پیام خراسان

آخرين مطالب

"مریم اربابی" صدای رنج معلمان در همه گیری کرونا مقالات

"مریم اربابی" صدای رنج معلمان در همه گیری کرونا
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بجنورد- هفته معلم در استان خراسان شمالی در حالی این روزها با سپاس از معلمان روزهای پایانی خود را می گذراند که ین خطه شمالشرق کشور با وجود نزدیک به هشت ماه همچنان در شوک درگذشت" مریم اربابی " معلمی که تا پای جان بر سر مسوولیت پذیری خود برای تدریس دانش آموزان ایستاد، قرار دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این روزها در شهر کوچک گرمه در جنوب غربی استان خراسان شمالی هفته معلم متفاوت تر از سال های گذشته در حال برگزاری است، که با یادآوری این روز، زخم کهنه یک شهر که معلمشان حتی از روی تخت بیمارستان و در حالی که نفشش به دلیل ابتلا به ویروس کرونا به شماره افتاده بود نیز دست از آموزش مجازی دانش آموزان کلاس نکشید، سر باز کرد و امسال آنها هفته معلم متفاوت تری را نسبت به سنوات گذشته تجربه کردند.
مریم اربابی معلم شهرستان گرمه 22 آبان ماه سال 99 با بیش از 22 سال سابقه فعالیت در آموزش و پرورش در کسوت معلم براثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.
شروع روز معلم از مزار
امسال دانش آموزان دختر کلاس چهارم مدرسه شاهد ریحانه شهر گرمه بر خلاف سنوات گذشته که روز معلم را از مدرسه با بردن گل و شیرینی و گاها هدیه های کوچکی که از پس انداز داخل قلک خود تهیه می کردند، جشن می گرفتند، این بار از مزار معلمشان " مریم اربابی " شروع کردند و با گلباران قبر این معلم ، سپاس خود را با دستهای کوچک و دلهای بزرگ خود انجام دادند و درس بزرگ اخلاق را از این معلم برای آینده فرا گرفتند.
شاید بتوان مرگ این معلم یکی از مناطق محروم کشور را صدای خاموش یکی از چند صد معلم ایرانی در مناطق محروم ایران در شیوع همه گیری ویروس کرونانامید که با وجود دشواری های کلاس مجازی در مناطق محروم به خصوص ضعف زیرساخت های مخابراتی و اینترنت، اجازه ندادند که کلاس درس و علم تعطیل شود، حتی اگر از روی تخت بیمارستان باشد.
یک ایران قدرشناس این معلم
قرارگیری آخرین فیلم و تصویر "شهیده مریم اربابی" معلم شهرستان کوچک گرمه در استان خراسان شمالی در حال تدریس دانش آموزان از روی تخت بیمارستان کافی بود تا این فیلم و تصویر در کمترین زمان در صدر یکی از پربازدید ترین فیلم و تصویر در فضای مجازی کشور و شاید جهان تبدیل شود و به یکباره موج بزرگی از حمایت ها در دوران همه گیری ویروس کرونا به سمت معلمان این مرز بوم روانه کرد.
این تصویر موجب شد تا نه تنها اولیاء دانش آموزان که مسوولان ملی و استانی نیز پی به مشقت کار پر رنج معلمان و تدریس دشوار در فضای مجازی آن هم با کمبودهای نرم افزاری و سخت افزاری ببرند و تا حدودی باید این معلم گرمه ای را صدای رسای معلمان ایران در دوران کرونا نامید که تا پای جان آن هم در از روی تخت بیمارستان و ساعات پایانی عمرش و در حالی که سرفه و تنگی نفس ناشی از ویروس کرونا و بیماری کووید 19 امانش را بریده بود، به مسوولیت خود در تدریس به دانش آموزان این مرز و بوم ادامه داد و اجازه نداد تا اندک زمانی کلاس درس و آموزش تعطیل شود.
تعدادی از کاربران ایرانی در فضای مجازی با شنیدن و دریافت این خبر با پیام های مختلف سپاس خود را از این معلم و سایر معلمانی که درهمه گیری کرونا نیز به وظیفه خود وفادار ماندند، اعلام کردند.
یکی از این کاربران در این باره نوشت: «مریم جان اربابی معلم دلسوز و با وجدان از بینمان رفت. جایش را احدی نخواهد گرفت. جای هیچ انسانی با انسانی دیگر پر نمی‌شود. او بینمان نیست. و مصیبت همین از دست دادن عزیزانمان است. کاش بدانیم»
فرد دیگری نیز در صفحه شخصی‌اش نوشت: «زیباترین تصویر روزهای کرونایی که با داغ عظیمی همراه بود. پر کشیدن معلم دلسوز خانم مریم اربابی از روی تخت بیمارستان تا اوج قله‌های سعادت دانش‌آموزان این دیار است».
رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وقت وزیر آموزش و پرورش نیز نوشت : خبر درگذشت همکار گرانقدر سرکار خانم مریم اربابی آموزگار دبستان شاهد ریحانه شهرستان گرمه موجب تالم و تاثر فراوان شد. تصویر این آموزگار فداکار که علی‌رغم بیماری سخت و در تخت بیمارستان با دغدغه‌ای فراوان پیگیر یادگیری دانش‌آموزانش بود نمایانگر فداکاری انسان‌های وارسته‌ای است که شکوه نام معلمی را معنا می‌بخشند.
علاوه بر آن مردم عادی و کاربران فضای مجازی ، مسوولان عالی رتبه کشور از رییس جمهوری، وزیر تا معاونان وزیر و مسوولان استان خراسان شمالی که برخی از آنها حتی شهرستان محروم گرمه در جنوب غربی این استان را ندیده و یا نمی دانند در کجای جغرافیای ایران قرار دارد، تحت تاثیر این کار بزرگ قرار گرفتند و سپاس خودشان با پیام های متفاوت اعلام کرد.
دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران نیز پیامی به پاس قدردانی از معلمان به خصوص خانم اربابی پیامی را منتشر کرد.
رئیس‌جمهوری با صدور پیامی خطاب به خانواده معلم فداکار گرمه‌ای، از آن مرحوم تقدیر کرد و تدریس وی حتی در سخت‌ترین شرایط را تحسین‌برانگیز و الهام‌بخش خواند.

