پیام خراسان

آخرين مطالب

تامین منابع مالی، شرط تکمیل و ساخت قطار شهری /آیا دولت به وعده‌های خود عمل خواهد کرد؟ اقتصادي

تامین منابع مالی، شرط تکمیل و ساخت قطار شهری /آیا دولت به وعده‌های خود عمل خواهد کرد؟
  بزرگنمايي:

پیام خراسان -

پیام خراسان


به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، تمامی برنامه ها، تحولات وچشم انداز قطار شهری مشهد در سال 1400 به تامین مالی بر می‌گردد، سوال اینجاست آیا دولت به وعده‌های خود عمل خواهد کرد و می‌تواند در سال 1400 مبلغ 2 هزار میلیارد تومانی که در برنامه بودجه برای ساخت قطار شهری تخصیص داده شده (چه از طریق شهرداری مشهد جه برنامه دولت) را تامین کند؟
البته با وجود تاثیرات مثبت غیر قابل انکار و همچنین ضرورت قطار شهری برای کلان شهر مشهد، هنوز هم منتقدینی وجود دارند که معتقدند رقم بالای ساخت قطار شهری صرفه اقتصادی ندارد.
بیشتر بخوانید
عملیات حفاری خط چهار قطار شهری مشهدآغاز شد صرف نظر ازمبالغ هنگفت برای ساخت قطار شهری راه اندازی قطار شهری یکی از مهمترین راهکار‌های حل مشکل ترافیک و کاهش آلودگی هوا در کلانشهرهاست. ایمنی زیاد، آسایش مسافران، کاهش مصرف انرژی، سرعت مناسب و نرخ پایین حمل مسافر از مزیت‌های قطار شهری است.
در چند دهه اخیر مشکلات حمل و نقل در کلانشهر‌های کشور به صورت بزرگترین معضل شهر‌ها رخ نموده که یکی از عواقب ناگوار آن، پیدایش آلودگی هواست و با توجه به سهم عمده منابع متحرک در آلودگی هوا، توسعه سیستم حمل و نقل ریلی به عنوان روش پاک و بهینه انتقال مسافر، یک گزینه اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.
برای حل معضل ترافیک و تبعات ناشی از آن، حمل و نقل ریلی بیشترین کارآیی موثر و مستمر را در برابر انرژی مصرفی نسبت به سایر موارد حمل و نقلی دارد و این در حالی است که این نوع از حمل و نقل، کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می‌کند.

پیام خراسان

کیانوش کیامرز مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد در گفت وگو با خبرنگار ما می‌گوید: تمامی تحولات و چشم اندازی که برای سال 1400 در نظر گرفتیم به شرطی محقق می‌شود که تامین مالی صورت بگیرد.
بیشتر بخوانید
دسترسی اصلی ایستگاه متروی سعدی مشهد افتتاح شد بهره برداری از خط سه قطار شهری مشهد تا پایان امسال نحوه ی اتصال خط ریلی مشهد- گلبهار به خطوط قطار شهری مشهد تصویب شد مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد با بیان اینکه ساخت ایستگاه سلامت خط دو قطار شهری نیز به عنوان آخرین پازل خط دو از نظر سازه به پایان رسیده است، اظهارمی کند: درحال حاضر نیز به دنبال انعقاد قرارداد تجهیز و معماری ایستگاه سلامت هستیم که با هزینه‌ای حدود 120 میلیارد تومان اجرایی می‌شود.
وی بیان می کند: تنها ایستگاهی که در خط 2 قطار شهری مشهد به مدار مسافرگیری وارد نشده است ابتدای بولوار فکوری است که در این فاز، داخل دپوی شمالی خط 2 باقیمانده است وشامل یک سری از تجهیزات و ساخت سوله است که برخی از این موارد به تحریم بر می‌گردد (اجناسی که باید از اروپا می‌آمده و هنوز نیامده است) در قسمت دپوی شمالی خط 2 مبلغ 300 میلیارد بودجه لازم داریم، دور نمای ما برای خط 2 قطار شهری 500 میلیارد تومان است که بتوان در سال 1400 پرونده آن تمام شود.
کیامرز بیان می کند: از 100 واگن خریداری شده جهت استفاده در خط دو، تعداد 30 واگن دیگر هم در تهران در حال کامل شدن سیستم است، هم اکنون 70 واگن وارد مشهد شده است که در حال مسافرگیری است و تا آخر تیرماه همه واگن‌ها وارد مشهد خواهد شد.

