پیام خراسان

آخرين مطالب

به مناسبت هفته محیط زیست؛

به زودی در دریای کیسه‌های پلاستیکی غرق خواهیم شد گفتگو

به زودی در دریای کیسه‌های پلاستیکی غرق خواهیم شد
  بزرگنمايي:

پیام خراسان - ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌ جنوبی گفت: وضعیت وخیم محیط زیست نیازمند یک جراحی بزرگ ابتدا در مغزها و تفکر و سپس اقداماتی در این حوزه است.

حسن اکبری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه شعار هفته محیط زیست امسال؛ نیم قرن حفاظت از زیست بوم‌های ایران، بازنگری، نوسازی و بازسازی است، اظهار کرد: استان خراسان جنوبی در کمربند خشک کره زمین واقع شده و چهره غالب بیابانی دارد، اما در همین استان خشک، خرده اقلیم‌ها و اکوسیستم‌های متنوعی را میتوان مشاهده کرد که نشان از غنای طبیعت آن دارد.
وی ادامه داد: تپه‌های ماسه‌ای ریگ یلان، ریگ بشرویه و ریگ گنده طبس،کوهستان‌های باقران، شاسکوه، کمرسرخ، آهنگران تا گزیک، قله‌های نایبند،کوه شتری، شاه کوه، دشت‌های وسیع سه قلعه، بشرویه، همت آباد و گلورده، جنگل‌های کم نظیر بنه در نهبندان، جنگل‌های منحصر به فرد سنو در طبس و رویشگاه‌های تاغ و دیودال در زیرکوه، تالاب‌های کجی نمکزار نهبندان و خور خوسف و کوه‌های مینیاتوری نهبندان تنها گوشه‌ای از اکوسیستم‌های پهناوراستان است که نه تنها تنوع زیستی ارزشمندی را در خود جای داده‌اند؛ بلکه نظر هر بیننده و طبیعت دوستی را به خود جلب می‌کنند.
تنوع گیاهی و جانوری خراسان جنوبی
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌ جنوبی اظهار کرد: اگرچه اطلاعات کافی پیرامون تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی استان در دسترس نیست، اما یافته‌های پراکنده موجود حاکی از آن است که در این خطه از کشور تاکنون تعداد 197 گونه پرنده، 60 گونه پستاندار، 50 گونه خزنده و بیش از 1000 گونه گیاهی شناسایی شده است.
اکبری بیان کرد: ارزش تنوع زیستی استان صرفا به تعداد گونه‌ها نیست؛ بلکه گونه‌های در معرض خطر انقراض و یا کمیابی در استان زندگی می‌کنند که ارزش حفاظتی بالایی داشته و مورد توجه بوم شناسان است از جمله این گونه‌ها می‌توان به یوزپلنگ ایرانی، پلنگ، آهو، جبیر، گربه پالاس،گربه شنی، شاه روباه، قوچ اوریال، هوبره، زاغ بور، افعی شاخدار، بزمجه بیابانی و پرندگان شکاری مثل بالابان، قرقی، پیغو، دلیجه کوچک، عقاب طلایی و...را نام برد.
وی افزود: 13.3 درصد از خاک استان معادل دو میلیون و 6 هزار و 213 هکتار در قالب مناطق چهارگانه محیط زیست مدیریت می‌شوند که شامل سه پناه گاه حیات وحش (پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس، پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار نهبندان، پناهگاه حیات وحش رباط شور) و هفت منطقه حفاظت شده ( شاسکوه در قاین، باقران در بیرجند، آرک و گرنگ در خوسف، مظفری در فردوس، کمرسرخ در سرایان، پطرگان در زیرکوه، درمیان سربیشه به صورت مشترک در دو شهرستان درمیان و سربیشه) است.

