پیام خراسان

آخرين مطالب

7 ویژگی و عنصر منحصر به فرد معماری سنتی

معماری سنتی ایرانی به گفته گروه آرچی لرنخبر بازار

معماری سنتی ایرانی به گفته گروه آرچی لرن

بزرگنمايي:

گروه معماری اسلامی آرچی لرن در این مقاله قصد دارد با اشاره به ویژگی‌های معماری دوره اسلامی ایران مسیر حفظ و خلق آثار نو، خلاقانه و زیبا را هموار کند. امید است خدمات طراحی، اجرا و تولیدات کاشی سنتی آرچی لرن در این حوزه کمکی هر چند کوچک کرده باشد.

7 ویژگی و عنصر منحصر به فرد معماری سنتی ایرانی

گروه معماری اسلامی آرچی لرن در این مقاله قصد دارد با اشاره به ویژگی های معماری دوره اسلامی ایران مسیر حفظ و خلق آثار نو، خلاقانه و زیبا را هموار کند. امید است خدمات طراحی، اجرا و تولیدات کاشی سنتی آرچی لرن در این حوزه کمکی هر چند کوچک کرده باشد.

پیشینه معماری سنتی ایرانی

معماری ایرانی حاصل دانش و تجربه بومی مردمان این سرزمین با گذشته ای غنی و پرافتخار است. به طوری که در طول تاریخ به عنوان برترین بخش هنر ایران از آن یاد می شود. این سبک معماری در دوره‌ هخامنشیان و ساسانیان پیشرو بوده است. اشکانیان تکنیک طاق و گنبد را ابداع کردند و از ارتفاع دادن به بناها و شکوه و عظمت در معماری هراسی نداشتند. در دوران اسلامی نیز معماری ایرانی برتری و زیبایی خود را حفظ کرده است.

پیشینه معماری اسلامی

به تمامی سبک های معماری بناهای مرتبط با اسلام چه مذهبی (مسجد، مقبره ...) و چه غیرمذهبی (عمارت، بازار ...)، که از صدر اسلام تا کنون ساخته شده است معماری دوره اسلامی می گویند. این معمای متاثر از معماری ایرانی، رومی و بیزانس است و شاخصه اصلی آن وحدتی است که در تمامی عناصر آن دیده می‌شود.

دستاوردهای معماری دوره سلجوقیان، ایلخانیان و صفویان، بسیار شاخص بوده است. بعد از این دوران سبکی از معماری ایرانی پدید آمد که خود در دل مجموعه ای بزرگتری به اسم معماری اسلامی جای گرفت و زیباییش دو چندان شد. این سبک معماری در واقع متاثر از معماری ایرانی است که در ادامه معماری سنتی خود جزئی از آن شد.

معماری که از مجموعه ای اصول تعیین شده و مشخص تبعیت می کند و ارتباطی جدایی ناپذیر و قوی با فرهنگ جامعه و الگوهای رفتاری داشته است.

اصلی ترین ویژگی های معماری سنتی از نظر آرچی لرن

 • طاق:

در معماری دوره اسلامی طاق ها برگرفته از دو سبک معماری است. یکی معماری بنی امیه در سوریه و دیگری تحث تاثیر طاق های امپراطوری ساسانی.

