پیام خراسان

آخرين مطالب

آیت‌الله سیدمحمد حسینی زنجانی در گفتگو با مهر مطرح کرد؛

آیت الله زنجانی معتقد بود راه اصلاح جامعه از اصلاح حکومت می گذرد سياسي

آیت الله زنجانی معتقد بود راه اصلاح جامعه از اصلاح حکومت می گذرد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - آیت الله حسینی زنجانی گفت: مرحوم آیت الله عزالدین زنجانی اعتقاد داشت که طبق فرمایش امام راحل اگر ما بخواهیم یک جامعه را اصلاح کنیم باید ساختار حکومت آن را اصلاح کنیم.

خبرگزاری مهر - گروه دین و آئین-عصمت علی آبادی: امروز 24 اردیبهشت سالروز رحلت آیت الله سید عزالدین حسینی زنجانی از فقهای برجسته حوزه علمیه مشهد و از مراجع تقلید است. آیت‌الله سید عزالدین حسینی الموسوی زنجانی به سال 1298 شمشی در زنجان متولد و در 24 اردیبهشت سال 1392 در مشهد مقدس درگذشت. او عالمی فقیه، مفسر قرآن کریم، فیلسوف و از مراجع تقلید شیعه بود.
آیت‌الله سید عزالدین حسینی زنجانی تحصیلات خود را در زنجان آغاز کرد و در قم و نجف آن را ادامه داد، او مدتی امام جمعه شهر زنجان بود اما تا پایان عمر خود در مشهد اقامت کرد. سید عزالدین حسینی زنجانی روز 24 اردیبهشت 1392 در منزل شخصی خود در مشهد درگذشت و پیکر او پس از تشییع در دارالزهد حرم امام رضا ( ع) به خاک سپرده شد.
چهار نسل قبل از او همه از مراجع تقلید و امام جمعه زنجان بودند. او نیز پنجمین و آخرین امام جمعه از خاندان حسینی زنجانی بود. پیرامون کارنامه علمی و عملی آیت‌الله سید عزالدین حسینی زنجانی با فرزند ایشان آیت‌الله سیدمحمد حسینی زنجانی مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه زنجان و مشهد و از مراجع تقلید به گفتگو نشستیم که در ادامه حاصل آن را می‌خوانید:
*آیت الله سید عزالدین زنجانی در چه خاندانی پا به عرصه وجود گذاشتند؟
آیت‌الله سید عزالدین حسینی زنجانی از تبار امام سجاد ( ع) هستند، از نظر علمی و اجتماعی نبیره مرحوم آیت‌الله سید محمد حسینی هستند که در زنجان به سید محمد مجتهد معروف بودند. مرحوم سید مجتهد از طریق شاهزاده عبدالله میرزا که پسر یازدهم فتحعلی شاه قاجار و حاکم وقت زنجان بود به آن شهر آورده شدند. بانی و واقف مسجد و مدرسه جامع سید زنجان مرحوم عبداله میرزا می‌باشند که در آن زمان واقف محترم امر تولیت مجموعه مسجد و مدرسه جامع سید را به مرحوم سید محمد مجتهد و بعد از آن به اولاد ایشان واگذار نمودند. مرحوم سید محمد مجتهد نیز در آن مسجد به امر اقامه نماز و برپایی نماز جمعه و تربیت طلاب دینی مشغول بودند.