پیام خراسان


تهدیدات زیست محیطی
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌ جنوبی ادامه داد: اما در کنار این پتانسیل‌های ارزشمند خدادادی، تهدیدات زیست محیطی نگران کننده‌ای نیز بواسطه کم توجهی انسان‌های ساکن این سرزمین پدیدار شده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به برداشت بی رویه از منابع آبی، تخریب زیستگاه و شکار بی رویه، پدیده گرد و غبار و دفع نامناسبت پسماندها اشاره کرد.
اکبری بیان کرد: در زمینه برداشت بی رویه از سفره‌های آب زیرزمینی همواره بیش از 110 در صد از منابع آبی تجدیدپذیر استان را برداشت می‌کنیم در حالی که بیشتر از 40 درصد مجاز نیستیم و نتیجه این شده که تا کنون بیش از سه میلیارد متر مکعب آب از سهم آیندگان را به یغما بردیم؛ این درحالی است که نه انتقال آب از دریای عمان، نه آبهای ژرف و نه هیچ گزینه دیگری غیر از صرفه جویی و مدیریت مصرف آب ما را از این بحران خطرناک نجات نخواهد داد.
وی تصریح کرد: در زمینه گرد و غباری شدن استان، ماهیت استان بیابانی است؛ بیش از یک سوم مساحت استان کانون فرسایش بادی بوده و سالانه 729 هزار و 692 تن گرد و غبار برخاسته از این کانون‌ها بر سر مردم فرود می‌آید؛ همچنین سالانه 5050 میلیارد ریال خسارت ناشی از گرد و غبار به منابع مختلف زیرساختی، اقتصادی و زیست محیطی استان وارد می‌شود.
اکبری بیان کرد: در چنین شرایط شکننده و حساسی، بسیار باید با طبیعت مدارا کرد؛ هراقدامی که اندک پوشش گیاهی طبیعت و یا حتی سنگ فرش‌های خاک را تغییر دهد موجب تشدید فرسایش و افزایش گرد و غبار می‌شود.
وی تصریح کرد: مهم‌ترین عوامل تشدید فرسایش گرد و غباری شدن استان، چرای بی رویه دام(شتر و گوسفند) در مراتع، ایجاد جاده‌های خاکی متعدد در طبیعت، معدن کاری بدون بازسازی و احیاء، رفت و آمد خارج از جاده‌ها در طبیعت به بهانه طبیعت گردی، آفرود و غیره است.
اکبری خاطرنشان کرد: در زمینه پسماندها بیش از 95 درصد زباله گاه‌ها و سایت‌های پسماند استان شرایط غیراستانداردی را دارند و صرفا زباله‌های جمع آوری شده از شهرها و روستاها در این نقاط پخش و رهاسازی می‌شوند.
به زودی در دریای کیسه‌های پلاستیکی غرق خواهیم شد
وی افزود: آتش زدن زباله‌ها، زباله گردی و تجمع حیوانات از جمله مهم‌ترین پیامدهای این شیوه دفع پسماند است، اما معضل مهم‌تر و اصلی استان در زمینه پسماندها استفاده بیش از حد از کیسه‌های پلاستیکی و رهاسازی آنها در طبیعت است.
وی بیان کرد: با یک حساب سر انگشتی سالانه 200 میلیون کیسه پلاستیکی ( اعم از مشما فریز، نایلون و..) در طبیعت رهاسازی شده و به بوته ها می‌چسبد و اگر برای این معضل چاره‌ای اندیشیده نشود به زودی در دریای کیسه‌های پلاستیکی غرق خواهیم شد که برای حل این معضل مهم دو گزینه وجود دارد یکی اینکه مردم کیسه‌های پلاستیکی کمتری استفاده کنند و دوم اینکه شهرداران، بخشداران و دهیاران به وظیفه قانونی خود عمل کنند که متاسفانه تا کنون در هیچ‌کدام از این گزینه‌ها توفیقی حاصل نشده است.
تخریب زیستگاه و شکار بی رویه، گونه‌های مهاجم و قاچاق گونه‌ها
اکبری بیان کرد: در زمینه تخریب زیستگاه و شکار بی رویه نسبت به 60 سال گذشته حدود 80 درصد جمعیت گونه های برجسته حیات وحش نظیر جبیر، آهو، هوبره، قوچ و میش،کل و بز استان را از دست داده‌ایم.