 • گنبد:
 • انسان قبل از تاریخ به نوعی بناهای ساده گنبدی شکل ساخته است. کشفیات تپه چغامیش دزفول مربوط به 8000 سال قبل نشان از ساخت گنبد با خشت را دارد. ساسانیان در ساخت گنبد پیشرو بودند قلعه دختر و کاخ اردشیر گواهی بر آن است. در معماری دوره اسلامی تزیینات کاشی و آجر لعابی جلوه ای دیگر به آن بخشید.
 • محراب:
 • نقشه‌ محراب ریشه در آیین مهرپرستی دارد، آیینی که رقیب مسیحیت پنداشته می شود و به قبل از زرتشت برمی گردد. در این دوران محراب ها به شکل گنبد ساخته می‌شد و دو سوی آن نمادی از طلوع و غروب خورشید را می‌گذاشتند.
  در معماری دوره اسلامی محراب محل ایستادن پیش نماز است. که هم سطح و در مواردی پایین تر از سطح بنا ساخته می شد و بیانگر خدمتگزار بودن امام جماعت است. ما در مجموعه معماری سنتی ایرانی آرچی لرن توان ساخت محراب با کاشی سنتی هفت رنگ و معرق را داریم به طوری که آن را در کارگاه به صورت قالب معکوس بسازیم و پس از حمل به محل پروژه در جای خود نصب کنیم.
 • مناره:
 • معنای لغوی آن چراغ پایه است. زمانی، در گذرگاه ها و راه ها پایه ای از خشت و سنگ می گذاشتند و برفراز آن چراغی می افروختند تا مسافران در شب راه را گم نکنند. خصوصا در سرزمین های عربی به دلیل گرمای هوا و راهنمایی جستن از ستارگان بیشتر در شب مسیر سفر را می پیمودند. در معماری ایرانی اسلامی مناره به جز اینکه از دور دست مسجد را مشخص می کند، نمادی از دو دست در حال دعا است.
 • مقرنس:
 • مقرنس با تمام زیباییش قدری سنگین و رازآلود جلوه می کند. به همین دلیل آن جا که به کارگیری مهارت مقرنس کاری با آگاهی و وسواس بسیار صورت نپذیرد و این چاشنی به موقع و به اندازه به بنا اضافه نشود نه تنها بر زیبایی فضا نیفزوده بلکه آن را سنگین و تصنعی می سازد. معماران مجموعه معماری سنتی آرچی لرن به این حساسیت آگاهند.
 • آینه کاری:
 • در فرهنگ ایران از دیر باز آینه و آب نماد روشنایی و پاکی بوده است و کاربرد آن در معماری نیز به همین معنا است. آینه کاری در معماری ایران اولین بار در قزوین و تزئینات ایوان خانه شاه طهماسب صفوی دیده شده است.
 • کاشی کاری:
 • قبل از اسلام
  کاشی سنتی ایرانی قدمتی چند هزار ساله دارد. مورخین ساختش در ایران را به حدود 3300 سال قبل، در تمدن ایلامی نسبت میدهند. دروازه بابل نیز که در عراق کنونی جای دارد مزین به این هنر است که 2600 سال قبل به نام الهه آشوری، ایشتار ساخته شده است. اصل این دروازه اکنون در موزه برلین است.
  هخامنشیان با کاشی و آجر لعابدار کاخ ها را تزیین می‌کردند مثل کاخ آپادانای داریوش بزرگ در شوش و تخت جمشید. معماران ساسانی از کاشی با طرح های گل و گیاه، انسان و پرندگان استفاده می‌کردند.
  بعد از اسلام
  بعد از اسلام کاشی سنتی با اشکال هندسی باب شد. کاشی ایرانی در دوره تیموری عصر طلایی خود را تجربه کرد و دیگر تنها در سطوح مسطح کار نمی شد بلکه در سطح خارجی و زیر گنبد نیز مورد استفاده قرار گرفت. مسجد گوهرشاد مشهد و مسجد جامع یزد از نمونه های اعتلای کاشی کاری در معماری ایران است.
  باعث افتخار است که ما نیز در مجموعه معماری سنتی آرچی لرن از روش های نوین و سنتی برای پوشش گنبد و زیر گنبد استفاده می‌کنیم.
  انواع کاشی سنتی آرچی لرن
 • کاشی معرق:
 • بیش از 1000 سال است که کاشی معرق در ایران ساخته می شود، معرق با تهیه قطعات رنگین کوچک کاشی سنتی و جفت و جور کردن آنها شبیه به پازل است. حال آن که کاشی هفت رنگ بیشتر به نقاشی شبیه است. از جمله ویژگی های معرق می توان به تنوع در طرح، اندازه و ابعاد و استحکام بالا اشاره کرد.
    
 • کاشی هفت رنگ آرچی لرن:
 • از اواخر دوره تیموری و آغاز دوره صفویه استفاده از نوع دیگری از کاشی معروف به کاشی سنتی خشتی یا هفت رنگ در تزئین بناهای گوناگون متداول شد. در اواخر دوره های تیموری و صفویه به تدریج تزئینات کاشی هفت رنگ جایگزین کاشی معرق شد. تحول و رواج کاشی هفت رنگ را تا حدودی می توان ناشی از دلایل اقتصادی و سیاسی دانست.
 • کاشی معقلی:
 • از هنر معقلی سازی برای تزیینات نما و داخلی استفاده می شود. پس از پیدایش کاشی های معرق و هفت رنگ در دوره تیموری کاشی معقلی هم عمومیت یافت. از قدیمی ترین انواع معقلی مسجد گوهرشاد مشهد است.
 • تولید کاشی کف و آشپزخانه سنتی آرچی لرن:
 • در طی سالیان اخیر، با افزایش علاقه‌مندان به هنر، معماری و فرهنگ سنتی ایران ، استفاده از معماری سنتی در محیط داخلی منازل برای حفظ و ترویج ارزش های فرهنگی گسترش بسیاری داشته و در این راستا ما به تولید کاشی‌های سنتی ایرانی مخصوص فضای داخلی کف، آشپزخانه و بدنه با استفاده از با کیفیت ترین متریال روز روی آورده‌ایم.
 •  
 • سخن آخر گروه معماری سنتی ایرانی آرچی لرن
  برای استفاده از ویدئوهای آموزشی و بالغ بر صدها مقاله تخصصی در زمینه معماری سنتی ایرانی کافیست در مرورگرتان آرچی لرن را سرچ کنید. برای استفاده از مشاوره رایگان و ارتباط مستقیم با مدیریت مجموعه مهندس کریمی می توانید از شماره های ثبت شده در وبسایت استفاده کنید، پاسخگویی به شما باعث افتخار ماست.
  در نهایت می توان گفت تمامی اعضای حرفه ای گروه در بخش های مختلف طراحی، اجرا، تولید و ساخت کاشی های سنتی به دنبال تحقق شعار این مجموعه هستند که:
  " با ما در باغی از هنر و معماری نفس بکشید "
  https://archilearn.net/
انتشار محتوا:اخبار رسمی
لینک کوتاه:
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

