پیام خراسان

آخرين مطالب

«حبیب» در روستاهای آیسک به آرزوی خود رسید اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - گروه جامعه خبرگزاری فارس - مرداد ماه سال 1381 بود. در آن سال‌ها اردو های جهادی ساماندهی امروزی‌شان را پیدا نکرده بودند. روی برگه‌ای کنار دفتر دبیرستان خبر از برگزاری سفر برای خدمت به محرومان داده شده بود. دل حبیب در سینه تپید. فقط چند ماهی مانده بود تا دیپلمش را بگیرد. قول داده بود کنار دست پدر کشاورزش زمین‌های بایری را حاصلخیز کند.
شوق کمک کردن به دیگران در دلش زبانه می‌کشید. دوست داشت روی او و مردانگی‌هایش حساب باز کنند.

پیام خراسان

برای همین دل را یک دله کرد. پیش خودش گفت اولین کار بعداز دیپلم را در راه خدا انجام می‌دهم و در بقیه راه دست به جیب شدن خدا کمک حال من می‌شود. باید به روستایی در حوالی آیسک در خراسان جنوبی می‌رفتند.کمتر خانواده برخورداری در این منطقه پیدا می‌شد.محرومیت و نداری انگار به زندگی اهالی روستاهای آیسک سنجاق شده بود. حبیب فرزانه همان روز به دفتر مدرسه رفت و کارت بسیج خود را به مسئول اردوی جهادی نشان داد و نام زیبایش هم در میان جهادی‌ها ثبت شد و هم پای سیاهه شهدای با اخلاص سازندگی نشست.

پیام خراسان

حالا پسر جوان و خوش قامت خانواده فرزانه حجت است. خودش می‌گوید برای کمک به معیشت خانواده در شهرستان دوری مشغول کار است. وقتی حبیب در مسیر کار در اردوی جهادی تصادف کرده و به شهادت رسیده حجت تنها 7 سال داشته است. اما در همه این سال‌ها اندک خاطره‌های حضور برادرش را در ذهنش حفظ کرده و وقت دلتنگی دوباره آن ها را مرور می‌کند: «برادرم خیلی اهل مراسم مذهبی بود. خیلی کوچک بودم ولی یادم می‌آید هر وقت کسی به در خانه‌مان می‌آمد و با او کار داشت. کسی از اهل خانه بلند می‌گفت حبیب رفته مسجد. حالا وقت نماز هم نبود، با این حال برادرم در مسجد حال خوشی پیدا می‌کرد. بعدها شنیدیم که در مسجد در کنار حاج آقایی به امور نیازمندان و مراجعان هم رسیدگی می کرده است.»

پیام خراسان

حجت تنها برادر 4 خواهر دیگرش است که هنوز بعد از گذشت 20 سال دلتنگ برادر با اخلاص شان هستند: «مادرم وابستگی زیادی به برادرم داشت. تازه می‌خواست دیپلمش را بگیرد و کنار پدرم به کشاورزی مشغول شود. با این حال اگر کنار مادرم بنشینید و از او بخواهید از خاطره‌های حبیب برای‌تان بگوید حرف‌هایش را با وصف کمک‌های بی‌شمارش در کارهای خانه شروع می‌کند. راست می‌گوید. برادرم مدام به فکر کمر درد مادرم بود و به قول خودشان زیاد می‌گذاشت و بر می‌داشت و در کارهای خانه مثل خواهرها به مادرم کمک می‌کرد.»