وی تصریح کرد: گور خر ایرانی از صحنه طبیعت استان حذف و یوزپلنگ و پلنگ در استان در آستانه انقراض قرار دارند و بر اثر به هم ریختن رابطه طعمه و طعمه خوار و زنجیره‌های غذایی طبیعت، مجال جولان دهی گونه‌هایی همچون گرگ و تشی افزایش یافته و موجب خسارت به اراضی کشاورزی و دام مردم می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌ جنوبی خاطرنشان کرد: به این مشکلات و تهدیدهای تنوع زیستی باید قاچاق پرنده کمیاب هوبره، کشته شدن خزندگان بومی بواسطه ناآگاهی مردم، تصادفات جاده‌ای حیات وحش(سالانه بیش از سه هزار مهره‌دار زیر چرخ خودروها له می‌شوند)، تخریب طبیعت با طرح‌های توسعه‌ای، بهره‌برداری بیش از حد از مراتع و زیستگاه‌ها و آلوده ساختن ساختن زیستگاههای بکر در اثر فعالیت‌های انسانی و غیره را اضافه کرد.
مبارزه با تهدیدات و معضلات زیست محیطی
اکبری بیان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی برای مقابله با این تهدیدها و معضلات محیط زیستی علی رغم بضاعت ناچیز تلاش های گسترده‌ای را انجام داده است.
وی بیان کرد: طی یکسال گذشته 606 مورد بازدید و پایش سایت‌های دفع پسماند را انجام داده و 215 فقره اخطار به متولیان امر از جمله شهرداران داده شده و پنج شهردار به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌ جنوبی خاطرنشان کرد: 1085 فقره استعلام برای استقرار یا بهره‌برداری واحدهای تولیدی و خدماتی را برای پیشگیری از تخریب و آلودگی بیشتر بررسی و اعلام نظر کرده است و تعداد 923 فقره پایش از واحدهای تولیدی و خدماتی و 349 فقره اخطار آلایندگی را صادر کرده است.
اکبری اظهار کرد: تعداد 7 واحد به عنوان صنایع آلاینده مشمول پرداخت یک درصد فروش خود به عنوان جریمه به امور مالیاتی شده‌اند؛ تکمیل، خریدها و راهبری پنج ایستگاه سنجش گرد و غبار، نظارت بر آزمایشگاه‌های معتمد، نظارت بر مراکز معاینه فنی خودروها و پیگیری و نظارت بر اجرای قوانین هوای پاک، حفاظت خاک، پسماندها و آیین نامه‌های آنها از دیگر اقدامات محیط زیست استان برای پیشگیری از آلودگی محیط زیست در یک سال گذشته بوده است.
وی بیان کرد: دستگیری تعداد 334 نفر متخلف شکار و صید، کشف تعداد 37 قبضه سلاح غیرمجاز و برخورد با 106 مورد حمل غیر مجاز سلاح شکاری، کشف تعداد 2013 حیوان شکار شده یا زنده گیری شده و تشکیل 117 فقره پرونده در مراجع قضایی استان برای متخلفان شکار و صید از دیگر اقدامات محیط زیست برای حفظ تنوع زیستی استان از ابتدای سال 1399 بوده است.
اکبری اظهار کرد: در این مدت در صورتجلسات و گزارش‌های اولیه مامورین محیط زیست مبلغ 37063000000 ریال جرایم قانونی به عنوان ضرر و زیان شکارو صید به تخلفات مزبور تعلق گرفته که بخشی تایید و وصول شده و مابقی در دست پیگیری است.
وی بیان کرد: همچنین طی یک سال گذشته مبلغ 95039343780 ریال از اعتبارات ملی در حوزه‌های تنوع زیستی، گرد و غبار، تالاب و غیره برای ساخت آب انبار و تامین آب، مقابله با بیماری حیات وحش، واکاری و آبیاری نهالکاری‌ها در مناطق بیابانی، اجرای برنامه مدیریت زیست بومی تالاب کجی، آموزش عمومی محیط زیستی و تجهیز یگان حفاظت استان هزینه شده است.