پیام خراسان

اتمام حفاری تونل خط سه قطار شهری در جبهه شرقی تا پایان 1400
مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد با اشاره به اینکه تا کنون 11 کیلومتر از تونل خط سه قطار شهری در جبهه شرقی انجام شده است، می‌گوید: درحال حاضر تنها دو کیلومتر ازحفاری تونل خط سه در جبهه شرقی باقی مانده است که تا پایان سال 1400 به اتمام خواهد رسید.
کیامرز درخصوص برنامه ریزی‌های انجام شده برای ساخت خطوط قطار شهری در سال 1400 بیان می‌کند: با وجود وضعیت موجود اقتصادی کشور خوشبختانه اکنون کارگاه‌های عمرانی خط دو، سه و چهار قطار شهری مشهد فعال هستند.
وی تصریح می‌کند: اکنون عملیات اجرایی ساخت دسترسی باقی مانده از ایستگاه الندشت خط دو با سرعت مناسب در حال انجام و طبق زمان بندی اواخر خرداد یا اواسط تیرماه امسال آماده بهره برداری خواهد شد.
کیامرز به اقدامات در حال انجام خط سه قطار شهری مشهد اشاره و بیان می‌کند: تا امروز 11 کیلومتر از حفاری تونل خط سه درجبهه شرقی حد فاصل میدان فردوسی تا میدان صبا انجام شده و تنها 2 کیلومتر از تونل خط سه در این جبهه باقی مانده است که تا پایان سال 1400 با رسیدن دستگاه حفار به شهرک ابوذر حفر تونل در این جبهه به اتمام خواهد رسید.

پیام خراسان

وی تصریح می‌کند: همچنین ادامه حفاری تونل خط سه در جبهه غربی نیز با توجه به انتقال دستگاه حفار به خط چهار قطار شهری توسط نیروی انسانی به زودی از انتهای امیریه آغاز می‌شود.
مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد به اقدامات درحال انجام برای بهره برداری از فاز اول خط سه اشاره و ادامه می‌دهد: فعالیت‌ها برای بهره برداری از 5.5 کیلومتر از خط سه قطار شهری حد فاصل میدان شهدا تا پایانه امام رضا (ع) در 6 جبهه در حال انجام است.
کیامرز می‌گوید: براین اساس عملیات ایجاد دسترسی‌های جانبی و معماری برخی از ایستگاه‌های این مسیر شامل ایستگاه باب الجواد (ع) و پایانه امام رضا (ع) آغاز شده است که برای این بخش به 2 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
کیامرز بیان می‌کند: در خط سه در سال 1400 حفاری جبهه شرقی به طور کامل تمام می‌شود و در سال 1403 حفاری خط سه به طور کامل انجام می‌شود.
مدیر عامل قطار شهری مشهد در خصوص آغاز عملیات حفاری خط چهار قطار شهری مشهد که با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی کلید خورد می‌گوید: طبق برنامه ریزی‌های انجام شده فعالیت‌ها برای آغاز حفاری تونل خط چهار با ایجاد شفت ورودی و انتقال دستگاه حفار به محل حفاری در انتهای مهر مادر انجام شده است.
وی اضافه می‌کند: مهمترین موضوع برای آغاز حفاری تونل خط چهار برق رسانی به دستگاه حفار بود که این کار انجام شده و در کنار آن سگمنت‌های مورد نیاز نیز برای مرحله اول سگمنت گذاری تونل تولید شده است.
کیامرز در ادامه بیان می‌کند: هم اکنون 27 هزار میلیارد تومان پروژه در این کلانشهر در حال اجراست و طی 2 سال گذشته حجم عملیات عمرانی در این شهر نسبت به گذشته افزایش قابل توجه داشته است.