پیام خراسان


به این طریق خانواده سید محمد مجتهد در زنجان رشد می‌کنند تا اینکه نوبت به آیت الله سید عزالدین حسینی زنجانی می‌رسد. پدر و جد ایشان همه مقام امامت جمعه زنجان را برعهده داشتند و در این زمینه حکم هم داشته‌اند، سید عزالدین افزون بر اینکه صاحب رساله بوده است نماز جمعه را هم اقامه می‌کرده است.
*تحصیلات و فعالیت علمی ایشان به چه نحوی بوده است؟ از محضر کدام اساتید بهره بردند؟ در کدام شهرها به تحصیل پرداختند؟
به‌گفته خود ایشان تا دوره خارج فقه و اصول را در زنجان بوده اند ، حکمت، منطق و حکمت اشراق را با مرحوم رضا روزبه گذراند ند و همدرس بوده‌اند. همچنین، مبدأ و معاد را در محضر مرحوم سید محمود پدر خود خواندند و مقداری از خارج را نزد علمای زنجان و مرحوم پدرشان تلمذ نمودند.
پدر و جد ایشان همه مقام امامت جمعه زنجان را برعهده داشتند و در این زمینه حکم هم داشته‌اند، سید عزالدین افزون بر اینکه صاحب رساله بوده است نماز جمعه را هم اقامه می‌کرده است
در سال 1319 شمسی به علت مخالفت با عمامه‌گذاری ایشان و برای اینکه آزار و اذیت نشوند و محفوظ بمانند به قم مهاجرت کردند و نزد علمای مطرح آن زمان قم همچون مرحوم آیت الله سید محمد کوه‌کمره‌ای، آیت‌الله سید احمد خوانساری و آیت‌الله امام‌خمینی به تلمذ پرداختند. حدود 5 سال مباحث اسفار را در محضر امام‌خمینی آموزش می‌بینند. همچنین، در سال 1325 شمسی زمانی که مرحوم علامه طباطبایی به قم تشریف می‌آورند مجدداً، کل اسفار را نزد ایشان هم می‌خوانند. ایشان از محضر مرحوم آقا میرزا مهدی مازندرانی هم استفاده کردند و همچنین یک دوره اصول را در محضر مرحوم آیت الله بروجردی تلمذ کردند و یک دوره اصول و مقداری از کتاب صلاه را نزد مرحوم آیت الله حجت به تحصیل پرداختند. درباره آیت الله بروجردی می‌فرمودند که ایشان نوآور هستند فقه شیعه را تعلیقه بر فقه عامه می‌دانستند اول فقه عامه را می‌آوردند مسائل را بررسی می‌کردند سپس روایات را از طریق اقوال عامه می‌خواندند. معنا و تفسیر می‌کردند، این ابتکار برای آیت‌الله بروجردی بود لذا می‌فرمودند که آیت‌الله بروجردی در هر مسئله اول خلاف شیخ طوسی را می‌آوردند مفصل بحث می‌کردند بعد بر اساس آن، روایات را معنا می‌کردند.

پیام خراسان


مرحوم والد حدود 14 یا 15 سال در قم بودند، پس از آن، قصد مهاجرت به نجف می‌کنند که در آنجا ادامه تحصیل بدهند. مرحوم علامه طباطبایی به ایشان می‌فرمایند رفتن شما به نجف تحصیل حاصل است و نیازی به رفتن به نجف ندارید، مع الوصف ، ایشان دو سال در نجف می‌مانند. در زمان اقامت ایشان در نجف مرحوم والدشان نامه‌ای خطاب به فرزند می‌نویسند و می‌فرمایند من پیر شده‌ام و توان جسمی ندارم که بتوانم اداره امور را انجام دهم به شما نیازمندم لطفاً بازگردید، ایشان نیز من باب امر پدر به زنجان باز می‌گردند. مرحوم والد، جمعاً دو سال در نجف، حدود چهارده یا پانزده سال در قم و ده سال هم در زنجان مشغول کسب علم و تحصیل معرفت بودند.
*شاگردان ایشان چه کسانی بودند در این زمینه چه اقدامات برجسته‌ای داشتند؟
آیت‌الله سید عزالدین حسینی زنجانی طی سی و اندی سال آخر عمر خود که در شهر مشهد بودند طلاب زیادی را تربیت کردند که ده یا پانزده نفر آن‌ها برجسته هستند. یکی از آنها آقای شیخ حسن رمضانی است که اکنون از شاگردان بزرگ علامه حسن‌زاده آملی هستند. همچنین، آقایان غزنوی، فیض‌آبادی و انتظامی نیز از شاگردان ممتاز ایشان هستند.
*در مسیر پژوهش‌های دینی و حوزوی چه آثار و تألیفاتی داشتند که از ایشان منتشر شده‌است؟
از ایشان آثار زیبایی به جامانده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها «شرح خطبه حضرت زهرا ( س) » است که تا به حال 17 بار تجدید چاپ و به عنوان برگزیده کتاب سال ولایت هم انتخاب شده است. ازجمله تألیفات شاخص ایشان: «شرح خطبه حضرت زهرا ( س) »، «تفسیر سوره حمد»، «آئین رستگاری»، «شرح زیارت عاشورا»، «شرح احوالات علامه طباطبایی»، «معیار الشرک فی القرآن » که در کتاب اخیر با یکی از استادان دانشگاهی عراق به مباحثه پرداخته‌اند که ماحصل آن کتاب معیار شرک در قرآن به زبان عربی می‌باشد. این کتاب چندین بار به چاپ رسیده است و به فارسی نیز ترجمه شده است.
*در زمینه فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی چه اقداماتی داشتند؟ در مبارزه با رژیم پهلوی و حمایت از انقلاب اسلامی چه اقدامات و فعالیت‌هایی داشتند؟
ایشان اولین شخصی بودند که در شهر زنجان نام امام‌خمینی (ره) را در منبر خود مطرح کردند و در دفاع از قیام 15 خرداد ایشان به پا خواستند. به دنبال همین اقدامات روز هجده خرداد ایشان را بازداشت کرده و به تهران بردند. در تهران، ایشان با شخصیت‌هایی همچون آیت‌الله فلسفی، آیت‌الله مطهری، آیت‌الله مکارم شیرازی و شهید هاشمی‌نژاد که از قبل دستگیر شده بودند در مدت 45 روز در یک زندان بودند.