پیام خراسان

حرف از مهربانی‌های شهید فرزانه که می شود صدای مرضیه خواهر بزرگ تر او از پشت تلفن به لرزه می‌افتد. می‌گوید هنوز با داغ رفتن برادر 17 ساله شان کنار نیامده‌اند و مادرش هنگام دلتنگی عکس او را در آغوش می‌گیرد و برایش مویه می‌کند: «خیلی عزیز بود. راستش را بخواهید زیاد در جمع هایی که سر و صدا بود بند نمی‌شد. یعنی هر وقت دختران فامیل هم جایی بودند با این که افراد دیگری هم در جمع حضور داشتند به سرعت وسایلش را جمع می‌کرد و از اتاقی که نامحرمی در آن بود خارج می‌شد.گاهی این اتفاق در گرما یا سرمای شدید هوا اتفاق می‌افتاد. ما در شهرستان کوچکی زندگی می‌کنیم و فرهنگ ما این طور است که خانواده های اقوام روزانه در ساعت‌هایی به هم سر می‌زنند. حبیب تا صدای دختر نامحرمی را می‌شنید دست از شوخی و بلند حرف زدن بر می‌داشت. حتا وسایل پذیرایی را هم آماده می‌کرد.اما خودش به سرعت از خانه کوچک‌مان به مسجد محله می‌رفت که فاصله زیادی تا خانه‌مان نداشت. دیگر می‌دانستیم که مسجد خانه دوم حبیب شده است و اگر کسی به دنبال او به خانه‌مان روانه می‌شد بی حرف دیگری می‌گفتیم که در مسجد پیدایش می‌کنید.»

پیام خراسان

مرضیه هنوز اصرارهای برادرش برای کار کردن در تابستان ها را به خاطر می‌آورد: «حبیب تازه قد کشیده بود. خیلی به این علاقه نشان می‌داد که سرکار برود و گوشه ای از هزینه‌های خانه را به دوش بکشد. با این حال پدرم و خانواده‌مان مخالف این کار بودیم. در مدرسه به راحتی درس هایش را پاس می‌کرد. اگر می‌ماند و درس می‌خواند حتما آینده خوبی پیدا می‌کرد. چون بسیار منظم بود و هر کاری را به موقع خودش تمام و کمال انجام می‌داد. همیشه اصرار داشت که تابستان ها سر کار برود. خجالت می‌کشید که از پدرم پول بگیرد و همیشه می‌گفت آقا سر زمین انقدر کار می‌کند که من رو ندارم این پول ها را خرج کنم.»

پیام خراسان

مادر حبیب وقتی می‌خواهد از دردانه پسرش برای‌مان بگوید به گریه می‌افتد. می‌گوید خیلی جوان از دستش دادیم اما به راه حضرت زهرا (س) رفت. حاجیه خانم فاطمه هاشمی زید می‌گوید مادر بین اولادش فرقی نمی‌گذارد اما دلتنگی حبیب امان ما را بریده است: «اهل روضه بود. خیلی در این روضه‌ها گریه می کرد. دلش زود برای اهل بیت می شکست و به گریه می‌افتاد. وقتی به او گفتم چرا می‌خواهی به این روستاها بروی و این کارها کار شما بچه مدرسه‌ای‌ها نیست جوابی داد که هنوز در خاطرم مانده. به ما می‌گفت من برای کسی به این اردو ها نمی‌روم. دارم به خاطر درست کردن خودم می‌روم. وقتی سر کار می‌روم یا برای کمک به این محرومان می‌رود این کارها را در کارنامه من می‌نویسند. اگر من این فقرا را ببینم خیلی درس ها در زندگی می‌گیرم و درس عبرتی برای من می‌شود که در آینده چطور زندگی کنم و حواسم پی چه چیزهایی برود و دنبال چه چیزهایی نباشم. آن موقع هیچ نمی‌فهمیدم چه می‌گوید اما وقتی در جاده آیسک تصادف کرد و به شهادت رسید فهمیدیم که برای کار بنایی به روستایی رفته بود و برای رضای خدا سه روز کار کرده بود. در آن روستا برای محرومان خانه و مسجد می‌ساختند. پسرم عاشق اهل بیت (ع) بود.در روضه‌ها نوکری این خاندان را می‌کرد و عاقبتش هم شهادت درراه خدمت به محرومان شد.»

