پیام خراسان
فعالیت حدود 17 هزار داوطلب سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد
جمعه 14 آذر 1399 - 13:16:35
پیام خراسان - ایسنا/خراسان رضوی رئیس گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر 16 هزار و 992 داوطلب سلامت برای جمعیت یک میلیون و سیصد هزار خانواری تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت می‌کنند که از این تعداد 300 نفر مرد و مابقی زن هستند.
مجید جعفری‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص فعالیت داوطلبین سلامت (رابطان بهداشت) اظهار کرد: فعالیت داوطلبین سلامت با هدف اجرای اصول مراقبت‌های اولیه بهداشتی آغاز شده است.
این اصول شامل مشارکت‌های مردم، هماهنگی بین‌بخشی، دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی و... است. به همین منظور از سال 1358 این طرح به صورت پایلوت اجرا شد و در سال 1373 در برنامه‌های نظام بهداشت به طور رسمی قرار گرفت.
رئیس گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه داوطلبین سلامت دارای ویژگی‌هایی از جمله روابط اجتماعی بالا، حداقل سواد و علاقه‌مند به فعالیت‌های داوطلبانه هستند، ادامه داد: این افراد پس از انتخاب در سطح وظایف خود و برخی فراتر از سطح وظایف خود عمل می‌کردند. در این برنامه برای هر 40 خانوار در هر محله یک داوطلب بهداشت انتخاب می‌شد.
وی افزود: این افراد در رابطه با مسائل بهداشتی آموزش دیده و این آموزش‌ها را به خانواده‌های تحت نظر خود منتقل می‌کردند. این آموزش‌ها شامل آموزش سبک زندگی و اصلاح سبک زندگی، شناسایی افراد در معرض خطر مانند سالمندان، زنان باردار، افراد مبتلا به فشار خون و کمک به این افراد یا معرفی این افراد به مراکز بهداشت، رصد افراد در زمینه رعایت اصول بهداشتی و تذکر به آن‌ها و .... در محله بود.
رئیس گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: در سال 1395 وزارت بهداشت طرح تحول نظام سلامت را طراحی کرد، که در این طرح یکی از برنامه‌های پیش‌بینی شده خودمراقبتی عنوان شد. در این طرح قرار بر این شد که از هر خانواده یک نفر به عنوان سفیر از خانواده خود مراقبت کند و هر 40 سفیر خانواده نیز زیر نظر یک سفیر محله یا داوطلب سلامت فعالیت داشته باشد. با این وجود این طرح مورد نظر با سرعت بالایی پیش نرفت تا اینکه، در سال جاری طرح هرخانه یک پایگاه سلامت توسط دکتر نمکی، وزیر بهداشت اعلام شد. در این طرح عمده تمرکز بر سفیر سلامت خانوار و داوطلب سلامت است. پژوهش‌ها نشان داده است تا زمانی که مردم به طور جدی برای سلامتی خود اقدام نکنند پاسخگویی به نیازهای سلامتی در جامعه به درستی صورت نخواهد گرفت.
وی افزود: با توجه به اینکه اولین سطح مواجهه مردم با خدمات درمان پایگاه‌های بهداشت است و هر مراقب بهداشت در پایگاه بهداشت درمان می‌تواند 700 خانوار را تحت نظر قرار دهد، بنابراین با اجرای طرح هرخانه یک پایگاه سلامت هر خانواده یک مراقب بهداشت خواهد داشت. این طرح به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است تا سفیرهای خانواده آموزش دیده و مراقبین سلامت ما در خانواده باشند. در این طرح به ازای هر 40 سفیر خانواده یک سفیر سلامت محله (داوطلب سلامت) داریم که رابط بین سفیران سلامت خانواده بوده و آموزش‌های مراقبین سلامت پایگاهای بهداشت درمان را به سفیران سلامت خانواده منتقل می‌کنند؛ برای مثال این سفیران به خانواده خود می‌آموزند که اگر هر عضوی از خانواده دچار علائم شدید شد باید به پزشک مراجعه نماید یا اینکه اگر عضوی از خانواده دچار علائم شد 14 روز در خانه قرنطینه شود.
جعفری‌نژاد خاطرنشان کرد: در حال حاضر 16 هزار و 992 داوطلب سلامت برای جمعیت یک میلیون و 300 هزار خانواری تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت می‌کنند که از این تعداد 300 نفر مرد و مابقی زن هستند.
وی در خصوص انتخاب داوطلبین جدید سلامت افزود: در حال حاضر به دلیل بیماری کرونا در فضای مجازی کانال ارتباطی میان مراقبین بهداشت، سفیران سلامت محله و سفیران سلامت خانواده تشکیل شده است. در مرحله اول سفیران سلامت محله و خانواده عضو پیام‌رسان داخلی گپ شده و در مرحله دوم مراقبین بهداشت نیز افراد تحت نظر پایگاه بهداشت را عضو کرده و آموزش‌های لازم را در آنجا منتقل می‌نمایند و داوطلبین بهداشت جدید نیز از بین سفیران سلامت خانواده که خود اعلام آمادگی می‌کنند انتخاب می‌شوند.
رئیس گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد دستاوردهای فعالیت داوطلبین سلامت در دوران کرونا خاطرنشان کرد: داوطلبین سلامت در رابطه با بیماری کرونا، 129 هزار و 897 مورد غربالگری، 58 هزار و 117 مورد توزیع رسانه شامل پمفلت، بروشور و.. ، 219 هزار و 491 مورد تهیه و توزیع وسایل حفاظتی ، 10 هزارو 108 مورد توزیع اقلام حمایتی انجام داده اند.
انتهای پیام
منبع: ایسنا

http://www.khorasan-online.ir/Fa/News/292926/فعالیت-حدود-17-هزار-داوطلب-سلامت-در-دانشگاه-علوم-پزشکی-مشهد
بستن   چاپ