پیام خراسان


از همان سال 42 که قیام امام راحل شروع شد مرحوم والد اعتقاد داشتند که باید شیوه مبارزه با سلطه به نحوی باشد که امام راحل ترسیم کردند؛ یعنی یک حکومت با امر به معروف و نهی از منکر صرف اصلاح نمی‌شود؛ نظام حکومتی باید دست حاکمان صالح باشد که جامعه را اصلاح کنند، ایشان در این زمینه از روایات استفاده می‌کرند که جامعه اسلامی در سایه حکومت صالحان به وجود می‌آید زیرا در ولایت حاکمان جور حق از بین می‌رود و باطل زنده می‌شود و در نتیجه، مساجد که باید مراکز حق‌گویی باشند از بین رفته و منکر بر جامعه حاکم می‌شود.
در سال 1350 شمسی پس از بازگشت محمدرضا پهلوی از اوپک در انتقاد از او سخنرانی شدیدالحنی انجام دادند که همین امر سبب شد او را از مقام امامت امام‌جمعه زنجان عزل کردند و چون در آن زمان در مسافرت مشهد به سر می‌بردند از جانب حکومت وقت به ایشان گفته شد که دیگر حق بازگشت به زنجان را ندارید و در واقع رژیم با این کار ایشان را به مشهد تبعید کرد
ایشان اعتقاد داشت که طبق فرمایش امام راحل اگر ما بخواهیم یک جامعه را اصلاح کنیم باید ساختار حکومت آن را اصلاح کنیم، مرحوم والد با این عقیده امام‌خمینی (ره) که استاد ایشان هم بودند همراهی و مکتب ایشان را در شهر زنجان ترویج می‌کردند، تا اینکه در سال 1350 شمسی پس از بازگشت محمدرضا پهلوی از اوپک در انتقاد از او سخنرانی شدیدالحنی انجام دادند که همین امر سبب شد او را از مقام امامت امام‌جمعه زنجان عزل کردند و چون در آن زمان در مسافرت مشهد به سر می‌بردند از جانب حکومت وقت به ایشان گفته شد که دیگر حق بازگشت به زنجان را ندارید و در واقع رژیم با این کار ایشان را به مشهد تبعید کرد. مرحوم والد از سال 1350 تا 1357 در مشهد اقامت داشته و به فعالیت مبارزاتی خود در آنجا نیز ادامه دادند.
*سخن پایانی؟
در پایان در مورد مشی علمی مرحوم والد باید به این نکته اشاره کنم که شیوه ایشان، تکیه به اخبار و قرآن بود. بنابراین با قرآن و اخبار بسیار مأنوس بودند و می‌فرمودند اگر ما با این دو منبع ارتباط داشته باشیم می‌توانیم برای نیاز هر عصری از قرآن و حدیث استفاده نموده و پاسخ داشته باشیم. اما متأسفانه درگذشته محدودیت‌هایی نظیر خلاف شهرت مانع شده و اجازه نداده که از اخبار به صورت ناب استفاده شود. بنابراین، نظر ایشان این بود که باید مبنا و منبع فقه و احکام اسلامی، قرآن و احادیث باشد.
همچنین، ایشان در درباره اجماع می‌فرمودند که اگر اجماع را فی‌الجمله بپذیریم خلافت خلیفه اول را نیز پذیرفته‌ایم؛ بنابراین، اجماع را از حجیت ساقط دانسته و می‌گفتند که امام هادی ( ع) فرمودند که در مسئله سقیفه اجماع رخ نداده است زیرا افرادی همچون سلمان، ابوذر، عمار یاسر و بسیاری از صحابه و هاشمیان با خلافت خلیفه اول مخالفت کردند و اجماعی در کار نبوده است.