پیام خراسان


چاره نهایی چیست؟
اکبری اظهار کرد: با همه این تلاش‌ها و عملکرد نسبتا گسترده، حال عمومی محیط زیست استان خوب نیست و ظاهرا هیچ دارویی اعم از برخود قانونی، اخطار، پایش، جریمه، جلسه و غیره به اندازه‌ای کارساز نیست که امیدواری ما نسبت به آینده را تضمین کند؛ بلکه چاره کار همان گونه که دنیا تجربه کرده و علم نیز اثبات کرده در فرهنگ‌سازی عمومی محیط زیست است.
وی بیان کرد: به جرات می‌توان گفت کمتر از 10 درصد جامعه با وظایف قانونی خود در مورد محیط زیست (مخصوصا اصل 50 قانون اساسی ) آشنا هستند و کمتر از پنج درصد جامعه به وظایف قانونی و وجدانی خود در این زمینه عمل می‌کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌ جنوبی افزود: عمده تصمیم گیران و دستگاه‌های اجرایی به برنامه‌های بخشی و کوتاه مدت توسعه‌ای خود می‌پردازند و مخصوصا زمانی که کشور با تنگناهای اقتصادی و تحریم‌ها مواجه می‌شود دغدغه رفع مشکلات امشب و نهایتا فردای اقشار ضعیف جامعه پیش می‌آید و مسائل و معضلات محیط زیست که از جنس تهدیدها و بحران‌های طولانی‌مدت و آینده نگرانه است مغفول می‌ماند و در چنین شرایطی مردم نیز به دلیل مشکلات عدیده روزمره، هیچ حوصله و تمایلی برای پرداختن به معضلات آینده فرزندان خود را ندارند.
اکبری افزود: بدیهی است در چنین شرایطی تولید، توسعه و رفع تنگناهای اقتصادی به عنوان پیشران سیاست‌های توسعه‌ای قرار گرفته و محیط زیست کاملا به حاشیه رانده می‌شود؛ به هر حال در گیر و دار این محدویت‌ها، ابلاغ سند برنامه ارتقای فرهنگ حفاظت محیط زیست که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور رسیده می‌تواند نقطه امیدی برای آینده محیط زیست باشد.
وی تصریح کرد: در این سند برای تمام دستگاه‌های اجرایی، نظارتی، حاکمیتی، نظامی، قضایی، فرهنگی، صدا و سیما و... تکالیف مشخصی در حوزه فرهنگ‌سازی محیط زیستی تعریف و تکلیف شده است.
اکبری خاطرنشان کرد: بدیهی است در صورت اجرایی شدن این سند به جای فعالیت‌های قطره چکانی ادارات محیط زیست، هر کدام از دستگاه‌های اجرایی، حاکمیتی و... بخشی از وظیفه آگاهی رسانی عمومی محیط زیستی را بردوش گرفته و فرهنگ سازی عمومی با سرعت بیشتری اتفاق افتاده و این می‌تواند یک جراحی بزرگ و موفق برای بهبود حال عمومی محیط زیست استان باشد.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/370713/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

شناسایی عامل تبلیغ تقلب در امتحانات آنلاین

توقیف 12 نفر شتر قاچاق در طبس

توزیع 60 تن گوشت مرغ در خراسان جنوبی

225 کیلو تریاک در خوسف کشف شد

خودرو‌های دولتی بدون مجوز در خراسان جنوبی توقیف می‌شوند

شدت گرمای هوا در خراسان جنوبی کم می‌شود

آخرین آمار کرونا در استان خراسان جنوبی

کارگاه آموزشی هیات مرکزی بازرسی انتخابات کشور برگزار شد/حضور بیش از 5 هزار بازرس در خراسان رضوی