پیام خراسان


در متن این پیام آمده است؛ روحیه فداکاری، وظیفه‌شناسی و اهتمام بانوی فرهنگی مرحومه مریم اربابی به امر آموزش حتی در سخت‌ترین شرایط اقدامی تحسین‌برانگیز و الهام‌بخش بود که به‌یقین در حافظه جمعی مردم قدرشناس ایران برای همیشه باقی خواهد ماند.
این‌جانب با گرامیداشت یاد و خاطره این «شهید تعلیم و تربیت» از شما خانواده بزرگوار و مردم فرهنگ دوست خراسان شمالی به‌ویژه اهالی شهرستان گرمه و تمامی معلمانی که در این شرایط سخت درراه ارتقای دانش و فرهنگ کشور اهتمام می‌ورزند تشکر و قدردانی می‌کنم و سلامت و توفیقات روزافزون شما و همه تلاشگران عرصه تعلیم و تربیت را از خداوند متعال مسئلت دارم.
علاوه بر رییس جمهوری وزیر کشور که اصالت خراسان شمالی دارد و وزیر آموزش و پرورش نیز در پیام جداگانه از خدمات ارزنده این معلم شهرستان گرمه قدردانی کردند.
رنج کرونا بر پیکر آموزش و پرورش خراسان شمالی
اگرچه کرونا به تمام بخش های اقتصادی و اجتماعی و حتی آموزشی خسارت های جبران ناپذیری را در کنار برخی مزیت های ایجادی وارد کرد ، ولی به دلیل نبود زیرساخت ها در استان خراسان شمالی این مشکلات بیش از سایر استان ها بود به طوری که همچنان بیش از 20 درصد از دانش آموزان به دلیل نداشتن تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری با دریافت جزوه آموزشی تحصیل می کنند.
با وجود همه گیری کرونا و ابتلا معلمان و دانش‌آموزان به بیماری کووید 19 کلاس های آنلاین نیز با وجود همه مشکلات برقرار است و هیچ کدام از ما اشک های دانش آموزان را برای معلمان از دست رفته فراموش نمی کنیم و گرامیداشت روز و هفته معلم تنها بهانه ای است برای یادکردن از معلمانی که تا پای جان نیز خدمت بی منت را توشه راه خود کردند.
مرگ شهادت گونه مریم اربابی معلم گرمه ای و حدود 15 همکار دیگرش ناشی از بیماری کووید 19 اگرچه زیان هایی را به آموزش و پرورش استان خراسان شمالی وارد کرد، ولی توانست رنج معلمان این مرز بوم را در تحصیل در دوران کرونا آن هم در فضای مجازی در بستر زیرساخت نیم بند برای تمام مردم ایران و حتی مسوولان گوشزد کند 
مرگ 15 معلم خراسان شمالی براثر کرونا
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: از آغاز همه گیری کرونا تا کنون یکهزار و 118 معلم و کادر اداری آموزش و پرورش خراسان شمالی به بیماری کووید 19 مبتلا شدند.
مهدی مودی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : 163 نفر از این معلمان در موج چهارم بیماری کووید19 که از فروردین ماه سال جاری در استان خراسان شمالی شیوع یافت به این بیماری مبتلا شدند.
وی اضافه کرد: براساس آمار رسمی حدود 15 نفر از معلمان فعال و بازنشسته اداره کل آموزش و پرورش این استان براثر بیماری کووید 19 جان خود را از دست دادند.