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/361248/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

شناسایی عامل تبلیغ تقلب در امتحانات آنلاین

توقیف 12 نفر شتر قاچاق در طبس

توزیع 60 تن گوشت مرغ در خراسان جنوبی

225 کیلو تریاک در خوسف کشف شد

خودرو‌های دولتی بدون مجوز در خراسان جنوبی توقیف می‌شوند

شدت گرمای هوا در خراسان جنوبی کم می‌شود

آخرین آمار کرونا در استان خراسان جنوبی

کارگاه آموزشی هیات مرکزی بازرسی انتخابات کشور برگزار شد/حضور بیش از 5 هزار بازرس در خراسان رضوی

برگزاری جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی

اختصاص 40هزار متر مربع از اراضی دولتی خراسان رضوی به امور عام‌المنفعه

مادر 2 فرزند: قبل از طلاق به همسرم خیانت کردم

17 فقره سرقت در کارنامه جوان 23 ساله مشهدی

انهدام 12 باند حرفه‌ای شکار و صید و قاچاق حیات وحش در خراسان رضوی

هشدار نسبت به افزایش احتمال وقوع آتش‌سوزی در محیط زیست خراسان رضوی

90 هزار نفر در خواف خراسان رضوی واجد شرایط رأی‌دادن هستند

٦٣٥ خودروی غیربومی از جاده‌های خراسان رضوی برگردانده شد

مراسم افتتاح پارک ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در مشهد

طرقبه یکی از قطب‌های تولید توت‌خشک در ایران

زن و شوهر مشهدی که فقط پلی‌استیشن می‌دزدیدند

دستبرد از گورستان خودروها در مشهد

تکرار روزهای گرم در مشهد بی‌سابقه است

سرعت‌بخشی در فرایند پرداخت تسهیلات طرح‌های روستایی و عشایری استان مرکزی امری ضروری است

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر: 11 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای جدید در استان بوشهر تاسیس می شود

جمعیت کارگری استان اردبیل به بیش از 110 هزار نفر رسید

30هزار بانوی گیلانی در جمع بیمه شدگان گروه زنان خانه دار تامین اجتماعی قرار دارند

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: ترویج فرهنگ ایثار و رشادت در جامعه کار و تلاش ضروریست

مدیر تعاون، اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: هدف اصلی از ارزیابی و نظارت اصلاح فرایند ها و در نهایت رضایتمندی مردم از خدمات است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی: تشکل‌های کارگری و کارفرمایی مشاوران و شرکای قابل اتکای وزارت تعاون هستند

یزدان در جلسه هم اندیشی نمایندگان کارگری مراجع حل اختلاف خراسان رضوی خبر داد: امکان احراز هویت کارگران و کارفرمایان برای تشکل ها به طور مستقل ذیل سامانه جامع روابط کار فراهم شد

اعلام آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای رفع موانع و کامل تر شدن پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از سوی سایر دستگاه ها

احیای مطالبات زنان از مسیر انتخابات

مسئولان آرای مردم را امانت بدانند/ لزوم صیانت از انتخابات

انتظارات مردم «بیرجند» از کاندیداهای شورای شهر چیست؟

توزیع نهاده دام در خراسان جنوبی 3 برابر افزایش یافت

یک میلیون و 500 هزار تعرفه رأی در خراسان جنوبی توزیع شد

وضعیت امنیتی سفید در خراسان جنوبی/ شعب اخذ رأی 15 درصد افزایش یافت

نظارت دامپزشکی بر مرغداری‌های سربیشه

اهدای خون در استان خراسان جنوبی کاهش یافته است

تحفه‌ای به قیمت زندگی

تک تک آرای مردم امانت است/ وضعیت امنیتی سفید در خراسان‌جنوبی

گزارش تصویری/ همایش جشن تکلیف سیاسی دختران رای اولی در طبس

24 هزار نفر؛ عوامل اجرایی آماده برگزاری انتخابات در خراسان جنوبی

آرای مردم یک امانت است که باید از آن صیانت شود

استاندار خراسان جنوبی: استان آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات دارد

درخوسف225 کیلو تریاک کشف شد

ششمین انتخابات شوراها در استان‌ها| نامزدی اصولگرای شورای شهر بیرجند: وعده‌های قانونی و در حد اختیارات به مردم می‌دهم

تاکید بر تأمین آب برای خراسان جنوبی

از وعده های فضایی تا بی برنامگی نامزدهای انتخاباتی شورای شهر بیرجند

امام جمعه بیرجند: در گام دوم انقلاب باید در زمینه وقف به جایگاه اصلی برسیم

گلایه مردم سربیشه از کمبود نان