پیام خراسان

شش ایستگاه در خط چهارم در نظر گرفته شده که دو ایستگاه آن در شارستان و نزدیک حرم مطهر رضوی است و علاوه بر آن این خط در میدان شهدا به خط دوم متصل می‌شود که می‌تواند در کاهش زمان سفر درون شهری تأثیر جدی بگذارد و از طرفی بخشی از حاشیه شهر به متن شهر پیوند می‌خورد که آثار آن در رونق منطقه قابل توجه خواهد بود.
وی تصریح می‌کند: امسال اتفاقات خوبی در حوزه قطار شهری مشهد خواهد افتاد و به جز حفاری‌های خطوط سه و چهار، چندین ایستگاه از خط سه نیز افتتاح می‌شود و خط دوم نیز با افتتاح ایستگاه سلامت تکمیل می‌گردد، حوزه قطار شهری هم شعار "زودتر به هم می‌رسیم" را در نظر گرفتیم حداکثرتا پایان سال 1400 با رسیدن دستگاه حفار به شهرک ابوذر حفر تونل در این جبهه به اتمام خواهد رسید.
حرکت لاک پشتی ساخت قطار شهری گلبهار به مقصد خواهد رسید؟
همچنین هومن گریوانی مدیر عامل عمران گلبهار در گفت وگو با خبرنگار ما می‌گوید:اکنون با اتمام 36 کیلومتر زیرسازی این پروژه، توانایی انجام 30 کیلومتر روسازی و ریل‌گذاری وجود دارد که با صدور مجوز انتشار 300 میلیارد تومان اوراق مشارکت و تزریق این اعتبارات بزودی اجرای این مراحل را آغاز خواهیم کرد.

پیام خراسان

وی با بیان اینکه در قسمت اول پروژه شاهد پیشرفت 70 درصدی 36 کیلومتر زیرسازی در بخش سیویل (اجرای عملیات خاکی و بنیه فنی) هستیم بیان می‌کند: تملک اراضی قسمت اول پروژه که از ابتدای مشهد تا گلبهار ادامه دارد را به طور کامل انجام داده‌ایم و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
مدیر عامل عمران گلبهار ادامه می‌دهد: بودجه دولت در سال 1399 برابر 34 میلیارد تومان بصورت اوراق بود و این امر در سال 1400 به 60 میلیارد تومان اوراق پیشنهاد شد که از سوی سازمان برنامه و بودجه در حال بررسی می‌باشد، برآورد اولیه این طرح 300 میلیون یورو است که با تامین منابع از سوی دولت و منابع داخلی در حال انجام می‌باشد.

پیام خراسان

گریوانی با اشاره به تحقق نیافتن فاینانس این قرارداد تاکنون و همچنین رکود اقتصادی در سال‌های اخیر، از موانع و مشکلات بر سر راه قطار شهری گلبهار می‌گوید: شرکت عمران گلبهار به جهت سرعت بخشیدن به روند اجرایی پروژه و همچنین توقف نداشتن آن، از منابع داخلی خود بخش عظیمی از ابنیه فنی و زیرسازی این مسیر را ایجاد کرده است و امیدواریم با تحقق بودجه لازم، این پروژه با سرعت بیشتری پیش برود. قطعا تامین منابع لازم باعث تکمیل پروژه خواهد شد.
بهره برداری کامل از خطوط قطار شهری مشهد خدمتی بزرگ به مجاوران و زائران حرم مطهر امام رضا(ع) و کلید حل مشکلات ترافیک و آلودگی هوا در مشهد است اما باید دید آیا دولت به تعهدات مالی خود عمل خواهد کرد یا اینکه باید سوت قطار شهری مشهد در خطوط سه و چهار و همچنین قطار شهری گلبهار به زمانی دیگر موکول شود.
گزارشگر: فاطمه غلامی
انتها‌ی پیام // ف. غ

لینک کوتاه:
https://www.khorasan-online.ir/Fa/News/371883/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

شناسایی عامل تبلیغ تقلب در امتحانات آنلاین

توقیف 12 نفر شتر قاچاق در طبس

توزیع 60 تن گوشت مرغ در خراسان جنوبی

225 کیلو تریاک در خوسف کشف شد

خودرو‌های دولتی بدون مجوز در خراسان جنوبی توقیف می‌شوند

شدت گرمای هوا در خراسان جنوبی کم می‌شود

آخرین آمار کرونا در استان خراسان جنوبی

کارگاه آموزشی هیات مرکزی بازرسی انتخابات کشور برگزار شد/حضور بیش از 5 هزار بازرس در خراسان رضوی