برگزاری جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی

اختصاص 40هزار متر مربع از اراضی دولتی خراسان رضوی به امور عام‌المنفعه

مادر 2 فرزند: قبل از طلاق به همسرم خیانت کردم

17 فقره سرقت در کارنامه جوان 23 ساله مشهدی

انهدام 12 باند حرفه‌ای شکار و صید و قاچاق حیات وحش در خراسان رضوی

هشدار نسبت به افزایش احتمال وقوع آتش‌سوزی در محیط زیست خراسان رضوی

90 هزار نفر در خواف خراسان رضوی واجد شرایط رأی‌دادن هستند

٦٣٥ خودروی غیربومی از جاده‌های خراسان رضوی برگردانده شد

مراسم افتتاح پارک ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در مشهد

طرقبه یکی از قطب‌های تولید توت‌خشک در ایران

زن و شوهر مشهدی که فقط پلی‌استیشن می‌دزدیدند

دستبرد از گورستان خودروها در مشهد

تکرار روزهای گرم در مشهد بی‌سابقه است

سرعت‌بخشی در فرایند پرداخت تسهیلات طرح‌های روستایی و عشایری استان مرکزی امری ضروری است

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر: 11 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای جدید در استان بوشهر تاسیس می شود

جمعیت کارگری استان اردبیل به بیش از 110 هزار نفر رسید

30هزار بانوی گیلانی در جمع بیمه شدگان گروه زنان خانه دار تامین اجتماعی قرار دارند

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: ترویج فرهنگ ایثار و رشادت در جامعه کار و تلاش ضروریست

مدیر تعاون، اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: هدف اصلی از ارزیابی و نظارت اصلاح فرایند ها و در نهایت رضایتمندی مردم از خدمات است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی: تشکل‌های کارگری و کارفرمایی مشاوران و شرکای قابل اتکای وزارت تعاون هستند

یزدان در جلسه هم اندیشی نمایندگان کارگری مراجع حل اختلاف خراسان رضوی خبر داد: امکان احراز هویت کارگران و کارفرمایان برای تشکل ها به طور مستقل ذیل سامانه جامع روابط کار فراهم شد

اعلام آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای رفع موانع و کامل تر شدن پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از سوی سایر دستگاه ها

احیای مطالبات زنان از مسیر انتخابات

مسئولان آرای مردم را امانت بدانند/ لزوم صیانت از انتخابات

انتظارات مردم «بیرجند» از کاندیداهای شورای شهر چیست؟

توزیع نهاده دام در خراسان جنوبی 3 برابر افزایش یافت

یک میلیون و 500 هزار تعرفه رأی در خراسان جنوبی توزیع شد

وضعیت امنیتی سفید در خراسان جنوبی/ شعب اخذ رأی 15 درصد افزایش یافت

نظارت دامپزشکی بر مرغداری‌های سربیشه

اهدای خون در استان خراسان جنوبی کاهش یافته است

تحفه‌ای به قیمت زندگی

تک تک آرای مردم امانت است/ وضعیت امنیتی سفید در خراسان‌جنوبی

گزارش تصویری/ همایش جشن تکلیف سیاسی دختران رای اولی در طبس

24 هزار نفر؛ عوامل اجرایی آماده برگزاری انتخابات در خراسان جنوبی

آرای مردم یک امانت است که باید از آن صیانت شود

استاندار خراسان جنوبی: استان آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات دارد

درخوسف225 کیلو تریاک کشف شد

ششمین انتخابات شوراها در استان‌ها| نامزدی اصولگرای شورای شهر بیرجند: وعده‌های قانونی و در حد اختیارات به مردم می‌دهم

تاکید بر تأمین آب برای خراسان جنوبی

از وعده های فضایی تا بی برنامگی نامزدهای انتخاباتی شورای شهر بیرجند

امام جمعه بیرجند: در گام دوم انقلاب باید در زمینه وقف به جایگاه اصلی برسیم

گلایه مردم سربیشه از کمبود نان