پیام خراسان


مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان شمالی تعداد دانش آموزانی که به این بیماری مبتلا شدند را حدود 987 نفر اعلام کرد و اظهارداشت : حدود 350 نفر از این دانش آموزان در سال جاری و در موج چهارم به ویروس کرونا مبتلا شدند.
مودی اضافه کرد : متاسفانه بر اثر این بیماری منحوس چهار نفر از دانش آموزان این استان نیز جان باختند.
وی اضافه کرد : تمام دانش آموزانی که در سال جاری به بیماری کووید 19 مبتلا شدند، در منزل و قرنطینه خانگی مراحل درمانی خود را سپری کردند و هم اکنون هیچ دانش آموزی به دلیل این بیماری در بیمارستان های استان تحت درمانی بیمارستانی قرار ندارد.
استان خراسان شمالی حدود 180 هزار دانش آموز و 14 هزار معلم دارد.
ویروس کرونا که اواخر اسفندماه سال 98 با شناسایی نخستین بیمار در بجنورد در این استان شیوع یافت، تاکنون سه موج از این بیماری سپری شد و از فروردین ماه 1400 با روند صعودی آمار بیماران بستری استان خراسان شمالی وارد موج چهارم بیماری کووید 19 و ویروس کرونا شد به طوری که هم اکنون افزون بر 450 بیمار در بیمارستان های استان بستری هستند و در مجموع از ابتدای شیوع ویروس کرونا در این استان یک هزار و 165 نفر جان خود را براثر بیماری کووید 19 از دست دادند که حدود 100 نفر از این افراد در موج چهارم جان باختند.
خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد و از ابتدای همه گیری کرونا تا کنون هزار 165 نفر در این استان جان خود را بر اثر بیماری کووید 19 از دست داده اند.
برچسب‌ها
بجنورد ویروس کرونا گرمه خراسان شمالی معلم روز معلم

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/357382/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

بیش از 23 هزار بیمار کرونایی در خراسان جنوبی جان سالم به در بردند

پیشگیری از خشونت علیه کودکان نیاز به اقدام فوری دارد

مسکن ملی در خراسان جنوبی به کجا رسیده؟

80 موسسه قرآنی در خراسان جنوبی فعال است

کرونا فعالیت های قرآنی را تعطیل نکرد

محموله جدید واکسن کرونا در راه خراسان جنوبی

آغاز به کار اولین طرح اشتغال صنایع‌دستی باتسهیلات بنیاد برکت

راه‌اندازی مجموعه کارگاه آموزشی سفال در بیرجند

تفریحات آخر هفته که آخرین تفریح خیلی ها شد/ همسفر شدن کرونا با مردم در مسافرت ها

پیام استاندار خراسان جنوبی به مناسبت روز خانواده و تکریم بازنشستگان

موفقیت 26 دانش آموز خراسان جنوبی در مرحله اول المپیاد نانو

فروش صد میلیونی محصولات سفالی در بیرجند

گروه های جدیدی به جامعه هدف واکسیناسیون کرونا اضافه شدند

آغاز ثبت نام بدون آزمون کارشناسی دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی

تداوم خیزش گرد و خاک در خراسان جنوبی

درگیری زوج جوان در ماه عسل

5 فوت ناشی از کرونا در خراسان شمالی/ 551 نفر بستری هستند

توصیه‌های ایمنی برق برای ایام محرم

المپیک 2020 توکیو|تالاخادزه: قدرت من راز پیچیده ای ندارد/ برای طلای المپیک 2024 آماده می‌شوم

المپیک توکیو| تالاخادزه: قدرت من راز پیچیده‌ای ندارد/داودی: هر ورزشکاری مدال المپیک می‌خواهد

قهرمان فوق سنگین وزنه برداری: قدرت من راز پیچیده ای ندارد

تالاخادزه: قدرتم راز پیچیده ای ندارد / برای المپیک پاریس آماده می‌شوم

توضیح صالحی درباره انتشار کتاب راز سر به مهر

لاشا تالاخادزه: قدرت من راز پیچیده‌ ای ندارد

تالاخادزه در پاسخ به خبرنگار ایرانی: قدرت من راز پیچیده ای ندارد

اهمیت انتشار مجموعه 6 جلدی راز سر به مهر درباره مذاکرات هسته‌ای از نگاه صالحی

8 پلمب طی یک هفته در خراسان شمالی

تالاخادزه: قدرت من راز پیچیده ای ندارد

شیب صعودی نگران کننده شیوع بیماری کرونا در اسفراین

پاسخ تالاخادزه درباره راز زور جادویی‌اش

تصویب 960 میلیارد تومان تسهیلات برای تولیدکنندگان خراسان شمالی

نقش و نگار خشکسالی بر پهنه خراسان شمالی

افتتاح سه فرستنده دیجیتال در راز و جرگلان

جلسات دم آخری استاندار خراسان شمالی/تصویب 960 میلیارد تومان تسهیلات برای استان

برای جاذبه‌های طبیعی خراسان شمالی سرمایه‌گذار می‌آوریم/سرچشمه گریوان باید شناخته شود

باشگاه انتظار بجنورد، تیم‌دار قایقرانی استان خواهد شد

رسانه‌های دارای مجوز خراسان شمالی 22 درصد افزایش یافت

2 کتاب‌ سایه‌های فیروزه‌ای و پایتخت هنرهای جدید در یزد رونمایی شد

رئیس مجلس سنای پاکستان به زیارت حرم امام رضا(ع) رفت

سرم‌سازی ثامن ظرفیت تولید خود را 50 درصد افزایش داد

مرگ دلخراش جوان مشهدی بر اثر انفجار مهیب مغازه رنگ و ابزار

کشف بیش از 400 کیلوگرم مواد مخدر به همت مرزبانان خراسان رضوی

قهرمان تیراندازی المپیک توکیو به مشهد سفر کرد

برداشت بیش از چهار هزار تن انواع محصولات باغی در خواف

داودی: سختی‌هایم به بار نشست

ورود قهرمان طلایی ایران در المپیک به مشهد

داودی: خدا را شکر تمام تلاش‌های من برای المپیک 2020 به بار نشست

مسجدی‌های مشهد به کمک کادر درمان می‌روند؛ از حضور در بخش کرونا تا انجام خرید منزل برای پرستاران

آتش‌سوزی سنگین فروشگاه رنگ مشهد، مرگ فروشنده را رقم زد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد: هنوز خبری مبنی بر تعطیلی مشهد اعلام نشده/ حتی محدودیتی در خصوص عدم فعالیت تورها اعمال نشده/ متاسفانه شاهد برگزاری اردوها هستیم