پیام خراسان

انتهای پیام/
عضویت در کانال تلگرام خبربان

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/357243/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

برکات کرونا برای جنگل‌های شمال

شرایط نگهداری «سرخس» در آپارتمان

«زیر درخت گردو»؛ روایتگر راز‌های صبا پس از مرگ

واژگونی و انفجار تریلی در محور بجستان-فیض‌آباد/ 2 نفر کشته شدند

سیل 5 میلیارد ریال به راه‌های سبزوار خسارت زد

مرگ دلخراش 2 نفر بر اثر انفجار تریلی در محور بجستان - فیض‌آباد

خدمت رسانی 45 گروه جهادی در حاجی آباد

راز شادی عجیب عیسی آل کثیر/ حرکت او توهین آمیز بود؟ + عکس

بسیج رسانه خراسان رضوی: همه مسؤولان نظام موظف به پاسخگویی هستند

آژیر خطر بار دیگر در فلسطین اشغالی به صدا درآمد

آژیر خطر بار دیگر در فلسطین اشغالی به صدا در آمد

طلاب مشهدی 8 زندانی بدهکار را با هدیه نامتعارف رئیس جمهور آزاد کردند

آلومینیوم اراک یک پدیده مشهد صفر؛ شکست شاگردان رحمتی در اراک

برتری آلومینیوم بر پدیده با سرمربی و گلزن استقلالی

یکی از مناطق اسرارآمیز ایران + فیلم

منصوریان و آلومینیوم اراک روی نوار برد

استاندار مازندران حملات اخیر رژیم غاصب صهیونیستی را محکوم کرد/ اسرائیل، ماهیتش را بار دیگر نشان داد

مربی پدیده: مربی آلومینیوم داخل زمین می شد اما یک بار هم داور به او تذکر نداد/ عزیزی خادم باید برخی مسائل را حل کند

مربی پدیده: مربی آلومینیوم داخل زمین می شد اما یک بار هم داور به او تذکر نداد

تجاوز و قتل فجیع دختر 10ساله در یک جنگل هولناک+ عکس

یحیی برای اولین بار استقلال را شکست داد

بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم (عکس)

نصرتی: خودمان را به خوبی برای این بازی آماده کرده بودیم/ می‌خواستیم به جمع بالا نشینان جدول برگردیم

گلزنی دوباره عزت‌اللهی این بار با سرِ تماشایی (عکس)

اخبار کوتاه خراسان رضوی

اجرای مجدد طرح ترافیک در تهران از فردا

2 بیمار کرونایی در خراسان شمالی جان باختند/ بستری 73 بیمار دیگر

ترافیک در بزرگراه چناران- مشهد سنگین است

آلومینیوم برابر پدیده پیروز شد/ منصوریان برنده دوئل با رحمتی

آلومینیوم یک - پدیده صفر/ منصوریان مچ رحمتی را خواباند

اشتغال بیش از 300 نفر در معادن طلای خراسان جنوبی

زلزله 3.4 ریشتری در حاجی‌آباد هرمزگان

کاهش 41 درصدی تردد جاده‌ ای خراسان شمالی در عید فطر

با عملکرد اتو کشیده نمی‌توان کشور را اداره کرد

چگونه بازیگر شویم (397) /اصول اولیه یک بازیگری دراماتیک

چگونه بازیگر شویم/اصول اولیه یک بازیگری دراماتیک

آلومینیوم بدون تغییر مقابل پدیده

ترکیب پدیده مقابل آلومینیوم مشخص شد

شکست بدموقع شاگردان شریف در خانه/ قهرمانی دختران فوتسالیست مشهدی سخت‌تر شد

دانشگاه فردوسی مشهد فراخوان پذیرش پژوهشگر پسادکتری و دانش‌آموخته دکتری را منتشر کرد

واژگونی پژو در جاده تفرش به دستجرد /اورژانس هوایی قم 2 بار به پرواز درآمد

آلومینیوم اراک صفر- پدیده مشهد صفر/ پایان نیمه اول

رفع مشکل 313 واحد تولیدی و صنعتی در خراسان رضوی با ورود دستگاه قضایی

در صورت موافقت با واردات واکسن کرونا به کیش ، واکسیناسیون با نظارت وزارت بهداشت و درچارچوب سند ملی انجام می شود.

حمله به مدرسه سیدالشهدا کابل نمونه ظلم مضاعف به شیعیان افغانستان است

رییس جمهور باید جهادی و انقلابی باشد

منطقه21 صنعتی ترین منطقه رو به توسعه است

کرونا 2 نفر دیگر را از زندگی محروم کرد

ماجرای انتقال بالگرد اورژانس هوایی طبس به یکی از شهرهای استان مجاور چه بود؟

استادیوم 15 هزار نفری بجنورد تکمیل می شود