کاهش دما از امروز در کرمان

سرپرست فدراسیون: یزد ظرفیت خوبی برای برپایی اردوهای تیم ملی دوچرخه‌سواری دارد

افزایش 90 درصدی جابه‌جایی مسافر در راه‌آهن شرق خراسان جنوبی

بازدید استاندار از منطقه مرزی دوغارون وشرکت در قرعه کشی زمینهای نهضت ملی مسکن تایباد

لزوم استفاده از ظرفیت‌های موجود در توسعه کتابخانه‌های عمومی لرستان

یاقوت‌های سرخ شهرضا کبود شدند

آغاز کاهش دما در خراسان رضوی

استاندار خراسان جنوبی از تحقق کلیه بندهای تفاهم نامه استان با کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور در سال جاری خبر داد

گرفتاری 7 نفر دیگر در تور کرونا

شناسایی یک مورد ابتلای قطعی به وبا در خراسان جنوبی

نیروهای انتظامی و اطلاعاتی در ایجاد امنیت جانفشانی کرده و هزینه می‌دهند

اهمیت دریافت نظرات کارشناسی در پرونده های حوادث اخیر

افزایش 36 درصدی مصرف بنزین درمنطقه خراسان‌شمالی

اهمیت دریافت نظرات کارشناسی در پرونده حوادث اخیر

نیروهای انتظامی و اطلاعاتی در ایجاد امنیت در مرزها و شهرها جانفشانی کرده و هزینه می‌دهند

حال و هوای مسجد مقدس جمکران در شب 9 ربیع الاول+ تصاویر

راه آهن خراسان با ثبت 8.2 میلیون مسافر در بازه زمانی نیمه نخست سال جاری رکورد زد

بدهی آمریکا برای اولین بار از مرز 31 تریلیون دلار گذشت

هوای استان سردتر می‌شود

رکورد سفر با قطار به مشهد شکسته شد

17 میلیون دلار ارزش فرآورده‌های دامی استان

فرماندار ویژه نیشابوربه مناسبت شروع دانشگاه ها به دیدار دانشجویان رفت

رکورد سفر ریلی به مشهد شکسته شد

نخستین توربین بادی شهرستان تایباد به بهره برداری رسید

افتتاح راه روستایی کوهی دربخش رخ

تورم چهار رتبه‌ای استان ایلام در تورم/ راه اندازی میدان میوه و تره بار موثر در کاهش تورم

رئیس و نائب رئیس جدید شورای اسلامی شهرستان مشهد مشخص شدند

زنگ تحرک و ورزش در مدارس منطقه 13 به صدا درآمد

کیفیت هوای مشهد قابل قبول است

خراسان جنوبی در معرض بیش از 20 نوع بلای طبیعی قرار دارد

شکل‌گیری اقتصاد بر پایه زرشک در خراسان جنوبی

توسعه خراسان شمالی در گرو تخصیص به موقع اعتبارات سفر رئیس جمهور

راز حافظه قوی در برخی سالمندان کشف شد: ابرنورون‌ها در مغز

بررسی هزینه های تور زمینی به مشهد با قطار + جدول قیمت

صفحه نخست روزنامه‌های خراسان رضوی - پنجشنبه 14 مهر

ادامه شکست‌های نیان‌الکترونیک در لیگ برتر والیبال

کره شمالی بار دیگر موشک بالستیک به سمت دریای ژاپن شلیک کرد

چنارانی نماینده مجلس: بیشتر بازداشت‌شدگان خراسان رضوی 14 تا 18 ساله‌اند/ جوانان به رسانه ملی اعتماد ندارند

لزوم تکمیل طرح جامع امامزاده علی بن باقر (ع) مشهد اردهال کاشان

هوای مشهد سالم است

اجرای برنامه‌های هفته فراجا با محوریت پلیس خادم مردم، مردم حامی پلیس در تربت‌جام

توسعه زراعت چوب زمینه‌ساز جلوگیری از نابودی جنگل

صفحه اول روزنامه‌های خراسان رضوی، 14 مهر

هوا در خراسان‌جنوبی سرد می‌شود

ناظم‌الشریعه: در تیم‌هایی چون عراق باید مسائل جزئی را هم جا بیندازید/ اتفاقات سیاسی 3 بار برنامه ما را تغییر داد

برنامه‌های شهرداری در هفته تهران/ از تخفیف‌های ویژه فروشگاه‌ شهروند تا برگزاری تورهای تهران‌گردی

برپایی موکب شهدای فراجای بجنورد به مناسبت آغاز امامت مهدی موعود

پیش‌بینی باد و غبار به‌عنوان پدیده‌های غالب جوی استان البرز

(تصاویر) مرزداران مرزهای خراسان رضوی

خوی این بار با پس لرزه ای نسبتا شدید لرزید