برگزاری جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی

اختصاص 40هزار متر مربع از اراضی دولتی خراسان رضوی به امور عام‌المنفعه

مادر 2 فرزند: قبل از طلاق به همسرم خیانت کردم

17 فقره سرقت در کارنامه جوان 23 ساله مشهدی

انهدام 12 باند حرفه‌ای شکار و صید و قاچاق حیات وحش در خراسان رضوی

هشدار نسبت به افزایش احتمال وقوع آتش‌سوزی در محیط زیست خراسان رضوی

90 هزار نفر در خواف خراسان رضوی واجد شرایط رأی‌دادن هستند

٦٣٥ خودروی غیربومی از جاده‌های خراسان رضوی برگردانده شد

مراسم افتتاح پارک ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در مشهد

طرقبه یکی از قطب‌های تولید توت‌خشک در ایران

زن و شوهر مشهدی که فقط پلی‌استیشن می‌دزدیدند

دستبرد از گورستان خودروها در مشهد

تکرار روزهای گرم در مشهد بی‌سابقه است

سرعت‌بخشی در فرایند پرداخت تسهیلات طرح‌های روستایی و عشایری استان مرکزی امری ضروری است

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر: 11 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای جدید در استان بوشهر تاسیس می شود

جمعیت کارگری استان اردبیل به بیش از 110 هزار نفر رسید

30هزار بانوی گیلانی در جمع بیمه شدگان گروه زنان خانه دار تامین اجتماعی قرار دارند

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: ترویج فرهنگ ایثار و رشادت در جامعه کار و تلاش ضروریست

مدیر تعاون، اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: هدف اصلی از ارزیابی و نظارت اصلاح فرایند ها و در نهایت رضایتمندی مردم از خدمات است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی: تشکل‌های کارگری و کارفرمایی مشاوران و شرکای قابل اتکای وزارت تعاون هستند

یزدان در جلسه هم اندیشی نمایندگان کارگری مراجع حل اختلاف خراسان رضوی خبر داد: امکان احراز هویت کارگران و کارفرمایان برای تشکل ها به طور مستقل ذیل سامانه جامع روابط کار فراهم شد

اعلام آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای رفع موانع و کامل تر شدن پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از سوی سایر دستگاه ها

احیای مطالبات زنان از مسیر انتخابات

مسئولان آرای مردم را امانت بدانند/ لزوم صیانت از انتخابات

انتظارات مردم «بیرجند» از کاندیداهای شورای شهر چیست؟

توزیع نهاده دام در خراسان جنوبی 3 برابر افزایش یافت

یک میلیون و 500 هزار تعرفه رأی در خراسان جنوبی توزیع شد

وضعیت امنیتی سفید در خراسان جنوبی/ شعب اخذ رأی 15 درصد افزایش یافت

نظارت دامپزشکی بر مرغداری‌های سربیشه

اهدای خون در استان خراسان جنوبی کاهش یافته است

تحفه‌ای به قیمت زندگی

تک تک آرای مردم امانت است/ وضعیت امنیتی سفید در خراسان‌جنوبی

گزارش تصویری/ همایش جشن تکلیف سیاسی دختران رای اولی در طبس

24 هزار نفر؛ عوامل اجرایی آماده برگزاری انتخابات در خراسان جنوبی

آرای مردم یک امانت است که باید از آن صیانت شود

استاندار خراسان جنوبی: استان آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات دارد

درخوسف225 کیلو تریاک کشف شد

ششمین انتخابات شوراها در استان‌ها| نامزدی اصولگرای شورای شهر بیرجند: وعده‌های قانونی و در حد اختیارات به مردم می‌دهم

تاکید بر تأمین آب برای خراسان جنوبی

از وعده های فضایی تا بی برنامگی نامزدهای انتخاباتی شورای شهر بیرجند

امام جمعه بیرجند: در گام دوم انقلاب باید در زمینه وقف به جایگاه اصلی برسیم

گلایه مردم سربیشه از کمبود نان