیر، به نظر می‌رسد ثباتی نسبی و البته شکننده در تعداد مراجعان به مراکز غربالگری کووید 19 در استان سمنان ایجادشده است.
آن‌گونه که رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفته است: در 48 ساعت گذشته تعداد 60 بیمار جدید در بیمارستان‌های مرکز و غرب استان سمنان بستری شدند که 17 نفر از این بیماران مربوط به شبانه‌روز گذشته بوده‌اند.
نوید دانائی با اشاره به اینکه تعداد مراجعان مشکوک به کرونا به بیمارستان‌ها و مراکز شناسایی کووید 19 در 6 شهرستان سمنان، دامغان، گرمسار، مهدی‌شهر، سرخه و آرادان در روزهای اخیر کمی کاهش یافته است؛ وضعیت موجود را بسیار شکننده توصیف و خاطرنشان کرد: متأسفانه با وجود همه تمهیدات اندیشیده شده، سرعت شیوع و ابتلا به کرونا در جمعیت زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان همچنان بالاست و بیم آن می‌رود که با ساده‌انگاری وضعیت، دوباره وارد پیک جدیدی از بیماری کووید 19 شویم.
وی با تأکید بر لزوم ادامه همکاری شهروندان استان سمنان برای مهار موج سوم همه‌گیری کرونا در جمعیت زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی این استان تصریح کرد: انتظار کادر بهداشت و درمان از مردم استان سمنان این است که نسبت به ادامه رعایت پروتکل‌های بهداشتی اهتمام بیشتری داشته باشند تا سرعت کنترل و مهار بیماری کرونا در این استان افزایش یافته و سریع‌تر به وضعیت با ثبات‌تر در این زمینه برویم.
خبردرحال تکمیل است... .

پیام خراسان

انتهای پیام/ی
عضویت در کانال تلگرام خبربان

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/357180/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

«زیر درخت گردو»؛ روایتگر راز‌های صبا پس از مرگ

واژگونی و انفجار تریلی در محور بجستان-فیض‌آباد/ 2 نفر کشته شدند

سیل 5 میلیارد ریال به راه‌های سبزوار خسارت زد

مرگ دلخراش 2 نفر بر اثر انفجار تریلی در محور بجستان - فیض‌آباد

خدمت رسانی 45 گروه جهادی در حاجی آباد

راز شادی عجیب عیسی آل کثیر/ حرکت او توهین آمیز بود؟ + عکس

بسیج رسانه خراسان رضوی: همه مسؤولان نظام موظف به پاسخگویی هستند

آژیر خطر بار دیگر در فلسطین اشغالی به صدا درآمد

آژیر خطر بار دیگر در فلسطین اشغالی به صدا در آمد

طلاب مشهدی 8 زندانی بدهکار را با هدیه نامتعارف رئیس جمهور آزاد کردند

آلومینیوم اراک یک پدیده مشهد صفر؛ شکست شاگردان رحمتی در اراک

برتری آلومینیوم بر پدیده با سرمربی و گلزن استقلالی

یکی از مناطق اسرارآمیز ایران + فیلم

منصوریان و آلومینیوم اراک روی نوار برد

استاندار مازندران حملات اخیر رژیم غاصب صهیونیستی را محکوم کرد/ اسرائیل، ماهیتش را بار دیگر نشان داد

مربی پدیده: مربی آلومینیوم داخل زمین می شد اما یک بار هم داور به او تذکر نداد/ عزیزی خادم باید برخی مسائل را حل کند

مربی پدیده: مربی آلومینیوم داخل زمین می شد اما یک بار هم داور به او تذکر نداد

تجاوز و قتل فجیع دختر 10ساله در یک جنگل هولناک+ عکس

یحیی برای اولین بار استقلال را شکست داد

بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم (عکس)

نصرتی: خودمان را به خوبی برای این بازی آماده کرده بودیم/ می‌خواستیم به جمع بالا نشینان جدول برگردیم

گلزنی دوباره عزت‌اللهی این بار با سرِ تماشایی (عکس)

اخبار کوتاه خراسان رضوی

اجرای مجدد طرح ترافیک در تهران از فردا

2 بیمار کرونایی در خراسان شمالی جان باختند/ بستری 73 بیمار دیگر

ترافیک در بزرگراه چناران- مشهد سنگین است

آلومینیوم برابر پدیده پیروز شد/ منصوریان برنده دوئل با رحمتی

آلومینیوم یک - پدیده صفر/ منصوریان مچ رحمتی را خواباند

اشتغال بیش از 300 نفر در معادن طلای خراسان جنوبی

زلزله 3.4 ریشتری در حاجی‌آباد هرمزگان

کاهش 41 درصدی تردد جاده‌ ای خراسان شمالی در عید فطر

با عملکرد اتو کشیده نمی‌توان کشور را اداره کرد

چگونه بازیگر شویم (397) /اصول اولیه یک بازیگری دراماتیک

چگونه بازیگر شویم/اصول اولیه یک بازیگری دراماتیک

آلومینیوم بدون تغییر مقابل پدیده

ترکیب پدیده مقابل آلومینیوم مشخص شد

شکست بدموقع شاگردان شریف در خانه/ قهرمانی دختران فوتسالیست مشهدی سخت‌تر شد

دانشگاه فردوسی مشهد فراخوان پذیرش پژوهشگر پسادکتری و دانش‌آموخته دکتری را منتشر کرد

واژگونی پژو در جاده تفرش به دستجرد /اورژانس هوایی قم 2 بار به پرواز درآمد

آلومینیوم اراک صفر- پدیده مشهد صفر/ پایان نیمه اول

رفع مشکل 313 واحد تولیدی و صنعتی در خراسان رضوی با ورود دستگاه قضایی

در صورت موافقت با واردات واکسن کرونا به کیش ، واکسیناسیون با نظارت وزارت بهداشت و درچارچوب سند ملی انجام می شود.

حمله به مدرسه سیدالشهدا کابل نمونه ظلم مضاعف به شیعیان افغانستان است

رییس جمهور باید جهادی و انقلابی باشد

منطقه21 صنعتی ترین منطقه رو به توسعه است

کرونا 2 نفر دیگر را از زندگی محروم کرد

ماجرای انتقال بالگرد اورژانس هوایی طبس به یکی از شهرهای استان مجاور چه بود؟

استادیوم 15 هزار نفری بجنورد تکمیل می شود

شرکت در انتخابات حق مردم و برگردن آنهاست

تقابل خشکسالی و سیل/ خسارت 47 میلیارد تومانی سیل در گناباد